AKG K92 Ακουστικά, γνώμες

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Κάθε μέρα η έλλειψη χρόνου δεν μου δίνει πολλά περιθώρια για να ευχαριστηθώ τα συστήματα μου όπως θα ήθελα και επίσης πληρώνω Tidal HiFi που λατρεύω πολύ χωρίς να ακούω όσο θα ήθελα ανάλογα και με το κόστος. Λύση βρίσκω την χρήση του καλού μου FiiO M6 ειδικά τα βράδια που δεν μπορώ να ακούσω με ηχεία σε υψηλές εντάσεις. Βρήκα σε πολύ καλή τιμή την σειρά Κ της AKG και συγκεκριμένα τα K92 και σκέφτομαι να τα αγοράσω. Έχει κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα ή με AKG over ear ακουστικά; Στο παρελθόν είχα κάτι φθηνά AKG ψείρες τα οποία ήταν αξιοπρεπέστατα για τα λεφτά τους αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
 

Μηνύματα
2.761
Reaction score
7.967
Δεν έχω εμπειρία στα συγκεκριμένα αλλά με αφορμή το post σου είδα reviews στο skroutz και έχω να πω ότι δεν θα αγόραζα στη θέση σου αυτά.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Καλημέρα σε όλους

Κάθε μέρα η έλλειψη χρόνου δεν μου δίνει πολλά περιθώρια για να ευχαριστηθώ τα συστήματα μου όπως θα ήθελα και επίσης πληρώνω Tidal HiFi που λατρεύω πολύ χωρίς να ακούω όσο θα ήθελα ανάλογα και με το κόστος. Λύση βρίσκω την χρήση του καλού μου FiiO M6 ειδικά τα βράδια που δεν μπορώ να ακούσω με ηχεία σε υψηλές εντάσεις. Βρήκα σε πολύ καλή τιμή την σειρά Κ της AKG και συγκεκριμένα τα K92 και σκέφτομαι να τα αγοράσω. Έχει κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα ή με AKG over ear ακουστικά; Στο παρελθόν είχα κάτι φθηνά AKG ψείρες τα οποία ήταν αξιοπρεπέστατα για τα λεφτά τους αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
Για την κατηγορία και τα λεφτά τους είναι εξαιρετικά.
Είναι κλασσικό V shaped με γεμάτο χαμηλό και ελαφρώς τονισμένα πρίμα.
Αν δεν θέλεις να ξοδέψεις περισσότερα είναι η καλύτερη επιλογή.
Πολύ άνετα αν και ιδρώνουν λίγο επειδή είναι κλειστού τύπου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα.

Το budget είναι στα 50 ευρώ όχι παραπάνω. Στο skroutz έχει ανάμικτές κριτικές αλλά οι αρνητικές είναι υπεραναλυτικές για το μέγεθος του budget. Δεν θέλω να τα συγκρίνω με πιο ακριβά ή τρελά audiophile ακουστικά πολλών ευρώ. Απλά θέλω να είναι ποιοτικά για την κατασκευή τους και πιστεύω μια εταιρεία που είναι κάτω από την Harman δεν θα έβγαζε κακής κατασκευαστικής ποιότητας προϊόντα. To In-ears που έχω της AKG παρόλο που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο στον ήχο (για κινητό καλά είναι) έχουν κρατήσει πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα. Όσων αφορά τον ήχο αν ισχύει η άποψη του @Sonorus είμαι μέσα στο επιθυμητό. Για την πληροφορία τα ακουστικά θα παίξουν με το FiiO M6 και τον ενισχυτή ακουστικών τον FiiO A3 που έχει και ενίσχυση μπάσων σε περίπτωση χαμηλής απόδοσης χαμηλών.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Έχω παρατηρήσει ότι στο skroutz γράφουν κριτικές πολλοί άσχετοι ή κάποιοι που για κάποιο δικό τους λόγο θέλουν να θάψουν ένα προιον. Όποτε αν κάποιος θέλει να μαζέψει γνώμες, απλά κοιτά για το ίδιο προιον στο αμαζον. Έχει πολλές απόψεις-γνωμες.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Έχω παρατηρήσει ότι στο skroutz γράφουν κριτικές πολλοί άσχετοι ή κάποιοι που για κάποιο δικό τους λόγο θέλουν να θάψουν ένα προιον. Όποτε αν κάποιος θέλει να μαζέψει γνώμες, απλά κοιτά για το ίδιο προιον στο αμαζον. Έχει πολλές απόψεις-γνωμες.
Τα παράγγειλα από Amazon πριν λίγο. Θα σας έχω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε το παραπάνω για τις κριτικές στο skroutz ότι είναι για τα μπάζα. Παρέλαβα χθες τα ακουστικά και από θέμα κατασκευής είναι άψογα και δεν έχουν σχέση με αυτά που γράφουν στις κριτικές. Από θέμα ακουστικής είναι ένα καθαρά στουντιακό headset το οποίο αποδίδει όλα τα ψηλά μεσαία χαμηλά χωρίς να τα υπερτονίζει. Σαφώς παίζει ρόλο και η πηγή που είναι συνδεδεμένα. Δοκιμάστηκε και με FiiO M6 και με κινητό Redmi Note 8 Pro και ταίριαξε τα μάλα. Εργονομικά μετά από μια μέρα συνεχούς χρήσης απλά δεν κουράστηκα σχεδόν καθόλου σε σχέση με τα On Ear που είχα πριν. Για την αξία τους ένα 50αρικο με μεταφορικά θεωρώ ότι είναι value for money χωρίς να τα συγκρίνω με ακριβότερα ακουστικά. Αν σας ενδιαφέρει περισσότερη πληροφορία παρακαλώ είμαι στην διάθεση σας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Και η πλάκα είναι ότι τις μεταφορές της στην Ελλάδα της κάνει πια μόνο η elta-courier οεο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Σε δυο μέρες χωρίς expedite. Το Amazon με εκπλήσσει κάποιες ελάχιστες φορές.
Fixed.

Τους τελευταίους μήνες με απλό delivery έχει χαθεί ένα δέμα και ακόμα 2 έφτασαν μετά την ανώτατη ημερομηνία παράδοσης.

Ακόμα μία που πάει για καθυστέρηση ή απώλεια, από τις 16 Μαΐου
Amazon1..png
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Fixed.

Τους τελευταίους μήνες με απλό delivery έχει χαθεί ένα δέμα και ακόμα 2 έφτασαν μετά την ανώτατη ημερομηνία παράδοσης.

Ακόμα μία που πάει για καθυστέρηση ή απώλεια, από τις 16 Μαΐου
View attachment 215189
Δεν έχεις άδικο, η δική μου παραγγελία ήταν έκπληξη. Είχα παραγγείλει και εγώ κάτι καλώδια από Amazon πριν 2 εβδομάδες και δεν ήρθαν ποτέ και έγιναν refund.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Να ρωτήσω και εγώ μια και τα έχετε και ενδιαφέρομαι για τα ίδια για χρήση σε TV για ταινίες και βλέπω πως είναι studio. Θα είναι οκ ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο με ταβάνι τα 50€;
ευχαριστώ
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Να ρωτήσω και εγώ μια και τα έχετε και ενδιαφέρομαι για τα ίδια για χρήση σε TV για ταινίες και βλέπω πως είναι studio. Θα είναι οκ ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο με ταβάνι τα 50€;
ευχαριστώ
Καλημέρα. Μια χαρά στις διακοπές άκουσα μουσική, είδα ταινίες στο netflix. Καλό μπάσο, μεσαία και πρίμα για τις ταινίες πάντα με γνώμονα τα αυτιά μου. Για μένα τα καλύτερα ακουστικά που έχω αγοράσει μέχρι τώρα με μόνη εξαίρεση ότι το καλοκαίρι λόγω ζέστης ίδρωναν λιγάκι τα αυτιά μου καθότι είναι over ear.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Παίζει ρόλο η πηγή που θα τα συνδέσεις. Εγώ άκουγα με το xiaomi redmi note 8 pro που έχω το οποίο έχει επιλογές ακουστικών στις ρυθμίσεις και έχει διάφορες γεύσεις ήχου. Στην TV σου δεν ξέρω πως θα ακούγονται.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Σε ευχαριστώ. θα συνδεθούν στον marantz pm6005 οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα.
Ευκολοδήγητα είναι μην τα φοβάσαι και έχουν και τρίμετρο καλώδιο για απόσταση.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.839
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top