Alchemist Kraken APD6

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε που τον άκουσα αλλά μπορώ να πω ότι ο ήχος του έχει μείνει από τότε στα αυτιά μου και σε κάθε κύτταρο του εγκεφάλου μου . Δε ξέρω για το λόγο , πάντως μετά από αυτόν τίποτα πιο εύηχο στα αυτιά μου δεν υπήρξε όσα χρήματα κι αν έκανε.
Όσο άσχημο κι αν είναι αυτό το τενεκεδάκι βαμμένο με χαμεραίτ τόσο ερωτεύσιμο είναι . Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος τον έχει ακόμα και τις εντυπώσεις του.
Ευχαριστώ πολύ.
IMG_20150624_152520_zpsrcufaukr.jpg
IMG_20150624_152529_zpsbuyzmsvo.jpg
IMG_20150624_152548_zpsng31wa75.jpg
 


Μηνύματα
510
Reaction score
659
Σφυρήλατο χαμεραιτ ειναι ξέρω τι λέω χαχχααχ... σαν πόρτα ασανσέρ
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Αν θυμάμαι καλά, τα έφερνε ο συχωρεμένος ο Κώστας Αντωνόπουλος στο Studio 82 στην Καλλιθέα;
Παίζανε καλή μουσική με ευαίσθητα ηχεία, ήτανε όμως ζημιάρικα μηχανήματα.
Είχα αγοράσει ένα μεταχειρισμένο to 1993, αλλά το πούλησα σύντομα γιατί μου έκανε νερά. Έπιανε μεγάλη θερμοκρασία και έτσι που ήταν όλα στριμωγμένα μέσα υφίσταντο καταπονήσεις....
Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς με μεταχειρισμένο .....
 

Μηνύματα
42
Reaction score
31
Είπα να ομόρφυνω λιγάκι αυτό το θέμα αισθητικά. :p
Ξέρω ότι είναι πάλιουρας το θέμα, αλλά όσο τερατόμορφο κι αν είναι και σεις να γελάτε, θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να πετύχω τέτοια βαφή επακριβώς.
Έχω επισκευάσει πλήρως έναν παλιό ιταλικό Geloso με λυχνίες (τον γνωστό 30αρι με EL34 εξόδου) και η βαφή του είναι σχεδόν ολοιδια. Έχω δοκιμάσει πράμα σε σφυρήλατο , Erlac τίποτα, σπρέι Motip καλύτερα αλλά βγαίνει πιο "μοντέρνο".
Αυτο που βλέπω στο γκρι του Alchemist είναι -αν όχι το ιδιο- πάρα πολύ κοντά.
Δεν ξέρω αν είναι ενεργός ακόμη ο @GiorgosDrs αλλά θα ήμουν ευγνώμων αν με διαφωτίζε σχετικά με τη βαφή που χρησιμοποιήθηκε αφού λέει "ξέρω τι λέω".
Είναι όντως Hammerite σφυρήλατο, κουτί / σπρέι , χρώμα?
Πάντως είδα κ Martelex είναι πολύ κοντά κι αυτό.
Προς το παρόν δεν τον έχω χαλάσει ακόμα, πειραματίζομαι με το κάτω καπάκι/βάση του μιας που ήταν μόνο σκουριά ούτως η άλλως. Το υπόλοιπο το έχω περάσει τοπικά στα σημεία που είχε σκουριά με Fertan rust converter (έχει ως βάση ταννικό κ όχι φωσφορ. κλπ οξύ, το χρησιμοποιούνε έξω για αντίκες κλπ Γερμανία, δεν αλλοιώνει καθόλου την επιφάνεια δεν είναι διαβρωτικό, άπλα μετατρέπει σε ένα μαύρο φιλμ τη σκουριά κ βάφεις/βερνικωνεις από πάνω, άψογο και για σκουριά σε laminations μτσχτστων) κ μετά από πάνω clear mat βερνικακι σπρει. Λέτε να τον αφήσω ως έχει ?
Μεγάλη κουβέντα βέβαια η αισθητική διαμόρφωση ή όχι τέτοιων παλιών μηχανημάτων ..
Ευχαριστώ .
 

Attachments


Μηνύματα
7
Reaction score
1
Είπα να ομόρφυνω λιγάκι αυτό το θέμα αισθητικά. :p
Ξέρω ότι είναι πάλιουρας το θέμα, αλλά όσο τερατόμορφο κι αν είναι και σεις να γελάτε, θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να πετύχω τέτοια βαφή επακριβώς.
Έχω επισκευάσει πλήρως έναν παλιό ιταλικό Geloso με λυχνίες (τον γνωστό 30αρι με EL34 εξόδου) και η βαφή του είναι σχεδόν ολοιδια. Έχω δοκιμάσει πράμα σε σφυρήλατο , Erlac τίποτα, σπρέι Motip καλύτερα αλλά βγαίνει πιο "μοντέρνο".
Αυτο που βλέπω στο γκρι του Alchemist είναι -αν όχι το ιδιο- πάρα πολύ κοντά.
Δεν ξέρω αν είναι ενεργός ακόμη ο @GiorgosDrs αλλά θα ήμουν ευγνώμων αν με διαφωτίζε σχετικά με τη βαφή που χρησιμοποιήθηκε αφού λέει "ξέρω τι λέω".
Είναι όντως Hammerite σφυρήλατο, κουτί / σπρέι , χρώμα?
Πάντως είδα κ Martelex είναι πολύ κοντά κι αυτό.
Προς το παρόν δεν τον έχω χαλάσει ακόμα, πειραματίζομαι με το κάτω καπάκι/βάση του μιας που ήταν μόνο σκουριά ούτως η άλλως. Το υπόλοιπο το έχω περάσει τοπικά στα σημεία που είχε σκουριά με Fertan rust converter (έχει ως βάση ταννικό κ όχι φωσφορ. κλπ οξύ, το χρησιμοποιούνε έξω για αντίκες κλπ Γερμανία, δεν αλλοιώνει καθόλου την επιφάνεια δεν είναι διαβρωτικό, άπλα μετατρέπει σε ένα μαύρο φιλμ τη σκουριά κ βάφεις/βερνικωνεις από πάνω, άψογο και για σκουριά σε laminations μτσχτστων) κ μετά από πάνω clear mat βερνικακι σπρει. Λέτε να τον αφήσω ως έχει ?
Μεγάλη κουβέντα βέβαια η αισθητική διαμόρφωση ή όχι τέτοιων παλιών μηχανημάτων ..
Ευχαριστώ .
Απο φορά που χρησιμοποιησα σφυρηλατο χρώμα, αυτα που θυμάμαι είναι:
Δεν το περνάμε δευτερο χέρι, καταστρεφει το δευτερο χέρι το φινίρισμα του πρώτου.
Δεν το αερώνουμε, γιατί μετα γλυστράει πολυ, δεν καθεται καλα, και δεν κάνει αυτή την τεχνοτροποια.
 


Μηνύματα
42
Reaction score
31
Το είχα ξεχάσει το θέμα. Στο μεταξύ έχω βάψει αρκετές κατασκευές με σφυριλατο. Μιλάμε πάντα για σπρέι.
Δεν έχουν να κάνουν τα χέρια, ισια ίσια όσο περισσότερα τόσο πιο ανθεκτικό. Σε κάποια πεταλια οργάνων π έφτιαξα με ένα δύο χέρια έφευγε με τη παραμικρή αμιχη. Το μεγάλο πράσινο (μπεζ knobs) π βλέπετε είναι 5 χέρια. Μια βδομάδα Μ πήρε.
Ηη
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
42
Reaction score
31
Fully serviced και property biased σύμφωνα με τα specs.
Με μετατροπή, το ένα κανάλι (από τα δύο mic που είχε) έγινε για κιθάρα σύμφωνα με τα Fender input specs κ το άλλο αφέθηκε ως είχε για mic.

Κουκλί ζωγραφιστο.

ΥΓ. Το Χάμερ δεν πέτυχε 100% αφού τότε ήταν το πρώτο μου εγχείρημα (βλ πετάλια πιο πάνω) αλλα οκ. Ούτως η άλλως το απόλυτο κ σωστό θα ήταν με ηλεκτροστατική κ πιστόλι βαφής και όχι... σπρέι 🤣.
 

Attachments




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.591
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top