Alexa (Amazon echo dot)

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
Πάντα πρωτοπόροι...
Τα ξέρετε πριν από τους άλλους...
Να μην λέτε ότι δεν σας το πα...
Η πηγή, η ευκολία και η τεχνητή νοημοσύνη σε όλο της το μεγαλείο. Το spotify κλπ streaming στα καλύτερα τους, η μουσική παντού απίστευτα άνετα απίστευτα εύκολα.
20190825_210629.jpg


Μην πάρετε μόνο ένα , είναι τσάμπα θα το μετανιώσετε...
 


Μηνύματα
2.321
Reaction score
358
Υπάρχει σε πολλά σκρουτζομαγαζα.
Το έχω από το Πάσχα και σε συνδυασμό με τους διακόπτες sonoff δίνω φωνητικές εντολές για ac, tv, φώτα, προβολέα μέχρι και για θερμοσίφωνα.
Πολύ ωραίο παιχνίδι για άντρες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Παίζω με google assistant εδώ και ένα χρόνο και θέλω να δόσω μια ευκαιρία και στην Alexa
 

Μηνύματα
2.321
Reaction score
358
Προτίμησα την alexa echo dot γιατί είναι καλύτερη συσκευή από το google home mini.
Δηλαδή, καλύτερο ηχείο με πιο δυνατό μπάσο και καλύτερη ευασθησία στο μικρόφωνο, σύμφωνα με τα διάφορα reviews.
Το google είναι λίγο καλύτερο στις αναζητήσεις, κάτι που δεν με ενδιέφερε προσωπικά.
Επίσης θεώρησα ότι θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από συσκευές γιατί είναι πολύ καιρό στον χώρο.

Πάντως, αν υπάρχει περίπτωση ένα από τα 2 να μιλήσει ελληνικά, αυτό θα είναι σίγουρα της google.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κι εγώ στο οικοσύστημα της Google εδώ και αρκετό καιρό με android TV, google home minis, διακόπτες, πρίζες κλπ. Ετοιμάζομαι για θερμοστάτη το χειμώνα (κάνω έρευνα αγοράς ακόμα) και θέλω να βρώ και μια λύση με ACs.

Σε google assistant compatible βλέπω μόνο Daikin & Mitsubishi τα οποία είναι αρκετά πιο ακριβά.
Οπότε σκέφτομαι μήπως πάρω "τυπικά χαζά" ACs με σημαντικά χαμηλότερο κόστος και τους κοτσάρω κάτι τύπου Sensibo.

Δεν βλέπω λόγο αν κάποιος έχει επενδύσει σε συγκεκριμένο οικοσύστημα να μεταπηδήσει σε άλλο.
Επίσης μου φαίνεται σχεδόν αστείο να κρίνουμε τους assistants απο την απόδοσή τους σε audio.
 

Μηνύματα
2.321
Reaction score
358
Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου αστείο γιατί περισσότερο χρησιμοποιείται ως audio.
Είτε από τις μικρές μου κόρες όπου της "ζητάνε" τραγούδια για να αναδείξουν τις χορευτικές ικανότητες, είτε από εμένα ως internet radio στο μπαλκόνι κατά την ώρα του ψησίματος.
 
  • Like
Reactions: vet


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top