All in one pc

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω προιόν.

Δεν έχω επαφή με το λειτουργικό, όμως η χρήση του θα είναι κυρίως για ιντερνετ, παρακολούθηση e-mail, Youtube, και office. (απλά πράγματα δηλαδή).....

All in one

Θα ήθελα όμως να χειρίζομαι αρχεία world & Excel. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αγοράσω και επί πλέον εφαρμογή ή συμπεριλαμβάνεται κάτι στο λειτουργικό του?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Είσαι εξοικειωμένος με Mac και το λειτουργικό τους;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Όχι όμως θέλω να προσπαθήσω.

Κάποτε είχα το iphone 4 αν θυμάμαι καλά. Αυτήν την εμπειρία έχω μόνο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Χμμμμ.... Οι Mac πάντα μου άφηναν την αίσθηση ότι στοιχίζουν πολύ περισσότερα από όσα προσφέρουν. Δεν θα έδινα τόσα πολλά χρήματα για μια "προσπάθεια" εξοικείωσης. Τσέπη σου είναι, ό,τι θέλεις κάνεις.

Εάν έψαχνα για all-in-one PC θα κοίταζα κάτι σαν αυτό ή αυτό (τα μοντέλα είναι τυχαία). Εναλλακτικά, θα πήγαινα σε small form factor PC (π.χ. αυτό) με επιπλέον αγορά μίας οθόνης και keyboard/mouse της αρεσκείας μου. Εναλλακτικά, επίσης, υπάρχει κι η λύση του Intel NUC.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Έχω εντυπωσιαστεί από την ποιότητα απόδοσης της Οθόνης (retina).
Αν υπήρχε κάτι παρεμφερές σε περιβάλλον win τότε βλέπουμε.
Επίσης θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλή αυτά τα μηχανήματα σε θέματα προστασίας από κακόβουλο λογισμικό κλπ.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω προιόν.

Δεν έχω επαφή με το λειτουργικό, όμως η χρήση του θα είναι κυρίως για ιντερνετ, παρακολούθηση e-mail, Youtube, και office. (απλά πράγματα δηλαδή).....

All in one

Θα ήθελα όμως να χειρίζομαι αρχεία world & Excel. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αγοράσω και επί πλέον εφαρμογή ή συμπεριλαμβάνεται κάτι στο λειτουργικό του?
Στήσε σύστημα με nuc......το ίδιο πράγμα θα βλέπεις (από συσκευές κλπ) και δεν θα μπλέξεις με mac.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Αγόρασα το mac mini m1 με το που βγήκε, από Αμερική βέβαια οπότε βγηκε πιο φθηνά, γιατί πλέον χώρος για πύργο δεν υπήρχε. Δεν είχα ξανά mac αλλά δεν έμπλεξα και ιδιαίτερα με την σημείωση το macos ήταν το μοναδικό λειτουργικό που δεν είχα δουλέψει πριν.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κάποια προγράμματα που έχουν δωρεάν έκδοση για pc πχ VMs δεν έχουν αντίστοιχη έκδοση για mac.

Πλεον η χρήση που κάνω μοιάζει πολύ με τη δική σου. Το λειτουργικό έχει γίνει το πλεον προτιμητεο για εμένα, μέχρι και iPhone θα πάρω.
Για εμένα προχωρα.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Όχι όμως θέλω να προσπαθήσω.

Κάποτε είχα το iphone 4 αν θυμάμαι καλά. Αυτήν την εμπειρία έχω μόνο.
Δηλαδή μπορεί να σου βγει, μπορεί και όχι.

Για μένα Μακ πρέπει να παίρνει κάποιος ξέροντας ακριβώς σε τι κόσμο μπαίνει.

Κι εσύ δείχνεις να βρίσκεσαι στο απέναντι άκρο.
 

Μηνύματα
416
Reaction score
520
Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω προιόν.

Δεν έχω επαφή με το λειτουργικό, όμως η χρήση του θα είναι κυρίως για ιντερνετ, παρακολούθηση e-mail, Youtube, και office. (απλά πράγματα δηλαδή).....

All in one

Θα ήθελα όμως να χειρίζομαι αρχεία world & Excel. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αγοράσω και επί πλέον εφαρμογή ή συμπεριλαμβάνεται κάτι στο λειτουργικό του?
Υπάρχουν δωρεάν τα Pages και Numbers, τα αντίστοιχα world και excel, που γράφουν και διαβάζουν στα αντίστοιχα αρχεία.

Παντως για αυτή την χρήση και ένα iPad με μερικά accessories θα ήταν νομίζω αρκετό.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Προχωρα σε apple αφοβα. Κοστιζουν πολυ λιγα λεφτα γι αυτα που προσφερουν.

Απλα να σου πω πως σπιτι εχω imac late 2009 παρακαλω. Την απλη εκδοση τοτε με 21.5 ιντσες και intel core 2 duo στα 3.06Ghz. Χρηση οτι λες και συ ολα αυτα τα χρονια και πλεον εκτελει χρεη media player. Σιγουρα δειχνει τα χρονια του, πως θα ταν δυνατον να μην αλλωστε.....το χω τουμπανιασει στην ram 16gb για να μπορει να ανταπεξερχεται αλλα πλεον ειναι δεινοσαυρακι και αργουτσικο. ΑΛΛΑ στα 13 χρονια ειναι ανοιχτο καθημερινα ανελλιπως, μονο σε διακοπες ρευματος κανει shut down, ειναι τοσο αθορυβο οσο την πρωτη μερα, εχει ακομα φανταστικη οθονη και παραμενει ομορφο ακομα και τωρα. Δυστυχως εχει χαλασει το σιντι του εδω και καμια πενταετια και δεν ασχοληθηκα. Πηρα απλα ενα external για αμα χρειαστει....Κατα τ αλλα οπως ειπα νυχθημερον ανοιχτο, εχει παρει οσα update λογισμικων προβλεποτανε, δε θυμαμαι εχω χασει το μετρημα, και δεν εχω κανει ποτε φορματ....πιστευω αν κανω ποτε θα αντεξει αλλα 13 χρονια.

Και τωρα οταν το παροπλισω παλι μακ θα παρω, απλα λαπτοπ για ευκολια.

Οσον αφορα τα word,excel ειναι δωρεαν απο google πλεον οποτε μη σκας. Κοσμημα ειναι. Χτυπα το.
Δηλαδή μπορεί να σου βγει, μπορεί και όχι.

Για μένα Μακ πρέπει να παίρνει κάποιος ξέροντας ακριβώς σε τι κόσμο μπαίνει.

Κι εσύ δείχνεις να βρίσκεσαι στο απέναντι άκρο.
Για να ρωταει σημαινει οτι ειναι ετοιμος για μεταβαση χεχε. Απλα δε το ξερει ακομα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Δεν έχω επαφή με το λειτουργικό, όμως η χρήση του θα είναι κυρίως για ιντερνετ, παρακολούθηση e-mail, Youtube, και office. (απλά πράγματα δηλαδή).....
... και λογιστικά;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Μιας και το αναφέρει ο Κώστας:

Συνδέομαι απομακρυσμένα, μέσω του Chrome remote desktop .
Αν μου επιβεβαιώσετε και αυτή την ευκολία...... το χτύπησα!!!!!

----------------------------------------------------
Πέρασα και το είδα σε κάποιο πολυκατάστημα... Πράγματι μπιμπελό! Η οθόνη είναι όλα τα λεφτά βέβαια, όμως και η όλη κατασκευή, πληκτρολόγιο, ποντίκι δεν περνά απαρατήρητη!
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Επίσης θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλή αυτά τα μηχανήματα σε θέματα προστασίας από κακόβουλο λογισμικό κλπ.
Μακάρι να ήταν αλήθεια. Πρακτικά η κατάσταση είναι εξίσου κακή με τα windows και τις home διανομές του linux. Το μεγάλο πρόβλημα ειναι πάντα ο χρήστης.

Οσον αφορα τα word,excel ειναι δωρεαν απο google πλεον οποτε μη σκας. Κοσμημα ειναι. Χτυπα το.
Είναι θέμα χρήσης το γνωρίζω, δε θα πω τα δικά μου γιατί ισως είμαι υπερβολικός. Αντικειμενικά οι cloud εκδοχές των εφαρμογών αυτών πάντως, δεν είναι στο σημείο που να μπορώ να ισχυριστώ οτι μπορουν να αντικαταστήσουν τις on-premise αδελφές τους. Θα φτάσουμε εκεί, ακόμα όμως έχουμε δρόμο. Για normal χρήση πάντως και συγκεκριμένες απαιτήσεις καλύπτεται πολύς κόσμος.

Αν σκοπευεις να αγοράσεις iphone, ipad κλπ η επιλογή mac ως ενιαίο οικοσύστημα παρέχει πλεονεκτήματα και σκεπτικό πίσω απο πιθανή αγορά.

Σε διαφορετική περίπτωση όμως, με ενα parallels αγκαλιά θα είσαι για χρήση διαφόρων εφαρμογών που δεν υπάρχουν native για mac (λογιστικές πχ οπως γράφει και ο @Costas Coyias ). Προσοχή, δε κατηγορω την apple για αυτό αλλά it is what it is.

Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα μια κορυφαία qd-oled οθόνη όπως αυτή και μια micro ή nuc μονάδα. Η micro μονάδες (και κάποια ακριβά nucs) μάλιστα πλέον παρέχουν και pass through δυνατότητες (επέκταση μεσω daughter boards κατα κάποιον τρόπο) για σύνδεση με εξωτερικές κάρτες γραφικών. Οπότε καλύπτεις και αλλες ανάγκες όπως του gaming σε υψηλές αναλύσεις, video editing , rendering, cuda, κ.α.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Το Chrome remote desktop λειτουργεί ως plugin στον Chrome, σε όλες τις πλατφόρμες, οπότε μπορείς και με τον mac να συνδέεσαι στον υπολογιστή του γραφείου. Και να μην κάτσει, που λέει ο λόγος, το Chrome remote desktop, μπορείς κάλλιστα να γυρίσεις σε anydesk ή teamviewer. Πάρτο. Είναι και γρήγορο και όμορφο και όλα τα συναφή, (να είχε 27άρα οθόνη).

Σημείωσε οτι τα προϊόντα της Apple είναι πολυτελείας, και σε αντίστοιχο επίπεδο βρίσκονται (συνήθως) και οι τιμές του service, αν το χρειαστείς. Επειδή το "φτωχό" μοντέλο φέρει μόνο δύο θύρες thunderbolt σε μορφή usb-c, προτίμησε το "στάνταρ" μοντέλο με τις τέσσερις θύρες, δύο Tbolt + δύο usb 3. Οσον αφορά τη γυαλιστερή οθόνη, απ' ό,τι κατάλαβα, δεν σ' ενοχλεί οπότε είσαι οκ.

Πάρε και ένα διπρόσωπο φλασάκι, φόρμαρέ το σε exfat, ώστε να είναι προσβάσιμο και σε windows και σε macos, και είσαι jet. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Σε windous νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι σε αντίστοιχη ποιότητα εικόνας (retina), πχ σε oled.

Το θέμα που με απασχολεί αν πάω σε ξεχωριστά κομμάτια είναι η καλωδίωση (ρεύμα για το pc, ρεύμα για την οθόνη, σύνδεση μεταξύ τους)... Έτσι δουλεύω τώρα με ένα μίνι pc και μια 22άρα οθόνη. Όμως όλα αυτά τα βγάζω και τα βάζω κάθε φορά που τον χρειάζομαι, διότι δεν υπάρχει γραφείο. Μπαίνουν στο τραπέζι της κουζίνας με ότι σημαίνει αυτό για την ταλαιπωρία από μέρους μου. Κάποια περίοδο είχα φορητό, όμως και εκεί υπάρχουν άλλου είδους κουσούρια, μικρή οθόνη, πιο δύσχρηστο πληκτρολόγιο κλπ.....
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Σε windous νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι σε αντίστοιχη ποιότητα εικόνας (retina), πχ σε oled.

Το θέμα που με απασχολεί αν πάω σε ξεχωριστά κομμάτια είναι η καλωδίωση (ρεύμα για το pc, ρεύμα για την οθόνη, σύνδεση μεταξύ τους)... Έτσι δουλεύω τώρα με ένα μίνι pc και μια 22άρα οθόνη. Όμως όλα αυτά τα βγάζω και τα βάζω κάθε φορά που τον χρειάζομαι, διότι δεν υπάρχει γραφείο. Μπαίνουν στο τραπέζι της κουζίνας με ότι σημαίνει αυτό για την ταλαιπωρία από μέρους μου. Κάποια περίοδο είχα φορητό, όμως και εκεί υπάρχουν άλλου είδους κουσούρια, μικρή οθόνη, πιο δύσχρηστο πληκτρολόγιο κλπ.....
1. H qd-oled είναι ανώτερη τεχνολογία απο της retina. Σημαντικότερο όμως σε 5 χρόνια που θα θες δυνατότερο pc απλά θα το αλλάξεις και εντός 1 λεπτού θα παίζεις. Με το all in one mac του 2022 δεν είμαι καθόλου σίγουρος στο μέλλον οτι θα μπορείς να το καταφέρεις χωρίς να καταφύγεις σε πατέντες...

2. Το θέμα του χώρου το καταλαβαίνω, για μένα τρομερά ενοχλητικά ειναι τα καλώδια πάνω στο γραφείο και όχι τόσο αυτά που φευγουν πίσω (και αυτα με ενοχλούν αλλά ως ενα σημείο). Μέχρι και "ακριβά" ενσύρματα ακουστικά έχω παροπλίσει και χρησιμοποιώ ασύρματα ακουστικά ψύρες για να μην βλέπω καλώδια. Το nuc θα μπορούσες να το "καρφώσεις" πίσω απο την οθόνη με κάποιο mounting bracket (το τελευταίο που είδα ήταν σε ενα nuc της gigabyte).

Δεν είμαι anti-apple, έχω δουλέψει σε mac και έσω αγοράσει Iphone, ipad, mac mini για προσωπική μου χρήση. Σίγουρα δε θα κάνεις κακή αγορά, απλά ψάξου αρκετά με τα specs του mac γιατί κάτι τόσο απλό. Σκέψου ότι το για να αλλάξεις σε δεύτερο χρόνο δίσκο με μεγαλύτερο after market ή ακόμα και της Aplle, δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση. Τέλος, αγοράζουμε πάντα επέκταση εγγύησης εφόσον είναι εφικτό και δεν κάνουμε ταρζανιες με μη εξουσιοδοτημένο service, apple αγοράζεις θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Πόσο απαραίτητη είναι η "καλύτερη οθόνη" για ..." ιντερνετ, παρακολούθηση e-mail, Youtube, και office" ;;;
Αν απλά θες mac γιατί "έτσι στην κάρφωσε", οκ... πάσο
αλλά εσύ θες ουσιαστικά έναν ...Firefox (ή chrome) για αυτά που ζητάς και θα μπλέξεις με όλο αυτό το apple οικοδόμημα;;;
Προσωπικά θα πήγαινα σε λύσεις με PC... αλλά "περί ορέξεως..."
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Για αυτό γράφω εδώ!

Παίρνω πολύτιμες γνώσεις - γνώμες! Όλα είναι στο τραπέζι, όλα υπό σκέψη!
Όντως είναι μεγάλη (και δύσκολη) η αλλαγή για μένα!
Θα κοιτάξω και στο (γνωστό - πολύ γνωστό για μένα) αντίπαλο στρατόπεδο πάντως!

Τελικά ποια η γνώμη σας για μηχάνημα 24-27'' κοντά στα 1000- 1400 ευρώ σε windows?
Δεν με πολύ νοιάζει τόσο η ισχύς, προτιμώ δλδ έναν i3 ή έναν αντίστοιχο amd πχ και το κόστος να βαραίνει την ποιότητα στην εικόνα!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Έτσι δουλεύω τώρα με ένα μίνι pc και μια 22άρα οθόνη. Όμως όλα αυτά τα βγάζω και τα βάζω κάθε φορά που τον χρειάζομαι, διότι δεν υπάρχει γραφείο.
Βάκη, αυτό είναι καψόνι - και άσχημο καψόνι. Δεν υπάρχει τραπέζι στο καθιστικό; Κανονικό τραπέζι, όχι coffee table.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Όχι Φίλε μου, δεν υπάρχει χώρος! Δυστυχώς!
120 τμ και τα 60 και πλέον για τους ξένους (1 - 2 φορές τον χρόνο) !
Το δωμάτιο με το σύστημα (καθιστικό) το έχετε δει (τίγκα και αυτό).
Υπάρχει μία κρεβατο κάμαρα για την Δέσποινά μου (έχει το γραφείο της και όλα τα γνωστά), και η κρεβατοκάμαρά μας!
Τέλος! Έτσι αναγκαστικά όταν χρειάζομαι το pc - τουλάχιστον 3-4 ώρες ανά ημέρα, στην κουζίνα (ευτυχώς είναι ευρύχωρη). 20220704_195701.jpg 20220704_195637.jpg
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top