Amarra Symphony with iRC (Impulse response correction)

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Επιτελους,

ολα στο Mac, αυτοματα και ωραια,
απο το μεγαλυτερο ονομα και γνώστη ισως του ψηφιακου Audio.



Introducing Amarra Symphony with iRC
(Impulse response correction)


How does Amarra Symphony with iRC Work?

Amarra Symphony iRC includes a new analysis application from Sonic Studio called iRC Measure that you use to measure the acoustic characteristics of your listening environment. iRC Measure is simple to use; it automatically creates a tailored filter algorithm that you load into Amarra Symphony to compensate for timing variables and mixed-phase anomalies present in your room.

The result is an Amarra music player that is customized specifically for your listening space! There's nothing else like it, anywhere!

http://www.sonicstudio.com/amarra/amarrasymphony_irc_coming_soon.php
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Αρκετα προχωρημενο και εξυπνη προσεγγιση απο την Sonic Studio για τους fun του computer playing.....
Σιγουρα ειναι πολυ χρησιμη αυτη η προσθηκη και μπορει να λυσει παρεα με ενα μικροφωνο πολλα χωροταξικα προβληματα σε οποιονδηποτε χωρο!!!!!!
Θα δουμε λοιπον τι θα παιξει στην αγορα απο διαφορους φιλους και θα ενημερωσουμε!!!!!!!

Amarras new rules!!!!!!
 
  • Like
Reactions: vet


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Όλα θα εξαρτηθούν από την τιμολόγησή τους. To Αmarra με Dirac θα δουλεύει μόνο στον player. Αν όμως το πάρεις stand alone, μπαίνει στο τελικό στάδιο και ελέγχει την έξοδο. Ακόμη και στις ταινίες...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Κινηση ματ απο τη sonic studio. Οταν οι ανταγωνιστες αρχιζουν να προσφερουν EQ, το amarra προσφερει room correction. Και μαλιστα καλο.

Εγω επειδη με εφαγε η περιεργεια, κατεβασα το dirac. Χωρις πολυ ψαξιμο και πειραματισμο, πηρα ενδιαφερον αποτελεσμα, πολυ διαφορετικο απο τα φιλτρα που μου βγαζει το REW και περναω στη μετρικ. Πολυ διευρυμενη στερεοφωνικη εικονα, σε βαθμο που οι φωνες ακουγονται εκτος φασης. Περιεργο. Εχω την εντυπωση οτι αν καποιος δεν ειναι σιγουρος για το μικροφωνο του η για το τι κανει, μπορει ευκολα να τα κανει χειροτερα.

Νομιζω οτι τη διαφορα σε σχεση με απλο PEQ την κανει η διορθωση στη χρονικη αποκριση που κανει το dirac και που απο οτι φαινεται το σ&%#δωματιο μου τη χρειαζεται.
 

Attachments


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Μπράβο Δημήτρη, πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Το room correction από software, θα είναι το project του χειμώνα μου...
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Μερικές ακόμη παρατηρήσεις:

1. To λογισμικό μειώνει σημαντικά (περίπου 10db) τη στάθμη, το οποίο λογικά γίνεται για να μπορέσει να ανεβάσει το σήμα όπου απαιτείται χωρίς να κινδυνέψουν ηχεία ή να πιεστεί το υπόλοιπο σύστημα.

2. Αν καταλαβαίνω καλά από το impulse response, δημιουργεί ένα παράθυρο υστέρησης ώστε, κατ' αντιστοιχία με το 1., να μπορέσει να ευθυγραμμίσει χρονικά το σήμα.

3. Δουλεύει και σε mac και σε windows. Επίσης έχει ξεχωριστό λογισμικό για τις μετρήσεις και τη δημιουργία των φίλτρων και ξεχωριστό convolution engine. Το τελευταίο δεν είναι απαραίτητο σε όσους χρησιμοποιούν jriver γιατί μπορούν να χρησιμοποιήσουν το αντίστοιχο engine του jriver. Είμαι περίεργος αν το amarra θα ενσωματώσει το convolution engine ή όχι.

4. Ένα καλογραμμένο και αναλυτικό review από ένα αντίστοιχο λογισμικό υπάρχει εδώ.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Το θέμα με τα 10db το γνωρίζω. Τι γίνεται όμως αν ο ενισχυτής έχει headroom να ανεβάσει ακόμη 10db; Ανεβαίνει όλη η καμπύλη συνεχώς ή όταν φτάσει σε κάποιο "όριο" αρχίζει και χαλάει τη διόρθωση (ενός βυθίσματος), γεγονός που θα ήταν και το επιθυμητό...;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Χμ, δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ρωτάς. Βασικά, από όσο το έψαξα νομίζω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να αποφύγεις τη μείωση της στάθμης ακόμη και αν ο ενισχυτής / ηχεία σου έχουν διαθέσιμο headroom. Ούτε νομίζω ότι έχει κάποιο 'οριο' πέρα από το οποίο να χαλάει τη διόρθωση, δεν είδα να έχει κάποια σχετική ρύθμιση. Θα το δω το απόγευμα και θα σου πω.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Εννοώ πως, αν ακούς 100db πρόγραμμα, με την επέμβαση θα γίνει η στάθμη 90db. Αυτό γίνεται επειδή ίσως κάποια διόρθωση θα μπορούσε να ανεβαίνει 10db και να φτάνει ως τα 100. Αν ο ενισχυτής όμως έχει απόθεμα ισχύος ώστε να ξανά ανεβάσει όλη τη στάθμη στα 100, τι γίνεται τότε; Η ενδεχόμενη διόρθωση ανεβαίνει στα 110 ή χαλάει η διόρθωση προκειμένου να μην ξεπεραστεί κάποιο "όριο";
Θα μπορούσε να γίνει με πολλούς τρόπους αυτό, πχ στην περίπτωση του amarra, με αυτόματο gain ή volume.
Η ερώτησή μου δεν είναι ρητορική, ούτε θέλω να σε παιδέψω. Ρωτώ επειδή ο ενισχυτής μου μπορεί να ανεβάσει τόσο.
Ευχαριστώ!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Δεν ξέρω αλλά δε νομίζω να έχει κάποιον τέτοιο 'αυτοματισμό'. Φαντάζομαι η λογική είναι οι διορθώσεις να είναι όλες αρνητικές ώστε ακόμη και η μεγαλύτερη βύθιση να έρθει στο επίπεδο αναφοράς χωρίς να χρειαστεί ενίσχυση.

Πάντως στον υπολογισμό φίλτρων που κάνει το REW, έχεις δυνατότητα να επιλέξεις μέχρι πόσα db μπορεί να ανεβάσει το σήμα όπου χρειάζεται,νομίζω δε σε αφήνει πάνω από 3db και αν θυμάμαι καλά το default είναι 1db.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Δηλαδή αν πριν τη διόρθωση οι κορυφές ήταν 100db και οι βυθίσεις 90, η διόρθωση θα τα φέρει όλα στα 90. Μετά εσύ ανεβάζεις ένταση όσο θέλεις 100, 110db, ... ανάλογα με το διαθέσιμο gain του ενισχυτή και το headroom ενισχυτή και ηχείων.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Εγω επειδη με εφαγε η περιεργεια, κατεβασα το dirac. Χωρις πολυ ψαξιμο και πειραματισμο, πηρα ενδιαφερον αποτελεσμα, πολυ διαφορετικο απο τα φιλτρα που μου βγαζει το REW και περναω στη μετρικ.
Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο πως περνάς τα φίλτρα του REW στην Metric; Βλέπεις τις ρυθμίσεις του REW και τις περνάς στο Strip μόνος σου; Ή κάνει generate το REW έτοιμο configuration;
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Για τη μετρηση χρειαζεται συγκεκριμενο (καλιμπραρισμενο) μικροφωνο ή μπορει να γινει η μετρηση και με αλλο συστημα (πχ XTZ) και να περαστουν τ αποτελεσματα στο amarra?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο πως περνάς τα φίλτρα του REW στην Metric; Βλέπεις τις ρυθμίσεις του REW και τις περνάς στο Strip μόνος σου; Ή κάνει generate το REW έτοιμο configuration;
To πρώτο. Χεράτα :-(
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Για τη μετρηση χρειαζεται συγκεκριμενο (καλιμπραρισμενο) μικροφωνο ή μπορει να γινει η μετρηση και με αλλο συστημα (πχ XTZ) και να περαστουν τ αποτελεσματα στο amarra?
Δουλεύει με οποιοδήποτε μετρητικό σύστημα και δέχεται αρχεία calibration.Οι μετρήσεις όμως γίνονται υποχρεωτικά από το software της dirac.
 


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Κάποια από τα παραπάνω τα κατάλαβα και κάποια όχι.
Εγώ χρησιμοποιω στο MacBook Pro Audirvana Plus, για μας λοιπόν που δεν έχουμε Ammara γίνεται τίποτα?



Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
 

Y

Yiannis_B

Guest
Κινηση ματ απο τη sonic studio. Οταν οι ανταγωνιστες αρχιζουν να προσφερουν EQ, το amarra προσφερει room correction. Και μαλιστα καλο.
Ε όχι και κίνηση ματ! $789 USD είναι αυτά, όταν το dirac είναι χρόνια στην αγορά με τουλάχιστον αντίστοιχες τιμές και μάλλον πιο ευέλικτο. ....και ποιοι είναι οι ανταγωνιστές? ...ο foobar? ;)

http://www.dirac.se/en/consumer-products/dirac-rcs.aspx
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.672
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top