AMAZON και ψεύτικες τιμές (;)

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Καλησπέρα σας, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

Αυτά που γράφω συνέβησαν σήμερα μεταξύ 16.30 με 17.20.

Χαζεύοντας στο Amazon.de διάφορα μηχανήματα είδα και το Teac UD-501 https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B009Z9666O/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new
όπου ο πωλητής buch-bethke https://www.amazon.de/s?merchant=A1VH0AYVW8G4LO&fallThrough=1 είχε σε προσφορά καινούριο μηχάνημα με 317,00 ευρώ συν 13,00 ευρώ μεταφορικά!!!
Σε μία μικρή παράγραφο έγραφε ένα email, όπου πρότεινε να επικοινωνήσει μαζί του ο αγοραστής για διαθεσιμότητα, επειδή είχε σε προσφορά λίγα τεμάχια!
Στη σελίδα του πωλητή υπήρχαν διάφορα αντικείμενα προς πώληση (αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν) και μόνο 5 reviews τα οποία ήταν όλα θετικά 100% αλλά κανένα μέσα στο τελευταίο τρίμηνο.
Χμ... κάτι δεν μου άρεσε. Κάνοντας μία δοκιμή και βάζοντας στο καλάθι μου το αντικείμενο, προχώρησα την συναλλαγή μέχρι το τελευταίο βήμα όπου και σταμάτησα (δηλαδή θα γινόταν η συναλλαγή κανονικά και θα χρεωνόμουν?).
Αποφάσισα λοιπόν και έστειλα email στον πωλητή, ρωτώντας τον για την διαθεσιμότητα και την αποστολή στην Ελλάδα (επίσης έστειλα και μήνυμα μέσα από το amazon αλλά δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση από εκεί).
Μέσα σε 10 λεπτά ήρθε η απάντηση (αυτοματοποιημένη?) από διαφορετική διεύθυνση από αυτή που έστειλα (συγκεκριμένα από διεύθυνση gmail) και ενώ είχα διατυπώσει την ερώτησή μου στα αγγλικά, ήρθε η παρακάτω απάντηση στα γερμανικά:

Hallo,

Das Produkt ist nagelneu und ist in seinem ursprünglichen Paket mit seiner internationalen Herstellergarantie und -rechnung.
Dieser Preis ist ungewöhnlich. Wir haben spezielle Angebote während dieser Zeit. Das Angebot dauert 7 Tage. Der Versand erfolgt über DHL Express nach Europa.
Diese Transaktion wird durch Amazon Garantieprogramm durchgeführt werden.
Um die Amazon-Transaktion zu beginnen, benötige ich folgendes:

Vollständiger Name:
Adresse:
Stadt:
Postleitzahl:
Land:
Produkt:
Menge:
Preis:

Ich werde sofort die erforderlichen Daten an Amazon senden. Amazon treten mit Ihnen mit den Zahlungs- und Verschiffendetails in Verbindung und in einer maximalen Zeit von 3 Tagen empfangen Sie das Produkt.
Mit Amazon haben Sie 7 Tage, um den Artikel zu inspizieren. Also, Sie müssen eine Entscheidung treffen, ob Sie den Artikel zu halten oder nicht. Nur wenn Ihre Antwort positiv ist, wird Amazon mir das Geld schicken. Wenn Sie nein sagen, erhalten Sie Ihr Geld zurück und DHL holt den Artikel von Ihnen ab und gibt ihn mir zurück. Ich zahle für die Rückholkosten!

Ich erwarte deine Antwort.

Grüße.

Επειδή από γερμανικά δεν σκαμπάζω, το έριξα στο google και μου το μετάφρασε στα αγγλικά για να είναι πιο πιστή η μετάφραση.
Συνέχιζε και δεν μου άρεσε. Ξαναμπαίνω στο Amazon και ψάχνω για το Teac UD-501 και δεν μου δείχνει πουθενά αυτόν τον πωλητή με τα 317,00 ευρώ (έχουν περάσει ήδη περίπου 30 λεπτά από την πρώτη φορά που το είδα). Προσπαθώ και ξαναπροσπαθώ με διάφορους τρόπους και δεν τον βρίσκω πουθενά, ούτε καν την υποτιθέμενη σελίδα του μέσα στο amazon που είχα δει μόλις πριν λίγο. Η χαμηλότερη τιμή είναι στα 560,00 από έναν Ιταλό που είχα τσεκάρει χθες.

Τελικά τι γίνεται; Μπορούν διάφοροι και εισέρχονται στο σύστημα του Amazon;

Είχε ποτέ κανένας σας παρόμοια εμπειρία;

Υ.Γ. δεν γνωρίζω αν είμαι στην σωστή κατηγορία. Αν όχι, παρακαλώ κάποιον από τους συντονιστές να το μεταφέρει.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ναι συμβαίνει συχνά και τους κόβουν μόλις τους βρουν.
Ολοι εχουν ενα κοινό, σου ζητανε να βγεις και να αγορασεις εκτος αμαζον, σε μαιλ που σου δίνουν.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
αν δεις στη σελίδα στο δεξί μέρος κάτω από τις τιμές γράφει ¨Have one to sell?" Sell on Amazon, εκεί μπορεί να μπει ο καθένας φαντάζομαι, δεν το έχω κάνει ποτέ για να ξέρω λεπτομέρειες.

Γενικά αποφεύγουμε πωλητές που δεν είναι μεγάλα μαγαζιά (κάνουμε επίσκεψη στο site τους και παίρνουμε μια εικόνα για το τι πρόκειται) αν και προσωπικά προτιμώ πάντα μόνο το amazon ως πωλητή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και σε θέματα εγγύησης.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
αν δεις στη σελίδα στο δεξί μέρος κάτω από τις τιμές γράφει ¨Have one to sell?" Sell on Amazon
δεν το είχα προσέξει ποτέ!

αν και προσωπικά προτιμώ πάντα μόνο το amazon ως πωλητή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και σε θέματα εγγύησης.
κι εγώ το ίδιο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
αν και προσωπικά προτιμώ πάντα μόνο το amazon ως πωλητή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και σε θέματα εγγύησης.
Και αν ποτέ υπάρξει θέμα, μιλάς με τον Ινδό και σε 5 λεπτά έχει λυθεί. ;)
Με τους άλλους τρέχα γύρευε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Και αν ποτέ υπάρξει θέμα, μιλάς με τον Ινδό και σε 5 λεπτά έχει λυθεί. ;)
Με τους άλλους τρέχα γύρευε.
εγώ δεν μιλάω με ινδούς :p τους τα γράφω και σε 10 λεπτά έχω απάντηση γραπτώς.
Πάντως το customer service του amazon και του thomman (στο thomman και στα ελληνικά) είναι από τα καλύτερα που έχω βιώσει σε e-shop.
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
Απλώς εκεί στο Amazon το 'χουν κομματάκι κρυμμένο το customer service. Αν το ξετρυπώσεις, μετά όλα καλά.
 

Μηνύματα
1.016
Reaction score
1.187
Βρηκα 2 χρεωσεις χωρις να εχω κανει αγορα. Τι μπορει να συμβαινει? Εχει υποκλαπει η propaid μου?
ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ Γ14 ΑΓΟΡΕΣ
-35,49 €
Βρέθηκαν 2 συναλλαγές
ΗΜ/ΝΙΑ ΣΥΝ/ΓΗ ΗΜ/ΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΥΠΟΣ ΠΟΣΟ ΕΞΟΔΑΣΥΝ/ΤΟΣ (€) 06/07/2021 07/07/2021 Prime *FC27Y1N ΑΓΟΡΑ 9,67 € 1 €
07/07/2021 01/07/2021 AMZNPRIME ΑΓΟΡΑ 7,99 € 0 €
DE*200A45L
Υπαρχει και μια τελευταια στηλη: ΕΞΟΔΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΜΕΤΡΗΤΩΝ με μηδενικο ποσο.

06/07/202107/07/2021Amazon Prime*FC27Y1NΑΓΟΡΑ9,67 €1,000,00
30/06/202101/07/2021AMZNPRIME DE*200A45LΑΓΟΡΑ7,99 €0,000,00
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Βρηκα 2 χρεωσεις χωρις να εχω κανει αγορα. Τι μπορει να συμβαινει? Εχει υποκλαπει η propaid μου?
ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ Γ14 ΑΓΟΡΕΣ
-35,49 €
Βρέθηκαν 2 συναλλαγές
ΗΜ/ΝΙΑ ΣΥΝ/ΓΗ ΗΜ/ΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΥΠΟΣ ΠΟΣΟ ΕΞΟΔΑΣΥΝ/ΤΟΣ (€) 06/07/2021 07/07/2021 Prime *FC27Y1N ΑΓΟΡΑ 9,67 € 1 €
07/07/2021 01/07/2021 AMZNPRIME ΑΓΟΡΑ 7,99 € 0 €
DE*200A45L
Υπαρχει και μια τελευταια στηλη: ΕΞΟΔΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΜΕΤΡΗΤΩΝ με μηδενικο ποσο.

06/07/202107/07/2021Amazon Prime*FC27Y1NΑΓΟΡΑ9,67 €1,000,00
30/06/202101/07/2021AMZNPRIME DE*200A45LΑΓΟΡΑ7,99 €0,000,00
Μήπως πληρώνεις Amazon prime υπηρεσία και δεν το ξέρεις;
Μήπως αγόρασες κάτι από Prime Services;
 

Μηνύματα
1.016
Reaction score
1.187
Δηλαδη? Μπορεις να μου το κανεις πιο λιανά αυτο? Η αληθεια ειναι οτι πηρα κατι μειλ και πατησα διάφορα. :oΜπορει αθελα μου να αγορασα κατι. :thumbsdown:Δεν ξερω πολυ καλα Αγγλικα. Αλλα τι ειναι αυτες οι υπηρεσιες που μπορει να αγορασα?
Ευχαριστω!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
πάλι καλά να λες...

πριν καμιά 10ριά+ χρόνια θυμάμαι στο γερμανικό amazon είχα φωνάξει ένα φίλο (λαζογερμανό και παντελώς άσχετο με υπολογιστές) να διαβάσει ένα γερμανικό μέιλ που μου έστειλαν σε ερώτησή μου για έναν προτζέκτορα...
(ρωτούσα αγγλικά απαντούσαν γερμανικά....ακόμα και σήμερα το κάνουν τα μνπανα)

και γενικά τον άφησα ήσυχο στο pc στο μαγαζί να επικοινωνήσει ο ίδιος για πιο άμεσα
αν κόβουν τιμολόγιο κλπ κλπ

με τα λίγα με τα πολλά....δεν έκοβαν..... και το σταματήσαμε εκεί

τελικά μετά από 3 εβδομάδες έσκασε μύτη κούριερ με έναν ωραιότατο benq :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Δηλαδη? Μπορεις να μου το κανεις πιο λιανά αυτο? Η αληθεια ειναι οτι πηρα κατι μειλ και πατησα διάφορα. :oΜπορει αθελα μου να αγορασα κατι. :thumbsdown:Δεν ξερω πολυ καλα Αγγλικα. Αλλα τι ειναι αυτες οι υπηρεσιες που μπορει να αγορασα?
Ευχαριστω!
Ένα screen shot απο τις σχετικές αγορές μέσα από το λογαριασμό σου θα βοηθούσε να καταλάβουμε παραπάνω πράγματα.

Το Amazon εκτός από προϊόντα πουλά και υπηρεσίες σχετικές με τo Αmazon Prime. Συνδρομές και άλλα.

Δες αν οι χρεώσεις είναι μόνο στο λογαριασμό σου στο Amazon ή είναι ΚΑΙ στην κάρτα.

Αν είναι μόνο στο Amazon επικοινώνησε άμεσα με το customer support και ζήτησε ακύρωση και επιστροφή χρημάτων, αν γίνεται.

Αν είναι και στην κάρτα, επικοινώνησε άμεσα με την τράπεζα σου και πες ότι δεν είναι δικές σου αγορές και ακύρωσε την κάρτα, άμεσα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
@daharis666 Καλά ! δεν πήρες χαμπάρι ότι σε χρέωσαν για την αγορά του μπενεκιού?
όχι γιατί η πιστωτική που δεν είχα τότε......ήταν του γωγουλινιού...
και τότε η ενημέρωση γινόταν μια φορά το μήνα ή μετά από ερώτηση στην τράπεζα κ δεν το πήραμε χαμπάρι
 

Μηνύματα
1.016
Reaction score
1.187
Οι αγορες που εχω κανει ειναι 90% ταινιες dvd και 10% ηλεκτρονικα (καλωδια, ανταπτορες). Η χρεωση φαινεται στην καρτα (ebanking). Στο ιστορικο παραγγελιων-αγορων του αμαζον δεν φαινεται τιποτα. Δεν ανυσηχώ διοτι υπαρχει ενα μικρο ποσο στην καρτα αλλα θελω να ξερω αν θα τη φορτισω ή να βγάλω καινουργια. :thumbsdown:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Οι αγορες που εχω κανει ειναι 90% ταινιες dvd και 10% ηλεκτρονικα (καλωδια, ανταπτορες). Η χρεωση φαινεται στην καρτα (ebanking). Στο ιστορικο παραγγελιων-αγορων του αμαζον δεν φαινεται τιποτα. Δεν ανυσηχώ διοτι υπαρχει ενα μικρο ποσο στην καρτα αλλα θελω να ξερω αν θα τη φορτισω ή να βγάλω καινουργια. :thumbsdown:
Αν οι χρεώσεις είναι στην κάρτα και δεν τις βλέπεις στο λογαριασμό σου τότε σου έχουν κλέψει τα στοιχεία. Άλλαξε κάρτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κάποιος Prepaid. Ο μοναδικός λόγος ύπαρξης των prepaid είναι για να τα παίρνουν οι τράπεζες για αυτοματοποιημένες διαδικασίες.

Θα σου πω τι κάνω εγώ και αν σε βολέψει ακολούθησε το.

Έκανα ένα λογαριασμό αποκλειστικά για αγορές και έβγαλα μια Debit Card που έχει πρόσβαση μόνο σε αυτό το λογαριασμό.

Το όριο ανάληψης από ATM είναι σεταρισμένο στα 0€, οι αγορές από εξωτερικό κλειστές και ο λογαριασμός άδειος.
Όταν χρειαστεί να αγοράσω κάτι βάζω χρήματα και αν είναι από το εξωτερικό ανοίγω την δυνατότητα αυτή μέχρι να πληρωθεί και το κλείνω ξανά.
Όλες οι μεταφορές και οι αλλαγές γίνονται από το κινητό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Όταν χρειαστεί να αγοράσω κάτι βάζω χρήματα
Αυτό κάνω στην prepaid. Το υπόλοιπο που διατηρώ είναι κάτι λεπτά του Ευρώ κι όταν θέλω να αγοράσω κάτι, μεταφέρω χρήματα, πληρώνω και τέλος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Αυτό κάνω στην prepaid. Το υπόλοιπο που διατηρώ είναι κάτι λεπτά του Ευρώ κι όταν θέλω να αγοράσω κάτι, μεταφέρω χρήματα, πληρώνω και τέλος.
Κάθε φορά που βάζεις χρήματα στην Prepaid πληρώνεις fees.

Εγώ δεν πληρώνω τίποτα, όσες φορές και να βάλω. Και 10 φορές την ημέρα.

Επίσης μπορώ να κλειδώσω την κάρτα όποτε θέλω και να την ανοίξω όποτε θέλω. Και όλες οι συναλλαγές γίνονται μόνο από αυτό το λογαριασμό.

Στον καταθετικό δεν υπάρχει access από πουθενά για να πάρει κάποιος τρίτος χρήματα.

;)
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top