Ambient lights

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Γεια χαρά σε όλους.
Λέω εδω και πόσο καιρό να βάλω leds με σταθερό φωτισμό πίσω απο την tv και προχθές μου ήρθε η ιδέα να δώ κάτι σε φάση ambient lights και τελικά υπάρχουν.
Με το ψάξιμο που έκανα είδα οτι το πιο "δυνατα-καλα" είναι.

1.Dream Screen
2.Light Pack.

Και για τα δυο μιλάω για τις τελευταίες τους εκδόσεις..
lighpack 2 και dream screen 4k...
Εχουν διαφορά 'tricks" και details και επειδη δυσκολευομαι να καταλάβω πιο απο τα δύο είναι ποιοτικότερο-καλύτερο θα ήθελα να μάθω αν κάποιος απο εσας έχει άποψη επι του θέματος, είτε γιατι το έψαξε και κατέληξε είτε γιατι το-τα δοκίμασε.
Εννοείται οτι αν υπάρχει και κάποια αλλη εταιρία καλύτερη κατα την άποψη σας να το αναφέρεται.
Να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι δεν ψάχνω το καλύτερο vfm αλλα το καλύτερο quality συνολικά.Οι τιμές 50-100 πάνω κάτω δεν με απασχολεί.


Ευχαριστώ
 





Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η σωστή υλοποίηση κοστίζει πάνω από 1000.ευρω
Είναι με hdmi μάλιστα ώστε να παίρνει το ίδιο "μοτίβο" με το "πανελ".
Οι αποστάσεις των λεντ είναι συγκεκριμένη ώστε να μην είναι κουκουρούκου σαν αποτέλεσμα...
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Και γιατι να το κανεις αυτο?
Γιατι θα δίνει ενα ωραίο εφέ και θα "μπαίνεις" πιο πολύ μέσα στην τηλεόραση-τοπίο

.. ειναι χιψτερια (μοδα) !!
Δεν ξέρω αν είναι μόδα..Πιο πολύ θα έλεγα οτι είναι κάτι ωραίο(τουλάχιστο) για τα μάτια μου και νομίζω οτι θα κάνει ακόμα πιο ζωντανή την άισθηση της ταινίας.

Δεν θα το έλεγα μόδα, δεν θυμάστε τις Philips Ambilight;
Ακριβώς..Και τώρα η Philips ξανα έβγαλε κάτι αντίστοιχο σε OLED

Η σωστή υλοποίηση κοστίζει πάνω από 1000.ευρω
Είναι με hdmi μάλιστα ώστε να παίρνει το ίδιο "μοτίβο" με το "πανελ".
Οι αποστάσεις των λεντ είναι συγκεκριμένη ώστε να μην είναι κουκουρούκου σαν αποτέλεσμα...
Γιατί πάνω απο 1000euro maki??Τα πακέτα αυτά φαίνεται να κοστίζουν 250-350euro...Εχει κάτι αλλο στο μυαλό σου?θα ήθελες να μου εξηγήσεις ωστε να καταλάβω μιας και φαίνεσαι γνώστης επι του θέματος?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εδω προσπαθουμε να σβησουμε οσο περισσοτερα φωτα γινεται...και θα αναψουμε κι αλλα? χαχα.. (τη προσωπικη μου αποψη λεω)
το ειχα δει στο youtube αυτο παλια... και εχει πλακα στα βιντεο παιχνιδια :)
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Γιατι θα δίνει ενα ωραίο εφέ και θα "μπαίνεις" πιο πολύ μέσα στην τηλεόραση-τοπίο
Πιστευω οτι συντομα θα το βρεις πολυ κουραστικο , και δεν ειναι σε καμια περιπτωση βελτιωση της εικονας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Ακριβώς..Και τώρα η Philips ξανα έβγαλε κάτι αντίστοιχο σε OLED
Ως κάτοχος μιας Philips Ambilight το 2007, το απενεργοποίησα πριν κλείσει μήνας. Βλέπεις το γύρω γύρω και χάνεις την εικόνα. Αλλά μιλάω μόνο για μένα.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δέν ξέρω κατά πόσο θα σας βοηθήσει η δική μου εμπειρία, αλλά έχω να πώ το εξής..
Ως γκατζετάκιας ενέδωσα κ εγώ στον πειρασμό του back light στην TV.
Φυσικά το είχα δεί στην πράξη σε φιλικό σπίτι, κ μπήκα κ εγώ στον πειρασμό να το υλοποιήσω.
Φυσικά έχουν δίκιο οι περισσότεροι που λένε ότι κουράζει είτε βλέπεις σε 32" είτε σε 80"
Εκτός εάν υπάρχει σε χώρο τεράστιο κ η θέαση γίνεται από πολύ μακριά.
Οπότε σαφώς και σε σαγηνεύει ο ομολογουμένως ωραίος ατμοσφαιρικός φωτισμός, αλλά με την TV κλειστή!
Είναι αδύνατον να παρακολουθήσεις σωστά και ανεπηρέαστα από οποιαδήποτε απόσταση σε οποιεσδήποτε ίντσες χωρίς
να σε κουράσει..
Εδώ βλέπετε την δική μου υλοποίηση σε TV 50" η οποία φυσικά έχει πολλούς μονούς χρωματισμούς αλλά κ συνδυασμό RGB & Multi Mix.
Πρός το παρόν μιάς κ έκανα τον κόπο να το εγκαταστήσω πλέον το χρησιμοποιώ κάποιες φορές για Ambient Light κ φυσικά με κλειστή TV.



2018-08-08-22h11m41_2048_1155.JPG



2018-08-08-22h12m50_2048_1155.JPG


2018-08-08-22h13m31_2048_1155.JPG



2018-08-08-22h13m50_2048_1155.JPG
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εγω παλι και τωρα με ambilight βλεπω.
Εντάξει γούστα είναι αυτά..;)
Στο δικό μου υπάρχει κ η δυναττότητα του trim light κ παρόλο που δοκίμασα κ την πιό χαμηλή ένταση κ πάλι δεν κατάφερα
να προσηλωθώ αναπόσπαστος κ ανεπηρέαστος στην παρακολούθηση ταινίας.
Κ πάλι αυτή είναι η υποκειμενική προσωπική μου γνώμη.;)
Πχ. ο φίλος μου παρακολουθεί πλέον μόνο με αυτόν τον τρόπο..
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
11 Χρόνια τώρα, με το που πέφτει το σκοτάδι, ανάβει το ampilight. Δεν με έχει κουράσει ποτέ, δεν ξεφέυγεις από την οθόνη ίσα ίσα που την κάνει να φαίνεται και μεγαλύτερη. Δεν απαιτείται να έχεις άλλο φως αναμμένο στο χώρο (χωρίς φως στο χώρο τα μάτια κουράζονται). Δεν μιλάμε μόνο για μια ταινία αλλά για 5-6 ώρες θέαση κάθε μέρα. Τώρα με αυτά τα έντονα led που μένουν σταθερά όπως στις παραπάνω φωτό, πιστέυω ότι στο 10λεπτο έχεις θέμα.....
Philips Ambilight....15 χρόνια μπροστά!
:gamer:
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν ο χώρος είναι κατάλληλος με λίγες ανακλάσεις ή σκούρους τοίχους, η ένταση του ambilight πολύ χαμηλή και το χρωματικό effect ήπιο, θα το σκεφτόμουν.
 


Μηνύματα
57
Reaction score
9
Πιστευω οτι συντομα θα το βρεις πολυ κουραστικο , και δεν ειναι σε καμια περιπτωση βελτιωση της εικονας.
Μιλάς για το ambilight η για τα σταθερά led?Σταθερά led δεν θα έβαζα ποτε.Μου φαίνεται κακό...

Εγω παλι και τωρα με ambilight βλεπω.
Εσυ εχεις την Philips την παλία?Την καινούργια η έχεις σύστημα?

Εντάξει γούστα είναι αυτά..;)
Στο δικό μου υπάρχει κ η δυναττότητα του trim light κ παρόλο που δοκίμασα κ την πιό χαμηλή ένταση κ πάλι δεν κατάφερα
να προσηλωθώ αναπόσπαστος κ ανεπηρέαστος στην παρακολούθηση ταινίας.
Κ πάλι αυτή είναι η υποκειμενική προσωπική μου γνώμη.;)
Πχ. ο φίλος μου παρακολουθεί πλέον μόνο με αυτόν τον τρόπο..
Bobby τι σύστημα έχεις?


Ο @makis.pol δεν είπε γιατι θέλει τόσα λεφτά για να το κάνεις σωστά.

Επίσης οσοι γράφεται κλπ κλπ πείτε σας παρακαλώ με τι tv-σύστημα ambilight έχετε δοκιμάσει.Τα rgb led Πίσω απο την TV χωρις να έχει hdmi(πλιν Philips tv) ωστε να ανάβουν ανάλογα με αυτά που δείχνει το panel ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ambilight !.
Εμπειρία κάποιος απο εσάς με σύστημα dream screen η lighpack Η κάποια αλλη μέθοδο ΜΕ HDMI έχει-είχε?
Εγω εχω δεί μόνο παλιά σε Philips αλλα πίσω απο την tv είχε κουρτίνα:/
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top