AMD 690G --> Optoma HD70. HDMI-->DVI no 1:1 mapping!!!

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Καλησπέρα. Έχω τη motherboard ASUS M2A-VM (όχι αυτή με την HDMI έξοδο) η οποία έχει DVI-D. Χρησμιποιώ καλώδιο HDMI-->DVI για τη σύνδεση με έναν Optoma HD70. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται σωστά το 1:1 pixel mapping στην ανάλυση 720p με αποτέλεσμα η εικόνα να είναι μικρότερη και πιο θολή (underscanning λέγεται αυτό;). Φαίνεται δηλαδή ότι η onboard κάρτα γραφικών δεν εδίνει σήμα για να δείξει όλα τα pixel ο προβολέας. Δοκίμασα να παίξω με τις επιλογες των drivers Catalyst αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί αυτό; Υπόψην ότι ο projector έπαιζε σωστότατα με το ίδιο HDMI-DVI καλώδιο με μια παμπάλαια Geforce4 4400 στην οποία και το 1:1 mapping δούλευε σωστά.
Ευχαριστώ
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν κάνεις τον κόπο να την αναφέρεις, σε περίπτωση που αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος το πρόβλημα? :cool_4:
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Έχεις δίκιο μόλις πάω σήμερα σπίτι θα δω τι είχα αλλάξει και θα ποστάρω
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Θα βρείτε τη λύση για προβλήματα με τις κάρτες ΑΤΙ εδώ
Σημείωση: Αυτή είναι προς το παρόν η μόνη λύση. ΔΕΝ φτιάχνεται από το overscan του προβολέα (για ευνόητους λόγους)
Ποτέ πλέον ξανά ΑΤΙ
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Update: Στους drivers Catalyst 7.7 έχει προστεθεί επιλογή στο μενού των drivers (το default είναι βέβαια να έχεις underscan kαι όχι 1:1, α ρε μυαλά της ATI! wall_1)
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Update: Στους drivers Catalyst 7.7 έχει προστεθεί επιλογή στο μενού των drivers (το default είναι βέβαια να έχεις underscan kαι όχι 1:1, α ρε μυαλά της ATI! wall_1)
Eutixos pou oi 7,7 kai 7,8 exoun epilogi gia na to ftia3eis auto.
Pantos me tous 7.3 pou eixa prin den eixa kanena provlima.
Malista leo na 3anagiriso stous 7.3 giati paratirisa xromatikes anomalies
kai me to HDMI me tous teleutaious drivers.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Eutixos pou oi 7,7 kai 7,8 exoun epilogi gia na to ftia3eis auto.
Pantos me tous 7.3 pou eixa prin den eixa kanena provlima.
Malista leo na 3anagiriso stous 7.3 giati paratirisa xromatikes anomalies
kai me to HDMI me tous teleutaious drivers.
Με τους Catalyst 7.7 πάντως δεν είχα πρόβλημα με χρώματα όπως λες, απλά πρέπει να αλλάξεις το underscan από το μενού του driver (να το πας το 0%) γι ανα έχεις 1:1 απεικόνιση
 


Μηνύματα
25
Reaction score
0
exo to bios 605 (pio prosfato). Omos akoma kai stin TFT me sindesi VGA
iparxoun "xromatakia" giro apo ta gramata pou grafo tora.den 3ero ti ftaiei alla
8a valo tous palious drivers kai 8a postaro 3ana... fainetai san na min eu8igramizontai kala ta 3 xromata pou apartizoun ta mavra gramata,
poli periergo
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Εγώ έχω μια 800ΧΤ συνδεμένη σε Thomson RPTV 1280x720. Κάνει μόνιμα overscan ακόμα και με τους νέους drver (7.7) που υποστηρίζουν και αναγνωρίζουν HDTV. Εκεί σου δίνει μιά δυνατότητα να φέρεις το desktop στα μέτρα σου αλλά μετά μου δίνει ανάλυση 1200x600 γιά παράδειγμα και σίγουρα δεν είναι mapping 1:1. Αυτό γιά τους νέους driver που διορθώνει το underscan σε ποιό menu βρίσκεται? Μπορεί να διορθώσει και το overscan?
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Εγώ έχω μια 800ΧΤ συνδεμένη σε Thomson RPTV 1280x720. Κάνει μόνιμα overscan ακόμα και με τους νέους drver (7.7) που υποστηρίζουν και αναγνωρίζουν HDTV. Εκεί σου δίνει μιά δυνατότητα να φέρεις το desktop στα μέτρα σου αλλά μετά μου δίνει ανάλυση 1200x600 γιά παράδειγμα και σίγουρα δεν είναι mapping 1:1. Αυτό γιά τους νέους driver που διορθώνει το underscan σε ποιό menu βρίσκεται? Μπορεί να διορθώσει και το overscan?
piganeis sto monitor properties (i opos allios to leei) kai se kapoia apo tis epiloges
8a deis mia mpara pou grafei "underscan ............... overscan"
den nomizo na ta egrapsa anapoda :)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.536
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top