AMD R9 390 παρεδωσε πνευμα

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.618
Reaction score
94.552
Περιεργο παντως να μην δουλεύουν ουτε οι ανεμιστήρες...μηπως εχεις modular τροφοδοτικο και χαλαρωσε το βυσμα;
Εκανα ελεγχο στην καλωδιωση και φαινεται ενταξει... δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο κι εμενα...
Τον έλεγχο να τον κάνεις με πολύμετρο για να είσαι σίγουρος.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
87
E
Δοθηκε στο πλαισιο, θα σταλει στα κεντρικα για διαγνωση και μετα βλεπουμε... Σε 15 ημερες η απαντηση. Τωρα ο εφιαλτης ειναι να μου πουν πως ειναι ολα οκ με την καρτα και να αρχισω να ξηλωνω σιγα σιγα το pc για να βρω τι αλλο μπορει να συμβαινει... :o:o:o.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Θα ενημερωσω για την οποια εξελιξη...
Επειδή εμπιστοσύνη καμια στις 'διαγνώσεις'' απο παιδάκια ανειδικευτα , αν σου πουν οτι ειναι ΟΚ να απαιτησεις να την δοκιμασουν μπροστα σου να λειτουργει. Επίσης μπορεις να βαλεις καποια άλλη καρτα στη θεση της αν εχεις για να βεβαιωθεις οτι τροφοδοσία και slot μητρικής ειναι ΟΚ. Σε ποια χώρα θελουν 15 ημερες για διαγνωση??????? Ζιμπαμπουε ???

Σου παραθέτω αποσπασμα απο την εγγυηση που δινουν για Turbo X

8. Ο χρόνος αποπεράτωσης της επισκευής των σταθερών και φορητών υπολογιστών Turbo-X αποφασίζεται αποκλειστικά από την Πλαίσιο Computers και ορίζεται στις 4 ώρες εφόσον υπάρχει το απαραίτητο ανταλλακτικό. Μετά το πέρας των 15 ημερών η Πλαίσιο δεσμεύεται να δώσει στον πελάτη προϊόν προς προσωρινή αντικατάσταση μέχρι την ολοκλήρωση της επισκευής.

Για τα υπόλοιπα διαφημιζουν έως 24 ωρες επισκευή
Τι διαφερει άραγε στον ελεγχο για εγγυηση?

Οτι και να ισχυριζονται που δεν καλυπτει το συμφερον σου να απαιτεις να στο δινουν γραπτα για μετα αντε βρες ποιος ειπε τι κτλπ

Και για να μην παρεξηγηθώ εχω και θετικες και αρνητικες εμπειρίες ( προσωπικες) απο την 'εμπειρια ' και την ''γνωση'' καποιων "τεχνικών '' του καταστηματος
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Ισως να τους υποχρεωνει και η εταιρια... δεν ξερω.
Τον έλεγχο να τον κάνεις με πολύμετρο για να είσαι σίγουρος.
Το πιο σωστο θα ηταν αυτο, αλλα δεν εχω εργαλειο και δεν εχω και ιδεα απο τετοια. Για την ωρα εφοσον εκανα κινηση με το καταστημα αναμονη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.441
Θα την δουν και μετα θα πρεπει να επικοινωνησουν και με τη sapphire για να τους πει αν θα γινει αντικατασταση απο την εταιρια με την ιδια καρτα η' πιστωτικο απο το καταστημα...
Μπερδεμα...
δεν υπάρχει sapphire...με την εισαγωγική στη Γερμανία θα επικοινωνήσουν (που είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι και έχουν Έλληνες στις πωλήσεις) και λογικά θα σου πιστώσουν το ποσό να ξέρεις

όταν ακούω να λένε τέτοιες μούφες....
θυμάμαι έναν μπάρμπα εδώ στην πόλη που έχει κατάστημα με ατμιστικά που μου είχε πει κάποτε όταν δεν έφερνε πλέον υγρά el toro ...και πιάσαμε κουβέντα
- πήρα τηλ τον Ελ τόρο:o:headbang: και του είπα να τα κάνει πιο αραιά τα υγρά του γιατί καίνε αντιστάσεις οι πελάτες..:roflmao::roflmao:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
E

Επειδή εμπιστοσύνη καμια στις 'διαγνώσεις'' απο παιδάκια ανειδικευτα , αν σου πουν οτι ειναι ΟΚ να απαιτησεις να την δοκιμασουν μπροστα σου να λειτουργει. Επίσης μπορεις να βαλεις καποια άλλη καρτα στη θεση της αν εχεις για να βεβαιωθεις οτι τροφοδοσία και slot μητρικής ειναι ΟΚ. Σε ποια χώρα θελουν 15 ημερες για διαγνωση??????? Ζιμπαμπουε ???

Σου παραθέτω αποσπασμα απο την εγγυηση που δινουν για Turbo X

8. Ο χρόνος αποπεράτωσης της επισκευής των σταθερών και φορητών υπολογιστών Turbo-X αποφασίζεται αποκλειστικά από την Πλαίσιο Computers και ορίζεται στις 4 ώρες εφόσον υπάρχει το απαραίτητο ανταλλακτικό. Μετά το πέρας των 15 ημερών η Πλαίσιο δεσμεύεται να δώσει στον πελάτη προϊόν προς προσωρινή αντικατάσταση μέχρι την ολοκλήρωση της επισκευής.

Για τα υπόλοιπα διαφημιζουν έως 24 ωρες επισκευή
Τι διαφερει άραγε στον ελεγχο για εγγυηση?

Οτι και να ισχυριζονται που δεν καλυπτει το συμφερον σου να απαιτεις να στο δινουν γραπτα για μετα αντε βρες ποιος ειπε τι κτλπ

Και για να μην παρεξηγηθώ εχω και θετικες και αρνητικες εμπειρίες ( προσωπικες) απο την 'εμπειρια ' και την ''γνωση'' καποιων "τεχνικών '' του καταστηματος
Δεν εχω καρτα διαθεσιμη για δοκιμη δυστυχως. Ειχα μια που την κρατουσα για τετοιες περιπτωσεις αλλα την χαρισα σε φιλο που του καηκε η δικη του. Τωρα για την εξυπηρετηση και την πολιτικη του καταστηματος τι να πω, δεν αντεδρασα για το χρονο διοτι προς το παρον με ενδιαφερει απλα να γινει η δουλεια. Δεν καιγομαι να την παρω αυριο η' μεθαυριο εχω αλλες εγνοιες τωρα... Αν δεν ειχα την εφεδρικη της μητρικης για να κανω την δουλεια μου θα ηταν αλλιως... Παντως οντως ειναι μεγαλο το διαστημα. Ελπιζω να με ενημερωσουν νωριτερα, εχει συμβει ξανα στο παρελθον. Ενα laptop που ειχα παρει δεν δουλεψε ουτε μια μερα και αγοραστηκε για εργασια εκτος του χωρου μου και καιγομουν... Εκει την ''πατησα'' απο την πολιτικη της Dell που δεν επιτρεπει να αγγιζει τα μηχανηματα της κανεις... Με τη sapphire δεν ξερω τι γινεται...
[DOUBLEPOST=1515022340][/DOUBLEPOST]
δεν υπάρχει sapphire...με την εισαγωγική στη Γερμανία θα επικοινωνήσουν (που είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι και έχουν Έλληνες στις πωλήσεις) και λογικά θα σου πιστώσουν το ποσό να ξέρεις

όταν ακούω να λένε τέτοιες μούφες....
θυμάμαι έναν μπάρμπα εδώ στην πόλη που έχει κατάστημα με ατμιστικά που μου είχε πει κάποτε όταν δεν έφερνε πλέον υγρά el toro ...και πιάσαμε κουβέντα
- πήρα τηλ τον Ελ τόρο:o:headbang: και του είπα να τα κάνει πιο αραιά τα υγρά του γιατί καίνε αντιστάσεις οι πελάτες..:roflmao::roflmao:
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Update. Σε ερωτηση μου γιατι χρειαζεται τοσο μεγαλο χρονικο διάστημα για να γινει η διαδικασια, μου απαντησαν πως οι ακριβες καρτες
αποστελλονται στο εξωτερικο και​
ελέγχονται από την εταιρια κατασκευης για διαγνωση του προβλήματος. Αυτοι στην πορεια ενημερωνουν το κατάστημα για RMA η' πιστωτικο και αυτό παιρνει περιπου 15 με 20 ημερες. Η δικη μου ''εφυγε'' στις 5 του μηνος για εξω οποτε υποθετω 20 με 25 του μηνα θα εχω νεοτερα. :(
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Με ειδοποιησαν πως εφτασε νεα καρτα απο την εταιρια sapphire καινουρια (ετσι ειπαν), αντικατασταση δηλαδη. Την παρελαβα σημερα λιγα λεπτα πριν τις 9 πριν κλεισει δηλαδη το καταστημα καθως πηγαινα για δουλεια. Η καρτα δυστυχως σε αντιθεση με αυτα που μου ειπαν δεν ειναι καινουρια.. Εχει μικρες αμυχες, σημαδια χρησης και ειδα και κατι κολλες στο πλαι, (επισκευη?) πιθανον. Απο τη μια σαν βαριεστημενος βομβαρδισμενος απο ρουτινες και αλλα καταναλωτης ειπα οκ να δουλευει και ολα καλα... Αλλα για κατσε... Ενα προιον που κοστισε 400+ ευρω και σου λενε πως ηρθε καινουριο προς αντικατασταση και βλεπεις αυτο... το αφηνεις ετσι ? Ημουν λιγο ''παγωμενος'' γιατι δεν ηταν καλη μερα η σημερινη ειχα ασχημα νεα απο τον περιγυρο, θανατους κλπ...οχι συγγενεις, αλλα κοντινοι ανθρωποι. Ετσι περασα βιαστικα απο το καταστημα με ''γεματο'' κεφαλι καθως πηγαινα και για δουλεια.. Πως προτεινετε να το χειριστω?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πουστιά σου κάναν... Πλαίσιο είπαμε ε; Καταρχήν μην ξαναψωνίσεις από κει. Δες πρώτα αν δουλεύει και μετά βλέπεις και κάνεις...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Πουστιά σου κάναν... Πλαίσιο είπαμε ε; Καταρχήν μην ξαναψωνίσεις από κει. Δες πρώτα αν δουλεύει και μετά βλέπεις και κάνεις...
Ευχαριστω για την απαντηση. Δηλαδη να κανω αυτο που σκεφτομουν αρχικα? Να την κρατησω απλα και βλεπουμε? Ελεγα μηπως δεν την παω καθολου στο σπιτι και περνουσα αυριο παλι που θα ερθω για δουλεια να τους την παω με την αιτιολογια πως δεν ειναι καινουρια. Και στο τηλεφωνο και στο καταστημα οταν την παρελαβα ρωτησα και οι τεχνικοι μου ειπαν πως ηρθε καινουριο κομματι για αντικατασταση... Οχι επισκευασμενο...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τι να σου πω, αυτοί είναι καλυμμένοι πάντως. Επειδή έχω πολλά χρόνια στο "χόμπι", ξέρω ότι η πολιτική τους στο rma έχει αλλάξει πριν από κάποια χρόνια εντελώς προς το πολύ χειρότερο. Παλιά είχαν τεχνικούς σε κάθε κατάστημα και κάναν ελέγχους στο φτερό και αντίστοιχα έπαιρνες ή πιστωτικό ή καινούργιο προϊόν. Πλέον τα στέλνουν στα κεντρικά και άντε να βρεις άκρη....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Ναι το εχω παρατηρησει κι εγω... Καλυμενοι μπορει να ειναι... σιγουρα δηλαδη, αλλα μου ειπαν πως ηταν καινουριο το κομματι γι' αυτο και μου γυρισαν τα ματια τουμπα οταν την ανοιξα... Αν μου ειχαν πει απο την αρχη πως η εταιρια εστειλε επισκευασμενο ισως δεν παραλαμβανα μεχρι να δοκιμαστει εκει... και θα τους ζαλιζα και λιγο τον ερωτα... Τωρα απλα την πηρα κι εφυγα με παραπληροφορηση ομως... Θα δω τι θα κανω... ευχαριστω για το χρονο σου...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Tι ευχαριστάς ρε συ σιγά... Αν αυτή που σου δώσαν δουλεύει άψογα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αντίθετα αν έχει οποιοδήποτε ελάττωμα πας και τους την τρίβεις στην μούρη. Και απαιτείς τα λεφτά σου στο χέρι αφού πέρασες τόση αναμονή
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Ωραιαααααααααααα… Καλα Χριστούγεννα να εχουμε, καλη χρονια. Επανέρχομαι λοιποοοοοοοον… Σημερα η νεα καρτουλα και αυτή off. Στα καλα του καθουμενου σε indle κατασταση (επιφανεια εργασιας) χωρις πιεση… και θερμοκρασίες ιδανικες λογο χειμωνα μαυρη οθονη. Ευτυχως που υπαρχει η ενσωματωμενη καρτα στη μητρικη και δεν ψάχνομαι παραπανω. Σκεφτηκα να παω να παρω μια καινουρια να τελειωνω αλλα μ@κ@κια δεν θα είναι? Τι ταλαιπωρια είναι παλι αυτηηηη? Ακουω προτασεις…
[DOUBLEPOST=1545583024][/DOUBLEPOST]Ελεγα να φυγω τα Χριστούγεννα αλλα τωρα σκέφτομαι να κατσω εδώ και να χαλασω και τα δικα τους.. Αλλα τι μου φταινε και τα παιδακια που εξυπηρετουν?
[DOUBLEPOST=1545583271][/DOUBLEPOST]Παντως δεν λεω, κρατησε έναν χρονο σχεδόν... Φαντασου να ημουν και στις καλες εποχες που επαιζα παιχνίδια 5-6 ωρες την ημερα. Τωρα αν κλεινω τοσες στον μηνα θα είναι θαυμα...
[DOUBLEPOST=1545583610][/DOUBLEPOST]Και μην μου πει κανεις πως τοτε επαιζα Tekken ενώ τωρα Assetto corsa κλπ και είναι απαιτητικοι οι τιτλοι και τις κουραζουν γιατι ειμαι σε δυσκολη στιγμη και μπορει να φρικαρω :eek::eek::mad:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Μολις ειχα παρει και το X4 Foundations και ηθελα να χαθω λιγο στο διάστημα ρε γαμωτ'.... Ουτε controller mapping δεν προλαβα να κανω...
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
την δοκιμασες σε καποια αλλη pci express? ποιο μοντελο ειναι η mb?

αναφερεις πως η mb εχει δικια της καρτα μηπως αυτο σου εκανε καποιο conflict και νομιζεις πως καηκε η καρτα γραφικων?

σε safe mode δοκιμασες ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.441
μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το κουτί?
+ τι τροφοδοτικό έχεις?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια.
Ειμαι στη δουλεια τωρα, οποτε για λεπτομερειες απο αυριο....

"την δοκιμασες σε καποια αλλη pci express? ποιο μοντελο ειναι η mb?

αναφερεις πως η mb εχει δικια της καρτα μηπως αυτο σου εκανε καποιο conflict και νομιζεις πως καηκε η καρτα γραφικων?

σε safe mode δοκιμασες ?"

Δεν προλαβα σημερα να κανω πολλα, εγινε λιγο πριν φυγω. Παντως και την προηγουμενη φορα πριν 1 χρονο που ειχε συμβει πανω κατω το ιδιο ειχα δοκιμασει στις αλλες pci και τιποτα.. Ηταν καμμενη η καρτα. Σε safe mode οχι δεν δοκιμασα ακομα.

"μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το κουτί?
+ τι τροφοδοτικό έχεις?"
Τα εσωψυχα θες να υποθεσω ε?
Τροφοδοτικο εχω (νομιζω) ενα corsair 750 την ασημενια σειρα γυρω στα 150 - 160 ειχα δωσει? Καπου εκει..
[DOUBLEPOST=1545600308][/DOUBLEPOST]Μητρικη μια gigabyte των 170-190 ευρω gaming εχω. Θα σας πω αυριο...
[DOUBLEPOST=1545600589][/DOUBLEPOST]Παντως μετα οταν εβαλα το HDMI στη μητρικη και πηρα εικονα εψαξα στις συσκευες και την αλλη καρτα δεν την εμφανιζει καθολου.. .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.441
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια.
Ειμαι στη δουλεια τωρα, οποτε για λεπτομερειες απο αυριο....

"την δοκιμασες σε καποια αλλη pci express? ποιο μοντελο ειναι η mb?

αναφερεις πως η mb εχει δικια της καρτα μηπως αυτο σου εκανε καποιο conflict και νομιζεις πως καηκε η καρτα γραφικων?

σε safe mode δοκιμασες ?"

Δεν προλαβα σημερα να κανω πολλα, εγινε λιγο πριν φυγω. Παντως και την προηγουμενη φορα πριν 1 χρονο που ειχε συμβει πανω κατω το ιδιο ειχα δοκιμασει στις αλλες pci και τιποτα.. Ηταν καμμενη η καρτα. Σε safe mode οχι δεν δοκιμασα ακομα.

"μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το κουτί?
+ τι τροφοδοτικό έχεις?"
Τα εσωψυχα θες να υποθεσω ε?
Τροφοδοτικο εχω (νομιζω) ενα corsair 750 την ασημενια σειρα γυρω στα 150 - 160 ειχα δωσει? Καπου εκει..
όταν με το καλό επιστρέψεις...κάνε έναν κόπο και ανέβασε και το κουτί (να δούμε αερισμό)
και το τροφοδοτικό (να δούμε αν βγάζει το ρεύμα που πρέπει)
γιατί 2 στα 2 πλέον δεν την θεωρώ στατιστική
η κάρτα είναι ζώο... ρουφάει καμιά 300ριά wattάκι σε πλήρη ισχύ και καμιά 30ριά amp από το 12volto
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.906
Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν αυτο... (μην παρω και αλλη καρτα και την στειλω) αερισμο και τροφοδοσια-μητρικη. Αλλα δεν ειναι περιεργο που ποτε δεν ειχα προβλημα σε κατασταση stress οταν παιζω κατι για 2-3 ωρες π.χ. και οτι εχει συμβει εχει συμβει χειμωνα παντα χωρις τρελες επιβαρυνσεις ενω το καλοκαιρι ολα καλα ? Μα στην αναμονη? Σε στιγμη που δεν δουλευει τιποτα βαρυ? Αυτο εμενα με μπερδευει..
[DOUBLEPOST=1545601201][/DOUBLEPOST]Μηπως να το παω ολο το μηχανημα πακετο καπου να το μετρησουν?
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Συμφωνω με το Χαρη και εγω. Βαλε μια φωτο απο το κουτι σου οπως ειναι στο σημειο που το εχεις. Επισης βρες στα spec τι τροφοδοτικο εχεις και γραψτο μια. Στανταρ πραγματα φταινε οταν "καιγεται" κατι στον υπολογιστη. Σωστότερα μαλλον δε καιγεται απλα λιωνει καποια κόλληση και βραχυκυκλωνει με μια αλλη με αποτελεσμα να ενεργοποιηθει καποια προστασια στο κυκλωμα και να σβησει αλλα πρακτικα αυτο εννουμε ως καψιμο.... Το κλασικο φαινομαινο ειναι να μην εχεις καλλο airflow στο κουτι του pc σου με αποτελεσμα να ανεβαζεις θερμοκρασιες η να το εχεις πανω σε ενα χαλι η μοκετα ας πουμε και να εχει μαζεψει χνουδι....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.660
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top