Analog vs Digital

T

Tadakis

Guest
για να παίξει ένα πικάπ όπως ενα φτηνό πισι και ενα ντακ των 150 ευρώ, τότε ναι ,έχει πολύ δρόμο ακόμα...

Ποιο ειναι αυτό το 'dac των 150 ευρώ και φτηνό πισι να πάρω είκοσι'. Τόσα μου βγαίνουν αν πουλήσω το αναλογικό μου σεταπ. Θα κρατήσω ένα για μένα και τα υπόλοιπα δώρο για οποίο θέλει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ποιο ειναι αυτό το 'dac των 150 ευρώ και φτηνό πισι να πάρω είκοσι'. Τόσα μου βγαίνουν αν πουλήσω το αναλογικό μου σεταπ. Θα κρατήσω ένα για μένα και τα υπόλοιπα δώρο για οποίο θέλει.
Πλάκα μου κάνεις τώρα...όχι φίλε μου..να κρατήσεις το αναλογικό σου σεταπ!!!!!
 

T

Tadakis

Guest
Πλάκα μου κάνεις τώρα...όχι φίλε μου..να κρατήσεις το αναλογικό σου σεταπ!!!!!
Πες μου εσυ ποιο ειναι το σεταπ αυτό των 150 ευρώ ντακ και πισι και μη σε νοιάζει το αναλογικό μου. Απλά πες μου.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πες μου εσυ ποιο ειναι το σεταπ αυτό των 150 ευρώ ντακ και πισι και μη σε νοιάζει το αναλογικό μου. Απλά πες μου.
Πιστεύεις πως θα μπω σε σοβαρή κουβέντα όταν τα κριτήρια είναι αυθαίρετα και εντελώς υποκειμενικά?
Άντε να βρω ένα τυχαίο σετάπ και να σου πω...
Ποιος θα αποφασίσει ποιο παίζει "καλύτερα"?
Εγώ ,εσύ ,ένας τρίτος?
Μπορείς να μου ορίσεις αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης?
 

T

Tadakis

Guest
Πιστεύεις πως θα μπω σε σοβαρή κουβέντα όταν τα κριτήρια είναι αυθαίρετα και εντελώς υποκειμενικά?
Άντε να βρω ένα τυχαίο σετάπ και να σου πω...
Ποιος θα αποφασίσει ποιο παίζει "καλύτερα"?
Εγώ ,εσύ ,ένας τρίτος?
Μπορείς να μου ορίσεις αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης?
Εσυ έκανες της αξιολόγηση ήδη και πάνω σε αυτη ρωτάω ποιο σεταπ ειναι αυτό να πάω να το αγοράσω. Τόσο απλά. Δεν μίλησα για επιπλέον αξιολόγηση. Εμπιστεύομαι αυτό που τόσο απόλυτα λες.
Θα μας το εκμυστηρευτείς τελικά;
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εσυ έκανες της αξιολόγηση ήδη και πάνω σε αυτη ρωτάω ποιο σεταπ ειναι αυτό να πάω να το αγοράσω. Τόσο απλά. Δεν μίλησα για επιπλέον αξιολόγηση. Εμπιστεύομαι αυτό που τόσο απόλυτα λες.
Θα μας το εκμυστηρευτείς τελικά;
Κακώς με εμπιστεύεσαι. Η γνώμη μου δεν έχει καμία αξία για σένα , ούτε βέβαια η δική σου για μένα. Σορρυ αν σου προσεβαλα το "αναλογικό σου σεταπ" , γράφοντας ενα μήνυμα που το χαρακτηριζαν στοιχεία πλακιτσας και υπερβολής, αλλά το να προσπαθεί κανείς εν ετει 2017 να εκσυγχρονίσει εναν αναπαραγωγεα τεχνολογίας μεσοπολέμου, με ακτίνες λειζερ , μόνο έτσι μπορώ να το δω...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και εν πάσει περιπτώσει, μιας και είσαι γκουρου επί των αναλογικών, πες μας ποια είναι τα προβλήματα που καλείται να λύσει αυτό το λέιζερ, πες μας στο δικό σου αναλογικό σεταπ που δεν έχει αυτό το σύστημα "δυναμικής διόρθωσης" με λέιζερ, πως αντιμετωπίζεις αυτά τα προβλήματα,αν υπάρχουν και πες μας τέλος αν ενα σύστημα αναπαραγωγής αποτελούμενο από ένα ταπεινό πισι και ντακ, υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει ανάλογης φύσης προβλήματα.
 

T

Tadakis

Guest
Κακώς με εμπιστεύεσαι. Η γνώμη μου δεν έχει καμία αξία για σένα , ούτε βέβαια η δική σου για μένα. Σορρυ αν σου προσεβαλα το "αναλογικό σου σεταπ" , γράφοντας ενα μήνυμα που το χαρακτηριζαν στοιχεία πλακιτσας και υπερβολής, αλλά το να προσπαθεί κανείς εν ετει 2017 να εκσυγχρονίσει εναν αναπαραγωγεα τεχνολογίας μεσοπολέμου, με ακτίνες λειζερ , μόνο έτσι μπορώ να το δω...

Καμμία προσβολή και τίποτα δεν υπήρχε στο αρχικό σου μυνημα που θα μπορούσε καποιος να το πάρει προσωπικά. Απλά αυτη η απόλυτη θέση σου με τέτοια ακραία υπερβολή ήταν κάτι που έπρεπε να αναλυθεί ώστε να μην μένουν οι λάθος εντυπώσεις.

Και για να κλείσει αυτη η παρένθεση, ειναι σαφές πως με λιγες Εκατοντάδες ευρώ δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι έχεις το απόλυτα καλύτερο ψηφιακό σεταπ από κάθε πιθανό αναλογικό - είτε με απόλυτες μετρήσεις η αλλα κριτήρια ακρόασης.

Ειναι αδιαμφισβήτητο πως αυτό (δυστυχώς) δεν υπάρχει.
[DOUBLEPOST=1497542666][/DOUBLEPOST]
Και εν πάσει περιπτώσει, μιας και είσαι γκουρου επί των αναλογικών, πες μας ποια είναι τα προβλήματα που καλείται να λύσει αυτό το λέιζερ, πες μας στο δικό σου αναλογικό σεταπ που δεν έχει αυτό το σύστημα "δυναμικής διόρθωσης" με λέιζερ, πως αντιμετωπίζεις αυτά τα προβλήματα,αν υπάρχουν και πες μας τέλος αν ενα σύστημα αναπαραγωγής αποτελούμενο από ένα ταπεινό πισι και ντακ, υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει ανάλογης φύσης προβλήματα.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν θυμάμαι να τοποθετήθηκα σαν γκουρού του θέματος σε αυτό η σε κάποιο άλλο νήμα. Μάλλον σε άλλο φίλο θα απευθύνεσαι η κατα πάσα πιθανότητα στο δημιουργό αυτού του βραχίονα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν θυμάμαι να τοποθετήθηκα σαν γκουρού του θέματος σε αυτό η σε κάποιο άλλο νήμα. Μάλλον σε άλλο φίλο θα απευθύνεσαι η κατα πάσα πιθανότητα στο δημιουργό αυτού του βραχίονα.
Γράψε λάθος για το γκουρού...άστοχη η έκφραση μου.
Πες μας όμως για το σύστημα
Αφού είπες πως
....είναι μπροστά το σύστημα! Το έχω δει σε λειτουργία και είναι όντως καινοτόμα η υλοποίηση του. Εύγε τους!
 

T

Tadakis

Guest
Γράψε λάθος για το γκουρού...άστοχη η έκφραση μου.
Πες μας όμως για το σύστημα
Αφού είπες πως
Ότι ειχα να πω, το είπα αγαπητέ φιλε. εξέφρασα το θαυμασμό μου που το είδα live. Μήπως αυτό σου δημιουργεί επιπλέον προσδοκίες για περαιτέρω ανάλυση και επεξήγηση; δεν θα έπρεπε. Και εγω οπωσ και εσυ (από ότι φαίνεται τελικά) θα περιμένουμε τους γκουρού να μας περιγράψουν/εξηγήσουν λίγα πράγματα περαιτέρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
ειναι σαφές πως με λιγες Εκατοντάδες ευρώ δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι έχεις το απόλυτα καλύτερο ψηφιακό σεταπ από κάθε πιθανό αναλογικό - είτε με απόλυτες μετρήσεις
Ακριβώς το αντίθετο.
Στις απόλυτες μετρήσεις, με 100€ ξεσκίζεις το κάθε αναλογικό σεταπ.

Στανταράκι.

Τώρα, άμα θες να βλέπεις το μαύρο δίσκο να γυρίζει, ή άμα το πάμε σε τι σου "αρέσει", πάω πάσο.

Αλλά όσον αφορά μετρήσεις, δε τίθεται θέμα.

Ούτε καν στην απόκριση συχνότητας, σε τι αποκλίσεις έχει κάθε αναλογικό σεταπ. Μη πιάσω δυναμικό εύρος, διαχωρισμό καναλιών, κατώφλι θορύβου, κλπ κλπ κλπ, τι να συζητήσουμε...
 

T

Tadakis

Guest
Ακριβώς το αντίθετο.
Στις απόλυτες μετρήσεις, με 100€ ξεσκίζεις το κάθε αναλογικό σεταπ.

Στανταράκι.

Τώρα, άμα θες να βλέπεις το μαύρο δίσκο να γυρίζει, ή άμα το πάμε σε τι σου "αρέσει", πάω πάσο.

Αλλά όσον αφορά μετρήσεις, δε τίθεται θέμα.

Ούτε καν στην απόκριση συχνότητας, σε τι αποκλίσεις έχει κάθε αναλογικό σεταπ. Μη πιάσω δυναμικό εύρος, διαχωρισμό καναλιών, κατώφλι θορύβου, κλπ κλπ κλπ, τι να συζητήσουμε...
Συμφωνώ κατα βάση σε όσα λες αφού τα περισσότερα έχουν να κάνουν με τη τεχνολογίας του μέσου και της υλοποίησης.

Η ερώτηση όμως ειναι σαφής:

Δηλαδή αν πάρω εκείνο το dac που πρότεινες των 150 ευρώ θα παίξει καλύτερα από το πχ δικό μου ταπεινό αναλογικό;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ότι ειχα να πω, το είπα αγαπητέ φιλε. εξέφρασα το θαυμασμό μου που το είδα live. Μήπως αυτό σου δημιουργεί επιπλέον προσδοκίες για περαιτέρω ανάλυση και επεξήγηση; δεν θα έπρεπε. Και εγω οπωσ και εσυ (από ότι φαίνεται τελικά) θα περιμένουμε τους γκουρού να μας περιγράψουν/εξηγήσουν λίγα πράγματα περαιτέρω.
Βλέπεις λοιπόν πως είναι ενοχλητικό να λες στον άλλον, με εμφανώς ειρωνική διάθεση:πες μας...πες μας..
 

T

Tadakis

Guest
Βλέπεις λοιπόν πως είναι ενοχλητικό να λες στον άλλον, με εμφανώς ειρωνική διάθεση:πες μας...πες μας.
1. Συγνώμη αν έγινα/γίνομαι ενοχλητικός. Δεν ειναι στις προθέσεις μου. Πάντως εσυ ΔΕΝ μου έγινες ενοχλητικός- αν αυτό σου λέει κάτι.

2. Καμμία ειρωνεία προς εσενα. Κάθε άλλο. Η όλη μου στάση εχει να κάνει με τη τοποθέτηση σου και τι απορρέει μέσα από αυτό.

3. Όπως είδες ούτε σου επιτέθηκα, ούτε σε προσέβαλα ούτε κάτι το απρεπές. Αν ένοιωσες κάτι τέτοιο σου ζήτω και παλι συγνώμη.

4. Νομίζω έληξε. Όχι;
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Εμένα πάντως η μηχανική με ενθουσιάζει πιο πολύ από οποιαδήποτε κατασκευάσματα από άμμο (τσιπάκια ) και εφόσον υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που εκσυγχρονίζουν μηχανήματα που ξεκίνησαν να παρουσιάζονται ακόμα και από την εποχή του λίθου είναι παρήγορο ότι ο άνθρωπος θα συνεχίσει να δημιουργεί αρνούμενος την εποχή της πολυθρόνας και του laptop.
Αν είχα τα χρήματα να το αγοράσω θα το προτιμούσα από οποιοδήποτε πανάκριβο ντάκ που οι μόνες εργατοώρες είναι το πλουμιστό κουτί και ας πούμε ο σχεδιασμός στον υπολογιστή που θα δώσει εντολή να το ξεράσει το μηχάνημα παραγωγής σαν παγωτό χωνάκι.
Ήδη τα mp3 πάνε για σκράπ , σε λίγο μπορεί ένα καινούριο φορμάτ να στείλει φλάκ , ντιεςντι και mqa ίδια χωματερή (και τα ντάκ εκεί θα πάνε βέβαια γιατί τα καινούρια φορμάτ δε θα τα παίζουν) αλλά το ταπεινό παλιοπικάπ δε θα σταματήσει να υπάρχει και θα παίζει
Η δική σου μουσική είναι το πικαπάκι και οι δίσκοι σου... και ας ακούγονται χάλια.... η τεχνολογία προχωράει αλλά αυτή η αγαπημένη παλιατζούρα απέδειξε πως αντέχει στο χρόνο
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top