Arcam DiVA AVR300

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Παιδιά έχετε άποψη για το συγκεκριμένο πολυκάναλο; Εν γένει προδιαγραφές είναι 2x120 Watt@8Ω ή 7x100Watt@8Ω. Περισσότερες λεπτομέρειες στο http://www.arcam.co.uk

Αυτό που ενδιαφέρει όμως περισσότερο είναι η απόδοσή του σε μουσική. Απ΄ όσο διαβάζω σε ξένα forums πρέπει να είναι από τους λίγους πολυκάναλους στην κατηγορία αυτή που χτυπάει στα ίσια τα ιαπωνικά μηχανήματα (βλέπε 3805, 2500 κτλ). Σύμφωνα με αυτά τα threads σε μουσικό πρόγραμμα πρέπει να είναι σαφώς ανώτερος. Επειδή όμως μέχρι στιγμής αυτά είναι στα... χαρτιά (και μάλιστα από αγγλικά forum που είναι γνωστό πόσο υποστηρίζουν τα προϊόντα τους) δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι αυτές οι κριτικές. Αξιόλογο μηχάνημα είναι σίγουρα, απλά δεν ξέρω πώς συγκρίνεται με Denon, Marantz και λοιπά στην αντίστοιχη κατηγορία (εδώ που τα λέμε είναι λίγο ακριβότερος από 3805, 8500 κτλ). Τον έχει ακούσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις; Επίσης σε πολυκάναλο πρόγραμμα πώς τα πάει; Από οδηγικές ικανότητες;
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Έχει δοκιμαστεί από τον "Ήχο" στο τεύχος 376 και έχει πάρει βαθμολογία 4,5. Ισχύς 7x91 μετρημένα και μετατρέπει τα εικονοσήματα σε σήμα συνιστωσών.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Αυτό το διάβασα κι εγώ Σπύρο... και ο 3805 πήρε 4.6 και με μεγαλύτερη μετρημένη ισχύ. Γενικώς όμως αυτές τις βαθμολογίες μόνο "ενδεικτικά" τις κοιτάω, καλό θα ήταν ν' ακούσουμε απόψεις και από κάποιον που να τον/τους έχει ακούσει...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
πάντα ενδεικτικά τις κοιτάμε γιατί αν τις πάρεις στα σοβαρά την πάτησες... Οι μετρήσεις τους όμως συνήθως είναι αξιόπιστες...
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Ναι έχεις δίκιο για τις μετρήσεις, άλλωστε αυτές είναι πιο αντικειμενικό μέγεθος. Ομολογουμένως πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο που και οι δυο ενισχυτές (3805 και AVR300) έχουν ισχύ κοντά στα 100 Watt και στα 7 κανάλια! Όχι ότι με χαλάει δηλαδή...:)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.180
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top