Arcam FMJ CD 33T

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632


:) Από σήμερα το εν λόγω player είναι στο rack μου και "στρώνει".
Ένα έχω να σας πω για τον ήχο του: "involving"! Σε βάζει μέσα στη μουσική, στα δρώμενα!
Τίποτε άλλο δε θα πώ περιμένω να "στρώσει". Ο αντιπρόσωπος μου είπε περίπου 200 ώρες. Ίδωμεν
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ευχαριστώ Παναγιώτη!
Πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Είναι στιβαρό και συμπαγές και το transport του αθόρυβο!
Κατάληξα σ' αυτό γιατί το prima είναι πιο ακριβό και επειδή έχει λυχνία στο τελικό στάδιο νομίζω ότι θα ακουγόταν υπερβολικά "μαλακό" σ' ένα σύστημα με ενισχυτικά λυχνίας. Για σένα που έχεις τρανζιστορικό ενισχυτή, νομίζω ότι το prima ταιριάζει περισσότερο. Καλώδιο ΙC έχω το Kimber Hero.
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Καλοακουστο, Γιαννη.

Ειναι πολυ καλο player, ειδικα για τα λεφτα του.
Σε τι χρωμα; Mιας και πηγες απο Arcam σε Arcam,
πως βλεπεις τις διαφορες σε players δυο διαφορετικων δεκαετιων;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Γειά σου Κώστα! Το χρώμα είναι ίδιο με το εικονιζόμενο στη φωτο.

Όσο για τις διαφορές καμμία σχέση!
Τα ψηφιακά έχουν βελτιωθεί κατά πολύ. Τώρα η οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ των δύο players είναι περιττή. Εξάλλου είναι και διαφορετική η κατηγορία τιμής. Πάντως αν δεν τα "σπρώξεις", ποιότητα δεν παίρνεις στα ψηφιακά. Σε σχέση με το Α5 το 33 είναι πιο ήρεμο, "πολιτισμένο", δεν φωνάζει σε υψηλές εντάσεις και δεν έχει τη σκληρότητα στα μεσουψηλά.
Πάντως τα πιο φτηνά από αυτό δεν με ικανοποιούσαν ακουστικά. Δεν ήταν "involving" (ΙΜΟ).
Το Α5 ήταν το φτηνότερο μοντέλο της εταιρείας εκείνη την εποχή έβγαζε δύο σειρές μοντέλων: την Alpha και την Delta. Η Delta ήταν η πιο ακριβή σειρά. Όπως είναι τώρα η Diva και η FMJ .
Έβγαζε τα εξής players : Alpha 5, Delta 270, Delta 270 transport , Black Box 50 DAC αν θυμάμαι καλά.

Το Alpha 5 και ο Delta 290 κόστιζαν τα ίδια χρήματα.

Το πρώτο μου σύστημα ήταν τότε:
Ενισχυτής: Arcam Delta 290 int.
Ηχεία : Triangle Scalene
CD player: Arcam Alpha 5
Πικάπ: Dual 505-4
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ευχαριστώ πολύ! Το πήρα σε πολύ καλή τιμή αρκετά πιο κάτω από την αναγραφόμενη τιμή καταλόγου.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Επανέρχομαι στο thread αυτό για να σας μεταφέρω τις ακουστικές μου εντυπώσεις από το CD 33.
Πιστεύω ότι μετά από 10 μέρες έχει στρώσει και πάνω κάτω ο ηχητικός του χαρακτήρας δεν θα αλλάξει δραματικά.
Κατά τη διάρκεια αυτών των ημερών έπαιξαν πολλά δισκάκια από τα αγαπημένα μου είδη μουσικής.
Έχω να πω ότι οι παλιές εγγραφές βοηθούνται από το upsampling και το υψηλό resolution και ακούγονται πιο καθαρές, γεμάτες και με λιγότερο θόρυβο. Αυτό είναι και το βασικό ατού του player, η απουσία θορύβου κατά την αναπαραγωγή.
Σε κομμάτια jazz και κλασικής μουσικής είναι πάρα πολύ καλό και σχηματίζει πολύ καλή και εκτεταμένη στερεοφωνική είκόνα, δεν κουράζει και είναι απαλό και ισορροπημένο.Και μπάσο διαθέτει και τα πρίμα του είναι εκτεταμένα , δε γίνονται "σκληρά". Τα μεσαία σε μερικές εγγραφές ακούγονται πιο διακριτικά. Επίσης και σε ροκ κομμάτια αποδίδει πολύ καλά. Δεν θα το συνιστούσα σε οπαδούς , drum 'n' bass, trip hop, headbangers γιατί γενικά τα πολύ "σκληρά" ακούσματα παρουσιάζονται πιο "πολιτισμένα" απ' ότι συνήθως και ίσως ακουστούν "αργά" κι αυτό δεν αρέσει σε κάποιους.
Στα φυσικά όργανα είναι πολύ καλό και αποδίδει με ακρίβεια τις χροιές τους.
Σε υψηλές εντάσεις παραμένει αυτός ο απαλός χαρακτήρας και δεν σκληραίνει συνεχίζοντας να είναι ευχάριστο στο άκουσμα και να σε προκαλέι ν' ανεβάζεις την ένταση.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή του και κυρίως από την ποιότητα κατασκευής του.
Έχει και display off (ενεργοποιείται από το τηλεχειριστήριο) κάτι που μου αρέσει πολύ.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
MΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ:
1) "The scorpion" Lou Donaldson
2) "Foi Deus" Amalia Rodrigues
3) "Pump up the jam" Technotronic
4) "The road to hell pt.2" Chris Rea
5) "Insomnia" Faithless
6) "9TB (till I come) ATB
7) "The eyes of love" Michael Ruff
8 ) "Becoming more like Alfie" The Divine comedy
9) "Fiesta Punena " Inti Illimani
10) "Amores Hallaras" Inti Illimani
11) "Dangerous madness" Wayne Kramer
12) "La flor de amor" Omara Portuondo
13) "Samba dobrado" Djavan
14) "Fantasiestucke op.12" Robert Schumann (με Sviatοslav Richter στο πιάνο)
15) "I'm so worried baby" John Lee Hooker
16) "Jamboree jump" Memphis Slim & Matt Murphy
17) "Por una cabeza", "melodia de arrabal", "volver" Carlos Gardel
18 ) "Despues" Ruben Juarez
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top