Arendal subwoofer 1

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Λοιπόν ανοίγω καινούριο θέμα μια και δεν υπάρχει γι αυτό το sub
Μετά από τεράστια υπομονή σχεδόν ένας μήνας κατάφερα και παρέλαβα το καινούριο μου παιχνιδι :)
Παραλαμβάνω από το κατάστημα της acs ναι δε μου το έφεραν. Πήγα και το πήρα μόνος μου μιας και ήταν 10 μέρες στο κατάστημα τους και όλο το έφερναν μια το έχαναν μια το έβρισκαν.
Μεγάλη κουβέντα αυτό υπάρχει και σχετικό νημα
Λοιπόν πάω να το σηκώσω λέω όπα θηριακι βαρύτερο αισθητά από το klipsch αν και λιγο μικρότερο σε ογκο
Φορτώνω το πάω σπίτι και αρχίζω το unboxing
Η συσκευασία τρομερά προσεγμένη εσωτερικά με χοντρά επιπλεον κομμάτια χαρτονι στις γωνίες αφρολέξ ζελατίνες υφασμάτινη θήκη (σαν τσουβάλι) για το sub και φυσικά γαντακια
Φωτογραφίες δεν υπάρχουν γιατί είχα τόση τρελά να το ακούσω που δεν έβγαλα :Ρ (Ναι κάνουμε και μεις οι μεγάλοι καμία φορά σαν παιδάκια :Ρ)
Λοιπόν ξεπακεταρω στήνω ξεκινάω τα πιου πιου και βάζω να παίξει λίγο (γιατί έπρεπε να κάνουμε μπανακι το μωρό μας και μετά μαμ και υπνο)
Παιδιά πρώτη εντύπωση αρνητική. Που είναι το μπάσο που περίμενα; που είναι η ένταση που ετριζΝ τα πιάτα στο ντουλάπι της κουζίνας; φυσικά δε το δυναμώσω αλλά κάτι μου ήταν διαφορετικό σε σχέση με παλια
Τα κλείνω όλα πάμε για το μωρό που λέγαμε και μετά ύπνο και μεις. Μέχρι να κοιμηθώ το σκεφτόμουν συνέχεια. Βρε λες να είναι που είναι καινούριο και θέλει το χρόνο του να στρώσει; κτλ
Ξυπνάω σήμερα το πρωί και φυσικά η πρώτη δουλειά ήταν φυσικά το sub
Βάζω Spotify. Λοιπόν ένα θα πω. Δε ξέρω τι έφταιγε χτες βράδυ. Λίγο η κούραση της μέρας λίγο η βιαστική ακρόαση. Σήμερα είναι άλλο sub (ξέρω το ίδιο ειναι τα αυτιά μου φταίνε)
Είναι μαγικο. Παίζει τόσο γλυκά και αρμονικά με τα ηχεία μου.
Η διαφορά που ένιωθα πως υπήρχε χτες βράδυ είναι επειδή λείπει το μπουμαρισμα(δε ήταν κουραστικά απλά σε κάποια σημεία ενισχύονταν κάποιες συχνότητες χαμηλές) σε κάποια σημεία του σπιτιού. Σε αυτό λογικά ευθυνετε πως δεν είναι ported πλέον και αυτό το κάνει να ταιριάζει καλύτερα στο χώρο μου όπως μου είπαν τα μέλη του υπέροχου forum μας:)
Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας όλους :)
Λοιπόν εχω ακούσει μέχρι στιγμής σχεδόν μια ώρα μουσικη
Θα επιστρέψω ξανά όταν έχω νεοτερα
 


Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Δε το είχα δει αλλά ο @ankokdog έχει το sub 2. Να ακουσω μερικές ώρες ακόμα και εχω φύγει για δεύτερο.απλα είχα μιλήσει με arendal αν δε μου κάνει το επιστρέφω
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δε το είχα δει αλλά ο @ankokdog έχει το sub 2. Να ακουσω μερικές ώρες ακόμα και εχω φύγει για δεύτερο.απλα είχα μιλήσει με arendal αν δε μου κάνει το επιστρέφω
καλοάκουστο και καλά μπουμπουνιτά. :p ;);)

Παίξε τουλάχιστον τις 50 ώρες που λέει και αλλάζει πάρα πολύ, μέχρι και σε μέτρηση με mic φαίνεται η διαφορά κυρίως πολύ χαμηλά.

και όχι απαλά, δώσε γκάζι.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τελικά πόσα αγόρασες? Μιλάμε για το 1723 sub 1 σωστά?

Το eq στο 1. Και το volume μέχρι να κάνεις ρυθμίσεις να το βάλεις εκει που λέει reference. Μετα το min να κάνει κλικ.
 


Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Τελικά πόσα αγόρασες? Μιλάμε για το 1723 sub 1 σωστά?

Το eq στο 1. Και το volume μέχρι να κάνεις ρυθμίσεις να το βάλεις εκει που λέει reference. Μετα το min να κάνει κλικ.
Ναι 1723 sub1
Μίλησα με arendal και μου είπαν μπορώ να το επιστρέφω πίσω μέσα σε 60 μέρες αν δε με ικανοποιεί. Οπότε αφού για κάθε sub πληρώνω ξεχωριστά πήρα ένα με τη προϋπόθεση αν δε με ικανοποιεί φεύγει και παίρνω το sub 2 αλλιώς κρατάω αυτό και χτυπάω άλλο ένα
Σε ευχαριστώ για τη πληροφορία δε το είχα προσέξει;)

καλοριζικο ;)
......δεν μας λες και το υπολοιπο setup ; :)
Σε ευχαριστώ πολύ
Denon avr3400
L R chario syntar 520
Center chario piccolo
Sub arendal sub1
@ankokdog με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις νομίζω είμαι οκ;
IMG_20200509_162741.jpg

Απλά νομίζω το bass level το θέλω μεταξύ - 3 και 0 για τα γούστα μου. Ενώ στο klipsch το είχα στη μέση ίσως και ένα τικ αριστερα. Αυτό σημαίνει πως δεν έχει τόση ένταση;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ναι 1723 sub1
Μίλησα με arendal και μου είπαν μπορώ να το επιστρέφω πίσω μέσα σε 60 μέρες αν δε με ικανοποιεί. Οπότε αφού για κάθε sub πληρώνω ξεχωριστά πήρα ένα με τη προϋπόθεση αν δε με ικανοποιεί φεύγει και παίρνω το sub 2 αλλιώς κρατάω αυτό και χτυπάω άλλο ένα
Σε ευχαριστώ για τη πληροφορία δε το είχα προσέξει;)



Σε ευχαριστώ πολύ
Denon avr3400
L R chario syntar 520
Center chario piccolo
Sub arendal sub1
@ankokdog με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις νομίζω είμαι οκ;
View attachment 165304
Απλά νομίζω το bass level το θέλω μεταξύ - 3 και 0 για τα γούστα μου. Ενώ στο klipsch το είχα στη μέση ίσως και ένα τικ αριστερα. Αυτό σημαίνει πως δεν έχει τόση ένταση;
Δοκίμασες στο ref level κάτω αριστερά?
Δεν έχει σχέση που το έχεις ή είχες το klipsch. Οπου σου αρέσει αν και το σωστό είναι να το μετρήσεις.

Έστω ένα ντεσιμπελόμετρο κάτι.

Το ένα πάει με db το άλλο είχε απλά γραμμές.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Καλημέρα και πάλι
Μετά απο τη βοήθεια που είχα απο κάποια μέλη @ankokdog @Kostas Kefalas @nemesi54 (τους υπερευχαριστώ γιατί τους κούρασα :p νομίζω δε ξεχνάω κάποιον ) το μπάσο πήγε σε άλλο επίπεδο κυριολεκτικα!!!
Ενθουσιάστηκα.Πραγματικά :smg:
Οι μετρήσεις έγιναν με το audyssey multeq editor app
Παραθέτω τη μέτρηση απο τι klipsch που είχα, μετά απο το arendal στην ίδια θέση με το klipsch και τέλευταία απο το arendal στη νέα του θέση
Θα δοκιμάσω άλλη μία θέση μόλις βρω λίγο χρόνο και ακούσω λίγο ακόμα την υπάρχουσα
klipsch r112sw.jpg

klipsch r112sw
arendal 1723 sub1.jpg

arendal 1723 sub 1 στην ίδια θέση με το klipsch οπως είπα
arendal 1723 sub1 right.jpg

και arendal 1723 sub 1 στη νέα του θέση
 


Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Για λίγο που το άκουσα και όχι με ένταση παίζει άψογα σε σχέση με πριν
 


Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Ναι.Δε με χώραγαν όρθια και για να μη πάω στα 516 που είχαν μικρότερο woofer αποφάσισα να τα ξαπλώσω.Σίγουρα δεν είναι η βέλτιστη λύση αλλά... συμβιβασμοί...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ε ναι.....χανεις αρκετα, να το διορθωσεις αυτο αν θες καλυτερο αποτελεσμα...
.....παρε 3 κεντρικα....τα μικρα τους... :p

 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Εσύ μου βάζεις φωτιές :p
Εγώ έλεγα γιa αυτα
ή σε μικρότερα όταν βγουν καλοκαιράκι και δούμε πρώτες εντυπωσεις
Αλλά βλέπω θέλουν ρευματα και θα θέλω και τελικό τελικά
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και δεν τα βαζεις στην πριζα εσυ βρε, μην σκας :lolsign:

ναι θελουν...

εβγαλε και για υψους καναλια, δεν τοξερα !!!!!

 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
έχεις ακούσει κάτι απο arendal σε ηχειο για εντυπώσεις.Νομίζω είναι ένα θέμα να μη μπορεις να τα ακούσεις.Είναι περισσότερο ρίσκο σε σχέση με το sub.Αν και μπορεις να τα επιστρέψεις....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου μπορεις να τα στειλεις πισω δεν υπαρχει θεμα.....
....νομιζω οτι ειναι καλα, αρκετα καλα, πολυ καλα ;)
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Πάω σε αυτά που έστειλα εγώ ή 3 κεντρικά που μου πρότεινες; Απο τελικό 3καναλο τι κάνουμε; θέλουμε καμια 300watt τουλαχιστον ανα κανάλι ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο χωρος ποσο ειναι ?
.....για πες διαστασεις εκει που ακους-βλεπεις ....και μετρα ακροασης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.294
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top