Ariva 4k compo

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλημέρα,

Έχει κανείς αυτόν τον δέκτη? Μόλις τον παρέλαβα και δεν έχω γνώσεις στο θέμα.


α. Υπάρχει αυτόματη εγκατάσταση των καναλιών των 3 δορυφόρων που έχει το πιάτο μου?
Hotbird-13°
Eurobird 9A-9°E
Astra 19.2E

β. Χρειάζεται μήπως αναβάθμιση firmware?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
SOS SOS SOS!

Παρακαλώ για την βοήθειά σας.
Προσπαθώ να εγκαταστήσω τους δορυφορικούς σταθμούς (3 έχω σε τρία διαφορετικά λν (δεν φυμάμε την ορολογία). Ο ένας είναι ο hotbert (δεν με ενδιαφέρει) ένας άλλος πάλι δεν με ενδιαφέρει. Όμως θέλω οπωσδήποτε τον astra 19,2 αν δεν κάνω λάθος που έχει όλα τα Γερμανικά free κανάλια.
Ο προηγούμενός μου έκανε αυτόματη σάρωση και τους έβρισκε και τους τρεις αυτόματα.

Με αυτόν τι γίνεται???
Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει, διότι βλέπω ότι τα ευρουδάκια του πάνε στα σκουπίδια.....

Είπαμε ariva 4k combo.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Οκ τα κατάφερα χθες.
Μάλλον δεν έτυχε να τον έχει κάποιος από το φόρουμ, για να μην έχω κάποια απάντηση...


Από ότι φαίνεται πάντως ο δέκτης, έχει αρκετές δυνατότητες.

Θα προσπαθήσω να σημειώνω διάφορα κατά καιρούς για τους μελλοντικούς αγοραστές.

Κατ αρχάς θα σημειώσω τα χαρακτηριστικά του:

Ποιότητα κατασκευής, στον μέσο όρο. Σε εμφάνιση, καλός. Κόκκινη η πρόσοψη όταν δεν λειτουργεί, μπλε κατά την λειτουργία.
Εξωτερικό τροφοδοτικό.
Διαθέτει χώρο για εσωτερικό δίσκο 3,5", micro sd, και 3 εισόδους usb.
Το λειτουργικό του καλό, android βλέπετε.

Το τηλεχειριστήριο αν και με πολλές δυνατότητες και εμφάνιση, κατά την χρήση δυσκολεύει, λόγω α: στην περίεργη δομή των πλήκτρων του, και β. την αρκετά αργή του ανταπόκριση.

Η ρυθμίσεις και η εγκατάσταση των καναλιών αργή και μάλλον δύστροπη για τον απλό χρήστη.

Όμως κατόπιν, ειδικά στην δημιουργία λιστών, αγαπημένων κλπ θεωρώ ότι αποζημιώνει τον κάτοχο .
Σημειώστε δε, ότι προτείνεται η χρήση ποντικιού κατά την χρήση.


Επίσης σαν εικόνα αλλά και σαν δυνατότητες, άριστος. (θυμίζει πολύ σε δυνατότητες κινητό).

Από ήχο δεν πρόλαβα να τον δω, όμως θα ενημερώσω άμεσα.

http://www.ferguson-digital.eu/?wpfb_dl=1338

$_57.JPG
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ύστερα από την πρώτη γνωριμία:

Ο δέκτης είναι αργός, η αλλαγή στα κανάλια κουραστική (πολλές φορές κρατάει 5 με 10 sec ή και παραπάνω), αρκετά κωλύματα και δεν έχει πλήκτρο πλήρους απενεργοποίησης, άρα μόνο με την πρίζα ξεκόλλημα κατόπιν.

Χρειάζεται νέο firmware ή δεν επαρκεί η μνήμη. Προσοχή λοιπόν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ας πρόσεχα, που λένε!

Βέβαια αν δεν το δοκιμάσει κανείς, δεν μπορεί να ξέρει. Ο δέκτης χθες κατέβηκε και επανήλθε ο edision argus miniplus highpeed
https://www.edision.gr/el/detail/argus-miniplus-highspeed-2in1

Η διαφορά μεταξύ τους είναι εμφανείς, ως προς την ποιότητα ήχου και εικόνας, ταχύτητα, σταθερότητα.

Επίσης έχει καλύτερο δέκτη ιδίως στα τοπικά (T), με την ίδια δηλαδή κεραία ο ariva σε κάποια κανάλια παρουσίαζε κολλήματα από αδύναμο σήμα.

Προσπάθησα αλλά και ασχολήθηκα αρκετά με τον ariva (ψάξιμο στο διαδίκτυο, firmware κλπ) προτού πάρω την απόφαση να τον κατεβάσω.
Δεν σκέπτομαι να τον βάλω για πώληση, διότι θα ταλαιπωρηθεί και ο νέος χρήστης όπως εγώ.

Αν θα μπορούσα να του βάλω κάτι στα θετικά, είναι το λειτουργικό, και εκεί όμως υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας, ένδειξης της πολύ πρόχειρης κατασκευής του, τελικά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Αφού το έφερε η κουβέντα, έχει ασχοληθεί κανείς με τον argus?

Από δορυφορικά, έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Ένα πιάτο με 4 lnb με αντίστοιχα 4 παροχείς (astra 19,2 , astra, hot bird, Eurobird 9 ) αν το γράφω σωστά!

Έχω το αρχικό μενού και έχω κάνει αυτόματη εγκατάσταση για τα free!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top