ASUS GeForce GTX 1050 Ti Expedition-4GB vs Sapphire Radeon Nitro+ RX570-8GB

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Γενικα η καρτα γραφικων ειναι πολυ δυνατο εξαρτημα ,και γιαυτο τον λογο τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι σχεδιαστες προγραμματων προσπαθουν οχι παντα πετυχημενα, να εκμεταλευτουν τις δυνατοτητες των καρτων γραφικων,και σε αλλες εφαρμογες. Για επεξεργασια video θελεις πολυ ram και καλο ειναι να ειναι ddr4 λογο bandwith οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα,και πολλους πυρινες επεξεργαστη, επισης η χρηση δισκου ssd η m2 κρινεται απαραιτητη,συνηθως η καρτα γραφικων συμμετεχει μονο στην προεπισκοπηση του video.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Γενικα η καρτα γραφικων ειναι πολυ δυνατο εξαρτημα ,και γιαυτο τον λογο τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι σχεδιαστες προγραμματων προσπαθουν οχι παντα πετυχημενα, να εκμεταλευτουν τις δυνατοτητες των καρτων γραφικων,και σε αλλες εφαρμογες. Για επεξεργασια video θελεις πολυ ram και καλο ειναι να ειναι ddr4 λογο bandwith οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα,και πολλους πυρινες επεξεργαστη, επισης η χρηση δισκου ssd η m2 κρινεται απαραιτητη,συνηθως η καρτα γραφικων συμμετεχει μονο στην προεπισκοπηση του video.
Ευχαριστώ.
Νομίζω ότι όλα όσα παραθέτεις ως προϋπόθεση για επεξεργασία video καλύπτονται - αρκετά, πιστεύω - με όσα έγραψα στο αρχικό post:
...στο "καλό" μου PC, που χτίστηκε πριν περίπου 2.5 χρόνια (Post No. 3 στο σχετικό νήμα), πάνω σε μιαν Asus Z170 Pro, με Intel i7-6700k (Skylake), 32GB RAM DDR4 και με δίσκο συστήματος έναν M.2 SATA Samsung 960 EVO.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους κι από δω.

Σήμερα που σηκώθηκα μάλλον απύρετος και δεν χρειάστηκε να τρέχω πάλι σε γιατρούς και νοσοκομεία, εδέησα να βάλω μπροστά την αλλαγή της κάρτας στο PC (δείτε το αρχικό post του νήματος για το configuration και τις υπόλοιπες λετπομέρειες, σχετικές με αυτό). Παράλληλα, αποφάσισα να μετακινήσω όλο το υλικό από το υπάρχον κουτί σε ένα άλλο, πιο μοντέρνο και πιο ευρύχωρο, αφού η δουλειά γαι το λύσε-δέσε θα ήταν έτσι κι αλλιώς υπαρκτή.

Είμαι στη φάση τώρα να εγκαταστήσω την κάρτα.

Ανοίγοντας το κουτί της, βρήκα ένα χαρτάκι μέσα που γράφει ότι στο πάνω μέρος της κάρτας υπάρχει ένας διακόπτης, που ο χρήστης επιλέγει να δουλεύει η κάρτα μεταξύ δύο modes: στο Gaming mode και στο Compute mode. Και μάλιστα, το χαρτάκι προειδοποιεί τον χρήστη να μην δουλεύει την κάρτα στο Compute mode, όταν παίζει παιχνίδια γιατί - λέει - το σύστημα θα γίνει ασταθές.

Το default mode είναι το gaming. Δείτε το:

mode.jpg


Η ερώτησή μου είναι:
Εγώ που θέλω τον υπολογιστή για επεξεργασία video (όπως έχω ήδη αναφέρει) και όχι για παιχνίδια, ποιο mode θα πρέπει να διαλέξω ως βέλτιστο για αυτή τη δουλειά, το gaming ή το compute.

Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι το gaming mode είναι αυτό, με το οποίο η κάρτα αποδίδει τα μέγιστα σε οποιεσδήποτε συνθήκες λειτουργίας, είτε είναι απλές είτε σύνθετες, όπως είναι τα παιχνίδια. Ωστόσο, και επειδή όπως είπε και ο πάντοτε ενήμερος vet-ούλης μας, το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για video editing
Χρησιμοποιεί αρκετά το hardware acceleration
σκέφτομαι να εγκαταλείψω κάθε σκέψη χρήσης του compute mode και να την αφήσω μόνιμα στο gaming.

Σκέφτομαι σωστά;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Λίγα mh παραπάνω δίνει το compute. Για mining! Αστή στο gaming.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top