Atmos speakers...

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλημέρα παίδες.
Marantz sr6013 , b&w 684 fronts,htm61 κεντρικο, monitor audio bronze fx δίπολα για surrounds, και ένα sub XTZ 12.17 edge.
Θέλω να βάλω 4 ηχειακια in ceiling. Ο χώρος που εχω στην ψευδοροφή είναι γύρω στα 9 εκατοστά. Ο χώρος γενικά είναι 6.5 μέτρα Χ 4.5 μέτρα περίπου με ύψος ταβανιού 3 μέτρα.
Είμαι υπέρ του ότι δε χρειάζονται ναναι πανάκριβα τα ηχεία ατμός όποτε έλεγα είτε για κάποιο από τα παρακατω
Mica m8c ή m6c
Pyle pdic60 ή pdic80
Polk audio rc60i
Yamaha nsic600

Τι λέτε;
Η και τα Monoprice caliber
 
Last edited:


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δεν θέλω να είναι της ίδιας σειράς. Εχω διαβάσει παρά πολύ κ εχω καταλήξει στο ότι δε χρειάζεται να είναι ίδιας σειράς τα ατμός.
Επίσης σύντομα μπορεί να αλλάξω ηχεία,σιγά μη ξηλώνω κ τα ατμός. Θέλω να είναι «ουδέτερα»
Όποτε αν μπορείτε να προτείνετε κάποιο από τα παραπάνω η κάποιο άλλο...
Τα mica έχουν άπειρες άριστες κριτικές άριστες πιο πολύ προς αυτά κλίνω..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Σαλάτα είναι έτσι κι αλλιώς και τα σαραουντ, οπότε πάρε αυτά που βγάζουν τις υψηλότερες στάθμες.
 



Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Σαν surrounds αρχικά είχα αυτά της σειράς μου της b&w .και μετά με αυτά μου ακούγεται πολύ καλύτερα ο surround ήχος.
Στα χαρτιά ίσως έπρεπε να εχω της σειράς δεκτό,εφόσον όμως αυτά στα αυτιά μου αυτά ακούγονταν καλύτερα τι να έκανα;; Να κράταγα αυτά που μου ακούγονταν χειρότερα επειδή «πρέπει ναναι της ίδιας σειράς»?

Δεν εχω αποφασίσει οχi,είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 5-6 που ανέφερα. Απλά είπα ότι κλίνω πιο πολύ προς τα mica.
Επίσης δε ξέρω αν πρέπει να πάω σε 6,5`` ή σε 8``
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στα χαρτιά ίσως έπρεπε να εχω της σειράς δεκτό,εφόσον όμως αυτά στα αυτιά μου αυτά ακούγονταν καλύτερα τι να έκανα;;
Τι σημαίνει "καλύτερα" οέο;

:lolsign:

Θα παίρνουμε τα προβλεπόμενα, και μετά θα κάνουμε τις ρυθμίσεις που μας αρέσουν, μέσα στα προβλεπόμενα όρια. Και μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη μας.
Αν δεν γνωρίζουμε πως, με την βοήθεια ειδικού.

Αλλιώς κουκουρούκου, κάντε ό,τι νάναι και μην το συζητάτε, δεν έχει νόημα.

Αλλά μετά μην κλαίγεστε πως σας φταίει το ένα και το άλλο, ΟΚ;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αδερφέ ξαναλέω ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ τα είχα 5 ολόκληρα χρόνια.
Τέλος πάντων τα surrounds είναι άλλο θέμα που θα αναλύσουμε σε άλλο thread αν χερεαστει.ηθελα να πούμε για τα ατμός εδώ.

Και προσωπικά εχω πάρει παρά πολύ εξοπλισμό μετά από συζήτησεις εδώ μέσα εδώ και καμία 8ετια η παραπάνω και δε κλαίγομαι ποτέ για τίποτα. Συζητάω ,αποφασίζω,προχωράω.

Ήθελα απλά να μου πείτε αν συμφωνείτε με κάποιο από τα παραπάνω για ατμός δεδομένου ότι θέλω κάποιο από αυτά γιατί δεν σκοπεύω να δώσω 700 ευρώ για να πάρω τα b w της σειράς μου. Άλλωστε μπορεί σύντομα να τα αλλάξω τα b w.οποτε θέλω ουδέτερα ηχεία επάνω .
Αυτά.
Αν μπορεί κάποιος να προτείνει καλώς κ ευχαριστω.
Και στο άλλο που θ7α ήθελα βοήθεια είναι αν πρέπει να πάρω 6,5αρια ή 8αρια.
 
Last edited:

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Ίδιας σειράς και τα atmos όχι δεν το έχω ακούσει αυτό...
Εγώ έχω Dali in ceiling Phantom σειράς Ε
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Σαν surrounds αρχικά είχα αυτά της σειράς μου της b&w .και μετά με αυτά μου ακούγεται πολύ καλύτερα ο surround ήχος.
Στα χαρτιά ίσως έπρεπε να εχω της σειράς δεκτό,εφόσον όμως αυτά στα αυτιά μου αυτά ακούγονταν καλύτερα τι να έκανα;; Να κράταγα αυτά που μου ακούγονταν χειρότερα επειδή «πρέπει ναναι της ίδιας σειράς»?

Δεν εχω αποφασίσει οχi,είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 5-6 που ανέφερα. Απλά είπα ότι κλίνω πιο πολύ προς τα mica.
Επίσης δε ξέρω αν πρέπει να πάω σε 6,5`` ή σε 8``
Γράψε τους ότι θα γυρίσεις σε δικάναλο και θα σου κάνουν προτάσεις :D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Σαν surrounds αρχικά είχα αυτά της σειράς μου της b&w .και μετά με αυτά μου ακούγεται πολύ καλύτερα ο surround ήχος.
Στα χαρτιά ίσως έπρεπε να εχω της σειράς δεκτό,εφόσον όμως αυτά στα αυτιά μου αυτά ακούγονταν καλύτερα τι να έκανα;; Να κράταγα αυτά που μου ακούγονταν χειρότερα επειδή «πρέπει ναναι της ίδιας σειράς»?

Δεν εχω αποφασίσει οχi,είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 5-6 που ανέφερα. Απλά είπα ότι κλίνω πιο πολύ προς τα mica.
Επίσης δε ξέρω αν πρέπει να πάω σε 6,5`` ή σε 8``
Έχεις ακούσει της ίδιας σειρας και είσαι ικανοποιημένος ;;;
Η υποθέτεις έτσι ;;;
Και εγώ επιμένω
Πάρε τελικό πρώτα
 



Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Makis. Pol, θα πάρω τελικό ναι έκλεισε αυτό.

Οκ οπότε κλείσαμε σε 8ιντσα.

Να.ρωτησω κάτι ακόμα πρέπει να φτιάξω οπωσδήποτε κουτί για αυτά;
Ποτέ χρειάζεται αυτό κ τι χάνουμε αν δε το κάνουμε;
Ευχαριστώ γισ τη βοήθεια
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ποιά είναι τα αυτά? Χωρίς κουτί είναι? Αναλόγως του χώρου την γυψοσανίδα.
Επειδή κάποια που κοιτάω ειναι χωρίς κουτί, αναρωτιέμαι ποτέ χρειάζεται αυτό κ τι χάνω αν δεν έχω. Ευχαριστώ κ πάλι
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Θα έχεις θέμα με τις ανώτερες χαμηλές. ανάλογα και που θα τα κροσσάρεις βέβαια. Ναι θέλουν κουτί.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Θα έχεις θέμα με τις ανώτερες χαμηλές. ανάλογα και που θα τα κροσσάρεις βέβαια. Ναι θέλουν κουτί.
Νομίζω ότι θα κροσαρω στα 100, μαρεσει πολύ το sub μου έχει κ πολύ δύναμη οπτοε δε βρίσκω το λόγο να αφήσω πολυδουλεια στα ηχειακια.
Δεδομενου αυτού πάλι είναι must το κουτι;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top