Atoll IN100 SE

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Παιδια Καλησπέρα,

Εχω εναν ATOLL ΙΝ100 SE με τον οποιο οδηγώ τα CHARIO Constellation Pegasus. Δυστυχώς είναι η δευτερη φορά που μου καιει ασφάλειες ( Την πρωτη φορα αλλαξα όλο τον ενισχυτή στον αντιπρόσωπο ) μέσα σε 6 μήνες. Ο ενισχυτής σε Volume 3.5 ζεσταινόταν παρα πολυ. Τελικα , έκαψε τις ασφάλειες.

Μπορεί καποιος να βοηθήσει ??? Μηπως ο ενισχυτής δεν μπορεί να οδηγήσει σωστά τα ηχεία αυτα ή είναι ελαττωματικη η σχεδιαση του ???

Καθε βοήθεια ευπροσδεκτη...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
To Pegasus ειναι οντως δυσκολο φορτιο ωμικα και φασικα, αυτο δε σημαινει ομως οτι ειναι λογος να καιει τον ενισχυτη. Οταν λες 3.5 ενταση τι εννοεις? Εαν το volume ηταν ρολοι σε ποια "ενδειξη ωρας" κανεις ακροαση? Εαν ακους πολυ δυνατα κ στο οριο παραμορφωσης του ενισχυτη για πολλη ωρα τοτε μποει να εξηγειται. Εχεις τσεκαρει τις συνδεσεις καλωδιου ηχειων στις μπορνες μηπως εχεις καμια επαφη καλωδιων κλπ?

Edit: Ωπ, τωρα ειναι οτι το ποτενσιομετρο του ενισχυτη σου ειναι βαθμονομημενο και 3.5 ειναι περιπου 10:30. Δε φαινεται και πολυ λογικο αυτο που συμβαινει εκτος αν ειναι κατι αλλο που σου διαφευγει.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Το volume είναι 3,5/10 που νομιζω είναι αρκετα χαμηλα για τον ενισχυτη, δεν ακούω δυνατα. Συγγνώμη αλλα δεν καταλαβαίνω ,ποιές είναι οι μπορνες ???
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Οι μπορνες ειναι οι ακροδεκτες στα ηχεια και στον ενισχυτη, στις οποιες συνδεεται το καλωδιο ηχειων. Λεω μηπως, στα σημεια συνδεσης το καλωδιο ακουμπαει εστω κ ελαχιστα σε διπλανο ακροδεκτη και γινεται βραχυκυκλωμα.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Τα έχω κοιταξει πολυ προσεκτικα , δεν ακουμπάνε μεταξύ τους. Διαβαζα σε ένα audiophile γαλλικο forum ότι οι Atoll εχουν προβλημα σχεδίασης της ψύκτρας των Mosphet Transistors και υπερθερμαίνονται και ήθελα να δω έαν έχει κανείς ανάλογη εμπερία εδώ ή μπορεί να μου δώσει κάποια παραπάνω πληροφορία.
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Ειχα τον ΙΝ80 και 200, και ενα pre200 με τελικο τον 100,

ο 80 εκλεινε με καποια τερατα mirage που ειχα και ζεσταινόταν πολυ αλλα θυμαμαι ειχε προστασια, δεν καηκε δηλαδη ποτε..

αλλα οχι στο 3,5/10.. στο 5-6/10 σιγουρα..

εισαι σιγουρος πως στον αλλαξαν????
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Το να κλεισει ενας ενισχυτης οταν ανεβει η θερμοκρασια λειτουργειας ειναι φυσικο, χαρακτηριστικο παραδειγμα ο audiolab 8000 ο οποιος επισης ειχε θεμα με την ψυκτρα και γενικα τη θερμοκρασια. Το να καει δεν ειναι πολυ λογικο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Τι να σου πω, από την αποθήκη έφερε άλλο κουτί. Να ήταν επισκευασμένος ? Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω ότι και ο θεωρητικά καινούριος πάλι ζεσταινόταν από την αρχή ώσπου πάει και αυτός. Βέβαια είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά πλέον δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο μηχάνημα .
[DOUBLEPOST=1450114978][/DOUBLEPOST]Επίσης τον προηγούμενο που άλλαξα, είχε αλλάξει ο αντιπρόσωπος στο μαγαζί δυο σετ ασφάλειες που τις έκαιγε επιτόπου με το power on ????
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
τι να πω βρε φιλε μου παραξενα πραγματα.. αλλους ενισχυτες εχεις δοκιμασει? πανω στα chario?
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Όχι δεν έχω δοκιμάσει . Τώρα σκέφτομαι να το κάνω, υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα ηχεία ?
 


Μηνύματα
16
Reaction score
2
Τα ηχεία τα αγόρασα μαζί με τον ενισχυτή πριν έξι μήνες.
[DOUBLEPOST=1450117294][/DOUBLEPOST]Καινουρια
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Νομιζω πως ηρθε η ωρα να δοκιμασεις καποιον αλλον ενισχυτη....

να δεις αν εχουν θεμα τα ηχεια..
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Συγνώμη, αλλα αν έφταιγαν τα ηχεία ο ενισχυτής δεν θα έκαιγε τις ασφάλειες στο μαγαζί του αντιπροσώπου. Εκτός αν είχες κουβαλήσει και τα ηχεία σου παρέα..........πράμα κομματάκι δύσκολο φαντάζομαι....
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κάνε το εξής...
Άνοιξε τον ενισχυτή σου χωρίς καθόλου σήμα. Απλά να είναι σε θέση ON και με το Volume στο 0.
Μετά από μισή ώρα έλεγξε τη θερμοκρασία που έχει αναπτύξει.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Τωρα δεν μπορω να το κάνω , έχει κάψει ασφάλειες, σημερα θα τον πάω στον αντιπρόσωπο και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Τελικα επαιξα τα ηχεία με αλλο ενισχυτή και παίζουν πολυ καλα όποτε βεβαιώθηκα ότι ουτε τα ηχεία φταίνε ούτε οι συνδέσεις ούτε τίποτα παρα μονο ο ενισχυτης ο οποίος είναι στον αντιπροσωπο απο τις 16 Δεκεμβρίου και ακόμα αγνοείται η τύχη του.

Αψογη εξυπηρέτηση ......
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
επιτελους.. να χαρεις και μουσικη!

αρα μαλλον τοτε δεν σου εφερε καινουριο οπως εγραψες παραπανω...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top