Attachments - photos...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Στην νέα πλατφόρμα υπάρχει ένα πολύ λειτουργικό σύστημα για να ανεβάζουμε φωτογραφίες ή άλλα attachments.

Θα ήθελα να αποφεύγετε πλέον τα εξωτερικά links από διάφορες φωτοθήκες, αλλά να κάνετε upload τις φωτογραφίες στον δικό μας server, απ' ευθείας στην πλατφόρμα, είτε από τον σκληρό σας είτε από κάποιο url. Αυτό για δική σας ευκολία, για αξιοπιστία, για ομοιομορφία αλλά και για ταχύτητα.

Όλες οι φωτογραφίες ανεβαίνουν στην πλατφόρμα και φαίνονται στα posts ως thumbnails. Μέγιστος αριθμός ανά post, 4.

Enjoy...
 

Attachments




Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Νίκο απο την άλλη είναι ευκολία το photobucket & imageshack καθώς δεν βαρύνουν τον σέρβερ μας και είναι ομορφότερο να βλέπεις την φωτογραφία κατευθείαν.

Π.χ. φαντάζεσαι τον κίτρινο τύπο με thumbnails και να πρεπει να ανοίξεις μια μία εικόνα ξεχωριστά για να δείς το κάθε αριστούργημα του Κούκουρα?

Το ιδιο με τον ρόζ φωτοτύπο.

Επίσης πρόσεξα οτι στο δικό σου ποστ η φωτό ανοίγει σε άλλο παράθυρο ενω στου sambalis ανοίγει στο ίδιο παράθυρο, τί φταίει?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Attachments: Videos: wmv files
και sound files: mp3... δεν προβλέπεται!!!!???
Το ήξερα ότι θα ρωτούσες... :):)

Θα πάρουμε πρώτα OK από τον Στοίδη και μετά θα σε φιάξω.
Αν δεν πάρουμε ΟΚ, για sound files για όλα τα μέλη, την δυνατότητα θα την έχουν μόνον οι συντονιστές της Μουσικής... ;)

ΟΚ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νίκο απο την άλλη είναι ευκολία το photobucket & imageshack καθώς δεν βαρύνουν τον σέρβερ μας και είναι ομορφότερο να βλέπεις την φωτογραφία κατευθείαν.

Π.χ. φαντάζεσαι τον κίτρινο τύπο με thumbnails και να πρεπει να ανοίξεις μια μία εικόνα ξεχωριστά για να δείς το κάθε αριστούργημα του Κούκουρα?
Το ιδιο με τον ρόζ φωτοτύπο.
Αυτές είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις Γιάννη.
Σε κάθε άλλη περίπτωση το να βλέπεις φάτσα κάρτα την φωτό, το μόνο που κάνει είναι να ελαττώνει την ταχύτητα της σελίδας στην ταχύτητα του server με το attachment. Σε κάθε περίπτωση αν έχουμε πολλές φωτογραφίες θα κάνει 3 ώρες να κατέβει ολόκληρη η σελίδα. Τα thumbnails γι αυτό βγήκαν. Επιπλέον, όταν οι φωτογραφίες κρατιούνται αλλού, δεν είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ σίγουρος ότι δεν θα τις χάσεις από μια στραβή. Πόσες φορές ανοίγουμε θέματα και βλέπουμε τα ενοχλητικά "X" αντί φωτογραφιών.

Επίσης πρόσεξα οτι στο δικό σου ποστ η φωτό ανοίγει σε άλλο παράθυρο ενω στου sambalis ανοίγει στο ίδιο παράθυρο, τί φταίει?
Ξαναπρόσεξε.
Οι υποστηριζόμενοι τύποι αρχείων φαίνονται όταν πας να βάλεις attachment. Αν έχετε προτάσεις επ' αυτών καθώς και για το επιτρεπόμενο μέγεθος (αυτή τη στιγμή είναι 50K 640X460), να μου πείτε.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Αυτές είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις Γιάννη.
Ξαναπρόσεξε.
Οι υποστηριζόμενοι τύποι αρχείων φαίνονται όταν πας να βάλεις attachment. Αν έχετε προτάσεις επ' αυτών καθώς και για το επιτρεπόμενο μέγεθος (αυτή τη στιγμή είναι 50K 640X460), να μου πείτε.

για default χρήση καλό είναι, αν και μπορούσαμε να το πάμε 80k-90k 800χ600 Μιάς και δεν νομίζω ότι κανείς εκτός του ΚΑφάτου δουλέυει ακόμα 800χ600 ανάλυση στο PC του???? Μάλλον όλοι είμαστε στο 1024χ768 ακόμα και στην δουλειά? Ετσι τι λέτε?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γι αυτό το θέμα και επειδή υπάρχει η προοπτική δημιουργίας photo gallery, θα ήθελα και την άποψη των συντονιστών της φωτογραφίας.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι έχουν ανάλυση 1024Χ768, νομίζω ότι το 800Χ600 είναι ό,τι πρέπει. Όσο αφορά τα kb, με 100 είμαστε υπερκαλυμένοι. Αυτές οι προδιαγραφές, προς το παρόν, είναι η οροφή. Αν κρίνετε σκόπιμο, τα kb μπορούν να μειωθούν και άλλο, μιας και δεν είμαστε εξειδικευμένη κοινότητα και δεν θα μας χαλάσει ένα artifact παραπάνω.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι έχουν ανάλυση 1024Χ768, νομίζω ότι το 800Χ600 είναι ό,τι πρέπει. Όσο αφορά τα kb, με 100 είμαστε υπερκαλυμένοι. Αυτές οι προδιαγραφές, προς το παρόν, είναι η οροφή. Αν κρίνετε σκόπιμο, τα kb μπορούν να μειωθούν και άλλο, μιας και δεν είμαστε εξειδικευμένη κοινότητα και δεν θα μας χαλάσει ένα artifact παραπάνω.

jpg 800x600 100kb size είναι σε compression>25% άρα πολύ καλό. Ιδανικό size
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Το ήξερα ότι θα ρωτούσες... :):)

Θα πάρουμε πρώτα OK από τον Στοίδη και μετά θα σε φιάξω.
Αν δεν πάρουμε ΟΚ, για sound files για όλα τα μέλη, την δυνατότητα θα την έχουν μόνον οι συντονιστές της Μουσικής... ;)

ΟΚ?
Το ήξερα πως θα με σκεφτόσουνα!!!!!:):)
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Τα thumbnails κι εμένα δεν μου κάθονται καλά. Προτιμώ να βλέπω απευθε'ιας την εικόνα.
'Επειτα ,όλοι dsl έχουμε βάλει πλέον, όσον αφορά το θέμα ταχύτητας.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Sothoms δεν είναι έτσι.
Αφ' ενός πολλοί παραπονιούνται με τα σεντόνια, αφ' ετέρου τα εξωτερικά link κατεβάζουν την δική μας ταχύτητα, στην ταχύτητά τους. (Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι)...
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
για default χρήση καλό είναι, αν και μπορούσαμε να το πάμε 80k-90k 800χ600 Μιάς και δεν νομίζω ότι κανείς εκτός του ΚΑφάτου δουλέυει ακόμα 800χ600 ανάλυση στο PC του???? Μάλλον όλοι είμαστε στο 1024χ768 ακόμα και στην δουλειά? Ετσι τι λέτε?
Αμ, νομίζεις... Κι εγώ στη δουλειά έχω 15άρα οθόνη με 800 χ 600 ανάλυση.
Τι νόμιζες θα άφηνα τον Αντρέα μόνο του, χωρίς παρέα;
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Εγώ από τη άλλη πιστεύω ότι τα 640Χ480 "δουλεύουν" μια χαρά.
Από όλες τις απόψεις.
Το 800Χ600 δεν με χαλάει.
Οτιδήποτε πάνω από αυτό πρέπει να απαγορεύεται δια ροπάλου στην
ιντερνετική μπανανία που λέγεται Ελλάδα.

Επίσης θεωρώ τα thumbnails "must" για τους φίλους που δεν διαθέτουν ADSL.
Αυτοί είναι ακόμη πάρα πολλοί.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Τώρα κοιτάξτε...μην βιαστείτε να με χαρακτηρίσετε, αλλά αν κάποιος δεν θέλει να δώσει 20 ευρώ το μήνα για ADSL, για να ωφεληθεί από τα καλά του internet και δη του γρήγορου, αλλά μπαίνει σε ένα audio-video forum για να συζητήσει περί τι projector πήρε πέρισυ, τι plasma θα πάρει φέτος, αν βγήκε το 10.2 κανάλια Manta Ray fish σύστημα, και πόσο ακριβώς hiend είναι τα αντικραδασμικά στις 4 γωνίες του κρεβατιού, ε, τι να πω!! Ας πρόσεχε!!!
Εξαιρούνται αυτοί που έχουν τουλάχιστον γρήγορη πρόσβαση στη δουλειά.
Άρα τελικά το θέμα είναι τι μέλη θέλουμε. Και τι ρεαλιστικά θα έχουμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top