Audio Innovations 1000 PRE/SECOND AMP

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Για όποιον ενδιαφέρεται , το σετ προ τελικού της Audio Innovations 1000 - SECOND.
Τα πλήρη ηλεκτρονικά κυκλώματα όπως μου είχαν σταλεί το 1991-92 από την Audio Innovations.
Ο τελικός ήταν monoblock με 4 τριοδικές λυχνίες 6Β4 ή 6Α3 ή 2Α3 parallel pushpull και έδινε 15W σε καθαρή τάξη Α.
Τον κατασκεύασα λοιπόν το 1993 σε ένα σασί με κοινό μετ/τη τροφοδοσίας και μετ/τες εξόδου της AudioNote.
Σήμερα βρίσκεται παροπλισμένος !!!!!!!!
Παρακάτω τα τεστ του HiFI Choice του 1989, το διαφημιστικό φυλλάδιο, τα σχεδιαγράμματα και κάποιες φωτογραφίες του τότε.
Στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται.
 

Attachments


Μηνύματα
483
Reaction score
282
Για όποιον ενδιαφέρεται , το σετ προ τελικού της Audio Innovations 1000 - SECOND.
Τα πλήρη ηλεκτρονικά κυκλώματα όπως μου είχαν σταλεί το 1991-92 από την Audio Innovations.
Ο τελικός ήταν monoblock με 4 τριοδικές λυχνίες 6Β4 ή 6Α3 ή 2Α3 parallel pushpull και έδινε 15W σε καθαρή τάξη Α.
Τον κατασκεύασα λοιπόν το 1993 σε ένα σασί με κοινό μετ/τη τροφοδοσίας και μετ/τες εξόδου της AudioNote.
Σήμερα βρίσκεται παροπλισμένος !!!!!!!!
Παρακάτω τα τεστ του HiFI Choice του 1989, το διαφημιστικό φυλλάδιο, τα σχεδιαγράμματα και κάποιες φωτογραφίες του τότε.
Στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται.
 

Attachments


Μηνύματα
483
Reaction score
282
Για όποιον ενδιαφέρεται , το σετ προ τελικού της Audio Innovations 1000 - SECOND.
Τα πλήρη ηλεκτρονικά κυκλώματα όπως μου είχαν σταλεί το 1991-92 από την Audio Innovations.
Ο τελικός ήταν monoblock με 4 τριοδικές λυχνίες 6Β4 ή 6Α3 ή 2Α3 parallel pushpull και έδινε 15W σε καθαρή τάξη Α.
Τον κατασκεύασα λοιπόν το 1993 σε ένα σασί με κοινό μετ/τη τροφοδοσίας και μετ/τες εξόδου της AudioNote.
Σήμερα βρίσκεται παροπλισμένος !!!!!!!!
Παρακάτω τα τεστ του HiFI Choice του 1989, το διαφημιστικό φυλλάδιο, τα σχεδιαγράμματα και κάποιες φωτογραφίες του τότε.
Στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται.
 

Attachments


Μηνύματα
10
Reaction score
0
Για όποιον ενδιαφέρεται , το σετ προ τελικού της Audio Innovations 1000 - SECOND.
Τα πλήρη ηλεκτρονικά κυκλώματα όπως μου είχαν σταλεί το 1991-92 από την Audio Innovations.
Ο τελικός ήταν monoblock με 4 τριοδικές λυχνίες 6Β4 ή 6Α3 ή 2Α3 parallel pushpull και έδινε 15W σε καθαρή τάξη Α.
Τον κατασκεύασα λοιπόν το 1993 σε ένα σασί με κοινό μετ/τη τροφοδοσίας και μετ/τες εξόδου της AudioNote.
Σήμερα βρίσκεται παροπλισμένος !!!!!!!!
Παρακάτω τα τεστ του HiFI Choice του 1989, το διαφημιστικό φυλλάδιο, τα σχεδιαγράμματα και κάποιες φωτογραφίες του τότε.
Στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται.
Καλημέρα με ενδιαφέρει ο ενισχυτής .έχω ένα ζευγάρι fostex 97 db ευαισθησία ιδιοκατασκευη αλλά no money για ενισχυτή
Ένα τηλέφωνο επικοινωνίας αν γινεται
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Καλημέρα με ενδιαφέρει ο ενισχυτής .έχω ένα ζευγάρι fostex 97 db ευαισθησία ιδιοκατασκευη αλλά no money για ενισχυτή
Ένα τηλέφωνο επικοινωνίας αν γινεται
Δεν πρόκειται για αγγελία τα σχέδια και τη βοήθειά του προσφέρει ο άνθρωπος, εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει καλάo_O
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι αγγελία ή ένα απλό thread στο diy, καλύτερα ας μας διευκρινίσει ο φίλος που το ξεκίνησε αν πρόκειται για αγγελία γιατί τότε θα πρέπει να αναφερθεί τιμή και να μετακινηθεί στο κομμάτι των αγγελιών.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Αγγελια πρεπει να ειναι,αλλα και εγω δεν μπορω να κατλαβω τον λογο που μπηκε στο diy. Eπισης θα πρεπει να διευκρινιστει στον τιτλο του θεματος,οτι μιλαμε για ιδιοκατασκευη, βασισμενη στα σχεδια των συγκεκριμενων ενισχυτικων, αλλα με αλλα εξαρτηματα (πχ μετασχηματιστες) και σε ενα σασσι με κοινο μετασχηματιστη (οχι μονομπλοκ οπως ηταν τα αρχικα σχεδια).
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πολύ καλά υλικά χρησιμοποιήθηκαν στην κατασκευή.

Να προσθέσω ότι το κύκλωμα του προενισχυτή phono που φαίνεται στην απάντηση 2 είναι κλασικό της Audio Innovations, με τρία στάδια SRPP και την RIAA παθητική μεταξύ των δύο πρώτων.
Όποιος ενδιαφέρεται για έναν καλό προενισχυτή πικάπ για κεφαλές ΜΜ, μπορεί να φτιάξει μόνο αυτό με το αντίστοιχο τροφοδοτικό βέβαια.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πολύ καλά υλικά χρησιμοποιήθηκαν στην κατασκευή.

Να προσθέσω ότι το κύκλωμα του προενισχυτή phono που φαίνεται στην απάντηση 2 είναι κλασικό της Audio Innovations, με τρία στάδια SRPP και την RIAA παθητική μεταξύ των δύο πρώτων.
Όποιος ενδιαφέρεται για έναν καλό προενισχυτή πικάπ για κεφαλές ΜΜ, μπορεί να φτιάξει μόνο αυτό με το αντίστοιχο τροφοδοτικό βέβαια.
Ωραίο θέμα θίγεις τώρα, όντως θα ήταν ωραίο να βρεθεί κάποιο μέλος να το κατασκευάσει και να το παρουσιάσει στο diy του αβουσάιτ.
Πέτρο μπορείς να κάνεις μια γρήγορη εκτίμηση του κόστους των υλικών για το phono χωρίς το τροφοδοτικό;
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Πολύ καλά υλικά χρησιμοποιήθηκαν στην κατασκευή.

Να προσθέσω ότι το κύκλωμα του προενισχυτή phono που φαίνεται στην απάντηση 2 είναι κλασικό της Audio Innovations, με τρία στάδια SRPP και την RIAA παθητική μεταξύ των δύο πρώτων.
Όποιος ενδιαφέρεται για έναν καλό προενισχυτή πικάπ για κεφαλές ΜΜ, μπορεί να φτιάξει μόνο αυτό με το αντίστοιχο τροφοδοτικό βέβαια.
Ναι έχεις δίκιο. Τότε έψαχνα τα καλύτερα, σασί από χαλκό, Hovland πυκνωτές στο σήμα, solen - aerovox και RIFA στην τροφοδοσία, Holco αντιστάσεις κλπ κλπ. Όταν τέλειωσε με αποζημίωσε, έπαιζε καλύτερα από τους original λόγω των υλικών.
 

Attachments


Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Αρα μιλαμε για διαθεση των ηλεκτρονικων σχεδιων των ενισχυτων και οποιουδηποτε κατασκευαστικου support για οποιον θελει να κανει την ιδια υλοποιηση.Πολυ θετικη κινηση για τους φιλους του diy,αλλα πραγματικα η διατυπωση του θεματος ειναι λιγο περιεργη.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Αρα μιλαμε για διαθεση των ηλεκτρονικων σχεδιων των ενισχυτων και οποιουδηποτε κατασκευαστικου support για οποιον θελει να κανει την ιδια υλοποιηση.Πολυ θετικη κινηση για τους φιλους του diy,αλλα πραγματικα η διατυπωση του θεματος ειναι λιγο περιεργη.
Έτσι ακριβώς. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Βέβαια support .....τα βλέπω τώρα και δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκανα τότε, πάνε και 20 χρόνια και δεν ξανα ασχολήθηκα με τον ενισχυτή κατασκευαστικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ωραίο θέμα θίγεις τώρα, όντως θα ήταν ωραίο να βρεθεί κάποιο μέλος να το κατασκευάσει και να το παρουσιάσει στο diy του αβουσάιτ.
Πέτρο μπορείς να κάνεις μια γρήγορη εκτίμηση του κόστους των υλικών για το phono χωρίς το τροφοδοτικό;
Το βασικό κόστος είναι οι λυχνίες, με ακριβότερη την 6sn7, οι βάσεις τους συν οι δυο πυκνωτές εξόδου.
Χωρίς να καταφύγουμε σε υπερβολικές λύσεις, με 200 ευρώ είμαστε σε υψηλό επίπεδο υλικών, τέτοιο που για τα δεδομένα του εμπορίου θα χαρακτηριζόταν Hi-End.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το βασικό κόστος είναι οι λυχνίες, με ακριβότερη την 6sn7, οι βάσεις τους συν οι δυο πυκνωτές εξόδου.
Χωρίς να καταφύγουμε σε υπερβολικές λύσεις, με 200 ευρώ είμαστε σε υψηλό επίπεδο υλικών, τέτοιο που για τα δεδομένα του εμπορίου θα χαρακτηριζόταν Hi-End.
Δυστυχώς δε διαθέτω καλό phono stage αλλά έχω στοκ κάποιες ecc83 και 4άδα επίσης nos ρώσικες 6H8C / 6SN7 μαζί με τις βάσεις τους οπότε μετά την υλοποίηση της αναβάθμισης των crossover των Canton που θα χαρώ πολύ να αναλάβεις όπως έχουμε πει :) θα μπεί στο πρόγραμμα η κατασκευή ενός phono preamp.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν και ξεφύγαμε ελαφρώς από το αρχικό θέμα...
στον εν λόγο προενισχυτή μαγνητοδυναμικής κεφαλής μπορεί να προστεθεί ένα πρώτο στάδιο κέρδους, οπότε γίνεται κατάλληλος και για MC κεφαλές.
Σε αυτό μπορεί να ρυθμίζουν η αντίσταση εισόδου, η χωρητικότητα και το κέρδος, οπότε μιλάμε για πλήρως παραμετροποιήσιμο μηχανάκι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top