audio note p1se

  • Thread starter Giannis60
  • Ημερομηνία δημιουργίας
G

Giannis60

Guest
Καλημέρα σας και καλή Πρωτομαγιά.Εχω τον τελικό της Audio note P1 SE θέλω να αλλάξω τις ενισχυτριες (ΕL84X4) δύο στο κάθε κανάλι.Θα ήθελα να μου πείτε εαν το bias ειναι auto ή χρειάζεται χειροκίνιτη ρύθμιση.Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Συνήθως η Audio Note κάνει μηχανήματα με AutoBias, οπότε, αν είναι έτσι, δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση.
Πάντως τα μηχανήματα με FixedBias έχουν κάπου ένα ποτενσιόμετρο (είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά) μέσω του οποίου ρυθμίζεται το Bias και κάποιους ακροδέκτες, πάνω στους οποίους συνδέεται το πολύμετρο, ώστε να διαβάζεται η τιμή της ρύθμισης.
 

G

Giannis60

Guest
Πράγματι έχει auto bias.Εκανα αλλαγή λυχνιών και δεν χρειάστηκε ρύθμιση.
 

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα σας.Αντικατέστησα όλες τις λυχνίες ενισχύτριες και προενισχύτριες με jj.Δεν ήθελα να ανέβω οικονομικά γιατί δεν ήξερα εαν θα τον κρατούσα.Αλλά μάλλον θα τον κρατήσω.Και για αυτόν τον λόγο θα ήθελα πληροφορίες για προενισχυτή.Επειδή έχει μεγάλη ευαισθησία θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να προσέξω σε προενισχυτή για να είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξει με τον audio note.Ο Cary slp98 ειναι σε θέση να ταιριάξει?Σας ευχαριστώ.
 


G

Giannis60

Guest
Επίσης υπάρχει και ο jj243.Ποιόν να προτιμήσω από τους δυο και εαν αξίζει να κάνω τράμπα τον canary audio CA301MKII με έναν από τους δύο Προεν/τες τον Cary slp98 ή τον jj243.Σας ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Καλημέρα σας.Αντικατέστησα όλες τις λυχνίες ενισχύτριες και προενισχύτριες με jj.Δεν ήθελα να ανέβω οικονομικά γιατί δεν ήξερα εαν θα τον κρατούσα.Αλλά μάλλον θα τον κρατήσω.Και για αυτόν τον λόγο θα ήθελα πληροφορίες για προενισχυτή.Επειδή έχει μεγάλη ευαισθησία θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να προσέξω σε προενισχυτή για να είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξει με τον audio note.Ο Cary slp98 ειναι σε θέση να ταιριάξει?Σας ευχαριστώ.
οχι τον Cary, τον ειχα δοκιμασει, εχει μεγαλο gain και τον υπεροδηγει
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Είχα τον JJ τώρα έχω τον Cary. Είναι και οι δύο σπουδαίοι προενισχυτές, αλλά για έναν τελικό της Audio Note σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάρεις και προενισχτυτή Audio Note. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι μεταξύ τους ταιριάζουν απόλυτα, τόσο ηλεκτρολογικά όσο και από πλευράς ηχιτικής προσέγγισης και χρειών.
 

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα και σ´ευχαριστω για την απάντηση σου.Αυτό θα κάνω.Θα κοιτάξω να βρώ κάποια στιγμή έναν της audio note.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top