Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Η εταιρία έχει κλείσει, δεν παράγονται πια τα ηχεία της και δεν υπάρχει υποστήριξη στα ηχεία που έχουν ήδη πωληθεί και κατέχουν κάποιοι. Δε χρειάζονται συναισθηματισμοί. Τέλος εποχής.

Είχα τα Artemiz V2 ως κύρια ηχεία στο σύστημα για αρκετά χρόνια. Είχαν αντικαταστήσει τα Triangle scalene e, τα οποία ήταν σαφώς υποδεέστερα των ΑS σε ανάλυση και λεπτομέρεια. Για τα λεφτά που είχα δώσει ήμουν ευχαριστημένος, παρόλο που ήταν απαιτητικά σε ενισχυτικά. Η προσιτή τιμή τους ξεγελούσε τον κάτοχο που νόμιζε ότι με ενισχυτικά παραπλήσιας κατηγορίας τιμής, θα έπαιρνε το maximum της απόδοσής των. Μέγα λάθος. Κατά σειρά στο σύστημά μου έπαιξαν με τους εξής ενισχυτές:

1. Arcam delta 290 (2x75W, ολοκληρωμένος): Λίγος, τον κατάπιαν αμέσως. Στεγνός ήχος χωρίς σώμα και όγκο.
2. Tsakiridis powerhouse ( 2x70w τελικός): καλύτερος ήχος με περισσότερο σώμα και όγκο. Και πάλι δεν οδηγούσε πλήρως το ηχείο.
3. Primare I30 (2x100 W oλοκληρωμένος): Πληρέστερη οδήγηση αλλά και πάλι δεν ήμουν ευχαριστημένος απόλυτα.

Ισως ένας τρανσιστοράτος με περισσότερη ισχύ να αξιοποιούσε πλήρως το ηχείο που είχε πολύπλοκο crossover το οποίο κατανάλωνε σημαντικό μέρος της παρεχόμενης από τον ενισχυτή ισχύος. Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, θεώρησα εντελώς λανθασμένη κίνηση την περαιτέρω υποστήριξή τους με ακριβότερα και ανώτερης ποιότητας ενισχυτικά και γι' αυτό τα αντικατέστησα παροπλίζοντάς τα.
Ερώτηση και σε ευχαριστώ για το θέμα ! Έχω στο διαμεριμα. Μ ( όχι μονιμη κατοικία ) μια αρτεμις v2 και σκέφτομαι να πάρω τον primare spa να τα οδηγήσει ! 100 βατ ανα κανάλι ! Έχεις την αίσθηση αν προσθέσω και ένα τελικό παλιό Parasound 1000 a δεν θα είναι εντάξει ;
σε ευχαριστώ
 

Μηνύματα
125
Reaction score
24
καλησπερα...μπορει καποιος (που να γνωριζει ομως παρακαλω) να μου πει ποσες εκδοσεις εχει ο ορφεας...ευχαριστω...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ερώτηση και σε ευχαριστώ για το θέμα ! Έχω στο διαμεριμα. Μ ( όχι μονιμη κατοικία ) μια αρτεμις v2 και σκέφτομαι να πάρω τον primare spa να τα οδηγήσει ! 100 βατ ανα κανάλι ! Έχεις την αίσθηση αν προσθέσω και ένα τελικό παλιό Parasound 1000 a δεν θα είναι εντάξει ;
σε ευχαριστώ
Το εντάξει για μένα μπορεί να μην είναι για σένα. Πάντα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Ο χώρος, η απόσταση ακρόασης, η συνέργεια των μηχανημάτων, τα μουσικά γούστα και γενικότερα το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τη μουσική που παίζει. Αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Για μένα η επαρκής οδήγηση (πλήρης έλεγχος από τον ενισχυτή) του ηχείου είναι βασικό προαπαιτούμενο για να απολαύσω τη μουσική μου, ακόμη κι αν δεν εξαντλώ το wattage του ενισχυτή. Παρόλα αυτά δεν θα ξόδευα δυσανάλογα ποσά για ενισχυτικά σε σχέση με το ηχείο.

Υπήρχε παλιά χομπίστας που οδηγούσε τα Audio Spectrum Hermes V2 με ASR Emitter 2. 5000€ τα ηχεία 12.500€ ο ενισχυτής. Και να είχα τα χρήματα δεν θα τα έδινα.

Σίγουρα η προσθήκη του τελικού Parasound για δικάναλες ακροάσεις θα είναι ΟΚ. Δοκίμασε και θα καταλάβεις.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Το εντάξει για μένα μπορεί να μην είναι για σένα. Πάντα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Ο χώρος, η απόσταση ακρόασης, η συνέργεια των μηχανημάτων, τα μουσικά γούστα και γενικότερα το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τη μουσική που παίζει. Αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Για μένα η επαρκής οδήγηση (πλήρης έλεγχος από τον ενισχυτή) του ηχείου είναι βασικό προαπαιτούμενο για να απολαύσω τη μουσική μου, ακόμη κι αν δεν εξαντλώ το wattage του ενισχυτή. Παρόλα αυτά δεν θα ξόδευα δυσανάλογα ποσά για ενισχυτικά σε σχέση με το ηχείο.

Υπήρχε παλιά χομπίστας που οδηγούσε τα Audio Spectrum Hermes V2 με ASR Emitter 2. 5000€ τα ηχεία 12.500€ ο ενισχυτής. Και να είχα τα χρήματα δεν θα τα έδινα.

Σίγουρα η προσθήκη του τελικού Parasound για δικάναλες ακροάσεις θα είναι ΟΚ. Δοκίμασε και θα καταλάβεις.
Το γνωρίζω ασφαλώς έτσι είναι όπως τπ λες ! Και γνωρίζω ότι τα αρτεμις όπως και όλα τα As θέλουν πολύ ρεύμα για να παίξουν ! Ο πατέρας μ έχει ακριβώς τον ερμη και τον έχει με δυο monoblock Bryston 500 watt ανα κανάλι β Απλά εδώ πρόκειται για διαμέρισμα που δεν είναι και όλο το χρόνο όποτε δεν θέλω να δώσω και πολλά λεφτά ! Και ο primare είναι από το βασικό μπυ σύστημα που μ περισσεύει …. Απλά έλεγα να του προσθέσω και ένα τελικό για να έχω όσο το δυνατόν μπορώ ένα αξιοπρεπές αποτέλεμα ! Σε ευχαριστώ
 


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
563
Reaction score
49
Οι κίτρινοι πυκνωτές που φαίνονται είναι ΜΚΤ. Είναι-ήταν μια χαρά για την κατηγορία του ηχείου, αλλά γενικά όχι ότι καλύτερο. Αυτοί σε βάθος χρόνου παρουσιάζουν ελάχιστη έως καθόλου φθορά και μόνο για βελτίωση μπορεί να αλλαχθούν με καλύτερους.
Ο μπλε των 33 μF είναι παράλληλα στο woofer και είναι ηλεκτρολυτικός. Είναι και ο μόνος που μπορεί να έχει αλλοιωθεί έντονα μετά από τόσο χρόνια. Είναι παράλληλα με το μεγάφωνο, οπότε έχει ελάχιστη συμμετοχή στον ήχο, και η αντικατάσταση του με έναν ίδιας ποιότητας και τιμής, έχει ελάχιστο κόστος.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Οι δύο άσπρες αντιστάσεις που φαίνονται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας γράφουν τιμές 10 και 6,8 αντίστοιχα,αλλά με το πολύμετρο δείχνουν 3,4 ωμ.(Τις μέτρησα χωρίς να τις βγάλω από το κύκλωμα).
Έχουν αλλοιωθεί ή τόσο πρέπει να δείχνουν στο κύκλωμα?
Επίσης,τα Τουίτερ είχαν ferofloid ?ξέρει κάποιος?
Αν ναι πόσο κοστίζει καθαρισμός και η τοποθέτηση καινούργιου υγρού?
Ευχαριστώ
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
563
Reaction score
49
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Οι δύο άσπρες αντιστάσεις που φαίνονται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας γράφουν τιμές 10 και 6,8 αντίστοιχα,αλλά με το πολύμετρο δείχνουν 3,4 ωμ.(Τις μέτρησα χωρίς να τις βγάλω από το κύκλωμα).
Έχουν αλλοιωθεί ή τόσο πρέπει να δείχνουν στο κύκλωμα?
Επίσης,τα Τουίτερ είχαν ferofloid ?ξέρει κάποιος?
Αν ναι πόσο κοστίζει καθαρισμός και η τοποθέτηση καινούργιου υγρού?
Ευχαριστώ
1711184284057.jpg

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Οι δύο άσπρες αντιστάσεις που φαίνονται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας γράφουν τιμές 10 και 6,8 αντίστοιχα,αλλά με το πολύμετρο δείχνουν 3,4 ωμ.(Τις μέτρησα χωρίς να τις βγάλω από το κύκλωμα).
Έχουν αλλοιωθεί ή τόσο πρέπει να δείχνουν στο κύκλωμα?
Επίσης,τα Τουίτερ είχαν ferofloid ?ξέρει κάποιος?
Αν ναι πόσο κοστίζει καθαρισμός και η τοποθέτηση καινούργιου υγρού?
Ευχαριστώ
Τα ηχεία είναι τα Audio Spectrum CM3
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Οι δύο άσπρες αντιστάσεις που φαίνονται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας γράφουν τιμές 10 και 6,8 αντίστοιχα,αλλά με το πολύμετρο δείχνουν 3,4 ωμ.(Τις μέτρησα χωρίς να τις βγάλω από το κύκλωμα).
Έχουν αλλοιωθεί ή τόσο πρέπει να δείχνουν στο κύκλωμα?
Επίσης,τα Τουίτερ είχαν ferofloid ?ξέρει κάποιος?
Αν ναι πόσο κοστίζει καθαρισμός και η τοποθέτηση καινούργιου υγρού?
Ευχαριστώ
Αν δεν βγουν από το κύκλωμα δεν γίνεται να μετρηθούν οι αντιστάσεις. <<Κλείνουν κύκλωμα>>, όπως λέγεται, με τα μεγάφωνα και τους άλλους κλάδους του <<κυκλώματος διαχωρισμού>>.

Αν θυμάμαι καλά δεν είχαν ferrofluid αυτά τα tweeter. Γίνεται εύκολα αντιληπτό αν έχουν θέμα, διότι χάνεται η στάθμη τους στη μεσαία-μεσουψηλή περιοχή.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
563
Reaction score
49
Αν δεν βγουν από το κύκλωμα δεν γίνεται να μετρηθούν οι αντιστάσεις. <<Κλείνουν κύκλωμα>>, όπως λέγεται, με τα μεγάφωνα και τους άλλους κλάδους του <<κυκλώματος διαχωρισμού>>.

Αν θυμάμαι καλά δεν είχαν ferrofluid αυτά τα tweeter. Γίνεται εύκολα αντιληπτό αν έχουν θέμα, διότι χάνεται η στάθμη τους στη μεσαία-μεσουψηλή περιοχή.
Ευχαριστώ για την απάντηση,θα τις βγάλω και θα επανέλθω.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα,
Έχω ένα ζευγάρι ηχείων Audio Spectrum Studio 6 τα οποία με έχουν συντροφέψει για περισσότερα απο 20 χρόνια. Τελευταία, αρχισαν να "γραντζουνούν" κ να έχουν λίγο θόρυβο... Ανοιγοντας τις γρίλιες διαπίστωσα ότι έχουν αρχίσει κ φθείρονται τα dust cups των γουφερ (έχουν πολυμεριστεί / σχιστεί σε κάποια σημεία). Προσωρινά τα επιδιόρθωσα με απλή χρήση μονωτικής ταινίας κ ο ήχος επανήλθε σε μεγάλο βαθμό..
Τα συγκεκριμένα ηχεία δεν είναι από την καλή σειρά της Audio Spectrum και μονο τα twitter ειναι Seas (τα γουφερ είναι απο κέβλαρ προφανώς κάποια εισαγωγή). Με τη λογική ότι πέρα απο τα dust cups ενδέχεται αν καταλαβαινώ να θέλει κ κάποια συντήσηρη το cross, ενώ δεν έχω ιδέα αν κ πόσο ακόμα θα αντέξουν τα twitters κλπ.. αξίζει να μπω σε διαδικασία επισκευής? Κ αν ναι ποια η πιθανότητα επιτυχίας (καθώς είδα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειας επέμβασης στο forum)?

cc @PeterMeni
Καλησπέρα,
Έχω ένα ζευγάρι ηχείων Audio Spectrum Studio 6 τα οποία με έχουν συντροφέψει για περισσότερα απο 20 χρόνια. Τελευταία, αρχισαν να "γραντζουνούν" κ να έχουν λίγο θόρυβο... Ανοιγοντας τις γρίλιες διαπίστωσα ότι έχουν αρχίσει κ φθείρονται τα dust cups των γουφερ (έχουν πολυμεριστεί / σχιστεί σε κάποια σημεία). Προσωρινά τα επιδιόρθωσα με απλή χρήση μονωτικής ταινίας κ ο ήχος επανήλθε σε μεγάλο βαθμό..
Τα συγκεκριμένα ηχεία δεν είναι από την καλή σειρά της Audio Spectrum και μονο τα twitter ειναι Seas (τα γουφερ είναι απο κέβλαρ προφανώς κάποια εισαγωγή). Με τη λογική ότι πέρα απο τα dust cups ενδέχεται αν καταλαβαινώ να θέλει κ κάποια συντήσηρη το cross, ενώ δεν έχω ιδέα αν κ πόσο ακόμα θα αντέξουν τα twitters κλπ.. αξίζει να μπω σε διαδικασία επισκευής? Κ αν ναι ποια η πιθανότητα επιτυχίας (καθώς είδα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειας επέμβασης στο forum)?

cc @PeterMeni
 

Attachments



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Καλησπέρα,
Έχω ένα ζευγάρι ηχείων Audio Spectrum Studio 6 τα οποία με έχουν συντροφέψει για περισσότερα απο 20 χρόνια. Τελευταία, αρχισαν να "γραντζουνούν" κ να έχουν λίγο θόρυβο... Ανοιγοντας τις γρίλιες διαπίστωσα ότι έχουν αρχίσει κ φθείρονται τα dust cups των γουφερ (έχουν πολυμεριστεί / σχιστεί σε κάποια σημεία). Προσωρινά τα επιδιόρθωσα με απλή χρήση μονωτικής ταινίας κ ο ήχος επανήλθε σε μεγάλο βαθμό..
Τα συγκεκριμένα ηχεία δεν είναι από την καλή σειρά της Audio Spectrum και μονο τα twitter ειναι Seas (τα γουφερ είναι απο κέβλαρ προφανώς κάποια εισαγωγή). Με τη λογική ότι πέρα απο τα dust cups ενδέχεται αν καταλαβαινώ να θέλει κ κάποια συντήσηρη το cross, ενώ δεν έχω ιδέα αν κ πόσο ακόμα θα αντέξουν τα twitters κλπ.. αξίζει να μπω σε διαδικασία επισκευής? Κ αν ναι ποια η πιθανότητα επιτυχίας (καθώς είδα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειας επέμβασης στο forum)?

cc @PeterMeni
Από την στιγμή που σχίστηκαν τα dust caps άλλαξαν τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου, λόγο του αέρα που κυκλοφορεί, και είναι λογικό να υπάρχει τρίξιμο, ιδίως κοντά στα όρια της μονάδας.
Επίσης, επειδή μπαίνει σκόνη στο διάκενο και σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία της περιοχής, σχηματίζεται μάκα, που θα πρέπει να καθαριστεί αν έμειναν έτσι για καιρό.

Τα tweeters γενικά, και ιδίως τα συγκεκριμένα της Seas, έχουν αποδείξει την αντοχή τους στο χρόνο. Αν δεν το παρακάνεις οδηγώντας τα εκτός προδιαγραφών, δεν θα έχουν θέμα.
Η Spectrum εταιρία κατασκευής μεγαφώνων έβγαζε αξιοπρεπέστατες μονάδες, με εξαιρετικό VFM.

Με τις σημερινές τιμές των ηχείων δαπέδου θα σου έλεγα πως αξίζει με το παραπάνω η επαναφορά, όταν μιλάμε για ένα καλοσχεδιασμένο ζευγάρι ηχείων.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.048
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top