AUDIO SPECTRUM S37-3 ή κάτι άλλο?

Μηνύματα
64
Reaction score
17
Καλησπέρα παιδιά, P1020875.JPG P1020870.JPG
πριν περίπου 25 χρόνια παρήγγειλα πανευτυχής τα ηχεία s37-3 gold της Audio Spectrum. Παρέλαβα όντως ηχεία τα οποία ως "model" ανέγραφαν έτσι, ωστόσο έκτοτε κάθε άλλο ηχείο αυτού του μοντέλου ήταν διαφορετικό από το δικό μου ζευγάρι ηχείων.
Συγκεκριμένα το δικό μου διέφερε α) στο γούφερ, καθώς δε διέθετε το γνωστό κώνο ( αν το λέω σωστά - για αυτό βάζω και φωτό) στο κέντρο, και β) στη δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης, την οποία στερούταν.
Γνωρίζει κανείς τι έχει συμβεί ή φαντάζεται κανείς τι θα μπορούσε να έχει συμβεί και που οφείλεται η διαφορά?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Είναι σαν να ψάχνεις με πόσους είχε πάει η γυναίκα σου πριν από σένα...:D
μετά από 25 χρόνια γάμου...

μόνο η Χατζηβασιλείου μπορεί να βοηθήσει:laugh:

από ποιο κατάστημα τα είχες αγοράσει?
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Είναι σαν να ψάχνεις με πόσους είχε πάει η γυναίκα σου πριν από σένα...:D
μετά από 25 χρόνια...μόνο η Χατζηβασιλείου μπορεί να βοηθήσει:laugh:

από ποιο κατάστημα τα είχες αγοράσει?
Ρε ηρεμήστε λίγο!! Έλεος..:p:p:D:D
 

Μηνύματα
64
Reaction score
17
Είναι σαν να ψάχνεις με πόσους είχε πάει η γυναίκα σου πριν από σένα...:D
μετά από 25 χρόνια γάμου...

μόνο η Χατζηβασιλείου μπορεί να βοηθήσει:laugh:

από ποιο κατάστημα τα είχες αγοράσει?
χαχαχα.... έχεις δίκιο! Πάντως η απάντηση στο μυστήριο δε θα επηρεάσει τη ...... σχέση μου με τα εν λόγω ηχεία .. τα οποία με ...ικανοποιούν πλήρως!
Η αγορά πρέπει να έγινε από κάποιο γνωστό τότε μαγαζί στη Μιχαήλ Βόδα ή στην Ηπείρου κοντά στο σταθμό Βικτώρια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
να φανταστώ δεν το έχεις κατσαβιδώσει να δεις τι γράφει πίσω από το γούφερ...μοιάζει για peerless...
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
χαχαχα.... έχεις δίκιο! Πάντως η απάντηση στο μυστήριο δε θα επηρεάσει τη ...... σχέση μου με τα εν λόγω ηχεία .. τα οποία με ...ικανοποιούν πλήρως!
Η αγορά πρέπει να έγινε από κάποιο γνωστό τότε μαγαζί στη Μιχαήλ Βόδα ή στην Ηπείρου κοντά στο σταθμό Βικτώρια.
Θεωρώ ότι το μαγαζί (οποιοδήποτε είναι αυτό ) δεν έχει σχεση με το ατυχές "συμβάν".
Με τον εν λόγω αντιπρόσωπο ψάχτο. Είχα προσωπικές εμπειρίες με ηχεία και ενισχυτές άλλες ράτσες που έφερνε στα τελευταία του και έχω άποψη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
α..τώρα το είδα ότι δεν είσαι σίγουρος και για το μοντέλο...:)
τα s30 που έψαξα λίγο και είδα έχουν το ίδιο σχέδιο γούφερ
οπότε πρέπει να είναι της seas
το δικό σου είναι το s37 ΙΙΙ σύμφωνα με τα φάλτσα στις άκρες...δεν ξέρω αν υπήρχε απλή σειρά και gold με διαφορετικά μεγάφωνα
 

Μηνύματα
64
Reaction score
17
να φανταστώ δεν το έχεις κατσαβιδώσει να δεις τι γράφει πίσω από το γούφερ...μοιάζει για peerless...
να φανταστώ δεν το έχεις κατσαβιδώσει να δεις τι γράφει πίσω από το γούφερ...μοιάζει για peerless...
Όχι δεν το έχω ανοίξει ποτέ.
Και δυστυχώς τα άφησα πίσω στην επαρχία μετά το Πάσχα - οπότε αν και θα ήταν ενδιαφέρον να ρίξω μια ματιά δεν έχω τη δυνατότητα στην παρούσα φάση.
[DOUBLEPOST=1556927567][/DOUBLEPOST]
Βγάλε μία καλή φώτο το ταμπελάκι μόνο.
Όπως είπα και πριν τα έχω αφήσει επαρχία. Ωστόσο, είναι δύσκολο ακόμα και σε καλή φωτό να φανούν οι λεπτομέρειες γιατί τα ηχεία πέρασαν μεγάλη ταλαιπωρία. Υπήρχε μια διαρροή νερού στο σπίτι και αυτά "λούστηκαν" κανονικά.
Οπότε το ταμπελάκι ξεθώριασε,ο καπλαμάς ξεκόλλησε σε πολλά σημεία .... αλλά το τουήτερ και το γούφερ συνεχίζουν ακάθεκτα!
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Από μια αγγελία που βρήκα
τα s30

 

Μηνύματα
64
Reaction score
17
α..τώρα το είδα ότι δεν είσαι σίγουρος και για το μοντέλο...:)
τα s30 που έψαξα λίγο και είδα έχουν το ίδιο σχέδιο γούφερ
οπότε πρέπει να είναι της seas
το δικό σου είναι το s37 ΙΙΙ σύμφωνα με τα φάλτσα στις άκρες...δεν ξέρω αν υπήρχε απλή σειρά και gold με διαφορετικά μεγάφωνα
Πριν λίγο μπήκα στο φόρουμ Audio Spectrum Greek Club, όπου υπάρχει παρουσίαση σχεδόν του συνόλου των ηχείων της εταιρείας στο περιοδικό ΗΧΟΣ της εποχής. Κανένα δεν ταιριαζει με τα δικά μου! Ίσως τελικά να ήταν πατέντα της στιγμής !! πχ. μετά από μεθύσι ? χαχαχαχα!!!
[DOUBLEPOST=1556928317][/DOUBLEPOST]
Από μια αγγελία που βρήκα
τα s30

Ακριβώς! ίσως είναι λοιπόν μια προγενέστερη έκδοση του "gold". Αν και το τουήτερ είναι αυτό του gold:o
[DOUBLEPOST=1556928509][/DOUBLEPOST]
Ναι,αυτά είναι τα "κανονικά". Το γούφερ αυτό ίσως ήταν κάπως πιο "γρήγορο" (αν θυμάμαι καλά και από ότι διάβαζα σε κριτικές της εποχής) σε σχέση με το δικό μου.
[DOUBLEPOST=1556928854][/DOUBLEPOST]
Θεωρώ ότι το μαγαζί (οποιοδήποτε είναι αυτό ) δεν έχει σχεση με το ατυχές "συμβάν".
Με τον εν λόγω αντιπρόσωπο ψάχτο. Είχα προσωπικές εμπειρίες με ηχεία και ενισχυτές άλλες ράτσες που έφερνε στα τελευταία του και έχω άποψη...
Σχετικά με αυτό, συνοδευτικό της εγγύησης ήταν ένα βιβλιαράκι με γενικές συμβουλές για τα ηχεία με εκδότη την ΚΡΙΤΩΝ ΕΠΕ!!! (Πλ. Ευτέρπης 1Δ(Μαρούσι) "12 χρόνια στην υπηρεσία της υψηλής πιστότητας: AUDIO SPECTRUM, HAFLER, GRADO,TDLELECTRONICS).
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πριν λίγο μπήκα στο φόρουμ Audio Spectrum Greek Club, όπου υπάρχει παρουσίαση σχεδόν του συνόλου των ηχείων της εταιρείας στο περιοδικό ΗΧΟΣ της εποχής. Κανένα δεν ταιριαζει με τα δικά μου! Ίσως τελικά να ήταν πατέντα της στιγμής !! πχ. μετά από μεθύσι ? χαχαχαχα!!!
[DOUBLEPOST=1556928317][/DOUBLEPOST]Ακριβώς! ίσως είναι λοιπόν μια προγενέστερη έκδοση του "gold". Αν και το τουήτερ είναι αυτό του gold:o
[DOUBLEPOST=1556928509][/DOUBLEPOST]
Ναι,αυτά είναι τα "κανονικά". Το γούφερ αυτό ίσως ήταν κάπως πιο "γρήγορο" (αν θυμάμαι καλά και από ότι διάβαζα σε κριτικές της εποχής) σε σχέση με το δικό μου.
Κάτι σου έγραψα πιο πάνω αλλά δεν έδωσες βάση.
Μιλάμε για τα λαμπάκια από τα βιούμετρα να μην δουλεύουν ποτέ στο σπίτι αλλά να δουλεύουν κανονικά μόνο στον αντιπρόσωπο. Μαύρη μαγεία τελείως...
Τες πα. Κάποια ηχεία τους συζητιούνται ακόμη..
 
Last edited:

Μηνύματα
64
Reaction score
17
Πριν λίγο μπήκα στο φόρουμ Audio Spectrum Greek Club, όπου υπάρχει παρουσίαση σχεδόν του συνόλου των ηχείων της εταιρείας στο περιοδικό ΗΧΟΣ της εποχής. Κανένα δεν ταιριαζει με τα δικά μου! Ίσως τελικά να ήταν πατέντα της στιγμής !! πχ. μετά από μεθύσι ? χαχαχαχα!!!
[DOUBLEPOST=1556928317][/DOUBLEPOST]Ακριβώς! ίσως είναι λοιπόν μια προγενέστερη έκδοση του "gold". Αν και το τουήτερ είναι αυτό του gold:o


Πάντως το serial number του είναι της τάξης του 800.000
 


Μηνύματα
64
Reaction score
17
Κάτι σου έγραψα πιο πάνω αλλά δεν έδωσες βάση.
Μιλάμε για τα λαμπάκια από τα βιούμετρα να μην δουλεύουν ποτέ στο σπίτι αλλά να δουλεύουν κανονικά μόνο στον αντιπρόσωπο. Μαύρη μαγεία τελείως...
Τες πα. Κάποια ηχεία τους συζητιούνται ακόμη..
Δεν είναι και πολύ ευχάριστο αυτό βέβαια, δεδομένου ότι κατά κανόνα τα μοντέλα της εταιρείας ήταν εξαιρετικά τίμιες προτάσεις. Το ότι έγινε εκεί προς το τέλος όπως αναφέρεις, ελπίζω να είναι αποτέλεσμα "σφαλμάτων παραγωγής".
 


Μηνύματα
64
Reaction score
17
Το άλλο που έβαλα είναι μικρό.
Εννοείς το serial number, έτσι? Αυτό είδα και εγώ πριν και παρέθεσα το SN καθώς στη φωτό δε φαίνεται καθαρά.
[DOUBLEPOST=1556930176][/DOUBLEPOST]
:p άστο τι γινόταν τότε :p
Άλλα μυστήρια βλέπω ξεπετάγονται μετά το δικό μου,και πολύ μεγαλύτερα ;) :):).
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον!!! Καληνύχτα για σήμερα!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν είναι και πολύ ευχάριστο αυτό βέβαια, δεδομένου ότι κατά κανόνα τα μοντέλα της εταιρείας ήταν εξαιρετικά τίμιες προτάσεις. Το ότι έγινε εκεί προς το τέλος όπως αναφέρεις, ελπίζω να είναι αποτέλεσμα "σφαλμάτων παραγωγής".
Δεν έχω άποψη για τα ηχεία τα δικά τους για αυτό και είπα ότι συζητιούνται ακόμη. Αλλά για ηχεία άλλα που αντιπροσώπευαν τότε(ς) και ενισχυτές έχω. Και αυτό που έγραψα έχει να κάνει με την αντιμετώπιση τους --->> σε αυτούς που τους έδιναν τον όβολο τους για αυτά.
Μιλάω καθαρά για θέμα - σχέση αντιπρόσωπου πελάτη και πως αντιμετώπιζαν το εκάστοτε πρόβλημα αστοχίας υλικού όπως λες. Δεν ντρέπομαι να τα πω επειδή είχα δώσει 2-3 χιλιάρικα το 2008 'οτι είναι ότι ναναι , ενώ κάποιοι καμαρώνουν που δίνουν χρήματα επειδή τα έδωσαν και ας μην αξίζουν. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ. ότι ναναι. όπως στο λέω!!
άλλως τε, αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις!!;):)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.523
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top