AUDIOVECTOR M3 SIGNATURE

Μηνύματα
140
Reaction score
151
Πωλούνται ηχεία AUDIOVECTOR M3 SIGNATURE, made in Denmark, στιβαρή κατασκευή, 27 κιλά έκαστο, με τις Superstands (ειδικές βάσεις για καλύτερη στήριξη και πιο εκτεταμένο μπάσο, με επιπλέον κόστος).
Εύκολο φορτίο ακόμα και για λαμπάτους ενισχυτές (έπαιζε με Raysonic 18 watt μια χαρά).
Μεταξύ των πολλών reviews παγκοσμίως, τα οποία μπορείτε να βρείτε εύκολα στο διαδίκτυο, ξεχώρισε και η άριστη κριτική από το περιοδικό ΗΧΟΣ (τεύχος 340) όπου ανακηρύχτηκε επιλογή των συντακτών του, λαμβάνοντας βαθμολογία 4,5 πράσινα αστέρια (εντάξει, για κάποιους έχει σημασία...). Η τιμή του όταν αγοράστηκε ήταν πάνω από 3.000 ευρώ.
Τιμή πώλησης σήμερα (και αύριο μέρα είναι) 690 ευρώ !
Τηλ. 6945 290601 Στέλιος


P1150100.JPG


P1150105.JPG
 
Last edited:



Μηνύματα
140
Reaction score
151
Τα ηχεία είναι "δεύτερο χέρι" δεκαετίας, αλλά έχουν συντηρηθεί καλά και είναι σε άριστη κατάσταση, όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες και μπορεί να διαπιστωθεί φυσικά και με επιτόπια αυτοψία και ακρόαση.

Το τουήτερ είναι της Evotech, αν δεν κάνω λάθος.

Όσοι πιστοί προσέλθετε...
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Μια ερώτηση, το χρώμα είναι rosewood γιατί δε φαίνεται καλά από τις φωτο. Και η περιοχή σου?
Ευχαριστώ.

ΥΓ: Η audiovector κατασκευάζει δικά της μεγάφωνα, το evotech είναι δικό της μοντέλο, αν δεν κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
Απίθανο το ηχείο το είχα χρόνια...κ η τιμή πολύ καλή...

Αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κακο στην αγγελία;, εχει απαίτηση από πολλά βαττ....κ ο κατασκευαστης προτείνει 3ενισχυση ,υπερβολή, αλλά σίγουρα είναι βατοφαγο....
 

Μηνύματα
140
Reaction score
151
Το χρώμα των ηχείων είναι cherry με πολλές στρώσεις βερνικιού και θα με βρεις στο Περιστέρι (είδες κάνει και ρίμα !). Για λεπτομέρειες πάρε με στο τηλέφωνο.
Όσον αφορά τα μεγάφωνα, πράγματι είναι κατασκευασμένα από την ίδια την Audiovector και φέρουν χαραγμένη την ένδειξη στο πλαίσιό τους.
Με την ευκαιρία, ας μου επιτραπεί να προσθέσω ότι τα μεταγενέστερα μοντέλα της Audiovector, δηλαδή από τη σειρά Mi3 signature, avangarde κλπ και εντεύθεν, δεν έχουν την ένδειξη Made in Denmark, που έχει το δικό μου, κάτι που σαφώς υπονοεί ότι έχουν, τουλάχιστον, συναρμολογηθεί σε άλλη τρίτη χώρα (call me China), για τους γνωστούς λόγους χαμηλού κόστους.
Αυτά για κάποιους που ενδεχομένως προβληματίζονται από την παλαιότητα των ηχείων.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
140
Reaction score
151
Εγώ πάντως, φίλε Δημήτρη (και σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια-όχι δεν κάνεις κακό στην αγγελία-το έκανα μόνος μου με την τιμή που κατέληξα), το οδηγούσα τα 2 τελευταία χρόνια με 18 watt και μάλιστα με single-ended τρίοδο σε 25μ2 με πολύ καλά αποτελέσματα.
Βέβαια, το ηχείο δεν λέει όχι και σε 150+ watt, εξ ου και η προτεινόμενη τριπλοκαλωδίωση.
 

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
Το χρώμα των ηχείων είναι cherry με πολλές στρώσεις βερνικιού και θα με βρεις στο Περιστέρι (είδες κάνει και ρίμα !). Για λεπτομέρειες πάρε με στο τηλέφωνο.
Όσον αφορά τα μεγάφωνα, πράγματι είναι κατασκευασμένα από την ίδια την Audiovector και φέρουν χαραγμένη την ένδειξη στο πλαίσιό τους.
Με την ευκαιρία, ας μου επιτραπεί να προσθέσω ότι τα μεταγενέστερα μοντέλα της Audiovector, δηλαδή από τη σειρά Mi3 signature, avangarde κλπ και εντεύθεν, δεν έχουν την ένδειξη Made in Denmark, που έχει το δικό μου, κάτι που σαφώς υπονοεί ότι έχουν, τουλάχιστον, συναρμολογηθεί σε άλλη τρίτη χώρα (call me China), για τους γνωστούς λόγους χαμηλού κόστους.
Αυτά για κάποιους που ενδεχομένως προβληματίζονται από την παλαιότητα των ηχείων.
Ευχαριστώ
ουτε κ παιζουν οπως αυτο φιλε μου αν τα εχεις ακουσει.. καμια σχεση, πουθενα... σαν αυτο δεν εχει ξαναβγαλει η εταιρα και αυτο ειναι κριμα....
 

Μηνύματα
140
Reaction score
151
Τα ηχεία πουλήθηκαν τελικά σε φίλο εκτός forum, που είχε τη ...Χρυσή Ευκαιρία να πληροφορηθεί για την πώλησή τους σε άλλο διαδικτυακό τόπο (αποκλειστικά) αγγελιών. Κάποιοι θα μείνουν με την αμφιβολία μήπως άργησαν...
Σε κάθε περίπτωση όμως, ευχαριστώ και πάλι το AVSite για τη φιλοξενία.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Κάποτε έρχεται η στιγμή να αποχωριστούμε αγαπημένα πράγματα. Ελπίζω ο αντικαταστάτης τους να είναι άξιος συνεχιστής της πορείας τους, τα ηχεία σου ήταν πάρα πολύ καλά. Το λέω διότι έχω ακούσει μοντέλο σαν τα δικά σου και ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να πάρω τα δικά μου, έχοντας ακούσει πάρα πολλά και ακριβά μοντέλα άλλων εταιρειών εκεί έξω. Εγώ έχω τα Si3 Signature, το νέο μοντέλο με τις οβάλ καμπίνες και μάλιστα μου άρεσαν τόσο τα Audiovector που τα αγόρασα κατευθείαν από τη Δανία μιας και δεν αντιπροσωπευόντουσαν πλέον στην Ελλάδα. Το χαρακτηριστικό των Audiovector είναι ότι παρότι ευαίσθητα (91,5 dB) ανακοινώνουν και ικανότητα ανάληψης ισχύος 250 W / 8 Ohms. Παίζουν δηλαδή άνετα με λαμπάτους και δε μασάνε από γκάζια εάν διαθέτει κάποιος ενισχυτικά στερεάς κατάστασης. Επίσης είναι αναβαθμίσιμα καθότι η εταιρεία ανακοινώνει δυνατότητα αντικατάστασης των μονάδων, κροσόβερ κλπ με ό,τι πιο σύγχρονο στη Δανία. Τα στέλνεις και έρχονται πίσω καινούρια και μη μου πείτε είναι δύσκολο γιατί είμαστε ΕΕ (ακόμη τουλάχιστον). Πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να πειραματιστεί αρκετά στο ταίριασμα αυτών των ηχείων με διάφορους ενισχυτές, είναι ικανά για κορυφαία αποτελέσματα. Ενημερωτικά τα δικά μου γράφουν "HANDMADE IN DENMARK"
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.723
Μηνύματα
2.874.099
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top