Audirvana plus 3 το πρώτο με MQA decoding

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Ανακοινώθηκε στην CES 2017 και είναι το πρώτο software MQA Core Decoder με ενσωμάτωση Tidal για να αποφύγει κανείς τον χάλια δικό τους αναπαραγωγέα. Ήδη διατίθεται η έκδοση 3.0.2 ενώ για την αναβάθμιση από 2.6.x θέλει τριαντακάτι ευρωπουλίδια.
  • MQA capable audio devices to benefit from the complete MQA audio quality. In this case Audirvana Plus continues to bring the strongly audible Sound Quality improvement of its optimized audio engine.
  • Non MQA capable audio devices to benefit from the high resolution(doubled sample rate compared to the encoded file one) thanks to the MQA decoder integrated in Audirvana Plus 3.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Προσοχή η δοκιμαστική έκδοση του 3 σε περίπτωση που εγκατασταθεί πάνω στην 2 δεν επιστρέφει πίσω στην αρχική. Πρέπει να ανατρέξει κανείς στο technical support και ειδικότερα:

PURCHASING / LICENSE

- If you still have an Audirvana Plus 2 license and have not yet upgraded to the current Audirvana Plus 3:
- Audirvana Plus 2.6.8 program can be downloaded here
- For those having a system still running on OS X 10.8 or earlier, the latest compatible version is Audirvana Plus 2.2.6 that is available here.
 


Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Άντε και σε Android.. ;)
Γιατί σε android? Με τι συσκευή θέλεις να παίξεις? Από κντ μάλλον... δεν το βλέπω να το σηκώνει το λογισμικό (και τον αλγόριθμο τους) η υπάρχουσα τεχνολογία (θέμα μνήμης κυρίως) ειδικά στα upsampling. Επίσης η αναπαραγωγή dsd θα είναι ένα θέμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Η μνήμη δεν αποτελεί πρόβλημα..
Όταν ένα ταπεινό Android media player με ποταπό σκορ antutu καταφέρνει να παίζει φουλ 4κ ταινίες με ότι ήχο θες (ατμό συμπεριλαμβανομένου), απορώ που βλέπεις τη δυσκολία σε ένα ποταπό δικαναλο ή 8-καναλο στριμ ήχου...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Η μνήμη δεν αποτελεί πρόβλημα..
Όταν ένα ταπεινό Android media player με ποταπό σκορ antutu καταφέρνει να παίζει φουλ 4κ ταινίες με ότι ήχο θες (ατμό συμπεριλαμβανομένου), απορώ που βλέπεις τη δυσκολία σε ένα ποταπό δικαναλο ή 8-καναλο στριμ ήχου...
Άντε απο δω με τα χαζοαντροιντ σας. Δεν εχουν και αέρα μεταξύ των οργάνων.

Αππλ και τα μυαλά στα κάγκελα.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Η μνήμη δεν αποτελεί πρόβλημα..
Όταν ένα ταπεινό Android media player με ποταπό σκορ antutu καταφέρνει να παίζει φουλ 4κ ταινίες με ότι ήχο θες (ατμό συμπεριλαμβανομένου), απορώ που βλέπεις τη δυσκολία σε ένα ποταπό δικαναλο ή 8-καναλο στριμ ήχου...
Όσον αφορά τα Android media players θα είχα τις επιφυλάξεις μου στο θέμα ήχου αλλά και εικόνας αν ήμουν στην θέση σου. Πρώτον διότι έχω ένα ricomagic το οποίο αγόρασα για κατεβαστήρι βασικά (max κατανάλωση 15w) και το οποίο σε ποιότητα εικόνας είναι άθλιο (ξεπλυμένα χρώματα) και σαν τράνσπορτ με foobar που το δοκίμασα περνούσε θόρυβο στο dac μέσω της USB αντιληπτότατο ενώ έπαιζε χάλια συγκριτικά με foobar στο (θορυβώδες) pc μου. Το foobar πάντως το πήγαινε μια χαρά επεξεργαστικά σε όλα (έως dsd 256 5gb track).
Κατά τα άλλα τα τερτίπια των media players ειδικά μετά από firmware updates δεν σκοπεύω να τα ξαναζήσω, το τελευταίο για εμένα ήταν το popcorn hour που είχε και φούλ υποστήριξη στα πάντα. Dedicated fanless τουμπανοpc forever από εμένα, στήνω ένα αυτόν τον καιρό και θα παρουσιάσω κάποια στιγμή (έχω τα μισά εξαρτήματα προς το παρόν).
Καλή επιτυχία με τα media players και σου συνιστώ να δοκιμάσεις πριν καταλήξεις μην αγοράσεις 5-6 και σου πάει το budget σε htpc επίπεδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Τα αδικείς τα Android media players αν τα τσουβαλιάζεις με τις επιδόσεις του ricomagic, το οποίο μάλιστα δεν είναι media player!

Τα media player έχουν βελτιστοποιημένες εκδόσεις προγραμμάτων και φιρμγουερ για αυτόν ακριβώς τον σκοπό, την άριστη αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού.

Στην παρούσα φάση, τα Android media players από μια HDMI έξοδο παίζουν "by the book" εικόνα και ήχο, και το μόνο θέμα συζήτησης είναι έξτρα δυνατότητες κι ευκολίες χρήσης, κι όχι η ακρίβεια των χρωμάτων ή του χρησιμοποιούμενου χρωματικού χώρου ή του ορθού framerate, αυτά έχουν λυθεί επιτυχώς.

Στην δική μου αναζήτηση για decoding, δυστυχώς έπεσα πάνω σε χρονική περίοδο με πληθώρα αλλαγών (λειτουργικού, χαρτντγουερ, σοφτγουερ και οδηγών) με αποτέλεσμα να συναντώ συσκευές που δε κάνουν αυτό που προβλέπεται, ενώ ήταν δεδομένο σε παλιότερες συσκευές ότι γινόταν. Και βεβαίως είναι πολύ μικρό το πλήθος χρηστών που θα ζητήσει αυτό που ψάχνω, εξ ου και το παιδεμα, απλή γκαντεμια..
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Τα αδικείς τα Android media players αν τα τσουβαλιάζεις με τις επιδόσεις του ricomagic, το οποίο μάλιστα δεν είναι media player!

Τα media player έχουν βελτιστοποιημένες εκδόσεις προγραμμάτων και φιρμγουερ για αυτόν ακριβώς τον σκοπό, την άριστη αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού.

Στην παρούσα φάση, τα Android media players από μια HDMI έξοδο παίζουν "by the book" εικόνα και ήχο, και το μόνο θέμα συζήτησης είναι έξτρα δυνατότητες κι ευκολίες χρήσης, κι όχι η ακρίβεια των χρωμάτων ή του χρησιμοποιούμενου χρωματικού χώρου ή του ορθού framerate, αυτά έχουν λυθεί επιτυχώς.

Στην δική μου αναζήτηση για decoding, δυστυχώς έπεσα πάνω σε χρονική περίοδο με πληθώρα αλλαγών (λειτουργικού, χαρτντγουερ, σοφτγουερ και οδηγών) με αποτέλεσμα να συναντώ συσκευές που δε κάνουν αυτό που προβλέπεται, ενώ ήταν δεδομένο σε παλιότερες συσκευές ότι γινόταν. Και βεβαίως είναι πολύ μικρό το πλήθος χρηστών που θα ζητήσει αυτό που ψάχνω, εξ ου και το παιδεμα, απλή γκαντεμια..
Επιμένω σε htpc. Ειδικά εσύ με τον χώρο/εξοπλισμό/γνώσεις/τρέλα που διαθέτεις χρειάζεσαι δύναμη/ευελιξία/επεκτεσιμότητα και να είσαι και future proof. Λύσεις κονσέρβα δεν είναι για το ταπεραμέντο σου ( δεν σε ξέρω, σε διαβάζω όμως φανατικά). Πας για πολυκάναλο με τι πηγή? Android kinezo MP? Εδώ περιμένουμε να δούμε τι θα κάνεις με την πιστωτική στο στόμα.
Και από λογισμικά σιγά τις βελτιστοποιημένες εκδόσεις... play/stop και pause.
[DOUBLEPOST=1497363417][/DOUBLEPOST]
Άντε απο δω με τα χαζοαντροιντ σας. Δεν εχουν και αέρα μεταξύ των οργάνων.
Αλλά ούτε και σώματα στα άκρα (η κάτι τέτοιο με σώματα τέλος πάντων).
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Επιμένω σε htpc. Ειδικά εσύ με τον χώρο/εξοπλισμό/γνώσεις/τρέλα που διαθέτεις χρειάζεσαι δύναμη/ευελιξία/επεκτεσιμότητα και να είσαι και future proof. Λύσεις κονσέρβα δεν είναι για το ταπεραμέντο σου ( δεν σε ξέρω, σε διαβάζω όμως φανατικά). Πας για πολυκάναλο με τι πηγή? Android kinezo MP? Εδώ περιμένουμε να δούμε τι θα κάνεις με την πιστωτική στο στόμα.
Και από λογισμικά σιγά τις βελτιστοποιημένες εκδόσεις... play/stop και pause.
[DOUBLEPOST=1497363417][/DOUBLEPOST]

Αλλά ούτε και σώματα στα άκρα (η κάτι τέτοιο με σώματα τέλος πάντων).
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον AthanasiosL. Πάνε μερικά χρόνια βέβαια, αλλά όταν έκανα αγορές media players τα άλλαζα το ένα μετά το άλλο. Μόνο προβλήματα και ας λένε ότι θέλουν τα specs. Όταν έφτασα να περνάω τη σκάλα των 300€ για ενα έτοιμο κλειστό κουτάκι, non upgradable, λέω οχι δεν θα τα δώσω. Έβαλα άλλα τόσα και έφτιαξα HTPC και από τότε μόνο μια καρτουλα 30€ του έχω βάλει. Και τα πάει και μπάλα ακόμα και 50giga αρχεία, ένας απλός AMD DUAL CORE των 50€, τότε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Επιμένω σε htpc.
Δεν διαφωνούμε, το PC είναι (εννοείται) το πιο δυνατό εργαλείο στο χώρο, με τις περισσότερες δυνατότητες και τη μεγαλύτερη ευελιξία.

Κι όμως, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, δεν είμαι εντελώς βέβαιος αν μπορώ από PC να βγάλω σε διακριτές AES EBU εξόδους πλήρες πολυκάναλο atmos πλήρως decoded σε PCM ώστε να μπορώ να εφαρμόσω σε όλα τα κανάλια ντιρακ και ο,τι κρος θέλω, για να το στείλω στο τέλος σε πχ 16-καναλο ντακ νέας γενιάς, ή σε ένα οικονομικό απλό 16-καναλο ντακ, ή κατευθείαν σε ηχεία με ψηφιακή είσοδο AES EBU στην πλάτη. ;)

Να μπορώ να επιλέξω εξ'αρχης την υπερδειγματοληψία που θέλω σε κάθε στριμ ήχου, και μετά να εφαρμόσω ο,τι επεξεργασία θέλω, από ντιρακ και κρος μέχρι mqa, σε κάθε μορφής φορμάτ ήχου.

Ειλικρινά, δεν είναι βέβαιο ότι γίνεται σε PC, εκτός αν πάμε σε πολύ βαριά χαρτιά επαγγελματικής χρήσης, σε στουντιακό εξοπλισμό πολύ υψηλού κόστους και μεγάλης πολυπλοκότητας χρήσης, δηλαδή ακατάλληλο όχι μόνο για τον τυπικό οικιακό χρήστη, αλλά και για τον πλέον ψαγμένο..

Ειδικά εσύ με τον χώρο/εξοπλισμό/γνώσεις/τρέλα που διαθέτεις χρειάζεσαι δύναμη/ευελιξία/επεκτεσιμότητα και να είσαι και future proof.
Ναι, αλλά από την άλλη πλευρά, δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα η δυνατότητα για Future proofs, όλα αλλάζουν συνεχώς, ιδίως στα ψηφιακά, βάλε και το mqa που έρχεται καλπάζοντας, και τα νέα Dolby (vision κλπ) και μάλλον τελειωμό δε βλέπω.

Ταυτόχρονα, βλέπω συσκευές των 25 δολαρίων όπως το raspberry να μπορούν να κάνουν τόσα πολλά και τόσο εύκολα, που χάνω πάσα ιδέα για ακριβές λύσεις. Ακόμα και το νέο OPPO, είναι πολύ φτηνό για όσα μπορεί να κάνει, και πάλι όμως δεν κάνει όλα όσα θα ήθελες να κάνει, πχ να βγάλει σε PCM τα κανάλια οροφής. ;)
Ούτε καν σε αναλογικές εξόδους δε βγάζει κανάλια οροφής! Μόνο 7.1, με τα πολύ ωραία του ντακ. :)

Λύσεις κονσέρβα δεν είναι για το ταπεραμέντο σου ( δεν σε ξέρω, σε διαβάζω όμως φανατικά).
Συμφωνώ, αλλά τείνω να καταλήξω στο ότι τα όποια λεφτά σε τέτοιες λύσεις καταλήγουν σύντομα να είναι πεταμένα λεφτά, άρα βολεψου με κάτι νορμάλ και βλέπουμε. Τα νορμάλ πλέον τα κάνουν κονσερβούλες των 100€, ενώ πχ το shield TV κάνει παπάδες με $199.99..

Πας για πολυκάναλο με τι πηγή? Android kinezo MP?
Προσωπικά, διαθέτω το Arvus, το οποίο παίρνει HDMI είσοδο (PCM only) και βγάζει 8 κανάλια σε AES EBU, τα οποία χρονίζω από την metric Halo, οπότε, ναι φίλε μου, ακόμα και το πιο του πεταματού media player, μου αρκεί, εφόσον από την HDMI βγάζει αυτό που χρειάζεται, και προφανώς δε χρειάζομαι τα καλά ντακ που έχουν κάποια media player, τα οποία θα τα πληρώσεις.

Εδώ περιμένουμε να δούμε τι θα κάνεις με την πιστωτική στο στόμα
Α, τώρα σώθηκες..:D:D:D

Εγώ προτείνω στο βασικό σχήμα ένα Nvidia shield TV σα πηγή, το οποίο θα συνδέσετε σε ένα Yamaha av pro, ή σε κάποιον άλλο με ντιρακ ή/και mqa, και τέλος. Θες κι ένα Oppo; Πάρτο. Πάντως ούτε το Oppo δεν θα δουλέψει εντελώς απροβλημάτιστα, ούτε φυσικά το shield TV. Τα υπόλοιπα πιο πολύπλοκα σεταπ είναι παίδεμα, για λίγους, και χωρίς σαφές τέλος να διαφαίνεται στον ορίζοντα, εκτός αν έχεις πολλά λεφτά να διαθέσεις, οπότε ορμάς άφοβα σε trinnov.:p


Και από λογισμικά σιγά τις βελτιστοποιημένες εκδόσεις... play/stop και pause.
Εννοούσα ότι βγάζουν ένα fork του Kodi βελτιστοποιημένο για το εκάστοτε hardware και firmware του κάθε media player, καθώς και το βασικό firmware (με τα updates του) του κάθε media player, που αποτελεί βελτιστοποίηση software για το διαθέσιμο hardware, είτε σε επίπεδο δυνατοτήτων, είτε σε επίπεδο ευκολίας χρήσης. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Προσωπικά, διαθέτω το Arvus, το οποίο παίρνει HDMI είσοδο (PCM only) και βγάζει 8 κανάλια σε AES EBU, τα οποία χρονίζω από την metric Halo, οπότε, ναι φίλε μου, ακόμα και το πιο του πεταματού media player, μου αρκεί, εφόσον από την HDMI βγάζει αυτό που χρειάζεται, και προφανώς δε χρειάζομαι τα καλά ντακ που έχουν κάποια media player, τα οποία θα τα πληρώσεις.
Πολύ καλό εύρημα το Arbus. Επιμένω πάντως σε htpc. 4K 50gb ταινίες κλπ πώς θα δείς και σε τι ποιότητα. Εστιάζεις σε πολυκάναλο ήχο προφανώς για μουσική. Από ηχεία (ενεργά φαντάζομαι για να είσαι και on budget) με τι σκέφτεσαι να παίξεις?
 


Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Κατά πάσα πιθανότητα, Adam.

Αλλιώς, Zapadum.. :D
Ρίξε μια ματιά στα krk rokit 10-3 g3. Έχω 2 απο δαύτα (960€ και δώρο βάσεις) και για τα λ7 τους παίζουν πολύ καλά. Ρυθμίζονται δε για midfield/nearfield τοποθέτηση. Είναι 3δρομα με 10 woofer και κατεβαίνουν στα 35hz με μετρήσεις.
 

D

Deleted member 35

Guest
Μετά 4.5 χρόνια νεκρανασταινω το νήμα. Το νέο studio σε συνεργασία με το musicbrainz γράφει tags στα αρχεία μας με σκοπό την ευκολότερη αντιστοίχηση.

Επειδή το musicbrainz Piccard δεν το εμπιστεύομαι καθώς είναι πολύ αυτοματοποιημένο έχετε δοκιμάσει την λύση της αναγνώρισης από το audirvana και σε δεύτερο χρόνο την μετονομασία - ταξινόμηση από το Piccard;

Σκέφτομαι να το κάνω σε κομμάτια. Δηλαδή 10-20 κάθε φορά και πάει λέγοντας.
 

D

Deleted member 35

Guest
Έκανα δοκιμή με ανάμικτες εντυπώσεις.

1. Το Piccard για κάποιο λόγο μπερδεύτηκε εντελώς και τα έκανε μπάχαλο. Εκεί που είχε μια Χ ταχύτητα ξαφνικά με τα νέα tags άρχισε να σέρνεται. Φυσικά ομαδοποίηση καμία. Όλα τα αρχεία χύμα. Οπότε το έβγαλα από την εξίσωση.

2. Επέστρεψα στο παλιό κλασικό foobar2000. Ενώ το Audirvana είχε αναγνωρίσει και γράψει τα tags, δεν είχε γράψει σε όλα τα αρχεία το κατάλληλο Musicid για το άλμπουμ. Οπότε πάλι δεν είχα εύκολη αναγνώριση μέσω του F2K. Έπρεπε να κάνω την ίδια διαδικασία με πριν.

Πάνε 7€ τσάμπα. χι χι χι. Αν μπορούσα μέσω του Audirvana να κάνω εξαγωγή θα ήμουν ευτυχής. Αλλά δε νομίζω να γίνεται.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top