Audyssey Multeq DynamicEQ on off

DynamicEQ on - off

  • On

    Votes: 15 60,0%
  • Off

    Votes: 10 40,0%

  • Total voters
    25
Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όπως λέει και ο τίτλος. Όποιος δουλεύει audyssey το dynamic eq το έχετε on ή off? Και όσοι το έχετε on με τι offset? Υπάρχει κάποιος που να συνδυάζει marantz klipsch svs? Μετά απο δοκιμές τείνω προς το off.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για βάλε την σελίδα του manual για το συγκεκριμένο θέμα να την δούμε και μεις οι non-Marantz
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795

Μηνύματα
202
Reaction score
122

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εμπιστεύσου τα αυτιά σου και τίποτα αλλο..
Δες μερικές ταινίες όπως είσαι και μετα ξαναδες τες με τις άλλες ρυθμίσεις.

Ο ήχος είναι και γούστο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
εγώ το έχω off όταν ακούω σε εντάσεις σε καλές ταινίες
on όταν εχω καμιά χαζοταινία σε χαμηλές εντάσεις 8-)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αντιγράφω μια συνομιλία από το 1ο λινκ που παρέθεσες Ankokdog:

Raanan
"If I understand your explanation correctly, then theoretically when watching a movie at a lower volume then 0db, Dynamic EQ should always be ON, there is no reason to set is to OFF as according to your explanation the recording will sound more authentic with Dynamic EQ ON, is that true to say? also - if I raise the volume above 0bd, will Dynamic EQ still do anything or will it be automatically disabled?"

Audyssey Labs
" Your understanding is correct. Dynamic EQ should be left on. It will preserve the octave-to-octave balance of the content as you turn down the volume to make up for the changes that happen in human hearing at lower listening levels."

Raanan

"thanks for the prompt response
can you please clarify what happen with Dynamic EQ once I raise the volume to 0db or more?
will it still try to touch the balance?"

Audyssey Labs
"Yes, Dynamic EQ will operate above 0 dB on the master volume to preserve the reference balance."

Raanan
"what about at exactly 0db?"

Audyssey Labs
"It's not needed at 0 dB because you are already at reference level."



Άρα,απ'ότι καταλαβαίνω εγώ,αν το volume το έχεις χαμηλότερα από 0db,για να μην χάνεις το punch του reference θα πρέπει να το έχεις ενεργοποιημένο.
Αν δε σου φτάνει το 0db και ανοίγεις κι άλλο το volume θα πρέπει να το έχεις απενεργοποιημένο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αντιγράφω μια συνομιλία από το 1ο λινκ που παρέθεσες Ankokdog:

Raanan
"If I understand your explanation correctly, then theoretically when watching a movie at a lower volume then 0db, Dynamic EQ should always be ON, there is no reason to set is to OFF as according to your explanation the recording will sound more authentic with Dynamic EQ ON, is that true to say? also - if I raise the volume above 0bd, will Dynamic EQ still do anything or will it be automatically disabled?"

Audyssey Labs
" Your understanding is correct. Dynamic EQ should be left on. It will preserve the octave-to-octave balance of the content as you turn down the volume to make up for the changes that happen in human hearing at lower listening levels."

Raanan

"thanks for the prompt response
can you please clarify what happen with Dynamic EQ once I raise the volume to 0db or more?
will it still try to touch the balance?"

Audyssey Labs
"Yes, Dynamic EQ will operate above 0 dB on the master volume to preserve the reference balance."

Raanan
"what about at exactly 0db?"

Audyssey Labs
"It's not needed at 0 dB because you are already at reference level."



Άρα,απ'ότι καταλαβαίνω εγώ,αν το volume το έχεις χαμηλότερα από 0db,για να μην χάνεις το punch του reference θα πρέπει να το έχεις ενεργοποιημένο.
Αν δε σου φτάνει το 0db και ανοίγεις κι άλλο το volume θα πρέπει να το έχεις απενεργοποιημένο.

Τα έχω καταλάβει τα έχω διαβάσει μου τα έχει εξηγήσει και ο @Kostas Kefalas.

εγώ απλά ρωτάω τι προτιμάτε? προσπαθώ να φτιάξω μια ρύθμιση που να μη χρειάζεται να σκέφτομαι σε τι ένταση θα ακούσω για να μπω στο το ορίσω κατάλληλα. Και όπως είπα αρχικά τείνω προς το off. τα klipsch εμένα μου ακούγονται πιο ωραία.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: και θα παρεις τα κλιπς που σου ακουγονται ωραια στο off και θα πας στου Μανωλη το σπιτι και δε θα σου ακουγονται ωραια στο off... :cautious:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:rolleyes: και θα παρεις τα κλιπς που σου ακουγονται ωραια στο off και θα πας στου Μανωλη το σπιτι και δε θα σου ακουγονται ωραια στο off... :cautious:
Για να πάω στου Καστρουνή το σπίτι από εδώ που είμαι είναι λίγο δύσκολο, ιδικά μαζί με τα klipsch. Αν ήταν dedicated χώρος και όχι σαλόνι που επεμβαίνει και η γυναίκα κάθε λίγο εννοείτε ότι θα τον είχα φωνάξει να κάνει ταξιδάκι στη Σύρο.

Και δεν είναι ότι δεν μου αρέσει αλλά σε χαμηλές εντάσεις δίνει πολλλλλλά χαμηλά. σε σημείο στο -35 να μπατάρει κορνίζα από το τραπέζι. χωρίς να έχω πειράξει κάτι σε ρυθμίσεις (να δώσω χαμηλά ή να ανεβάσω το sub). ενώ αν δώσω ένταση μπορώ να πω ότι θα ήθελα λίγο παραπάνω να επεμβαίνει το sub.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: έγραψα κάπου Καστρουνης; :D σιγά να μην κάνεις και το γύρο του κόσμου με τα μηχανήματα σου....
Το όνομα το σενάριο είναι υποθετικό....γράψε Περικλής αντί αυτού...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οταν θα παιξεις αναφορα καμπυλης οπως τα φερνει θασαι μια χαρα....τωρα εχεις χαλασει την αναφορα και την πηγες οπου σου αρεσει σε συγκεκριμενο χωρο με τα οποια προβληματα του.

αυτο κανει το dunamic eq
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fletcher–Munson_curves
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οταν θα παιξεις αναφορα καμπυλης οπως τα φερνει θασαι μια χαρα....τωρα εχεις χαλασει την αναφορα και την πηγες οπου σου αρεσει σε συγκεκριμενο χωρο με τα οποια προβληματα του.

αυτο κανει το dunamic eq
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fletcher–Munson_curves
ακόμη δεν έχω χαλάσει τίποτα. με τις reference καμπύλες είμαι και ακούω συνδιασμούς. μου αρέσει μόνο με το multeq στο lr bypass.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Εμπιστεύσου τα αυτιά σου και τίποτα αλλο..
Δες μερικές ταινίες όπως είσαι και μετα ξαναδες τες με τις άλλες ρυθμίσεις.

Ο ήχος είναι και γούστο.
Ναι, και η εικόνα. Βάλτε το contrast στο τέρμα. :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ακόμη δεν έχω χαλάσει τίποτα. με τις reference καμπύλες είμαι και ακούω συνδιασμούς. μου αρέσει μόνο με το multeq στο lr bypass.
ε πως !! εχεις αλλαξει απο 1khz και πανω

βαλε την μαμα καμπυλη και + 2db σε ολα τα ηχεια.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
τα ειχα μετρησει αρκετες φορες σε διαφορες εντασεις να δω ποσο δινει (στο σαμπ - αλλα και στα πριμα) και οντως δε λενε ψεμματα τα σπεκς ;ρ

παιζει ακριβως οπως πρεπει, αν δεν εχεις βαλει χερι μετα το auto eq στην ενταση του σαμπ.
Επισης πριν παρω mini dsp, μπορουσα και το 'κοροιδευα' για να κανω και house curve και να κρατησω και τα πριμα λιγο χαμηλα. πχ αν αυξησεις το σαμπ και τα υπολοιπα ηχεια + 6db.
και συνολικα ακους -12δβ reference.
ετσι καταληγεις στα μεσσαιο πριμα ακους περιπου -6δβ απο ρεφερενς
και μπασσα εφτανες στο reference σιγα σιγα απο τα 500ΗΖ και κατω.
(εχει συγκεκριμενη καμπυλη που ουσιαστικα απο τα 125 αρχιζει και δινει στα 250 μπορει πχ να ειναι +1δβ αναλογα ποσο μειον ακους απο το ρεφερενς (αυτα ειναι περιπου για -12δβ)
αλλα εκει πρεπει να προσεξεις γιατι αν σκοπευεις να ακουσεις καποια στιγμη και στο 0 μπορει να βγεις off + db απο reference

αυτο που ειχα δει σε παλιοτερο audysse xt φαινοταν σαν να σετταρε την ενταση πριν το φερει σωστα στο eq, (αλλα δε τα εφερνε και τελεια ετσι κι αλλιως οποτε παλι οφφ 8α ηταν) οποτε στο σαμπ αν ειχες μεγαλουτσικη κορυφη και πχ στα 30Ηζ 'η και αλλου (πραμα συνηθισμενο στις χαμηλες συχνοτητες) τοτε το πινκ νοιζ που ρυμιζει τη μεση ενταση του σαμπ εβγαινε λα8ος.

δηλαδη μετα το κοψιμο των κορυφων επρεπε να δωσω στο trim tou sub μερικα db + και τοτε ηταν σωστο ( και εκανε και μεγαλη διαφορα...σε εμενα με δυο κορυφες +10 db 35Hz kai 75Hz)...αυτο σε δυο ενισχυτες στους καινουργιους μπορει να το φτιαξανε?
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ε πως !! εχεις αλλαξει απο 1khz και πανω

βαλε την μαμα καμπυλη και + 2db σε ολα τα ηχεια.
τη μαμά καμπύλη έχω αφήσει και προσπαθώ να ακούσω τις διαφορές πειράζοντας τις επιλογές.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
τα ειχα μετρησει αρκετες φορες σε διαφορες εντασεις να δω ποσο δινει (στο σαμπ - αλλα και στα πριμα) και οντως δε λενε ψεμματα τα σπεκς ;ρ

παιζει ακριβως οπως πρεπει, αν δεν εχεις βαλει χερι μετα το auto eq στην ενταση του σαμπ.
Επισης πριν παρω mini dsp, μπορουσα και το 'κοροιδευα' για να κανω και house curve και να κρατησω και τα πριμα λιγο χαμηλα. πχ αν αυξησεις το σαμπ και τα υπολοιπα ηχεια + 6db.
και συνολικα ακους -12δβ reference.
ετσι καταληγεις στα μεσσαιο πριμα ακους περιπου -6δβ απο ρεφερενς
και μπασσα εφτανες στο reference σιγα σιγα απο τα 500ΗΖ και κατω.
(εχει συγκεκριμενη καμπυλη που ουσιαστικα απο τα 125 αρχιζει και δινει στα 250 μπορει πχ να ειναι +1δβ αναλογα ποσο μειον ακους απο το ρεφερενς (αυτα ειναι περιπου για -12δβ)
αλλα εκει πρεπει να προσεξεις γιατι αν σκοπευεις να ακουσεις καποια στιγμη και στο 0 μπορει να βγεις off + db απο reference

αυτο που ειχα δει σε παλιοτερο audysse xt φαινοταν σαν να σετταρε την ενταση πριν το φερει σωστα στο eq, (αλλα δε τα εφερνε και τελεια ετσι κι αλλιως οποτε παλι οφφ 8α ηταν) οποτε στο σαμπ αν ειχες μεγαλουτσικη κορυφη και πχ στα 30Ηζ 'η και αλλου (πραμα συνηθισμενο στις χαμηλες συχνοτητες) τοτε το πινκ νοιζ που ρυμιζει τη μεση ενταση του σαμπ εβγαινε λα8ος.

δηλαδη μετα το κοψιμο των κορυφων επρεπε να δωσω στο trim tou sub μερικα db + και τοτε ηταν σωστο ( και εκανε και μεγαλη διαφορα...σε εμενα με δυο κορυφες +10 db 35Hz kai 75Hz)...αυτο σε δυο ενισχυτες στους καινουργιους μπορει να το φτιαξανε?
ωραία τα λες και τα έχεις εξακριβώσει με το mini dsp, τελικά όμως και εσύ το πείραξες για να ακούσεις αυτό που θές.

το θέμα τελικά είναι να κοιτάμε τα νούμερα ή το τι ακούμε και μας αρέσει?

Πριν πάρω το marantz έτρεχα ένα ypao (yamaha) έβαζα λίγα χαμηλά σε μια ένταση στο master volume -20 καθόμουν και το ψευτορύθμιζα να μου αρέσει. δεν είχα μπει στο τρυπάκι για reference και όλα αυτά που έμαθα τώρα.

πράγματι σε refernece 0db το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από πριν, ξεχωρίζεις τα κανάλια υπάρχει διαύγεια και όχι ένας πανικός και ισορροπημένο μπάσο. αν δεν υπήρχε αυτή η υπερβολή στα χαμηλά σε χαμηλή ένταση δεν θα συζητούσα καν θα το είχα ρυθμίσει σε 30 λεπτά. δεν θέλω να είμαι με ένα remote και να λέω α τώρα θα ακούσω χαμηλά βγάλτω off τώρα δυνατά ενεργοποίησε.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου στο 0 εισαι ικανοποιημενος και συνηθως ακους εκει, το να κανεις μια off το dynamic eq αφου θα δεις ταινια σιγα δεν ειναι και τρελο.....που να πας και σε auro3d δλδ :D
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
αν στο μηδεν και σε peakς σε σκηνες φασαριοζικων ταινιων
ι) δε παραμορφωνουν τα ηχεια
ιι) δε παραμορφωνει ο ενισχυτης σου
(πραμα πααααρα πολυ δυσκολο με νορμαλ ηχεια αν κα8εσαι σε πχ 4μ)

ιιι) το σαμπ σου να σηκωνει 115+ οποια db απο bass managed speakers
(παλι νομιζω δυσκολο πχ στα 4μ.
και με κομμενες κορυφες (eq'ed ) που δινουν λαθος εντυπωση.
εγω ειχα σε μικρο φασμα 10-13δβ πανω και νομιζα οτι ημουν ανετος οταν τα φλατταρα τοτε λεω χμμμ)
τοτε off to dynamic eq και εισαι οκ.

***σημειωσε ομως οτι καποιες ταινιες πχ avengers 2 maxare to peak sta 107db poy to exoun metrhsei site... to batman 'h to interstellar sta 116db... σημα του .1 ΜΟΝΟ...οποτε το avengers 2 το κουμανταρουν αρκετα σαμπ και ηχεια......
η μεση φασαριοζικη ηχογραφηση ειναι μαλλον 110-12+ (απο site με stats of measured movies)

εγω ειχα βαλει χερι μονο γιατι τα τοτε ηχεια παραμορφωνανε (και ας μην ηταν προφανες) και ενοχλουσαν ψηλα 1000-8000ΗΖ που ειναι ευαισθητο το αυτι σε εντασεις και παραμορφωσεις. οποτε εκοβα πριμα που δε τα υπηστηριζαν τα ηχεια και εδινα εξτρα μπασσο για να πιασς το ρεφερενς (και καλα) χαμηλα που ειναι ευπροσδεκτο στο αυτη και στην αισθηση γενικοτερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top