Audyssey vs χαλιά,κιλίμια και βιβλία.

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
4CB1F558-783A-40A8-8D34-D907FE90FF27.png
5DE18ED4-4429-4544-9E7B-EC65B6B0C5DA.png
65FC869C-BD76-43DA-AB60-BECB293A60F7.png
F06D6F46-250F-4568-9403-25134756EF2B.png
FF8C5167-683E-4FD8-8D6F-8A3CD9CD6FA7.png
Ότι component είχα πάρει μέσα στον χειμώνα το είχα φέρει σε ένα υποφερτό επίπεδο για τον τελείως ακατάλληλο χώρο που έχω στημένο το συστηματάκι μου.
Είχα κάποια προβληματάκια αλλά με επιμονή και με την βοήθεια του petermeni κάτι είχε γίνει.
Μπήκε η άνοιξη και η συμβία εκτός του ότι μάζεψε τα χαλιά, με έβαλε και ξήλωσα και μια μικρή βιβλιοθήκη από το σαλόνι.
Τώρα πάλι δεν μου αρέσει αυτό που ακούω.
Τρώω φλασιά πρωινιάτικα και κατεβάζω το Audyssey MultEQ editor app.
Το έτρεξα πριν λίγη ώρα και μου έβγαλε τα ακόλουθα που επισυνάπτω μπας και κανένας μάστορας αποκρυπτογράφος μου εξηγήσει τούτη την κινεζική
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
εχεις umik να κανεις μετρησεις?

εκ πρωτης οψεως αλλαγη θεση το sub
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
εχεις umik να κανεις μετρησεις?

εκ πρωτης οψεως αλλαγη θεση το sub
Όχι δεν έχω umik.
Ότι κάνω με το μικροφωνάκι του Marantz και το app.
Aν και με το correction που έκανε το audyssey έφτιαξε αρκετά , μετακινώντας το sub και ξανάτρέχοντας audyssey πως θα καταλάβω από το γράφημα εκτός από τα αυτιά μου ότι το έβαλα σε καλύτερο σημείο ;
Δηλαδή εσυ τι είδες στο γράφημα και εντόπισες λάθος στο sub;
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Όχι δεν έχω umik.
Ότι κάνω με το μικροφωνάκι του Marantz και το app.
Aν και με το correction που έκανε το audyssey έφτιαξε αρκετά , μετακινώντας το sub και ξανάτρέχοντας audyssey πως θα καταλάβω από το γράφημα εκτός από τα αυτιά μου ότι το έβαλα σε καλύτερο σημείο ;
Δηλαδή εσυ τι είδες στο γράφημα και εντόπισες λάθος στο sub;
ναι , οι ακυρωσεις στα 40 και στα 80 ειναι πολυ μεγαλες , σιγουρα με αλλαγη θεσης θα γινουν μικροτερες.
στο εφτιαξε το audyssey οσο μπορουσε αλλα θυσιασε πολυ gain για να στο κανει
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όχι δεν έχω umik.
Ότι κάνω με το μικροφωνάκι του Marantz και το app.
Aν και με το correction που έκανε το audyssey έφτιαξε αρκετά , μετακινώντας το sub και ξανάτρέχοντας audyssey πως θα καταλάβω από το γράφημα εκτός από τα αυτιά μου ότι το έβαλα σε καλύτερο σημείο ;
Δηλαδή εσυ τι είδες στο γράφημα και εντόπισες λάθος στο sub;
Κάνε μετρήσεις και να κοιτάς το αριστερό γράφημα μόνο. Το δεξί είναι πώς και καλά θα το φτιάξει.
Πρέπει να δεις που γίνεται πιο flat.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Κάνε μετρήσεις και να κοιτάς το αριστερό γράφημα μόνο. Το δεξί είναι πώς και καλά θα το φτιάξει.
Πρέπει να δεις που γίνεται πιο flat.
Όλα εντάξει τώρα. Έκανα upload το δεξί γράφημα στον ενισχυτή και παίζει καλά πια.
Εντάξει παίρνει διορθώσεις ακόμη αλλά θέλει να φέρω τα πάνω κάτω στο σαλόνι και το τσόκαρο καραδοκεί
Ίσως κάποια στιγμή πάρω και δεύτερο sub να μαζέψω τις ακυρώσεις αλλά αυτό θέλει πολύ προεργασία για να το αποδεχτεί η συμβία.
Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν....
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Να μπω σφήνα στην συζήτηση και να ρωτήσω κάτι που σε πολλούς φαίνεται αυτονόητο. Κάθε φορά που ξεστρώνουμε μοκέτες και χαλιά απο τον χώρο που έχουμε το σύστημα πρέπει να ξανατρέχουμε audyssey. Στην δική μου περίπτωση μιας και μπαίνει σιγά-σιγά το καλοκαίρι και ξεστρώθηκε ο χώρος αυτό που ακούω είναι πιο φωτεινός ήχος και σίγουρα δεν είναι αυθυποβολή. Μπορούμε να έχουμε 2 setup save και κάθε φορά σε αλλαγές χώρου χειμώνα-καλοκαίρι να φορτώνουμε το ανάλογο setup και να αποφεύγουμε το στίσε μέτρα με μικρόφωνα και πάει λέγοντας, να πω δε ότι το app audyssey δεν το διαθέτω και μάλλον ούτε πρόκειται να το αποκτήσω μιας και μου φαίνεται δύσκολο όπως το βλέπω και δεν το πολυκαταλαβαίνω (αν κάποιος μου υποδείξει ένα link να μπορώ να μπω να διαβάσω και να εντρυφήσω στο όλο θέμα το συζητώ για την απόκτησή του)
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Να μπω σφήνα στην συζήτηση και να ρωτήσω κάτι που σε πολλούς φαίνεται αυτονόητο. Κάθε φορά που ξεστρώνουμε μοκέτες και χαλιά απο τον χώρο που έχουμε το σύστημα πρέπει να ξανατρέχουμε audyssey. Στην δική μου περίπτωση μιας και μπαίνει σιγά-σιγά το καλοκαίρι και ξεστρώθηκε ο χώρος αυτό που ακούω είναι πιο φωτεινός ήχος και σίγουρα δεν είναι αυθυποβολή. Μπορούμε να έχουμε 2 setup save και κάθε φορά σε αλλαγές χώρου χειμώνα-καλοκαίρι να φορτώνουμε το ανάλογο setup και να αποφεύγουμε το στίσε μέτρα με μικρόφωνα και πάει λέγοντας, να πω δε ότι το app audyssey δεν το διαθέτω και μάλλον ούτε πρόκειται να το αποκτήσω μιας και μου φαίνεται δύσκολο όπως το βλέπω και δεν το πολυκαταλαβαίνω (αν κάποιος μου υποδείξει ένα link να μπορώ να μπω να διαβάσω και να εντρυφήσω στο όλο θέμα το συζητώ για την απόκτησή του)
Δεν ξέρω ίσως είναι η φαντασία μου αλλά τρέχοντας το app νομίζω ότι συμορφώνει τον χώρο καλύτερα από το βασικό audyssey που έχει ο ενισχυτής.
Δεν έχω κοιτάξει λεπτομερώς όλες τις παραμέτρους που αλλάζουν και έτσι αυτή η εντύπωση ίσως είναι και αυθυποβολή .
Το app βέβαια έχει και την δυνατότητα του edit της καμπύλης
Ένας οδηγός για να καταλάβεις τι περίπου γίνεται ανακάλυψα εδώ
https://www.snakeoil-os.net/news/reviews/using-audyssey-multeq-editor-on-the-marantz-av8805
[DOUBLEPOST=1557143638][/DOUBLEPOST]Έχει πάρει update το app βέβαια από τότε που γράφτηκε ο οδηγός και υποστηρίζει και πιο καινούργια μηχανήματα
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top