Audyssey XT32

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Εγώ πάντως δεν έχω Umic , έχω audyssey, και ξέρω ότι τα κάνει λίγο πολύ σαλάτα.
Και όσες φορές το έχω ξανατρέξει για minor αλλαγές στον χώρο , τα ίδια σκατά κάνει. Από τα 3-4khz και μετά παίρνει τον ανήφορο , έως και +10db που είναι εντελώς λάθος , και μιλάμε για ενεργά ηχεία , με tweeters 98db , mid 98db επίσης . Εννοείται ξεχωριστό level και cross up-down το καθένα και επιλογή slope 12-18db/oct.
Το audyssey εκεί τα δικά του. χτ32.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
Εγώ πάντως δεν έχω Umic , έχω audyssey, και ξέρω ότι τα κάνει λίγο πολύ σαλάτα.
Και όσες φορές το έχω ξανατρέξει για minor αλλαγές στον χώρο , τα ίδια σκατά κάνει. Από τα 3-4khz και μετά παίρνει τον ανήφορο , έως και +10db που είναι εντελώς λάθος , και μιλάμε για ενεργά ηχεία , με tweeters 98db , mid 98db επίσης . Εννοείται ξεχωριστό level και cross up-down το καθένα και επιλογή slope 12-18db/oct.
Το audyssey εκεί τα δικά του. χτ32.
ποιον ενισχυτή είπαμε ότι έχεις?
 



Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Είσαι και αδιάβαστος τρομάρα σου. Το ΧΤ είχε πριν την αναβάθμιση του 2012. Μετά πήρε xt32 και μάλιστα και με άλλο μικρόφωνο. Διαφορετικό με άλλο cal file.
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Είσαι και αδιάβαστος τρομάρα σου. Το ΧΤ είχε πριν την αναβάθμιση του 2012. Μετά πήρε xt32 και μάλιστα και με άλλο μικρόφωνο. Διαφορετικό με άλλο cal file.
ναι και όλα αυτά που περιγράφετε ότι κάνει πώς τα βλέπετε?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
Είσαι και αδιάβαστος τρομάρα σου. Το ΧΤ είχε πριν την αναβάθμιση του 2012. Μετά πήρε xt32 και μάλιστα και με άλλο μικρόφωνο. Διαφορετικό με άλλο cal file.
δεν το βγαλα από το μυαλό μου
το σάιτ είναι αδιάβαστο...σε αυτούς πες τα


όπως και να χει.... δεν αποτελείς μέτρο σύγκρισης για το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης για πολλούς λόγους:fuckyou::roflmao:
 



Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
ναι και όλα αυτά που περιγράφετε ότι κάνει πώς τα βλέπετε?
Τι εννοείς πως τα βλέπω? πάω στην σελίδα του audyssey , με την ισοστάθμιση , και εμφανίζει ανά κανάλι τι καμπύλη έχει εφαρμόσει. Τι σου κάνει εντύπωση?
μπράβο ρε θηρίο...το είδες όλο? :laugh:
Οχι ρε ψαχτά πήγαινα. Σιγά μη καθόμουνα να ακούω τον γερμανό με τα χα και τα ντε.
δεν το βγαλα από το μυαλό μου
το σάιτ είναι αδιάβαστο...σε αυτούς πες τα


όπως και να χει.... δεν αποτελείς μέτρο σύγκρισης για το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης για πολλούς λόγους:fuckyou::roflmao:
μπα? γιατί?
Και εσύ γιατί αποτελείς? επειδή και καλά έχεις το app? χεστήκαμε. :fuckyou::roflmao:
 




Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
ε? τι εννοείς?
Φυσικά και τρέχει αλγόριθμος. Τι διαφορά έχει ?
Ότι αυτό που δείχνει είναι αυτό που προσπαθεί να διορθώσει.

Αν ο χώρος το επιτρέψει θα βγει έτσι. Αλλά επειδή αυτό δεν γίνεται ΠΟΤΕ πρέπει να μετρήσουμε τι πραγματικά συμβαίνει.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Νομίζω ότι το έχεις καταλάβει λάθος.
Θα βγάλω φωτό αργότερα να τις ανεβάσω. Να το συζητήσουμε.
 


Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Εγώ πάντως δεν έχω Umic , έχω audyssey, και ξέρω ότι τα κάνει λίγο πολύ σαλάτα.
Και όσες φορές το έχω ξανατρέξει για minor αλλαγές στον χώρο , τα ίδια σκατά κάνει. Από τα 3-4khz και μετά παίρνει τον ανήφορο , έως και +10db που είναι εντελώς λάθος , και μιλάμε για ενεργά ηχεία , με tweeters 98db , mid 98db επίσης . Εννοείται ξεχωριστό level και cross up-down το καθένα και επιλογή slope 12-18db/oct.
Το audyssey εκεί τα δικά του. χτ32.
Γιαννη τα εχουμε γραψει πολλες φορες, αντε αλλη μια...

Την εποχη που πηρες τον denon ηταν το ΧΤ μετα βγηκε το ΧΤ32 και το εβαλες, οκ.
Αυτο που επρεπε να κανεις (και δεν το εκανες) ηταν να παρεις το pro kit ωστε να εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις την καμπυλη που θελεις.......το audyssey σε ολες του τις μορφες εχει σαν στοχο να φερει φλατ την αποκριση και απο εκει και περα αν εχεις το pro kit κανεις οτι θελεις Η αν δεν το εχεις παιζεις με το sub + μπασα -πριμα για να φτιαξεις την καμπυλη που θελεις........
Το pro kit ειχε τοτε κοντα στο χιλιαρικο και δεν το επαιρναν το εξτραδακι.....
Μπορεις να το παρεις και τωρα αν θες, υπαρχει......στειλε το SN του denon και δες αν μπορεις να το βαλεις....
.....κοντα στο 500ρικο εχει....

.....απο τα γραφομενα σου κανεις και λαθος ρυθμιση......αστο αυτο ομως.

η επιλογες απο τον AV η AVR ειναι 2 .....για ολους οσους εχουν audyssey.
.......αφου κανεις την μετρηση μετα εχεις επιλογη 2 καμπυλων flat-reference...
ενδεικτικα και μονο θα σου δειξω αυτες απο μια μετρηση.....

FLAT

flat.jpg

REFERENCE

reference.jpg

αυτες οι καμπυλες ειναι μετρημενες απο mic umik
......αν δεν εχεις επαληθευση δεν μπορεις να ξερεις τι εκανε κανενα συστημα ισοσταθμισης....
Πρεπει να κανεις επαληθευση γιατι το μικροφωνο που εχεις μετραει και η διορθωση που κανει ειναι προβλεψη με βαση τα δεδομενα που μετρησε....

Συνηθως η προβλεψη ειναι καλη, αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος....
Μπορει π.χ. το μικροφωνο να μην ειναι καλο .....
.......οποτε και τα δεδομενα που θα μετρηση να ειναι λαθος αρα θα κανει και λαθος προβλεψη με λαθος τελικο αποτελεσμα...

Ειναι θεμα που δεν εχουν βγαλει ακομα ενα δικο τους mic η να παιρνεις οποιο mic θελεις και να το βαζεις .
....θα δειξει, θελει καποιες βελτωσεις μικρες βασικα που δεν ειναι και τιποτα σοβαρο.....
ενα mic καλο η της αρεσκειας μας.
ενα 24/96 στην ισοσταθμιση.
και 2 καμπυλες να μπορεις να αλλαζεις αμεσως.......να μην χρειαζεται 2 λεπτα για να το κανεις

Παντως σκατα δε τα κανει (δεν το εχω δει ακομα αυτο και εχω δει αρκετα)τα φερνει με βαση τον στοχο που του εχουν δωσει και απο εκει και περα μπορεις να παιξεις και να φτιαξεις την λεγομενη house curve οπως θελεις, ειτε με το pro kit ειτε με το app............ακομα και με τα μπασα-πριμα και sub κανεις ωραια δουλεια γιατι εχεις μια καμπυλη flat εξαρχεις ετοιμη.

Με το αυτι που πας εσυ να βρεις ποσο λαθος ειναι, εισαι λαθος.......
......μπορει να εχεις δικιο αλλα δεν εισαι σιγουρος.....

Επειδη η φλατ καμπυλη που εχει στοχο ειναι +/-3db μπορει σε εσενα να κανει καπου λιγο ανηφορα και σε αλλον λιγο κατηφορα .......ειπαμε ειναι προβλεψη με βαση το τι διαβασε το μικροφωνο του

Παρε ενα umic και ξεκινα.....100 ευρακια εχει.....θα ακουσεις αλλο audyssey ....

..........νομιζω οτι κατι λαθος κανεις στο σεταρισμα ηχειων - μετρηση
δεστο.......
 
Last edited:

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
ΚΑΛΆ προφανώς και δεν έχεις διαβάσει - αντιληφθεί αυτά που έγραψα.
Τι να το κάνω να μετρήσω εκ των υστέρων αυτά που κάνει το audyssey όταν τα κάνει λάθος?
Τις ξέρω τις καμπύλες του , την reference και την flat. Και έγραψα και ότι μπορώ να επέμβω.
Αλλάζω απο ref σε flat σε manual σε 1 δευτερόλεπτο. Τα έχω ξαναγράψει όλα αυτά.
Αυτό που λέω και δεν το καταλαβαίνετε είναι ότι και η ref και η flat καμπύλες του είναι γτπκ.
Αν είναι να μετράει και μετά εγω να μπαίνω και να το κάνω ανω κάτω για να ακούγεται της προκοπής , τότε είναι γτπκ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πως ξερεις οτι τα κανει σαλατα;
Ολοι διπλοτσεκαρουν με ανεξαρτητα μετρητικα,ασχετως ισοσταθμισης,και ολοι ψιλο-χοντρο-διορθωνουν μετα ....
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
ρε συ Γιαννη ελεος !!!!!

αυτο που φτιαχνει το audyssey δεν ειναι για να το ακους......ειναι το ημισυ του παντος ..
......απο εκει ξεκινας για να φτιαξεις την καμπυλη των ονειρων σου ..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top