AV Receivers και HDMI

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια καλησπερα και Χρονια Πολλα !! Ειμαι σε αναζητηση πολυκαναλου ενισχυτη για το συστημα μου. Οι απαιτησεις μου στον ηχητικο τομεα, ειναι σχετικα μικρες , λογω ηχειων. Μικρο Σαλονι και διαταξη επιπλων,δεν αφηνουν πολλα περιθωρια (Προσφατα ανεκαλυψα και χρησιμοποιω το μαγικο σετ δορυφορων 5.1 ''Eole 3'' της Cabasse).Με ενδιαφερει πολυ ομως,το θεμα της διαχειρησης της εικονας μεσω HDMI. Θελω οπωσδηποτε 2 εξοδους HDMI διοτι εξυπηρετω 2 Projectors και περιστασιακα 1 TV.Επισης HDCP 2.2 ει δυνατον σε ολες τις εισοδους -εξοδους. Εκεινο που θελω να ρωτησω ,ειναι,αν οι εξοδοι HDMI στους ενισχυτες ,λειτουργουν ταυτοχρονα ,η καθε φορα που θελω να επιλεξω εξοδο,πρεπει να μπαινω στο μενου και να επιλεγω ? Επισης, αξιζει να επιλεξω εναν ανωτερης κατηγοριας ενισχυτη, με τοσο μικρα ηχεια ? Σε καθε περιπτωση θα ηθελα γνωμες και προτασεις για μαρκες και μοντελα ενισχυτων. Ευχαριστω εκ των προτερων....
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Με τελικό η χωρίς ;
Μπάτζετ ;
Ο τελικος θα ανεβασει το κοστος Μακη,αλλα αν το αποφασιζα ποσο θα πηγαινε ενας μετριου κοστους,και θα αξιζε τον κοπο,ενα τετοιο εξοδο για τοσο μικρα (αλλα πολυ καλα βεβαια) ηχεια ? Επι πλεον δε θα ειχα αναγκη και ενος προενισχυτη ?
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Νομίζω η προσθήκη τελικού είναι υπερβολή για τόσο μικρά ηχεία (με 4" midrange) σε μικρό σαλόνι.

Όποιον από τους παρακάτω ενισχυτές, (αναλόγως budget) επιλέξεις θα είσαι οκ
Συνήθως οι εξόδοι HDMI λειτουργούν και ταυτόχρονα.

https://www.skroutz.gr/s/15809626/Marantz-SR5013.html?keyphrase=marantz+5013
https://www.skroutz.gr/s/15336744/Yamaha-RX-V685.html
https://www.skroutz.gr/s/15276478/Denon-AVR-X2500H.html?keyphrase=Denon+AVR-X2500H
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Θεωρω οτι ένας τελικός με 5•100 Βατ στο κανάλι θα κελαιδουσαν τα ηχεία
Η σειρα 70xx δεν εχει ουτε 60 βατ ποσο μαλλον πιο μικρή σειρα ...
 

thor

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
607
Reaction score
29
και γιατι για τοσο μικρα ηχεια να μην επαιρνες εναν εισαγωγικο ενισχυτη και μετα απλα στην εξοδο hdmi να προσεθετες ενα hdmi splitter?
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
και γιατι για τοσο μικρα ηχεια να μην επαιρνες εναν εισαγωγικο ενισχυτη και μετα απλα στην εξοδο hdmi να προσεθετες ενα hdmi splitter?
Αυτο το κανω ηδη ,αλλα το HDMI splitter ,δεν κουμπωνει παντα καλα στις εναλλαγες των προβολεων και των πηγων, και επι πλεον, ο υπαρχων ενισχυτης ΥΑΜΑΗΑ RXV-683 ζοριζεται αρκετα με τα μικρα Cabasse,τα οποια ειναι 8 ωμα μεν, αλλα χαμηλης ευαισθησιας 87-88 db. Ολα με οδηγουν σε αλλαγη ενισχυτη ....
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
οικονομικα απεξω...

ειναι οκ για τα ηχεια σου ...και η πιο μεγαλες σειρες 5-10watt διαφορα εχουν

Denon AVR-X3500H
Marantz SR5013

και απο yamaha σειρα 1000 και πανω.

αν θες τελικο
https://www.iotaenterprises.co.uk/collections/amplifier/products/iotavx-7-channel-power-amplifier
Ευχαριστω Κωστα ,και εγω καπου κοντα σ'αυτα τα μοντελα που προτεινεις ειμαι. Αληθεια περι Integra τι γνωμη εχεις ?
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Εάν θες σου δανείζω έναν τελικό μπας κ καταλαβεις τι εννοώ ...
Μακη ,η προσφορα σου με υποχρεωνει.Σ'ευχαριστω πολυ ! Ομως για να δεχθει επι πλεον συσκευη το ρακ μου,πρεπει να φυγουν αλλα μηχανηματα ,οποτε πρεπει να κανω αναδιαταξη ολου του οπτικοακουστικου μου συστηματος. Δυστυχως, οπως εγραψα και στην αρχη, εχω μεγαλη στενοτητα χωρου ,ακομα και στα ραφια του συνθετου που χρησιμοποιω εν μερει και σαν ρακ.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Στα λεφτά του (666 ευρω) από amazon de ο denon 3500h παίζει μόνος του νομίζω. Όλα όσα θες από hdmi (ακόμα και earc που μαλλον δε χρειαζεσαι), αρκετό γκάζι αλλά και πλήρες σετ preouts ενώ έχει και audyssey xt32. Μόνο σημαντικό μείον που μάλλον δε σε νοιάζει είναι ότι δεν παύει να είναι 7.2. Άρα προφανώς δεν παίρνει πάνω από επτά ηχεία. Και φυσικά σταματάει στο atmos. Το .2 παντως είναι στα θετικά του.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Στα λεφτά του (666 ευρω) από amazon de ο denon 3500h παίζει μόνος του νομίζω. Όλα όσα θες από hdmi (ακόμα και earc που μαλλον δε χρειαζεσαι), αρκετό γκάζι αλλά και πλήρες σετ preouts ενώ έχει και audyssey xt32. Μόνο σημαντικό μείον που μάλλον δε σε νοιάζει είναι ότι δεν παύει να είναι 7.2. Άρα προφανώς δεν παίρνει πάνω από επτά ηχεία. Και φυσικά σταματάει στο atmos. Το .2 παντως είναι στα θετικά του.
Ευχαριστω φιλε,ειναι στα υπ'οψιν και αυτος.Το οτι ειναι 7.2 δεν με απασχολει καθολου,διοτι εγω παιζω 5.1. Το Αμαζον ειναι Αμερικης η Αγγλιας ? Και με τα τελωνεια ?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Γερμανικό. Δεν έχεις θέμα τελωνείου. Μάλιστα έχεις και 30 μέρες δυνατότητα επιστροφής με πλήρες refund. Που περιλαμβάνει και τα μεταφορικά. Αχρείαστο να ναι, θα πάρει κανένα 20ημερο να σου ξαναπιστωθουν τα λεφτά απαξ και το χρησιμοποιήσεις. Για θέμα εγγύησης η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι καθεστώς επικρατεί.
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Ευχαριστω πολυ ολους τους συμφορουμιτες που συμμεριζονται τους προβληματισμους μου,και μου προτεινουν πολυ ενδιαφερουσες λυσεις και πληροφοριες. Ολες μελετωνται ενδελεχως ,και θα προκριθει αυτη που θα συμβιβασει περισοτερο τις απαιτησεις μου, σε σχεση με το χωρο, την ευελιξια ,τις πραγματικες μου αναγκες,και βεβαια την οικονομικη δαπανη. Καλη Πρωτοχρονια σε ολους ! !
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.204
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top