AVMENTOR Group test: DAC/Ενισχυτές Ακουστικών

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Πήρε το μάτι μου τη δημοσίευση του σχετικού τεστ. Πρέπει να είναι το πιο εμπεριστατωμένο συγκριτικό τεστ συσκευών που έχω διαβάσει ποτέ μου. Μακάρι ο Ήχος ή άλλα περιοδικά να δημοσίευαν τέτοια.

http://www.avmentor.gr/reviews/2018/group_test_dac_headphone_amplifiers_2018_0.htm
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


Κατά την επιλογή των συσκευών που λαμβάνουν μέρος στην δοκιμή, θέσαμε, καταρχήν μια ανώτατη τιμή (€2.000,-) ώστε να περιορίσουμε κάπως τον αριθμό των δειγμάτων . . . Οι προδιαγραφές που είχαμε στο μυαλό μας κατά την επιλογή, περιελάμβαναν την απαίτηση όλα τα δείγματα να διαθέτουν θύρα USB (για streaming από υπολογιστή) και μία, τουλάχιστον, έξοδο ακουστικών, και προσπαθήσαμε να επιλέξουμε συσκευές που να εισάγουν στη δοκιμή το ευρύτερο δυνατό σύνολο σχεδιαστικών αντιλήψεων, δυνατοτήτων και λειτουργιών. Το αποτέλεσμα είναι, πράγματι, ενδιαφέρον: Το δείγμα των οκτώ συσκευών περιλαμβάνει όλο το εύρος δυνατοτήτων από το απολύτως μίνιμαλ μέχρι τα όρια της έννοιας “συνδεσιμότητα”, όλο το εύρος των διαθέσιμων λειτουργιών, από το “σκέτο” cross-feed μέχρι τον πολύπλοκο συνδυασμό DAC, ADC, προενισχυτή Phono/Line, USB-S/PDIF converter και δύο (!) ενισχυτών, και ένα μεγάλο εύρος απόψεων γύρω από την σχεδίαση, από την by-the-book μέχρι την εμμονική, από την βασισμένη σε ειδικής χρήσης ολοκληρωμένα μέχρι την βαριά custom αντιμετώπιση των πραγμάτων και από την τυπική solid state μέχρι την λαμπάτη.
Οι συσκευές που δοκιμάστηκαν είναι (κατ' αύξουσα τιμή): Brik AP-24H, Chord Electronics Mojo, Grace Design m900, Advance Paris Smart DX1, Meridian Prime, Furutech ADL Stratos, Quad PA-One και North Star Design Incanto . . .

http://avmentor.gr/reviews/2018/group_test_dac_headphone_amplifiers_2018_0.htm
 


Μηνύματα
885
Reaction score
883
Είναι σοκαριστικό πάντως, πόσο καλά μπορείς να ακούσεις από έναν ενισχυτή ακουστικών των 170 ευρώ.

Παρατηρώ σε πολλά σημεία να επαναλαμβάνεται η διατύπωση ότι ο Χ / Ψ ενισχυτής ακουστικών αισθάνεται άνετα με υψηλής αντίστασης ακουστικά. Αλήθεια, ακουστικά με αντίσταση 50-70 ωμ θεωρούνται υψηλής αντίστασης; Ως χαμηλής δίνει τα 30ωμ. Αν ένας ενισχυτής δίνει πχ 500 mw στα 30 ωμ, δεν σημαίνει ότι μπορεί να δώσει άνετα 250 mw στα 60 (με τις ίδιες ή και καλύτερες παραμορφώσεις κλπ);
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγω παντως εχω στην κατοχη μου ενα schiit vali 2 με το dac schiit modi 2 uber συνδεδεμενα στο pc του γραφειου μου. Κοστος περιπου 400 ευρω απο Ολλανδια. Στο σαλονι εχω ενα pre pro yamaha cxa5000 που εχει και μια εξοδο ακουστικων περα απο ολα τα αλλα.... Η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα. Ο yami ειναι δεκα φορες καλυτερος. Δεν υπαρχει απολυτως καμια συγκριση. Ο ηχος απο τα schiit σε σχεση με τον yami ειναι λες και ακους ξεκουρδιστο οργανο. Επισης τα schiit θεωρουνται κορυφαια στην κατηγορια τιμης τους και παντου εχουν παρει διθυραμβικες κριτικες. Πραγματικα στον κοσμο του hi fi κατι δε παει καλα...
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Τι ακουστικά έχεις;
Τι λάμπα φοράει ο Vali 2?
Μάλλον σου αρέσει ο ήχος της σαύρας!
[DOUBLEPOST=1526027011][/DOUBLEPOST]Έχουν περάσει αρκετά schiit από τα χέρια μου και μπορώ να επιβαιώσω τα περί διθυραμβικών κριτικών.
Μάλλον είναι θέμα γούστου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Είναι σοκαριστικό πάντως, πόσο καλά μπορείς να ακούσεις από έναν ενισχυτή ακουστικών των 170 ευρώ.
Κι η πικρή αλήθεια είναι ότι αυτό με τα 170€ παίζει καλύτερα από όσο 1) σου χρειάζεται, και 2) μπορείς να ακούσεις.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τι ακουστικά έχεις;
Τι λάμπα φοράει ο Vali 2?
Μάλλον σου αρέσει ο ήχος της σαύρας!
[DOUBLEPOST=1526027011][/DOUBLEPOST]Έχουν περάσει αρκετά schiit από τα χέρια μου και μπορώ να επιβαιώσω τα περί διθυραμβικών κριτικών.
Μάλλον είναι θέμα γούστου.
Την στοκ λαμπα εχει. Ακουστικα εχω τα akg k7xx και τα audiotechnica m50x. Ο ελεγχος και η ταχυτητα απλα δεν εχουν σχεση με το yamaha.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Με τα AKG μου φαίνεται περίεργο πως δεν τα πάει καλά ταιριάζουν πολύ καλά.
Με τα m50x στο high gain υπάρχει κακό ματσάρισμα αντιστάσεων ενώ στο low gain μπορεί να μην δίνει αρκετό ρεύμα.
Anyway ο Yamaha είναι ακριβό εργαλείο και πολύ πιθανόν να έχει κάποιο καλό διακριτό στάδιο εξόδου ακουστικών.
Πάντως το παλιό magni 2 , ήταν ανώτερο από την διακριτή έξοδο του Yamaha a-s2000 με ότι ακουστικό και αν δοκίμασα.

Επίσης κατά την άποψη μου η στοκ λάμπα 6BZ7 που είναι ίδια με αυτές που έχει στοκ ο mjolnir 2 που έχω είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει στην ζωή μου.
Απλά για πέταμα.
Πρέπει να δοκιμάσεις κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τι αλλο; Ετσι κι αλλιως αν δε πωληθουν θα παρω μια λαμπα για καβατζα οποτε αν εχεις να προτεινεις κατι θα ηθελα να το ακουσω.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Στην κυριολεξία όπως το περιέγραψες πιο πάνω σαν ξεκούρδιστο όργανο.
Επίσης ήταν άκρως μικροφωνικές.
Φυσικά τις ανακύκλωσα.....
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Μια διευκρίνηση για το Advance Paris DX1. Πρόκειται κατα βάση για ψηφιοαναλογικό μετατροπέα που ενσωματώνει και ενισχυτή ακουστικών και όχι το ανάποδο.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Είμαι της άποψης vfm και δεν δίνω μια περιουσία για nos λάμπες.
Έτσι λοιπόν στον Valhalla 2 και στον mjolnir 2 από τρέχουσας παραγωγής λάμπες μου αρέσουν οι 6922 gold pins της electro harmonix και της jj electronics.
Δοκίμασα και 6cg7 και δεν μου άρεσε.
Πολύ καλή και η 6n23p reflector ή voshod.

Το ζουμί όμως είναι με αντάπτορα
https://m.ebay.com/itm/1pc-Gold-pla...855836?hash=item2cac27e19c:g:~IoAAOSw~OVWwGvh
Τώρα μπορείς να βάλεις δυο από τις καλύτερες λάμπες της αγοράς σε τιμή χώμα.
Αυτή - https://m.ebay.com/itm/5670-5670W-2...703332&hash=item48a71ce0b4:g:l5IAAMXQHPFRfz3O

Και αυτή - https://m.ebay.com/itm/2x-REFLEKTOR...221325?hash=item3d117a200d:g:o-4AAOSwPXBagy0c
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Εγω παντως εχω στην κατοχη μου ενα schiit vali 2 με το dac schiit modi 2 uber συνδεδεμενα στο pc του γραφειου μου. Κοστος περιπου 400 ευρω απο Ολλανδια. Στο σαλονι εχω ενα pre pro yamaha cxa5000 που εχει και μια εξοδο ακουστικων περα απο ολα τα αλλα.... Η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα. Ο yami ειναι δεκα φορες καλυτερος. Δεν υπαρχει απολυτως καμια συγκριση. Ο ηχος απο τα schiit σε σχεση με τον yami ειναι λες και ακους ξεκουρδιστο οργανο. Επισης τα schiit θεωρουνται κορυφαια στην κατηγορια τιμης τους και παντου εχουν παρει διθυραμβικες κριτικες. Πραγματικα στον κοσμο του hi fi κατι δε παει καλα...
Επειδή οι περισσότεροι δεν έχουμε τη δυνατοτητα συγκριτικων δοκιμων στο hifi, είμαστε όλοι στο έλεος της μαζικής χαλιναγώγησης μέσου του internet hype.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Τι ακουστικά έχεις;
Τι λάμπα φοράει ο Vali 2?
Μάλλον σου αρέσει ο ήχος της σαύρας!
[DOUBLEPOST=1526027011][/DOUBLEPOST]Έχουν περάσει αρκετά schiit από τα χέρια μου και μπορώ να επιβαιώσω τα περί διθυραμβικών κριτικών.
Μάλλον είναι θέμα γούστου.
Μήπως έχετε δοκιμάσει τον Jotunheim,να μας πείτε εντυπώσεις?Θα με ενδιεφερε.Ευχαριστω προκαταβολικά.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Δυστυχώς όχι.
Ψάξε τον manosss στο διπλανό φόρουμ.
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Είναι λίγο χαμένος αυτό τον καιρό.
Μόλις βρει χρόνο θα σου απαντήσει.
Επίσης κάπου έχει γράψει εντυπώσεις , ψάξε λίγο.
 

A

amoustakas

Guest
Εγω παντως εχω στην κατοχη μου ενα schiit vali 2 με το dac schiit modi 2 uber συνδεδεμενα στο pc του γραφειου μου. Κοστος περιπου 400 ευρω απο Ολλανδια. Στο σαλονι εχω ενα pre pro yamaha cxa5000 που εχει και μια εξοδο ακουστικων περα απο ολα τα αλλα.... Η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα. Ο yami ειναι δεκα φορες καλυτερος. Δεν υπαρχει απολυτως καμια συγκριση. Ο ηχος απο τα schiit σε σχεση με τον yami ειναι λες και ακους ξεκουρδιστο οργανο. Επισης τα schiit θεωρουνται κορυφαια στην κατηγορια τιμης τους και παντου εχουν παρει διθυραμβικες κριτικες. Πραγματικα στον κοσμο του hi fi κατι δε παει καλα...
Αν σου πω ότι με τον vali 2 πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω σε καθημερινή βάση από ακουστικά θα με πιστέψεις; Έχω τα Sennheiser HD650.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top