AVSite DLP Simulator

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1

To "AVSite DLP Simulator" είναι ένα πρόγραμμα προσομοίωσης της λειτουργίας ενός μονότσιπου DLP προβολέα, με πρωταρχικό σκοπό τη δημιουργία και παρατήρηση του φαινομένου Rainbow.

Πέραν τούτου, το πρόγραμμα μπορεί κανείς και να το δει σαν παιχνίδι οφθαλμαπάτης, δεδομένου ότι προσφέρει μια σειρά από animated patterns υπό τον έλεγχο του χρήστη.

Το πρόγραμμα συνοδεύεται από πλήρη τεκμηρίωση, πλην όμως στ' Αγγλικά. Γι αυτόν το λόγο, αν υπάρχει οποιαδήποτε δυσκολία στην κατανόηση του κειμένου, είμαι στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινήσεις.

Η χρήση του είναι εξαιρετικά απλή, και ο έλεγχος των παραμέτρων λειτουργίας του μπορεί να γίνει τόσο με το ποντίκι όσο και με το πληκτρολόγιο. Υπάρχουν ενεργά πλήκτρα (hotkeys) για όλες τις λειτουργίες τις οποίες μπορείτε να δείτε με δεξί κλικ, σε οποιοδήποτε σημείο του παραθύρου του.

Αν και είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπορεί να τρέξει σε οποιοδήποτε περιβάλλον Windows, όπως θα διαβάσετε και στις οδηγίες, το ζητούμενο αποτέλεσμα (η παρατήρηση του RBE) απαιτεί - δυστυχώς - οθόνη CRT. Μπορείτε βεβαίως να το δοκιμάσετε στην LCD σας, αλλά είμαι βέβαιος ότι το αποτέλεσμα δεν θα σας γοητεύσει.

Ελπίζω, παρόλα αυτά, να το βρείτε χρήσιμο και ταυτόχρονα διασκεδαστικό. Αναμένω τις εντυπώσεις σας, ιδιαίτερα όσον αφορά στην παρατήρηση (ή μη) του φαινομένου!
 

Attachments


Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
ΜΠΡΑΒΟ ΝΙΚΟ!!!!

Νομίζω ότι πρέπει να κανουμε σιγά σιγά ενα καινούριο section "Downloads" για όλα τα καλούδια που μας φτιάχνει ο Νίκος ;-)

Και πάλι Μπράβο και ευχαριστούμε!!!
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Απάντηση: AVSite DLP Simulator

Ρε παιδιά γιατί μόλις τρέξω το .exe κολλάει το σύστημα;
Eσείς το τρέχετε κανονικά;
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Θελω να γραψω πολλα αλλα ισως το κανω αργοτερα, εαν θα εχω ηρεμησει απο το θεμα της φωτιας.
Θα σας πω μονο οτι ο Νικος, οπως ισως εχετε παρατηρησει τον τελευταιο καιρο, απειχε σχεδον ολοκληρωτικα απο το AVSite για να ετοιμασει αυτο το project.
Την ιδεα του μου την ειπε πριν απο 2 μηνες, τοτε σχεδον που ξεκινησε την υλοποιηση της.

Νομιζω πως πρεπει να θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους που τον εχουμε αναμεσα μας:bravo:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Μπράβο θειονίκο! :bravo:
Θα το δοκιμάσω αύριο, και αν με πιάσει πονοκέφαλος, πάει να πει ότι έκανες καλή δουλειά! (Όχι ότι αμφιβάλλω)
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: AVSite DLP Simulator

εγω που δεν βλέπω rainbow τι θα πρέπει να πάθω? Να ξέρω δηλαδή?

Αυτός είναι με διαφορά καλύτερος RBE simulator, απ'όλους όσους μπόρεσα να βρω στο ίντερνετ, προ καιρού που έψαχνα να διαλέξω προβολέα.
Μιλάμε για παγκόσμια πρωτιά! Μπράβο Νίκο!

Βέβαια (αν κανω λάθος διόρθωσέ με), πιστεύω ότι ο σκοπός του είναι να δείξει πως περίπου φαίνεται το RBE και όχι να κρίνει κάποιος αν θα το βλέπει ή όχι σε ένα DLP προβολέα.

Οπότε, Dream ιδού η ευκαιρία σου ν' αποκτήσεις νέες (οπτικές) εμπειρίες.
Μη φοβάσαι, δε θα πονέσει πολύ :happy_5:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: AVSite DLP Simulator

Ρε παιδιά γιατί μόλις τρέξω το .exe κολλάει το σύστημα;
Eσείς το τρέχετε κανονικά;
Μιχάλη, κάπου πάει το μυαλό μου...

Για να μπορέσω να το ανεβάσω, λόγω του *@^#%$ περιορισμού μεγέθους που έχει η πλατφόρμα, χρησιμοποίησα exe compressor (upx).

Πιθανολογώ ότι τρέχεις κάποιο AV scanner που δεν του αρέσει αυτό. Στείλε μου με π.μ. το mail σου να σου στείλω το exe ζιπαρισμένο μεν, αλλά αυτούσιο.

Πέραν αυτού, δεν μπορώ να φανταστώ οποιοδήποτε άλλο λόγο ασυμβατότητας.
 


Μηνύματα
768
Reaction score
1
Συγνώμη παιδιά αλλά αν οι DLP παίζαν έτσι, θα τους αγόραζε κανείς; είτε βλέπει rainbow είτε όχι;

Στα δικά μου μάτια δεν είναι ακριβώς αυτό που βλέπουμε όσοι βλέπουν RBE.
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Πολύ καλό μπράβο Νίκο!!! :bravo::bravo::bravo:

Ενημερωτικά παίζει μια χαρά και σε Vista :cool_1:

Και μια πρόταση για επόμενη έκδοση μήπως να μπορούσε να κάνει maximise σε full screen???
 

Μηνύματα
449
Reaction score
90
Απάντηση: AVSite DLP Simulator

Συγχαρητήρια Νίκο, πολύ καλό αποτέλεσμα σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο εγχείρημα. :cool_4: :cool_4:

AndreasL, ανάλογα με το μόνιτόρ σου και την κάρτα γραφικών σου ίσως χρειαστεί να παίξεις λίγο με τη συχνότητα ανανέωσης για να έχεις πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα. Σε μένα π.χ. δούλεψαν πολύ καλά τα 100Hz.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Πως "έτσι", δηλαδή;

Εξήγησέ μας το σκεπτικό σου...
To τρέχω σε laptop στα 1024χ768 60Hz.

Μου φαίνεται ότι στο δικό μου PC o τροχός γυρίζει πολύ αργά, υπολογίζω κάνει μια περιστροφή το δευτερολεπτο.

To εφφε στο text, στις γραμμές κλπ είναι πολύ έντονο που δεν αντικατοπτριζει τη πραγματικότητα. Στην ουσία βλέπω το άσπρο να αποτελείται από όλα τα χρώματα του τροχού. Στο πραγμάτικό RBE, είτε βλέπεις τα χρώματα αμυδρά πάντα λίγο πιο δίπλα από μια κινούμενη λευκή περιοχή της εικόνας, είτε σε PJ με γρήγορους τροχούς στην περιφεριακή οραση σαν flashing χωρίς να μπορείς να προσδιόρισεις σε πιο σημείο της εικόνας εμφανίζεται.

ΥΓ. Διάβασα το documentation.... χρειάζεται να τρέξει σε CRT....
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Η ταχύτητα του τροχού είναι εφέ, δεν επιδρά στα patterns. Μπορείς να τον ρυθμίσεις (Ctrl+Right) να πηγαίνει με 180 στροφές / sec. Το 1RPS είναι απλά η ταχύτητα που διάλεξα ως default.

Στα 60Hz που το δοκίμασες, είναι λογικό να απογοητεύτηκες... Άλλωστε, αυτό ακριβώς λέω και στο πρώτο μου μήνυμα.


@όλους:

Αν έχετε πρόσβαση σε CRT monitor, αξίζει τον κόπο να το βάλετε στα 800χ600@100hz και να δείτε το Crosshatch (μόνο αυτό). Το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
1
Απάντηση: AVSite DLP Simulator

Πολυ καλο! Μπραβο κ.zoglair!
Τωρα βεβαια δεν ξερω αν το ετρεξα σωστα , αλλα πειραζοντας το , πατησα με δεξι κλικ το profile και αρχισε να τα τρεχει μονο του ολα σε γρηγορη κινηση.Στο τελος μου εβγαλε και ενα text αρχειακι .


  • Wheel : 1255 fps
  • Crosshatch: 862 pps
  • Scanlines : 619 pps
  • Rectangle : 755 pps
  • Noise : 732 pps
  • Text : 619 pps
 


Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Τα συγχαρητήριά μου για τη δουλειά σου!! Το έβαλα σε CRT οθόνη και, επειδή έχω DLP προβολέα, μπορώ να πώ ότι το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακά αληθοφανές!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top