AVSite Monitor Calibration

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Προσωπικά, θεωρώ τα patterns οξύτητας (φαντάζομαι ότι εννοείς το sharpness) περιττά, για να μην πω ότι οδηγούν σε λάθος ρυθμίσεις και συμπεράσματα.

1. Το sharpness δεν αποτελεί μέρος του D65. Το D65 αφορά φωτεινότητα και χρώμα.

2. Το sharpness και το blur ανήκουν στην κατηγορία των post-processing φίλτρων και εφαρμόζονται κατά περίπτωση. Η X ταινία μπορεί να έχει ήδη unsharp masking, η Υ να είναι sharpened όσο δεν παίρνει και ούτω καθεξής.

Κατατάσσω το ρυθμιστικό αυτό, στην ίδια κατηγορία με το keystone.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
90
Απάντηση: AVSite Monitor Calibration

Συγχαρητήρια και από μένα Νίκο, μόλις τώρα βρήκα χρόνο να το διαβάσω όλο, πολύ εμπεριστατωμένη δουλειά. :bravo: Επειδή ξέρω ότι εσύ ντρέπεσαι, το κάνω εγώ sticky :happy_6: Παναγιώτη αφενός για το θέμα μεγέθους, ανέβασε τις φωτό σε κάποιο site όπως το imageshack.us και βάλε εδώ thumbnail με link. Αφετέρου ίσως θα ήταν καλύτερο για το θέμα της οξύτητας να ανοίξει ένα νέο θέμα, αφού εδώ εστιάζουμε κυρίως σε σωστή ρύθμιση φωτεινότητας και χρωμάτων.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: AVSite Monitor Calibration

Νίκο, να ρωτήσω κάτι; Το pattern αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε CRT οθόνες; Με μια Nokia που έχω, το λευκό δεν είναι καμμένο ούτε με τέρμα κοντράστ.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Μπορεί (το αναφέρω, άλλωστε).

Αν δοκίμασες και με το ρυθμιστικό του monitor και με αυτό της κάρτας γραφικών και εξακολουθείς να διακρίνεις 3 τόνους, τότε ήρθε ο καιρός να αποχωριστείς το Nokia...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: AVSite Monitor Calibration

Μπορεί (το αναφέρω, άλλωστε).
Αν δοκίμασες και με το ρυθμιστικό του monitor και με αυτό της κάρτας γραφικών και εξακολουθείς να διακρίνεις 3 τόνους, τότε ήρθε ο καιρός να αποχωριστείς το Nokia...
Τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών (Nvidia 7800) τις έχω στο default, καθώς δεν έχω κανένα λόγο να τις αλλάξω.
Καταλαβαίνω πως υποννοείς ότι η λάμπα του ή τα άλλα ηλεκτρονικά του πιθανόν να είναι πεσμένα, αλλά δεν έχω καμμία ένδειξη περί τούτου: ούτε πτώση φωτεινότητας ούτε απώλεια εστίασης ούτε bleeding ούτε κλιπάρισμα ούτε και πρόβλημα σύγκλισης (λόγω λυχνίας trinitron). Ακόμα και το "πρόβλημα" που αναφέρω (δηλ. η τέλεια συμπεριφορά στα λευκά μέχρι και τέρμα κοντράστ), είναι προσόν παρά μειονέκτημα!
Τέλος πάντων, ίσως ισχύει το "αφού δουλεύει, άστο ήσυχο"...:happy_4:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Δημήτρη, όπως εξηγώ και στο κείμενο, δεν έχουν όλα τα Monitors ρυθμιστικά με το απαιτούμενο εύρος για καλιμπράρισμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα ρυθμιστικά της κάρτας. Αν το κάνεις είμαι βέβαιος ότι θα μπορέσεις να ρυθμίσεις.

Αυτό που λες ότι δεν έχεις λόγο να τις πειράξεις, ομολογώ, δεν το καταλαβαίνω. Αν το monitor calibration δεν είναι λόγος, τότε ποιος άλλος λόγος δικαιολογεί την ύπαρξη των ρυθμιστικών της κάρτας :-?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: AVSite Monitor Calibration

Δημήτρη, όπως εξηγώ και στο κείμενο, δεν έχουν όλα τα Monitors ρυθμιστικά με το απαιτούμενο εύρος για καλιμπράρισμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα ρυθμιστικά της κάρτας. Αν το κάνεις είμαι βέβαιος ότι θα μπορέσεις να ρυθμίσεις.

Αυτό που λες ότι δεν έχεις λόγο να τις πειράξεις, ομολογώ, δεν το καταλαβαίνω. Αν το monitor calibration δεν είναι λόγος, τότε ποιος άλλος λόγος δικαιολογεί την ύπαρξη των ρυθμιστικών της κάρτας :-?
Εννοώ ότι όλα δείχνουν μια χαρά, γι'αυτό δεν τις πειράζω. :)
Ίσως απλά είναι σωστά ρυθμισμένα στο default, γιατί με τέρμα contrast το WTW τεραγωνάκι ίσα που ξεχωρίζει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top