b&w 602 s2

Μηνύματα
26
Reaction score
13
Καλησπέρα στο forum,
Έχω βρει μεταχειρισμενα τα συγκεκριμένα ηχεία και θα ήθελα να ρωτήσω αν με τον
STR-DA5300ES μπορώ να οδηγήσω τα συγκεκριμένα ηχεία και αν κάνουν για τον χώρο μου.
Είναι σαλόνι στα 30-35 τετραγωνικά, αυτή την στιγμή είμαι με ένα 5.1 οπότε ο ενισχυτής μπορεί να χρησιμοποιησει 4 κανάλια για τα ηχεία σκεπτόμενος να πάρουν την θέση των front, σας ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
13
Έχω κανει κάποιο λάθος σε σημειο του φόρουμ που ανέβασα την ερώτηση μου?Γιατί ενώ βλέπω ότι κάμποσοι έχουν ήδη δει το θέμα μου δεν έχει απαντήσει κανεις, και η ο πωλητης των ηχείων δεν θα με περιμένει. Βέβαια μπορεί για να ειμαι δικαιοςνα μην το εχει διαβασει καποιος το θέμα που μπορεί να απαντήσει.
Σε καθε περίπτωση είμαι μόνο λίγους μηνες μελος αλλά εχει γινει καθημερινή μου συνήθεια η επίσκεψη μου και το βλέπω πολύ ζεστό το κλίμα και τους ανθρώπους, γι'αυτό αλλωστε μου το προτειναν και για κάποια πιθανή ερωτηση/απορία.
Κανειςδεν είναι υποχρεωμένος να μου απαντήσει αλλαθα το εκτιμούσα και θα ένιωθα ευπροσδεκτος αν μου απαντούσαμε.
Σας ευχαριστώ και λυπάμαι αν είμαι λίγο οξυς δεν έχω κακή πρόθεση απλά ίσως φταίει που μέσα μουμου θεωρο ότι αν χρειαστω βοηθεια ως noobas θα την έπαιρνα από ένα φιλικό περιβάλλον όπως αυτό.
Καλό μεσημέρι
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα χρησιμοποιηθεί μόνο ως δικάναλο το σύστημα ή θα συνδυαστεί με κάποιο κεντρικό; Είναι η τιμή αντίστοιχη της ηλικίας τους;
Γράψε απόσταση ακρόασης.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
13
Έχω τα Pascal 815 με το σαπακι ως 5.1
Σκοπός μου είναι αν τα έχω σκεφτεί σωστά να πάρω 2 ηχεία όπως αυτά που ανεφερα και για τη μουσική μου και για τις ταινιες και αν βρω και ένα αντίστοιχο κεντρικο να έχω αλλάξει όλα τα μπροστινά.
Η απόσταση ακρόασης είναι περίπου 3,5 μετρα. Ο ενισχυτής υποστηριζει biamp.
Η τιμή που διδονται με κάποιες βασεις είναι στα 260.
Ευχαριστώ πολύ
[DOUBLEPOST=1553171367][/DOUBLEPOST]Φυσικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για ηχεία βάσεως (λόγω έλλειψης χωρου, θα ανεβασω φωτό όταν πάω σπίτι) από κάποιο μελος που πουλάει κάτι αντίστοιχο μέχρι 300 ευρώ ως πρωτο δειλο βήμα στη μουσικη, είμαι όλος αυτιά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
και αν βρω και ένα αντίστοιχο κεντρικο να έχω αλλάξει όλα τα μπροστινά.
Με το αν θα αγοράσεις βρε; :p
Η απόσταση ακρόασης είναι περίπου 3,5 μετρα.
Πολύ μεγάλη απόσταση. Sub; Σε τι ένταση ακούς;
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλησπέρα..
Ο ενισχυτής σου δίνει 2 x 120 σαν δικάναλος..
Η B&W για το 602 S2 προτείνει ενισχυτή από 25 έως 120 watt ανά κανάλι..
Οπότε δεν τίθεται θέμα αδυναμίας οδήγησης του ενισχυτή σου..
Στα 260€ δεν είναι ακριβά αλλά δεν είναι κ φθηνά.Αν και οι βάσεις είναι επώνυμες κ καλές κ τα ηχεία είναι σε καλή κατάσταση κ μπορείς να τα δοκιμάσεις / ακροάσεις, τότε νομίζω ότι δεν θα είναι κακή αγορά..
Τα Pascal 815 είναι μιά χαρά σετάκι..
Εγώ έχω τα αντίστοιχα SA VE 705 DS (Digital Series)
Το Sub έχει καλή απόδοση αλλά δεν ξέρω αν θα σε καλύψει για 35τμ σε δυνατή ένταση..
[DOUBLEPOST=1553172562][/DOUBLEPOST]
Με το αν θα αγοράσεις βρε; :p

Πολύ μεγάλη απόσταση. Sub; Σε τι ένταση ακούς;
Λογικά πρέπει να έχει το SA-WMS815 της ίδιας σειράς..
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Woofer, όχι subwoofer.
Οκ.
Εγώ νόμισα ότι ρώτησες απο sub τι έχει!
Subwoofer δηλαδή..:)
[DOUBLEPOST=1553174066][/DOUBLEPOST]
Woofer, όχι subwoofer:errwhat:
Κάτι μου λέει ότι δεν απάντησα σωστά zizik μου!!:D
Τό 'χασα το θέμα στιγμιαία!!:roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
26
Reaction score
13
Γενικά ψάχνω τον τελευταίο καιρό να αναβαθμίσω τον ήχο μου ιδίως στη μουσική, και νομίζω ότι από τα δορυφορακια όπου και να πάω θα δω μεγάλη διαφορά. Οι βάσεις είναι αυτές μου είπε ο πωλητής και τα ηχεία αυτά που βλέπετε στις φώτο. Η αγγελία είναι από το marketplace facebook, δεν κάνω λινκ γιατι δεν ξέρω αν επιτρέπεται και η περιγραφή της αγγελίας είναι η παρακάτω:

Τα ηχεία είναι σε άψογη κατάσταση. Παίζουν σαν κύρια ηχεία σε σύστημα που αναβαθμιστηκε. Μαζί δίνονται και οι βάσεις τους. Είναι αγρατζουνιστα σαν καινούργια. Τα twiter απέκτησαν λακουβα κατά την μετακόμιση πριν 3 χρόνια αλλά στάλθηκαν για επισκευή και δεν υπάρχει καμιά αλλοίωση του ήχου

Δεν ξέρω πως ακριβώς να το εκλάβω αυτό που λέει στα tweeter και αν όντως δεν έχει πρόβλημα. Αν υπάρχει κάτι από το forum μας θα προτιμήσω να κάνω συναλλαγή με κάποιον απο εδώ πάντως.
 

Attachments



Μηνύματα
26
Reaction score
13
Ναι το περιγράφει κιόλας στην αγγελία, δεν είναι κάτι που μου αρέσει και έμενα...
 

Μηνύματα
163
Reaction score
28
Καλησπέρα, τα συγκεκριμένα ηχεία τα είχα για καιρό σε χώρο 25τμ περίπου και σε απόσταση ακρόασης 2,5μ. περιπου.Για παραπάνω νομιζω δεν θα βολεψουν,ειδικά αν ακούτε δυνατά μουσική. Μπορούν και παίζουν δυνατά και καλά πάντως, το ξέρω αλλα στις διαστάσεις που ανεφερα παραπανω. Απο αυτά που έχετε είναι τεραστια αναβάθμιση. Χρειάζονται οποσδηποτε ενισχυτή με ρεύματα, για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω, γενικά με τους AV ενισχυτές και τα χαρακτηριστικά τους σε θέμα watt είμαι επιφυλακτικός. Αντέχουν πάντως και θέλουν watt. Έχουν καθαρό και μάλλον μόνιτορ ήχο, όχι απαραίτητα σκληρό μάλλον ουδέτερο και αρκετά καλό μπάσο για το μέγεθος τους. Ελπίζω να βοηθησα.
[DOUBLEPOST=1553183746][/DOUBLEPOST]Τα tweeter τους και τσαλακωμενα παιζουν χωρίς πρόβλημα γιατί αυτό που βλέπουμε είναι μια "κάψα" ενα προστατευτικό του tweeter. Μάλλον όπως τα βλέπω τα επανέφερε όπως ηταν αλλα άφησε ραγιάδες στην επιφάνεια τους. Μια ακρόαση τους,αν γίνεται θα βοηθαγε.
Με τις βάσεις τους δεν είναι κακή η τιμή τους, ζήτησε και μια έκπτωση καλό θα ηταν.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα twiter απέκτησαν λακουβα κατά την μετακόμιση πριν 3 χρόνια αλλά στάλθηκαν για επισκευή και δεν υπάρχει καμιά αλλοίωση του ήχου
Δεν υπάρχει αυτό φίλε μου.
Τι είδους επισκευή είναι αυτή που αφήνει τα τουίτερς με τη λακούβα?
Και πώς μπορεί η λακούβα να γίνει από μετακόμιση?
Έβαλε ο μεταφορέας κωλοδάχτυλο στα τουίτερς την ώρα που τα κουβάλαγε?
[DOUBLEPOST=1553185194][/DOUBLEPOST]
Αν υπάρχει κάτι από το forum μας θα προτιμήσω να κάνω συναλλαγή με κάποιον απο εδώ πάντως.
https://www.avsite.gr/forum/threads/dali-zensor-3.167524/
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δεν υπάρχει αυτό φίλε μου.
Τι είδους επισκευή είναι αυτή που αφήνει τα τουίτερς με τη λακούβα?
Και πώς μπορεί η λακούβα να γίνει από μετακόμιση?
Έβαλε ο μεταφορέας κωλοδάχτυλο στα τουίτερς την ώρα που τα κουβάλαγε?
[DOUBLEPOST=1553185194][/DOUBLEPOST]
https://www.avsite.gr/forum/threads/dali-zensor-3.167524/
Συμφωνώ για το πόσο επηρεάζει δυστυχώς ο τσαλακωμένος θόλος ο οποίος ελαφρά πάλλεται (τόσο όση είναι κ η διαδρομή του πηνίου μέσα στον μαγνήτη) κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής, ιδιαίτερα σε υψηλές στάθμες με συνέπεια σε πολλές περιπτώσεις να υπάρχει αλλοίωση στις αναπαραγόμενες υψηλές συχνότητες.
Οι υφασμάτινοι θόλοι δεν έχουν αυτό το πρόβλημα (τουλάχιστον στον βαθμό των μεταλλικών!)..
Βέβαια αν στα συγκεκριμένα δεν ακουμπά το πηνίο στο μέταλλο ενδεχομένως να μην υπάρχει αλλοίωση..
Νομίζω ότι είναι απαραίτητη η "διαφώτιση" επ' αυτού από τον Δόκτωρ Ear..!:)
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Tσαλακωμένος θόλος στο τουιτερ σημαίνει οτι το μεγάφωνο πήγε περίπατο.Αυτός ο θόλος είναι και η μόνη ενεργή κινούμενη μάζα του μεγαφώνου. Μην μπερδεύετε το dust cap των woofer με τον θόλο του τουιτερ.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
13
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας, μου δώσατε τροφή για σκέψη. Από όσο καταλαβαίνω δεν είναι και κακή η τιμή του με βάσεις αλλά μάλλον επηρεάζεται μερικώς και η απόδοση του twitter, ίσως θα ήταν καλύτερα να μην βιαστώ και να το κοιτάξω λίγο ακόμα. Πάντως αυτό που βλέπω για ένα αρχικό βήμα έστω και με τον av ενισχυτή μου (προσωρινά) θα είναι μεγάλη αλλαγή στον ήχο μου.
Και πάλι ευχαριστώ, και κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη για τις ανάγκες του χώρου μου, μπορείτε να μου στέλνετε σε π.μ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πάντως το πρώτο 602 που είχα έπαιζε άνετα με τον bryston 3b που είχα τότε ( 2χ100w στα 8Ω ) , οπως και με έναν ολοκληρωμένο magnum ( νομίζω αυτός με τα 100 βατ ανά κανάλι ). Δεν ξέρω πόσο καλά παίζουν τα s2 σε σχέση με τα πρώτα που είχα εγώ και δεν θυμάμαι πως έπαιζαν τα δικά μου όταν χτυπήθηκαν τα tweeters. Βέβαια, θυμάμαι ότι ο φίλος που του τα είχα δανείσει, πλέρωκε αρκετές χιλιάδες δραχμές τότε για να τα επισκευάσει. Μετά απο τα 602 πήρα τα Monitor Audio 705 pmc, 6Ω, αρκετά μεγάλη ευαισθησία, απόδοση μέρα με τη νύχτα. Εν ολίγοις, δεν κοιτάς και καμία άλλη μάρκα...?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top