B&W 604 s3 η μεγάλη αναβάθμιση/αξιολόγηση (B&W 604 s3 the big upgrade Crossover/review)

From your perspective is this upgrade worth it or we are better off just buying new speakers


  • Total voters
    12
Μηνύματα
319
Reaction score
128
Hello if you are not a greek viewer use your (opera firefox chrome) to translate the page its worth your time
since we point out some serious problems in the crossover thank you for coming
if translation does not help ask away we will reply

if you are greek grab a pitagyro and keep going


καλησπέρα καλησπέρα σκέφτηκα μιας και θα είναι ένα από τα τελευταία "κατασκευαστικά" ταξίδια πάνω στον ήχο να κάνω ένα post όχι μόνο ως ανάμνηση αλλά και για τραβήξω και άτομα από εξωτερικό στην σελίδα μας άμα πέσουν πάνω στα ηχεία αυτά να δούνε πως μπορούνε να τα αξιοποιήσουνε..

και επειδή τα πείρα με της κούτες τους όπως είναι λέω ας γίνουν η πρικά μου χαχαχα ..

Τελικά μετά απο πολλούς κύκλους αλλαγές σπαζοκεφαλιές πάμε σε μια τελική ευθία θα επενδύσω πάνω στα ηχεία της Β&W και θα τα κάνω "καινούργια" με την προυπόθεση ότι θα παραμείνουν στο συστημα... (μπας και κάνουμε και κάτι ποιο σοβαρό :p)..

τώρα τι γίνεται ξηλώσαμε crossover ηχεία και πάμε για επισκευή/αναβάθμιση crossover (εξαρτάται τι θα δει ο μάστορας) και προχωράμε ανάλογα. Τα crossover και τα midrange έχουν σταλθεί ήδη αθήνα για της ανάλογες επισκευές τους και τώρα αναμένουμε αποτελέσματα.

Ο μόνος λόγος που ήθελα να σώσω αυτά τα ηχεία είναι γιατί έχουν πολλά πράγματα που χρειαζομαι όπως:

Front port: μπορώ να αντιμετωπίσω καλύτερα το μπάσο γιατί λόγο χώρου τα ηχεία φλερτάρουν με τον τοίχο οπότε το μπάσο είτε πάει όπου νάνε η ακούγεται όπως νάναι... Οπότε το port να είναι μπροστά είναι πολύ χρήσιμο αυτήν την στιγμή για εμένα.

Hello bass: Σίγουρα περισσότερα δεν σημαίνει καλύτερα αλλά αφού
τα έχει δεν θα πω όχι 2 woofer 1 midrange και 1 tweeter έχει ότι χρειάζεται κάθε ηχείο αλλά πάνω απ όλα το μπάσο που είναι αυτό
που κυνηγάω αν και σίγουρα τα mids/highs είναι πιο σημαντικά εχχ ας πούμε ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες...

Τιμή: Υπάρχουν πολλά ηχεία αλλά τώρα άμα είναι να δώσω μια μικρή περιουσία... καλύτερα όχι καλά και τα klipsch και τα B&W αλλά σαν το cheap δεν έχει.
(αν και το φτηνό είναι ακριβό μερικές φορές θα δούμε).

(Οποιαδήποτε γνώμη ιδέα πρόταση είναι αποδεκτή ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένουμε νέα από τετάρτη).

Έχουμε και λέμε λοιπόν ξεκινάμε από crossover

119775230_333434994405444_7034217839486608828_n.jpg
119796055_1245214299169690_7429383453270056747_n.jpg


Στιβαρή κατασκευή αλλά μάλλον λόγω κόστους αρκετά πράγματα είναι πολύ οριακά στο τι αντέχουν... Ολα τα Β&W R1 7W τώρα άμα τα ανοίξετε και το δείτε σίγουρα είναι καμένο φυσικά δουλεύει το ηχείο αλλά σίγουρα ξεκινάνε τα προβλήματα άμα κάηκε μια φορά..
Oπότε άμα έχετε ένα ζευγάρι 604 ρίξτε μια μάτια καλού κακού...

επόμενο καμπίνα

5 κομματάρες βαμβάκι και καλή μόνωση στην κάθε καμπίνα σε περίπτωση που δεν τα φτιάξω σίγουρα θα έχω καλό προσαναμα για την σόμπα

τώρα από εδώ και πέρα θα επιστρέψω σε λίγες μέρες με τα υπολοιπα νέα όσο αναφορά τα drivers

ορθογραφικά η γενικά λάθη αγνοήθηκαν καθώς ήρθαν η πανσέτες και κρυώνουν ευχαριστώ για την κατανόηση........

όπως πάντα ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Hello if you are not a greek viewer use your (opera firefox chrome) to translate the page its worth your time
since we point out some serious problems in the crossover thank you for coming
if translation does not help ask away we will reply

if you are greek grab a pitagyro and keep going


καλησπέρα καλησπέρα σκέφτηκα μιας και θα είναι ένα από τα τελευταία "κατασκευαστικά" ταξίδια πάνω στον ήχο να κάνω ένα post όχι μόνο ως ανάμνηση αλλά και για τραβήξω και άτομα από εξωτερικό στην σελίδα μας άμα πέσουν πάνω στα ηχεία αυτά να δούνε πως μπορούνε να τα αξιοποιήσουνε..

και επειδή τα πείρα με της κούτες τους όπως είναι λέω ας γίνουν η πρικά μου χαχαχα ..

Τελικά μετά απο πολλούς κύκλους αλλαγές σπαζοκεφαλιές πάμε σε μια τελική ευθία θα επενδύσω πάνω στα ηχεία της Β&W και θα τα κάνω "καινούργια" με την προυπόθεση ότι θα παραμείνουν στο συστημα... (μπας και κάνουμε και κάτι ποιο σοβαρό :p)..

τώρα τι γίνεται ξηλώσαμε crossover ηχεία και πάμε για επισκευή/αναβάθμιση crossover (εξαρτάται τι θα δει ο μάστορας) και προχωράμε ανάλογα. Τα crossover και τα midrange έχουν σταλθεί ήδη αθήνα για της ανάλογες επισκευές τους και τώρα αναμένουμε αποτελέσματα.

Ο μόνος λόγος που ήθελα να σώσω αυτά τα ηχεία είναι γιατί έχουν πολλά πράγματα που χρειαζομαι όπως:

Front port: μπορώ να αντιμετωπίσω καλύτερα το μπάσο γιατί λόγο χώρου τα ηχεία φλερτάρουν με τον τοίχο οπότε το μπάσο είτε πάει όπου νάνε η ακούγεται όπως νάναι... Οπότε το port να είναι μπροστά είναι πολύ χρήσιμο αυτήν την στιγμή για εμένα.

Hello bass: Σίγουρα περισσότερα δεν σημαίνει καλύτερα αλλά αφού
τα έχει δεν θα πω όχι 2 woofer 1 midrange και 1 tweeter έχει ότι χρειάζεται κάθε ηχείο αλλά πάνω απ όλα το μπάσο που είναι αυτό
που κυνηγάω αν και σίγουρα τα mids/highs είναι πιο σημαντικά εχχ ας πούμε ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες...

Τιμή: Υπάρχουν πολλά ηχεία αλλά τώρα άμα είναι να δώσω μια μικρή περιουσία... καλύτερα όχι καλά και τα klipsch και τα B&W αλλά σαν το cheap δεν έχει.
(αν και το φτηνό είναι ακριβό μερικές φορές θα δούμε).

(Οποιαδήποτε γνώμη ιδέα πρόταση είναι αποδεκτή ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένουμε νέα από τετάρτη).

Έχουμε και λέμε λοιπόν ξεκινάμε από crossover

View attachment 180085 View attachment 180088

Στιβαρή κατασκευή αλλά μάλλον λόγω κόστους αρκετά πράγματα είναι πολύ οριακά στο τι αντέχουν... Ολα τα Β&W R1 7W τώρα άμα τα ανοίξετε και το δείτε σίγουρα είναι καμένο φυσικά δουλεύει το ηχείο αλλά σίγουρα ξεκινάνε τα προβλήματα άμα κάηκε μια φορά..
Oπότε άμα έχετε ένα ζευγάρι 604 ρίξτε μια μάτια καλού κακού...

επόμενο καμπίνα

5 κομματάρες βαμβάκι και καλή μόνωση στην κάθε καμπίνα σε περίπτωση που δεν τα φτιάξω σίγουρα θα έχω καλό προσαναμα για την σόμπα

τώρα από εδώ και πέρα θα επιστρέψω σε λίγες μέρες με τα υπολοιπα νέα όσο αναφορά τα drivers

ορθογραφικά η γενικά λάθη αγνοήθηκαν καθώς ήρθαν η πανσέτες και κρυώνουν ευχαριστώ για την κατανόηση........

όπως πάντα ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Το ποστ γραφτηκε στα Αγγλικα και μεταφραστηκε αυτοματα στα Ελληνικα;

Ειλικρινα,δεν εχω καταλαβει και πολλα...

Απορω και για το like που βλεπω οτι εγινε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Το ποστ γραφτηκε στα Αγγλικα και μεταφραστηκε αυτοματα στα Ελληνικα;

Ειλικρινα,δεν εχω καταλαβει και πολλα...

Απορω και για το like που βλεπω οτι εγινε.
έτσι γούσταρε το ύφασμα του καναπέ και το έβαλε
ή
το ξαναμετέφρασε στα αγγλικά αυτόματα και το διάβασε

θα αρχίσουμε να κρίνουμε και τα λάικ των μελών τώρα?
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Το ποστ γραφτηκε στα Αγγλικα και μεταφραστηκε αυτοματα στα Ελληνικα;

Ειλικρινα,δεν εχω καταλαβει και πολλα...

Απορω και για το like που βλεπω οτι εγινε.
εμμμ για αυτό έβαλα το disclaimer(δες στο τέλος του ποστ)... είπα να το γράψω όλο στα αγγλικά αλλά δεν ξέρω άμα είναι οκ από τους admins..
γιατί πιο πολλές πιθανότητες έχει να τραβηξει και ξένο κόσμο στα αγγλικά..
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Και πάμε για ένα μικρό update για τα crossover ειμαι έτοιμα αλλάξαμε τους δύο πυκνωτές που τρώνε το μεγαλύτερο ζόρι και αφήσαμε έναν από τους παλιούς καθώς δεν παίζει σοβαρό ρόλο και δεν θα έχουμε θέμα (σύμφωνα με τον μάστορα.. Σηκώθηκαν η αντιστάσεις ώστε να περνούν αέρα και να μην ζορίζουν την πλακέτα και τώρα σιγά σιγά περιμένω την παραλαβή ώστε να δούμε τι θα δουμε.

Τώρα επειδή δεν είμαι ηλεκτρονικός περιμένω και της ανάλογες παρατηρήσεις/συμβουλές από τους γνώστες άμα είναι καλής ποιότητας πυκνωτές άμα όντος έγινε καλή δουλειά κτλ κτλ..

Τα ξανά λέμε το άλλο Σαββατοκύριακο
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα υλικα ειναι τιμια και η δουλεια φαινεται καλη.Οπωσδηποτε να αλλαχτει και ο ηλεκτρολυτικος-εστω με εναν ιδιο αλλα καινουριο-διοτι μετα απο τοσα χρονια θα εχει αλλαξει σιγουρα η χωρητικοτητα του!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Στην αρχική φωτογραφία διακρίνεται ο μικρός κίτρινος πυκνωτής που πάει στο tweeter. Στη τελευταία φωτογραφία που ανέβασες δεν υπάρχει καθόλου.
Επίσης οι δύο πράσινοι πυκνωτές του μεσαίου είναι 53 μF και έχουν αλλαχθεί με πυκνωτές 33 μF. Δεν στέκει...
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Δυστυχώς δεν τους έχω παραλαβή ακόμη ο κίτρινος πυκνωτης υπάρχει ακόμα απλός δεν φαίνεται όσο για τα μf δεν ξέρω.. τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και τι επηρεάζει;
Τα υλικα ειναι τιμια και η δουλεια φαινεται καλη.Οπωσδηποτε να αλλαχτει και ο ηλεκτρολυτικος-εστω με εναν ιδιο αλλα καινουριο-διοτι μετα απο τοσα χρονια θα εχει αλλαξει σιγουρα η χωρητικοτητα του!
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την συμβουλή ο τελευταίος πυκνωτης που αφήσαμε των αφήσαμε γιατι δεν έχει πέσει καθόλου η μέτρηση του τώρα από εκεί και πέρα σύμφωνα με τον μάστορα εκεί που είναι δεν κάνει και κατι που είναι απαιτητικό οπότε είναι και τσάμπα έξοδα να αλλαχτεί...
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δυστυχώς δεν τους έχω παραλαβή ακόμη ο κίτρινος πυκνωτης υπάρχει ακόμα απλός δεν φαίνεται όσο για τα μf δεν ξέρω.. τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και τι επηρεάζει;
Οι δύο κίτρινοι πυκνωτές είναι στον τομέα του tweeter και είναι μέτριας ποιότητας. Όταν μιλάμε για αναβάθμιση τους αλλάζεις οπωσδήποτε.
Οι δύο 53άρηδες είναι στο τομέα των μεσαίων και επηρεάζουν την απόκριση του μεγαφώνου. Θα πάει περίπατο η απόκριση αν μπουν 33.
 
Last edited:

Μηνύματα
319
Reaction score
128
απ'όσο ξέρω ο μόνος λόγος που δεν μπήκαν 53 είναι γιατί δεν βρήκαμε και στα V που θέλαμε γιατί άμα έσκασαν της εταιρίας τότε σίγουρα δεν θέλαμε τους ίδιους.. τώρα απόκριση θα δούμε τι θα γίνει και σε μετρήσεις και στα αυτιά... Τώρα τα υπόλοιπα δεν άλλαξαν καθώς δεν χάσανε καθόλου της μετρήσεις τους και ειναι ακριβώς εκεί που πρέπει να ειναι τουλάχιστον έτσι ξέρω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ότι δεν βρίσκεται μια συγκεκριμένη χωρητικότητα, από τη στιγμή που είναι παραγγελία της εταιρίας και όχι κλασική τιμή, δεν σημαίνει πως βάζεις ότι βρεις μπροστά σου.
Τα 47 μF ή τα 56, που υπάρχουν αβέρτα στο εμπόριο, είναι πολύ ποιο κοντά στα 53 της μάνας του, από τα 33 που είναι χαοτική η διαφορά. Επιπλέον μπορείς να πλησιάσεις ακόμα περισσότερο στη τιμή με συνδυασμό δύο πυκνωτών. Για παράδειγμα με δύο πυκνωτές 27 μf παράλληλα πας στα 54, που είναι ακριβώς στην ουσία.
Τα 100 volts είναι υπέραρκετά για πυκνωτές κροσόβερ και δεν θα αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα. Οι πυκνωτές της μαμάς εταιρίας, αν τους μετρήσεις, θα δεις πως δεν έσκασαν αλλά απλά άνοιξε το περίβλημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Ότι και αν έγινε δυστυχώς δεν έχω ούτε της γνώσεις ούτε το know how για να το έκανα μόνος... τουλάχιστον όχι ακόμα.. Τώρα η λύση των δύο πυκνωτών σε σειρά ναι σίγουρα είναι πολύ ποιο σωστό σαν αποτέλεσμα αλλά σύμφωνα με αυτά που μίλησα η πυκνωτές είχαν θέμα για αυτό δεν ερχόταν ήχος στα τουιτερ (είχαν καεί) για αυτό ανεβήκαμε στα 200V και στους συγκεκριμένους πυκνωτές.. και δεν ξέρω τώρα λογο κόστους λογο ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα δεν πήγαμε στην λύση με 2 πυκνωτές στην σειρά τώρα πόσο διαφορετικό θα είναι το ακουστικό αποτέλεσμα θα δούμε

Βέβαια πυκνωτές του mid range γιατί να επηρεάσουν και του τουιτερ αυτό πρέπει να δω λίγο την πλακέτα να κάνω ένα σχέδιο.. Αλλά ο κύριος φαίνεται αξιόπιστος δεν κρίνω χωρίς να ξέρω.. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για της συμβουλές και για τον χρόνο σας.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν υπάρχει ηχείο στο πλανήτη με πυκνωτές 53 ή και 33 μF στον τομέα του tweeter. Σου ξαναλέω πως οι πυκνωτές του tweeter είναι οι δύο κίτρινοι, που με το ενδιάμεσο πηνίο των 0,3 mH σχηματίζουν ένα τρίτης τάξης κύκλωμα διαχωρισμού. Σε καμία περίπτωση δεν είχαν καεί...
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Λοιπόν έχουμε και λέμε τελικά τι έγινε στην ουσία μπήκαν 2 σε σειρά ένας 33 και ο άλλος 20 ώστε να πάρουμε τα 53uf που θέλαμε απλός έτσι όπως ηρθε η φωτογραφία δεν μπορούσαμε να δούμε και των δεύτερο από κάτω.. Τώρα μπήκαν ολα επάνω και τα ηχεια απλός κελαηδανε κάποια στιγμή θα κάνω και μετρήσεις να δω τι γίνεται..
Φυσικά θα δω και τους άλλους πυκνωτές σε τι κατάσταση είναι και θα καταλήξω άμα έκανα σωστή αλλαγή από kef ls50 βέβαια τα ηχεια θέλουν ρευμα όχι αστεία αλλά κάτι θα κάνω και για αυτό κάποιααααααα στιγμή
Δεν υπάρχει ηχείο στο πλανήτη με πυκνωτές 53 ή και 33 μF στον τομέα του tweeter. Σου ξαναλέω πως οι πυκνωτές του tweeter είναι οι δύο κίτρινοι, που με το ενδιάμεσο πηνίο των 0,3 mH σχηματίζουν ένα τρίτης τάξης κύκλωμα διαχωρισμού. Σε καμία περίπτωση δεν είχαν καεί...
Σίγουρα δεν είχαν καεί απλός λογο επαφής; λογο των άλλον δύο πυκνωτών; δεν ακουγόταν τίποτα τώρα όλα καλά φυσικά έχω και τους παλιούς θα πάω να τους δω κάποια στιγμή
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σίγουρα δεν είχαν καεί απλός λογο επαφής; λογο των άλλον δύο πυκνωτών; δεν ακουγόταν τίποτα τώρα όλα καλά φυσικά έχω και τους παλιούς θα πάω να τους δω κάποια στιγμή
Στο τομέα του κροσόβερ που αφορά το tweeter δεν έχει αλλαχθεί κάτι οπότε σίγουρα δεν κάηκε κιόλας.
Αυτό που συμβαίνει πολλές φορές στα b&w είναι να χαλαρώνει το φισάκι του tweeter ή κάποιο πιν να μην κάνει καλή επαφή. Να αλλαχθούν οποσδήποτε οι πυκνωτές του tweeter (κίτρινοι) και να μπει ένας bipolar εκεί που υπάρχει ήδη ο 150αρης για απλή ανανέωση και <<μηδενισμό χιλιομέτρων>>.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
μπήκαν 2 σε σειρά ένας 33 και ο άλλος 20
δυο πυκνωτες σε σειρα με τις τιμες πυ λες δεν θα γινουν 53 που λες αλλα λιγοτερο απο τον μικροτερο.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top