Back to the future ή αλλιώς αγορα Turntable και phono stage

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Καλησπέρα σε όλους σας και καλή χρονιά.

Πριν καμποσα χρόνια με κομμάτια του πατέρα μου και 3 αγορές άρχισα το χτίσιμο του ηχοσυστήματος μου. Μετά από χρονια κρίσης αλλαγή προτερεοτήτων πωλήσεις των πάντων(σκληρός ο αποχωρισμός...) πλέον είμαι σε φάση μέσα στο 2019 να φτιάξω το σύστημα που θέλω για να ακούω απολαυστικά τα lp μου.

Το προηγουμενο σύστημα οπως έμεινε στη μέση:

Project Essential
Project phono box
Yamaha CA-410
Mission m31

Ακόμα και τα πάραπάνω ταπεινά ήταν δύσκολη η στιγμή που έπρεπε να πουληθούν. Το έιχα πάρει απόφαση ότι το επόμενο που θα στηθεί θα αλλάζει μόνο για upgrade.


Στο ζουμί τώρα, χτίζοντας από το 0 σκέφτομαι να ξεκινησω με ένα new oldstock Rega rp6 με rb330 βραχιονα και εξωτερικό τροφοδοτικό.
Νομίζω ότι στα λεφτά που το βρήκα (650ευρώ) είναι η καλύτερη επιλογή, όχι βέβαια ότι αποκλείονται άλλες προτάσεις και εταιρίες, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή από τα καινουρια της ιδιας εταιρίας στα αντιστοιχα λεφτα.

Ανοιχτό εντελώς απο εκει και περα το θεμα βελονας και phono stage. Είναι τόσες πολλές οι επιλογές που έχω χάσει την μπάλα.

Η εταιρία μπορεί να μου σετάρει με 140ευρω την Elys 2, με 300 την Exact ή οποια άλλη θέλω αν την αγορασω και τους της δώσω.

Σε phono stage να μείνω στη Rega?Vincent?Cambridge? βλέπω και αρκετές αγγελίες για trigon vanguard 300-350 ευρώ και set vanguard-volcano 450-500 ευρώ.

Στις παραπάνω επιλογές το μπατζετ είναι για κεφαλή και phono τα 550ευρω. Για να περάστουν αυτά τα όρια 100-150 ευρώ συνολικά πρέπει να είμαι σίγουρος ότι θα πάρω πολλά παραπάνω πράγματα από τις επιλογές σε σχέση με κάτι φθηνότερο. Πχ το σετ vanguard-volcano-elys2 στα 600ευρώ παίζει ή είναι προτιμότερο μια καλύτερη κεφαλη με πιο φθηνο phono?


Υπόψιν ότι ακούω κυρίως κλασσική και jazz και ελάχιστη ροκ.

Μόλις ολοκληρωθει η 3αδα πλατο-κεφαλη-φονο, μπαίνουν λεφτά στην άκρη και μετά το καλοκαίρι θα αρχίσω να κοιτάω για μεταχειρισμένους Τσακιριδη και ηχεία με μπατζετ συνολικά 1600ευρώ.


Σορρυ για το σεντονι ποστ και ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλη.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Τελικώς υπήρξαν καποιες αλλαγες στο πρόγραμμα αγορών, καθώς συζητώντας με έναν πελάτη μου από Ιαπωνία για άσχετα θέματα καταλήξαμε στις τιμές των καταστημάτων hifi και τελικώς αποφάσισε να μου στείλει τα εξής ως αντάλλαγμα για μία ξύλινη κατασκευή αξίας 500 ευρώ που θα του στείλω

Technics SL-1200mk5 που το είχε παρατημένο.
Nagaoka MP-110 στο κουτί της
και ένα headshell της επιλογής μου.

Το ζήτημα με κάποιες γρατζουνιες κτλ δεν με απασχολεί από την στιγμή που το πικαπ δουλεύει -μου έστειλε βίντεο, δεν είχε κεφαλη-headshell να το ακουσουμε ομως-.

1ο θεμα) Παροχή ρεύματος, στην Ιαπωνια 110V.

2ο) Φρεσκάρισμα/refurbish

3ο)
Τι headshell? τα μαμισια από οτι διαβασα έχουν αδυναμίες στην καλωδιαωση,τα ξυλινα Yamamoto εκεί κοστίζουν 45 ευρώ και ζυγίζουν 8,1γραμμ. πολύ κοντά στο μαμίσιο. Κάτι άλλο ίσως;
Επίσης δεν έχω alignment protactor και θα προτιμούσα από το να ψάχνω να το αναλάβει πακέτο όποιος το φρεσκαρει.

Μένω σε νησί και θα ήθελα να αποφύγω να μπλεχτώ με τα παραπάνω, σε ποιον προτείνετε να απευθυνώ στην Αθήνα με λογικές τιμές;
 

Attachments


Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Καλώς ήρθες στο avsite ,2 post από το 2011.:)
Με αυτό το 1200 δεν πιστεύω πως αξίζει να μπλεχτείς .Οπτικά δείχνει κακή μεταχείριση και μπελάδες που δεν συνάδουν με "νέα αρχή".
Η Nagaoka mp110 είναι άριστη για τα 135 ευρώ που κοστίζει στην Ελλάδα .
Στο sl1200 το μαμίσιο headshel είναι πολύ καλό .
Ψάξε ένα εγχώριο 1200 μτχ ,με λίγη υπομονή θα βρείς πολύ καλύτερο .
Για το protractor είναι δημοσιευμένο στο vinyl engine.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Αν και όντως φαίνεται ταλαιπωρημένο αρκετά διασταύρωσε αν λειτουργεί σωστά ακόμα και σ' αυτή την κατάσταση.
Το γεγονός ότι θα σου έρθει ως ανταλλαγή (αν το έχεις αποφασίσει και μπορείς να μη μπλέξεις με τελώνια) είναι δέλεαρ.
Για πάσης φύσεως επισκευές μετατροπές βελτιώσεις https://www.eastelectronics.gr. Προσωπικά πρώτα θα επικοινωνούσα με τον Κο Πετρόπουλου στέλνοντας τις φωτογραφίες ώστε να εκτιμήσει αν αξίζει να ασχοληθείς με αυτό και μετά θα αποφάσιζα να το αποκτήσω.

Η αλήθεια είναι ότι όπως είπε και ο karajak βρίσκεις SL1200 από ΜΚ2 έως ΜΚ5 σε αυτό το ποσό και εντός Ελλάδος.
Για το Headshell του SL μην ασχοληθείς είναι μια χαρά πρέπει να έχει φάει χοντρή στούκα-κακομεταχείριση για να βγει φάουλ.

Τις Nagaoka τις εκτιμώ ιδιαίτερα όσο αφορά την MP110 παίρνεις vfm και μια πολύ καλή all around.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Καλώς σας βρήκα, όντως έχω γραφτεί εδώ και καιρό αλλά μόνο διαβαζα μέχρι τωρα.

Έχετε και οι 2 απολυτο δικιο ότι δεν αξιζει τα 500 ευρώ από μόνο του.
Άς θέσω αλλιώς το ζητημα, κατασκευαζω πίπες καπνου και ο Ιάπωνας φίλος και πελατης θα παραλαβει μια που θα ξεκινήσω από την αρχή και κοστολογείται 450 ευρώ.... Πρακτικά αυτό σημαινει ότι το πλατο, κεφαλη και headshell θα "πληρωθούν" με τον χρονο που θα ασχοληθω να φτιάξω την πίπα του. Το headshell δεν υπαρχει γιατί το εχει χασει.
Οπότε αν καποιο head θεωρείται αναβαθμιση θα προτιμούσα να του πω να αγοράσει εκείνο.

Nagaoka 90euro
Yamamoto 50euro
Πλατω ας πούμε 250-300

Μεταφορικα κάπου στο 70-80αρι θα τα πληρώσω εγώ. Τελωνειο νομίζω θα το γλυτωσω λόγω κατάστασης και ελλείψει τιμολογιων.

Δεν έχω ιδεα βεβαια τι χρεωνεται στο σερβις, γιατι άλλο να χρειαστουν 100 άλλο 300 ευρώ.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Μην ξεχνάς ότι είναι 110 volt . Επίσης σίγουρα θα έχει τελωνείο απο χώρα εκτός ΕΟΚ.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Μόλις ολοκληρωθει η 3αδα πλατο-κεφαλη-φονο, μπαίνουν λεφτά στην άκρη και μετά το καλοκαίρι θα αρχίσω να κοιτάω για μεταχειρισμένους Τσακιριδη και ηχεία με μπατζετ συνολικά 1600ευρώ.
Σορρυ για το σεντονι ποστ και ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλη.
τι νοημα εχει να παρεις τωρα ενα πικαπ με κεφαλη και να καθεσαι να το κοιτας? Μαζεψε τα χρηματα που θελεις, για να στησεις το συστημα σου στην κατηγορια τιμης που επιθυμεις και οταν εισαι ετοιμος τα αγοραζεις ολα μαζι.

Απο την αλλη μου φαινεται υπερβολικο να μιλας για μεταχειρισμενο πικαπ και κεφαλη+phono pre περιπου στα 1200 ευρω,οταν απλα θα τα κοιτας.Γιατι δεν στηνεις κατι με με λιγοτερα χρηματα οσο αφορα το πικαπ+κεφαλη και να βρεις απο μτχ. ενα ζευγαρι ηχεια βασης και εναν ενισχυτη (με 300 ευρω και για τα δυο βρισκεις αξιοπρεπεστατα) και ετσι να ακους το συστημα σου και οταν θα βρεις και αλλα χρηματα πας για τον πολυ καλο ενισχυτη και ηχεια.
 

A

AKARL

Guest
Καλημέρα κι από ΄μένα.

Υπόψιν ότι ακούω κυρίως κλασσική και jazz και ελάχιστη ροκ.
Και πολύ καλά κάνεις! :thumbsup:

Έχω μερικές ερωτήσεις επί θεμάτων που θεωρώ ότι θα πρέπει να έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου, προτού προβείς στην οποιαδήποτε αγορά, ώστε να μπορέσουν μέλη που έχουν γνώσεις να τοποθετηθούν.

1) Επιθυμείς να ακούς τις ηχογραφήσεις της μουσικής που αγαπάς με υψηλό βαθμό πιστότητας (δηλ. αληθοφάνειας του ηχογραφημένου υλικού), χαμηλό βαθμό πιστότητας ή σου είναι αδιάφορο;
2) Ποιες είναι οι διαστάσεις του χώρου ακρόασης (ΠχΒχΥ); Μπορείς να αναρτήσεις κάποιο σχέδιο;
3) Ποιο θα είναι το μήκος της πλευράς του ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης (Ηχείο - Ηχείο - Ακροατής);
4) Υπάρχει η δυνατότητα και οι γνώσεις ώστε να στηθούν τα μελλοντικά ηχεία σου σωστά εντός του χώρου ακρόασης;
5) Σε τι στάθμες θέλεις να ακούς την μουσική που σου αρέσει (χαμηλές, μεσαίες, υψηλές, ρεαλιστικές);
6) Υπάρχει κάπου κοντά σου κάποιος τεχνικός ήχου με εξοπλισμό, γνώσεις και εμπειρία ώστε να σε βοηθήσει;
7) Υπάρχουν περιθώρια ακουστικής "περιποίησης" του χώρου ακρόασης;

Μόλις ολοκληρωθει η 3αδα πλατο-κεφαλη-φονο, μπαίνουν λεφτά στην άκρη και μετά το καλοκαίρι θα αρχίσω να κοιτάω για μεταχειρισμένους Τσακιριδη και ηχεία με μπατζετ συνολικά 1600ευρώ.
Προτείνω, επί του παρόντος, να μην κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Αφού απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις θα προκύψει και το τι έχει νόημα να κάνεις, με βάση τις επιθυμίες σου, και τι δεν έχει νόημα να κάνεις καθώς και με ποια σειρά προτεραιότητας. Στο τέλος, βέβαια, θα κάνεις αυτό ακριβώς που θα επιλέξεις εσύ. ;)
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το πικαπ δεν θα κάθομαι να το κοιτάω, έχω ακόμα κάτι παλιά ηχεία και εναν ενισχυτή θα τον βρώ για λίγο καιρό.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο rp6(το οποίο είναι αμεταχειριστο ακόμα στο κουτί του, απλά ξέμεινε σε ράφι λόγω κυκλοφορίας p6 ) ή στο sl1200. 650 ευρώ για ένα καινουριο rp6 νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή, αλλά μάλλον λόγω της ανταλλαγής θα αναβληθεί.

AKARL ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

1) από το 2007 αγοράζω πολύ ποιοτικές ηχογραφησεις καινουριες και μεταχειρησμένες, σκοπός μου είναι να φτάσω στο σημείο που με το συνολικό μπατζετ που θέλω να διαθέσω να πάρω το καλύτερο αποτελεσμα.
2) σαλόνι-κουζίνα 4,2 πλάτος*7,2 θα φτιαξω και μία κατοψη
3) 2,2 μετρα
4) τα ηχεία θα στηθουν σωστα, ναι
5) μάλλον σε μέτρια ένταση θα έλεγα, δεν ήμουν ποτέ φαν της υψηλής στο σπίτι.
6)μένω στην Πάρο, το μόνο καταστημα με κάποιες γνωσεις έχει μείνει στην δεκαετια του 80' από πολλές απόψεις. Έχω πολύ καλές σχέσεις με κάποια παιδιά με πτυχίο ηχοληψίας και εμπειρία στο χώρο, αν αυτό βοηθήσει
7) όρισε μου την περιποίηση, αν μιλάμε για μετακίνηση επίπλων ναι σε ένα βαθμο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Ευχαριστώ τον Asilver για την συμβουλή του να απευθυνθώ στην east electronics.

Εξυπηρετικότατος και διευκρινιστικός σε όλα τα θέματα, με παρότρυνε να το προχωρήσω, το refurbish μαζί με upgrade τροφοδοτικου και upgrade rca θα κοστίσει 110 ευρώ.

Ο φίλος περιμένει να παραλάβει την Nagaoka και μέσα στην ερβδομάδα θα το στείλει.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Πλέον τα πράγματα πήρα τον δρόμο τους, αναμένεται εντος 3 εβδομάδων για να πάει για το απαραίτητο σέρβις.
 

Attachments




Μηνύματα
16
Reaction score
39
Για κάνε update εδώ.

100 volt.

τελικά εμπιστεύτηκα τον Βασίλη του compusoundlabs για το απαραίτητο Σέρβις και αλλαγή μετασχηματιστη.
έγινε recap αλλαγή σε 230V και αντικατάσταση rca.


Εμεινα πολύ ευχαριστημένος και το αποτέλεσμα με την nagaoka mp110 με καλύπτει.

Στις φωτογραφίες στο τωρινό setup στο μαγαζί μου
20230308_162237.jpg
20230308_162351.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δεν του βάζεις και το καπάκι, να μην γεμίζει σκόνη;
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Δεν του βάζεις και το καπάκι, να μην γεμίζει σκόνη;
το έχω μονίμως πάνω, βγήκε μόνο για την φωτογραφία. δεν έχω τους μεντεσέδες οπότε το τοποθετώ στο πλάι στις ακροάσεις.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822

 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top