Banana plug

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Καλησπέρα στην μεγάλη παρέα! Έχω μια απορία βασικά μπορεί να είναι χαζή ερώτηση !! Έχω τα καλώδια για ήχο τα qed xtc, γυμνά σε ενισχητη και ηχεία .. Θα καταλάβω διαφορά εάν αγοράσω bananaplugs? Θα βελτιωθεί ο ήχος η απλά θα καταλάβω την διαφορά στην τσέπη μου γιατί ειδα ότι έχουν 10 ευρώ περίπου το τεμάχιο ! Ηχεία monitor audio bronze 2 έχω.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Καλησπέρα στην μεγάλη παρέα! Έχω μια απορία βασικά μπορεί να είναι χαζή ερώτηση !! Έχω τα καλώδια για ήχο τα qed xtc, γυμνά σε ενισχητη και ηχεία .. Θα καταλάβω διαφορά εάν αγοράσω bananaplugs? Θα βελτιωθεί ο ήχος η απλά θα καταλάβω την διαφορά στην τσέπη μου γιατί ειδα ότι έχουν 10 ευρώ περίπου το τεμάχιο ! Ηχεία monitor audio bronze 2 έχω.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο
10€/τεμ.....;
Δηλαδη θες 80€; :confused:
Κάτσε φρονημος....
Ένα καλό σφίξιμο στις μπορνες και μην ασχολείσαι.....
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλησπέρα στην μεγάλη παρέα! Έχω μια απορία βασικά μπορεί να είναι χαζή ερώτηση !! Έχω τα καλώδια για ήχο τα qed xtc, γυμνά σε ενισχητη και ηχεία .. Θα καταλάβω διαφορά εάν αγοράσω bananaplugs? Θα βελτιωθεί ο ήχος η απλά θα καταλάβω την διαφορά στην τσέπη μου γιατί ειδα ότι έχουν 10 ευρώ περίπου το τεμάχιο ! Ηχεία monitor audio bronze 2 έχω.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο
όχι,δεν θα βελτιωθεί,άστα όπως είναι,είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση,η καλύτερη
Μπανάνες,ακτινίδια και φρουτοσαλάτες,τίποτα δεν προσφέρουν,μόνο κακό στην τσέπη σου
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα σου,
Αν δεν είσαι του τύπου βάλε-βγάλε ηχεία και αλλαγές τα βάζεις χωρίς μπανάνες και μη ξανά ασχοληθείς καλό σφίξιμο μόνο όπως είπε και ο φίλος @Dretman
θα σου μείνουν και λεφτά για άλλη αγορά.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Μπανάνες μόνο τσικιτα.

 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Πέρα από το χιούμορ έχω αυτά θέλεις να τα δοκιμάσεις ?

image.jpg

Μπανάνες μόνο τσικιτα.

μόνο μην είναι μαιμού μπανάνες ας είναι ....... 😆 😆 😆

dog-dress-30-765658.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Για καθαρά πρακτικούς λογούς βάλε, αλλά μην περιμένεις βελτίωση στον ήχο από τις..... μπανάνες. Απλά κοίτα να χωράνε τα καλώδια σου και να σφίγγουν καλά. Μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατες με 1 ευρώ η μια, άρα με 8 ευρώ είσαι μια χαρά.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Να μου επιτρέψεις και να μου επιτρέψουν και οι υπόλοιποι.

1. Χειροτέρεψη ή βελτίωση ήχου με ή χωρίς μπανάνες δεν υπάρχει, εφόσον διατηρούνται τα ίδια καλώδια στα ίδια ηχεία. Τουλάχιστον όχι τέτοια που να γίνεται ακουστή. Φυσικά, αν κάποιος ψάχνει για εξωτικές λύσεις (ή "λύσεις" - με εισαγωγικά), διαθέτει χρήμα και έχει ακριβό σύστημα, στημένο σε ακριβό και πολύ προσεγμένο χώρο, ίσως (με πολλά ερωτηματικά το "ίσως"), η ύπαρξη ή η ΜΗ ύπαρξη οποιουδήποτε είδους ακροδεκτών (μπανάνες, διχάλες κλπ.) στα καλώδια των ηχείων μπορεί να κάνει κάποια διαφορά. Και φυσικά είναι άλλο πράγμα αυτή και άλλο αν κάποιος μπορεί να την ακούσει (εγώ πάντως, λόγω ηλικίας και λόγω βεβαρυμένου ακουστικού παρελθόντος δεν θα μπορούσα να την ακούσω).
2. Όπως είπαν πολλοί και πρώτος ο Drettman, 80 ευρώ για μπανάνες με αμφίβολο αποτέλεσμα δεν πρέπει να δοθούν.
3. Όμως, μπορεί οι μπανάνες να μην επηρεάζουν το ακουστικό αποτέλεσμα, αλλά η ύπαρξή τους προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό: Κάνει τη σύνδεση στα ηχεία πολύ πιο απλή και εύχρηστη και, όπως επίσης είπε ο tanto, με ένα ευρώ τη μία έχεις αξιοπρεπέστατη λύση, που θα προσφέρει στην αναγκαία ευχρηστία. Για φαντάσου να θέλεις να μετακινήσεις τα ηχεία σου, όχι πολλές φορές, ας πούμε δυο φορές το χρόνο, απλά για να σκουπίσεις ή να κάνεις κάποια άλλη αναγκαία δουλειά, βρε αδελφέ, που από τώρα δεν μπορείς να φανταστείς. Με δυο-τρεις αποσυνδέσεις και επανασυνδέσεις στις γυμνές άκρες των καλωδίων, με καλό σφίξιμο στις μπόρνες, θες πάλι να τα ξανακόψεις και να επαναλάβεις την απογύμνωση των άκρων τους, γιατί θα έχουν καταστραφεί.

Εν κατακλείδει:
Προτείνω να βρεις ΦΤΗΝΕΣ και ΚΑΛΕΣ μπανάνες, να τις κολλήσεις καλά με καλό καλάϊ στην άκρη των καλωδίων (δεν ξέρω αν πιάνουν τα χέρια σου, φυσικά) και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα χρειαστείς άλλου είδους μαστοριά στο μέλλον.

Και βέβαια, να δεις σοβαρά την προσφορά του Θανάση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.306
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top