BBQ Weber Spirit and other grills in action



profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Την μεμβρανη απο την μεσα πλευρα δεν την εβγαλες?
Νοπ...δεν είναι απαραίτητο κ προσωπικά το προτιμώ. Λιπακια που θα έλιωναν κ θα εσταζαν τα κρατάει εντός,κ σε 3-4 ώρες που θα το γυρίσω να είναι πανω η μεμβράνη θα γίνει τραγανή
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612






symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Αν και δεν θα σας την δείξω "in action" όπως λέει ο τίτλος του thread, ήθελα να μοιραστώ τα εξής:

Αγόρασα πριν λίγο καιρό αυτή την ψησταριά υγραερίου.

Το έψαχνα καιρό και είχα πάει να δω και από κοντά διάφορα μοντέλα. Οι Nattera του Praktiker, οι Naterial του Leroy κλπ. αν και θα μπορούσες να τις πεις "αξιοπρεπείς", ήταν σίγουρα κάποια σκαλιά κάτω από τις Weber.

Όταν όμως είδα την Maddox δίπλα δίπλα με την Weber Spirit, εντυπωσιάστηκα. Αν δεν ήξερα ποια είναι η "καλή" μάρκα, θα πόνταρα όλα μου τα λεφτά στην Jamestown. Ποιότητα κατασκευής, στιβαρότητα, εμφάνιση, ευκολίες κλπ., όλα ισάξια ή ανώτερα.

Δεδομένου ότι κοστίζει (με την προσφορά) κάτω από τα μισά λεφτά και μάλιστα έχει περισσότερα "καλούδια" (πλαϊνή εστία, θέση μπουκάλας στη βάση, πόρτες κλπ.), την αγόρασα με συνοπτικές διαδικασίες. Ήρθε, την έστησα πολύ εύκολα με τις άψογες οδηγίες συναρμολόγησης και την έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές μέχρι στιγμής. Είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που έχω αγοράσει προϊόν (για "σοβαρή" αγορά λέμε) και δεν έχω βρει να πω μισό αρνητικό (δεν είμαι καθόλου περίεργος άνθρωπος 😄).

Αλλά επειδή δεν έχει νόημα να κάτσω να ξαναγράψω όσα έχουν γράψει πολλοί άλλοι πριν από μένα, μπορείτε να δείτε τα reviews στο Skroutz. Η ψησταριά δεν πωλείται πια εκεί, αλλά υπάρχει ακόμα η σελίδα με τις κριτικές (αν και αφορά όλα τα μοντέλα Maddox, όχι μόνο την 3.1).

Εγώ δεν είμαι έμπειρος στο άθλημα, αλλά 28 κριτικές όλες θετικές και ενθουσιώδεις (26 εξ'αυτών 5 στα 5 αστεράκια και δύο με... μόλις 4 στα 5) κάτι δηλώνουν. Με τις δύο φορές που τη χρησιμοποιήσα, δηλώνω το ίδιο ευχαριστημένος.

Άρα, αν κάποιος ψάχνει μια ψησταριά πραγματικά value for money, με όλη τη σημασία της έκφρασης, τρέχτε να προλάβετε την προσφορά. Μην κοιτάτε μόνο πότε λήγει (δεν ξέρω καν αν λέει), γιατί στη Black Friday το απόθεμα εξαντλήθηκε 10 ολόκληρες μέρες πριν... τη Black Friday!
 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δυο ,τρεις φορες τις βαζουν προσφορες, μετα ξανα μεγαληβδομαδα ,οχι τιποτε αλλο μην σπασετε κανα ποδαρι απο το τρεξιμο :p
Να σου πω εγω αρνητικα που ειμαι στραβοξυλο...
Εγω ημουν αναμεσα σε αυτη και τη naterial του leroy απλα αυτη εχει και το εξτρα ματι , απλα την περιοδο εκεινη δεν ειχε αυτη προσφορα , οποτε επελεξα την αλλη που ειχε και στο 200αρι o_O με εξτρα αυτη την πλακα μαντεμιου.
Επισης δεν ξερω με τις τρυπες στους φλογοκρυπτες τι γινεται στην πραξη , γιατι πουλουνται καποιοι χωρις , περι αναφλεξεων αλλα και λερωματος των μπεκ ....*
Το αρνητικο σε σχεση με τις αμερικανικες/καναδεζικες αντιστοιχες ειναι η λεκανη κατω που ειναι χυτη μασιφ και ανεβαζει και κρατα καλυτερα θερμοκρασια ... και επισης αυτες οι κινεζικες ειναι απο λεπτη λαμαρινα απλη ενω οι αλλες κραμα αλουμινιου και μαλιστα με λιγοτερες διαρροες θερμοκρασιας λογω τρυπων κλπ
Βεβαια εχουν διπλο τοιχωμα στο καπακι που δεν εχουν οι ακριβες της χαμηλης σειρας...:whistling:
Εαν καποιος θελει να βελτιωσει την αποδοση μπορει με πατρον χαρτονι να βγαλει στα ακρα της λεκανης και να τα φτιαξει αφαιρομενα ετσι ωστε και να καθαριζονται περαν της αυξησης της αποδοσης , αλλα ολα αυτα αντιλαμβανομαι οτι λογω αυξησης κοστους σε οδηγουν να αγορασεις την επωνυμη εκτος και εαν εισαι στης δουλειας η πιανουν τα χερια σου και υπαρχουν διαθεσιμα τα υλικα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Δυο ,τρεις φορες τις βαζουν προσφορες, μετα ξανα μεγαληβδομαδα ,οχι τιποτε αλλο μην σπασετε κανα ποδαρι απο το τρεξιμο :p
Να σου πω εγω αρνητικα που ειμαι στραβοξυλο...
Εγω ημουν αναμεσα σε αυτη και τη naterial του leroy απλα αυτη εχει και το εξτρα ματι , απλα την περιοδο εκεινη δεν ειχε αυτη προσφορα , οποτε επελεξα την αλλη που ειχε και στο 200αρι o_O με εξτρα αυτη την πλακα μαντεμιου.
Επισης δεν ξερω με τις τρυπες στους φλογοκρυπτες τι γινεται στην πραξη , γιατι πουλουνται καποιοι χωρις , περι αναφλεξεων αλλα και λερωματος των μπεκ ....*
Το αρνητικο σε σχεση με τις αμερικανικες/καναδεζικες αντιστοιχες ειναι η λεκανη κατω που ειναι χυτη μασιφ και ανεβαζει και κρατα καλυτερα θερμοκρασια ... και επισης αυτες οι κινεζικες ειναι απο λεπτη λαμαρινα απλη ενω οι αλλες κραμα αλουμινιου και μαλιστα με λιγοτερες διαρροες θερμοκρασιας λογω τρυπων κλπ
Βεβαια εχουν διπλο τοιχωμα στο καπακι που δεν εχουν οι ακριβες της χαμηλης σειρας...:whistling:
Εαν καποιος θελει να βελτιωσει την αποδοση μπορει με πατρον χαρτονι να βγαλει στα ακρα της λεκανης και να τα φτιαξει αφαιρομενα ετσι ωστε και να καθαριζονται περαν της αυξησης της αποδοσης , αλλα ολα αυτα αντιλαμβανομαι οτι λογω αυξησης κοστους σε οδηγουν να αγορασεις την επωνυμη εκτος και εαν εισαι στης δουλειας η πιανουν τα χερια σου και υπαρχουν διαθεσιμα τα υλικα.
Εστιατόριο και πάλι εστιατόριο. Μου κόπηκε η όρεξη με αυτά που διάβασα. :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Δυο ,τρεις φορες τις βαζουν προσφορες, μετα ξανα μεγαληβδομαδα ,οχι τιποτε αλλο μην σπασετε κανα ποδαρι απο το τρεξιμο :p
Ναι μεν, αλλά.

Πρώτον, όντως βάζουν προσφορές δυο τρεις φορές τον χρόνο, αλλά δεν είναι πάντα στην ίδια τιμή, ούτε πάντα ακριβώς τις ίδιες περιόδους. Μπορεί κανείς να δει το ιστορικό τιμών στο λινκ του Skroutz που έβαλα παραπάνω.

Δεύτερον, εγώ ας πούμε που την πήρε το μάτι μου στη Black Friday, πήγα να την δω από κοντά και μετά από λίγες μέρες (10 μέρες πριν τη BF όλα αυτά) πήγα να την πάρω και μου λένε τελείωσε! Ε, ξενέρωσα. Ναι, τρεις μήνες αργότερα (τώρα) βγήκε ξανά και την πήρα, αλλά αν έχεις αποφασίσει πως θες ψησταριά και σου κάνει, γιατί να φας την ξενέρα όπως εγώ (αν δεν γνωρίζεις ότι μπορεί να εξαντληθεί πριν λήξει η προσφορά) και να περιμένεις ξανά κάτι μήνες; Εξού και το "τρέξτε".

Το αρνητικο σε σχεση με τις αμερικανικες/καναδεζικες αντιστοιχες ειναι η λεκανη κατω που ειναι χυτη μασιφ και ανεβαζει και κρατα καλυτερα θερμοκρασια ...
Απλά όταν λέμε "αντίστοιχες", έχει σημασία τι εννοούμε. Αντίστοιχη εγώ θεωρώ την (εισαγωγική) Weber Spirit, η οποία δεν νομίζω πως είναι αυτό που λες (χυτή μασίφ λεκάνη κλπ.). Αν αντίστοιχες θεωρούμε ψησταριές που κάνουν χιλιάρικο και πάνω, χαίρω πολύ, αλλά για μένα είναι εντελώς άλλη σειρά.

Όπως τις είδα εγώ, υπάρχουν 3 κατηγορίες χοντρικά:
- Οι πολύ εισαγωγικές με λεπτές λαμαρίνες (το καταλαβαίνεις ακόμα και ανοίγοντας το καπάκι) τύπου Nattera κλπ.
- Οι "μεσαίες"/αξιοπρεπείς όπως αυτή που πήρα ή η Spirit (απλά αυτή που πήρα έχει κάτω από τα μισά λεφτά)
- H σειρά για τους χαϊεντάδες, που έχει αυτά που λες αλλά είναι πολύ πιο ακριβή

Οπότε ναι, δεν λέω ότι μια ψησταριά που κάνει τα τετραπλάσια χρήματα δεν έχει το κάτι παραπάνω. Λέω ότι αφενός είναι μια ψησταριά πολύ καλή για τη μεγάλη πλειοψηφία, αφετέρου είναι πολύ πιο οικονομική σε σχέση με αντίστοιχης κατηγορίας από άλλες επώνυμες μάρκες.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Σκεφτόμουν κι εγώ αγορά τέτοιας ψησταριάς, σε χαμηλό επίπεδο τιμής-προσφορά αλλά συζητώντας με φίλους που ήταν ήδη στο κουρμπέτι μου είπαν "αν μπορείς πάνε κατευθείαν σε επώνυμη".
Δε ξέρω αν έκανα καλά η όχι, πάντως τα 299 για αυτές τις δυνατότητες ψησταριάς μου φαίνονται πολύ καλή τιμή.
Γύρω στα 200 ευρώ έδωσα για "έξτρα" εξοπλισμό (μαντεμένια πλάκα, κάτι βούρτσες, κάτι βάσεις για κοτόπουλα κλπ) και καλοβλέπω ένα θερμόμετρο που κοστίζει....170€, οπότε τα 299 είναι λίγο αστείο ποσόν νομίζω για αυτό που παίρνεις.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
από ότι έχω καταλάβει το "θέμα" με τις πιο φθηνές ψησταριές είναι κυρίως θέμα αξιοπιστίας.
πχ η baron 420 που πήρα ζυγίζει συναρμολογημένη κάπου 75 κιλά, μια αντίστοιχου μεγέθους "οικονομική" σειρά που έχει λιγότερο απο τα μισά λεφτά , ζυγίζει τα μισά κιλά.
αυτό μεταφράζεται απλά σε παχύτερα ελάσματα παντού, στον κάδο, την βάση το καπάκι κλπ.
και οι δύο θα ψήσουν απλά η ελαφρύτερη θα ρημάξει πρώτη, πότε θα γίνει αυτό τώρα άγνωστο.
Αν ψήνεις 2 φορές το μήνα θα αργήσει πολύ πιστεύω, αν πάλι 2 φορές την εβδομάδα θα είναι πιο σύντομο, θα μου πεις αν είναι αυτό το θέμα αντί για 20 χρόνια ( ή 25 πόσα είναι) που δίνουν εγγύηση στην broil king θα πάρω στα 10 άντε 7 μια άλλη και τέλος.
για την ποιότητα ψησίματος αμφιβάλω οτι παίζει ρόλο οτιδήποτε άλλο από την ισχύ του καυστήρα και την ποιότητα της σχάρας/επιφάνειας κάτι που αλλάζει σχετικά εύκολα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Με λίγη προσοχή και με μια συντήρηση στη 10-ετια, οι "φτηνές" (non Weber) σαν αυτή στα 299€ της προσφοράς, μια χαρά θα βγάλουν 20-ετια.

Αφημένες έξω σε χιόνια βροχές κι ήλιο, τη 10-ετια τη βγάζουν χαλαρά, με μια συντήρηση στην 5-ετια.

Οκ, μια σούπερ ντουπερ φουλ ανοξείδωτη κι ακριβή Weber, τη γράφεις διαθήκη στο εγγόνι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top