BBQ Weber Spirit and other grills in action


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Τηγάνι με wagyu, όπως είπα ήδη, λάδια κλπ δε θέλει.


Βγάζοντας τη μπριζόλα, προσέξτε πόσο λάδι έχει μείνει στο τηγάνι! Εκεί είναι όλη η νοστιμιά. Εκείνο, δε το πετάς. 😎

Αυτό το λίπος ψάχνω.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Τηγάνι με wagyu, όπως είπα ήδη, λάδια κλπ δε θέλει.


Βγάζοντας τη μπριζόλα, προσέξτε πόσο λάδι έχει μείνει στο τηγάνι! Εκεί είναι όλη η νοστιμιά. Εκείνο, δε το πετάς. 😎

Αυτό το λίπος ψάχνω.
Έχει ένδειξη για συν χορήγηση με λιπιτορ 40αρι? :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
Τώρα που έπεσα πάνω στο νήμα, λέω να ρωτήσω: οι ψησταριές κάρβουνου είναι διαφορετικές από αυτές του πέλλετ?

Να γράψω και αυτό που έχω διαβάσει εδώ και χρόνια: πολλοί υποστηρίζουν ότι ιδανικό λάδι για τηγάνισμα είναι το πυρηνέλαιο.
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Κάτι τέτοιο είχε φιάξει παλαιότερα ο Μιχάλης Μελίδης , ανοξείδωτο , γαμιστερό , το είχε δεί στο μαγαζί του και είχα μείνει με το στόμα ανοικτό . Ρώτησέ τον .
 

Μηνύματα
1.273
Reaction score
2.227

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Hello και από αυτό το θέμα. 🙂

Να σας ρωτήσω βρε παλικάρια, που τα ξέρετε και τα έχετε ψάξει όπως βλέπω. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα BBQ, σταθερό, με γκάζι, και λέω να αρχίσω (κάποια στιγμή) να το σχεδιάζω. Εδώ το χειμώνα έχει πολύ υγρασία (εύκολα +90%). Πιθανότατα θα έχει κάποιο σκέπαστρο, κάποιο νεροχύτη με ζεστό/ κρύο νερό....

Τα in-wall BBQs τα βλέπω λίγο πανακρίβου και piasoκolέ γωνία (Broil King πχ), και αναρωτιέμαι τι στο καλό έχουν και είναι τόσο ακριβά. Αξίζουν; Είναι τα μέταλλα; Κάποια ιδιαίτερη σχεδίαση; Που τα κάνει εύχρηστα; Κάτι άλλο;

Από τι μέταλλα πρέπει να είναι οπωσδήποτε ώστε να μη σκουριάσει μετά από χρόνια; Να καθαρίζεται εύκολα; Θα βοηθούσε σε κάτι να υπάρχει και καμινάδα από πάνω;

Thanks 🙂

Υγ: Έχω ήδη ένα στρογγυλό BBG με κάρβουνο, αλλά η αλήθεια είναι το βαριέμαι με όλη τη φασαρία της προετοιμασίας, και ψήνουμε μια στο τόσο. Θεωρώ πως με το γκάζι θα είναι ευκολότερο - συχνότερο.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ο λόγος που το θες σταθερό είναι μόνο για την ομορφιά ή και κάτι άλλο;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Και για αυτό. Μου αρέσει να είναι εκεί, κάτι σταθερό και όμορφο. Δεν θέλω το πέρα δώθε της σημερινής, το όπου να ναι. Συν ότι δεν τρελαίνομαι και εμφανισιακά. Άσε που το βλέπω κάθε μέρα. Αν είναι να το βλέπω κάθε μέρα τουλάχιστον να είναι ωραίο.

Έχω ένα χώρο στον κήπο, ένα παρτέρι στα 30-35m2 και έχουμε αποφασίσει να το κάνουμε καθιστικό κήπου με σκέπαστρο. Σκέφτομαι να μπει εκεί, καθώς εκεί θα είναι η τραπεζαρία και ένα μικρό καθιστικό. Απέναντι από το καθιστικό λέμε να κάνουμε ένα καλοκαιρινό σινεμά. Οθόνη έχω, μια ηχομπάρα θέλω (ή δύο ηχεία) και έναν απλό προβολέα.
 



Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Αλέξη έχε υπ όψην σου ότι τα χρήματα των σταθερών δεν είναι λίγα . Χτιστά είναι και αυτά .
Κάποια έχουν και μηχανισμούς για σούβλες.Δεν ξέρω πόσο θα σε βολέψει.
Πάντως σίγουρα θέλεις καμινάδα και ψηλή αν είναι δυνατόν . Οταν ψιλιφυσάει να μην σου φέρνει όλη την κάπνα κάτω.
Εχω δει κάμποσα σε φίλους , κάποια είναι λειτουργικά , κάποια όχι. Μερικά έχουν μέχρι και ξυλόφουρνο για ψήσιμο αλλά είναι μπελάς.
Ψάξε δες τι υπάρχει στην αγορά και αποφασίζεις.
Πάντως η ψηλή καμινάδα για μένα είναι αδιαπραγμάτευτη.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.200
Οποιαδήποτε από αυτές που υπάρχουν και σου αρέσει την προσαρμόζεις σε μια τέτοια κατασκευή. Οτιδήποτε άλλο θα είναι πιο ακριβό χωρίς λόγο. Ασε που θα μπορείς να κάνεις και εύκολα αναβαθμίσεις αν κάτι δεν σου αρέσει. Αυτές οι ψησταριές, τύπου BBQ, όπως βλέπεις έχουν καπάκι, δεν χρειάζονται καμινάδα. Καμινάδα θα χρειαστείς αν πας σε κατάσταση σχάρα, κάρβουνο (όχι ότι χρειάζεται αλλά για να μην τρως όλη την κάπνα στα μούτρα ειδικά όταν φυσάει ανάποδα).
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Στις ψησταριές υγραερίου θεωρώ ότι το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι το καθάρισμα.Γιαυτο προέβλεψε σε μια μόνιμη εγκατάσταση λύσεις που να σου κάνουν τη ζωη εύκολη όταν θα έρχεται η ωρα του καθαρισμού ,πχ αποσπωμενος
καδος και προφανώς αποσπωμενες σχάρες(ετσι και αλλιώς αποσπώμενες θα είναι).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Κάδο εννοείς για λάδι - λίπος;

Το συγκεκριμένο της φωτογραφίας έχει από κάτω ανοξείδωτο (όπως καταλαβαίνω τουλάχιστον) συρτάρι για αυτό το λόγο. Εκεί τα μαζεύει και βγαίνει. Θα υπάρχει ζεστό νερό δίπλα του οπότε θα καθαρίσει εύκολα. Τα υπόλοιπα με πιεστικό και θα φροντίσω να έχει λούκια για τα νερά.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Πολύ δύσκολο το κάνεις.
Θα 'εχεις και πιεστικό δίπλα για να καθαρίσεις τις σχάρες ? και λούκια για το νερό και τα λίπη ?
Υπερβολικά πολύπλοκο μου φαντάζει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Πολύ δύσκολο το κάνεις.
Θα 'εχεις και πιεστικό δίπλα για να καθαρίσεις τις σχάρες ? και λούκια για το νερό και τα λίπη ?
Υπερβολικά πολύπλοκο μου φαντάζει.
Δεν είναι. Πιεστικό υπάρχει ήδη. Αν δεις σε κάποια videos στο εξωτερικό αν έχεις το BBG στον κήπο αντί του μπαλκονιού το καθάρισμα είναι ευκολότερο. Λούκια θα γίνουν περιμετρικά του πατώματος των 35m2 έτσι κ αλλιώς για να φεύγουν τα νερά να μην γίνεται τσιπτάνας σε καθαρισμούς και βροχές. Θα φεύγουν υπόγεια. Ζεστό νερό θα υπάρχει έτσι κ αλλιώς σε νεροχύτη που θα κατασκευαστεί δίπλα. Ο ηλιακός είναι πολύ κοντά. Τα ντουλάπια από κάτω θα έχουν το γκάζι, πυροσβεστήρα αχρείαστος να ναι, διάφορα πράγματα για το ψήσιμο, κάδο σκουπιδιών κ.α. Θα τα κάνω όλα όπως πρέπει από πριν ώστε να έχω ευκολότερη ζωή αργότερα. Έτσι κάνω πάντα.

Όσο ευκολότερα τα κάνεις, τόσο περισσότερο θα ασχολείσαι, και τόσο περισσότερο θα τα ευχαριστιέσαι. Αλλιώς θα βαριέσαι, θα κουράζεσαι, και το αποτέλεσμα θα είναι να έχεις πετάξει χρήματα, να μην τα χρησιμοποιείς και να έχεις πιάσει το χώρο που ίσως θα ήταν καλύτερος για κάτι άλλο περισσότερο χρήσιμο.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.114
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top