BBQ Weber Spirit and other grills in action


Μηνύματα
288
Reaction score
270
Το αρνί στο φούρνο και πρώτη προσπάθεια για σουβλάκι στην υγραερίου με ένα μικρό μοτερακι που στηρίχθηκε με πατέντα αφού αφαίρεσα το ένα πλαϊνό στήριγμα.

IMG_20210502_122559.jpg
IMG_20210502_105107.jpg


Από γεύση καλό αν και μου στέγνωσε αρκετά , αναμενόμενο λίγο αφού τα κομμάτια ήταν χωρίς λίπος...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Λιγότερο ψήσιμο θα προτιμούσα γω.
Αν δεν κάνω λάθος, είναι άριστα well done.

Βεβαίως φαίνεται πόσο ζουμερά ήταν στο κόψιμο, και για τον μελιδη είναι εντελώς ωμά αυτά.. 😜😂🤣
 
Last edited:




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Βεβαίως φαίνεται πόσο ζουμερά ήταν στο κόψιμο, και για τον μελιδη είναι εντελώς ωμά αυτά.. 😜😂🤣
Ζουμερά, ξεζουμερά, όταν είναι αιμοσταγή τα κομμάτια δεν μπορώ να τα βλέπω.
Αν και αυτά όπως φαίνονται είναι πολύ καλύτερα από κάτι άλλα που βλέπω, ο Σπύρος μάλλον ξέρει να ψήνει.


Εγώ θέλω και κρούστα απ΄ έξω. :biggrin:
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ζουμερά, ξεζουμερά, όταν είναι αιμοσταγή τα κομμάτια δεν μπορώ να τα βλέπω.
Αν και αυτά όπως φαίνονται είναι πολύ καλύτερα από κάτι άλλα που βλέπω, ο Σπύρος μάλλον ξέρει να ψήνει.


Εγώ θέλω και κρούστα απ΄ έξω. :biggrin:
Κρούστα θέλουμε και οι αιμοσταγείς ;)
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Συμφωνώ και στα δύο. Όμως το εξωτερικό δεν αποτυπώνει την κατάσταση της μπριζόλας εσωτερικά.
Σκέψου το βοδινό σαν το γνωστό lava cake:
Μπορεί να είναι τραγανό έξω, αλλά ζουμερό μέσα.
Όπως θα προτιμούσα να μην φάω συμπαγές lava cake, έτσι θα προτιμούσα να μην φάω και καρκανιασμένη μοσχαρίσια ;)
 



Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Χτεσινό, ribeye black angus, στη broil king μέχρι τους 48 βαθμούς και infrared searing μετά μέχρι τους 54 βαθμους.
Και το burger της κόρης, η γυναίκα μου δεν με αφήνει να το ψησω λιγότερο. 😋
 

Attachments


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Μιας και βλέπω τις έχετε λιώσει τις ψησταριές σας και εγώ τρώγομαι για πείτε...αξίζει η ψησταριά υγραεριου σε σχέση με το κλασικό καρβουνο; Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ούτε να ψήσω ούτε γεύση. Ψήνω κλασικά στα κάρβουνα. Πόσο εύκολα καθαρίζουν μετά και με τι τροπο;
Είδα μια προσφορά και ψήθηκα γιατί βαρέθηκα να ανάβω φωτιά και να περιμένω
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Εύκολη, γρήγορη και σ' αυτή την τιμή είναι ευκαιρία.

Καθαρίζεται κάθε 4-5 ψησίματα με μια σπάτουλα αρχικά, μετά με καθαριστικό φούρνου (Fornet ή αντίστοιχο) και καλό ξέπλυμα.

Κάποιοι λένε ότι δεν έχει την μυρωδιά του κάρβουνου. Εγώ την προτιμώ. Πατάς ένα κουμπί, σε 5 λεπτά έχει πιάσει 250 βαθμούς και μόλις τελειώσεις το ψήσιμο την σβήνεις και δεν περιμένεις πότε θα σβήσουν τα κάρβουνα. Για εμένα που βαριόμουν αφόρητα την διαδικασία με τα κάρβουνα, δεν υπάρχει καλύτερο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εύκολη, γρήγορη και σ' αυτή την τιμή είναι ευκαιρία.

Καθαρίζεται κάθε 4-5 ψησίματα με μια σπάτουλα αρχικά, μετά με καθαριστικό φούρνου (Fornet ή αντίστοιχο) και καλό ξέπλυμα.

Κάποιοι λένε ότι δεν έχει την μυρωδιά του κάρβουνου. Εγώ την προτιμώ. Πατάς ένα κουμπί, σε 5 λεπτά έχει πιάσει 250 βαθμούς και μόλις τελειώσεις το ψήσιμο την σβήνεις και δεν περιμένεις πότε θα σβήσουν τα κάρβουνα. Για εμένα που βαριόμουν αφόρητα την διαδικασία με τα κάρβουνα, δεν υπάρχει καλύτερο.
Παρά την καλή προσφορά της, παραμένει λίγο τσιμπημένη σε σχέση με άλλες (ημι)ανώνυμες. Είναι λίγο ιεροσυλία να ρωτάω εδώ μέσα, αλλά σε τι περιμένει κανείς βελτιώσεις από τις άλλες, εάν θεωρήσουμε ότι στα νούμερα είναι όμοιες;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Έχω κι εγώ την ίδια απορία, π.χ. για αυτή που έβγαλε προσφορά το Praktiker και έχει το 1/3 της τιμής:

Δεν λέω ότι θα είναι το ίδιο, αλλά για κάποιον εντελώς ερασιτέχνη και με λίγη χρήση, είναι τύπου "όχι, μην την κοιτάς καν, δεν θα κάνεις δουλειά"; Ή είναι "οκ, θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά η άλλη είναι καλύτερη";
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top