Benq 5700-Epson 9400 or JVCN5b

Μηνύματα
146
Reaction score
445
Καλημερα
Με εχει πιασει φαγουρα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου και ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 3 προβολεις
Η βοηθεια που χρειαζομαι ειναι εαν αξιζει η οικονομικη υπερβαση για τον JVC
Εαν οχι ποιος απο τους αλλους 2
Αυτα τα λιγα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Εξαρτάται. Τι υλικό θα παίζει κυρίως, σε τι συνθήκες συσκότισης;
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Αν έχεις batcave (τέρμα σκοτεινός χώρος) ,τότε αξίζει ο jvc.
Σε πιο ελεγχόμενες συνθήκες φωτισμού καλύτερα ένας από τους άλλους δυο.
Σε κάθε περίπτωση ο jvc θα είναι ανώτερος, αλλά για να πάρεις το 100% του, θέλεις ιδανικά πλήρη συσκότιση.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
Έχω batcave με πλήρη συσκότιση
Για ταινίες 4Κ κ αθλητικά τον θέλω κ προβάλω προς το παρόν σε 124’’ με προοπτική για σταθερή μεγαλύτερη
 


Μηνύματα
66
Reaction score
3
Ναι αλλά τι γίνεται με τα λιγότερα πίξελ; Το ίδιο δίλημμα έχω τώρα (με την συμβουλή των ανώτερων αντί tw7400 τον tw9400) και μάχη ανάμεσα σε w5700 και 9400. Η benq έχει καλύτερο pixel shifting. Κι επιπλέον σε πλήρη συσκότιση τα 1800 lumen δεν είναι αρκετά;
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Ναι αλλά τι γίνεται με τα λιγότερα πίξελ; Το ίδιο δίλημμα έχω τώρα (με την συμβουλή των ανώτερων αντί tw7400 τον tw9400) και μάχη ανάμεσα σε w5700 και 9400. Η benq έχει καλύτερο pixel shifting. Κι επιπλέον σε πλήρη συσκότιση τα 1800 lumen δεν είναι αρκετά;
Για υλικο SDR ειναι ικανοποιητικα. Για υλικο HDR ομως........?? Επισης ,οταν μπορεις να εχεις στο χωρο προβολης σου πληρη συσκοτιση,τοτε ειναι προτιμωτεροι προβολεις με οσο το δυνατον περισσοτερο μαυρο,και αντιθεση,για να αναδειχθουν αυτα τα πλεονεκτηματα. Γι'αυτο αλλωστε σε αυτην την περιπτωση ιδανικος θα ηταν ενας JVC, εαν και εφ'οσον το badget το επιτρεπει.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Για υλικο SDR ειναι ικανοποιητικα. Για υλικο HDR ομως........?? Επισης ,οταν μπορεις να εχεις στο χωρο προβολης σου πληρη συσκοτιση,τοτε ειναι προτιμωτεροι προβολεις με οσο το δυνατον περισσοτερο μαυρο,και αντιθεση,για να αναδειχθουν αυτα τα πλεονεκτηματα. Γι'αυτο αλλωστε σε αυτην την περιπτωση ιδανικος θα ηταν ενας JVC, εαν και εφ'οσον το badget το επιτρεπει.
Άρα αν είναι να πάρω προβολέα non native 4K καλύτερα έναν Epson με μεγάλο contrast, lumen και HDR. Οπότε όπως μου επισημανατε κλείνω προς τον 9400. Παρεμπιπτόντως είδα (σε βίντεο) τον DLA-N5 σε σύγκριση με Sony 270es και τον 9400 και πραγματικά ο JVC σκίζει. Νομίζω ότι είναι λίγο καλύτερος κι από τον Sony. Στο βίντεο επιπλέον κάνει κοντινό στο πανί και πραγματικά το native 4K δεν έχει ούτε ένα εμφανές πίξελ. Είναι αριστούργημα. Παραθέτω λινκ
 



Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγώ θα τολμούσα να ζητήσω την υπόλοιπη αλυσίδα .
Player ;
Οθόνη ;
Επεξεργαστής εικόνας ;
Καλιμπραρισμα θα κάνεις η όχι ;
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
Καλησπερα
Καλιμπραρίσμα από καστρουνη εννοείται
Οθόνη έχω μια με μοτέρ 124’’ η οποία αναμένεται να αλλαχθεί από σταθερή
Player nvidia shield -Zidoo 9xs-Nova-Vu zero 4K
Επεξεργαστή έχω το DVDO τώρα όμως με τον προτζέκτορα τον καινούριο θα παίξω για κάνα χρόνο απευθείας από τον ενισχυτή
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Οκ
Μια χαρά τότε .
Άποψη μου ρίξε τα λεφτά σε σταθερή καλή οθόνη .
Αυτή θα μείνει όταν έρθει ο ώρα για αλλαγή προτζεκτορα ξανά .
Προτιμώ πχ stewart οθόνη και epson 9400 παρά jvc και noname οθόνη .
Επίσης ρωτά τον κάστρουνη την γνώμη του .
Κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς ...
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Εγώ πάντως λέω ότι στα διπλάσια λεφτά (+) που κάνει ο JVC δεν νομίζω ότι θα πάρεις πάνω από 10% καλύτερη εικόνα συνολικά.
Μήπως να πάρεις τον epson και τα ρέστα να τα ρίξεις αλλού ;);
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Τα ποσοστά είναι προσωπική εκτίμηση του καθενός. Για κάποιον αυτή η (κατ' εκτίμηση ???) 10% διαφορά αντιστοιχεί σε εικόνα που σε ικανοποιεί απόλυτα, για κάποιον άλλο σε τρώει γιατί δεν έκανες την υπέρβαση και έμεινες στη μετριότητα.

Μην ξεχνάμε ότι στην περίπτωση του JVC μιλάμε για native 4K που δουλεύει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο προβολέα.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Μπορεί το 10% να είναι προσωπική εκτίμηση αλλά δεν νομίζω να πέφτω πολύ έξω.
πχ απο το https://7review.com/


View attachment 148388


View attachment 148389
Μαζί σου. Για κάποιους μπορεί να είναι και λιγότερο από τόσο.

Όμως -προσωπικά- δεν θα δεχόμουν το ψευδο4Κ ή ένα 4Κ που να μην δουλεύει όπως δουλεύει τώρα στους JVC. Γι' αυτό και περίμενα να διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες των JVC πριν περάσω στο 4Κ.
Προσωπική άποψη πάλι: αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για JVC αξίζει το βήμα προς τα εκεί.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Εγώ πάντως λέω ότι στα διπλάσια λεφτά (+) που κάνει ο JVC δεν νομίζω ότι θα πάρεις πάνω από 10% καλύτερη εικόνα συνολικά.
Μήπως να πάρεις τον epson και τα ρέστα να τα ρίξεις αλλού ;);
Και θα κάνεις τρομερό λάθος.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Οκ
Μια χαρά τότε .
Άποψη μου ρίξε τα λεφτά σε σταθερή καλή οθόνη .
Αυτή θα μείνει όταν έρθει ο ώρα για αλλαγή προτζεκτορα ξανά .
Προτιμώ πχ stewart οθόνη και epson 9400 παρά jvc και noname οθόνη .
Επίσης ρωτά τον κάστρουνη την γνώμη του .
Κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς ...
Ξεχνιέσαι μου φαίνεται. Παίζει άσχημα ο Epson σου σε βαμμένο κόντρα πλακέ; Είναι εξαιρετικό μηχανάκι.
Όποτε τον είδα στο χώρο σου δε μου έλειψε σχεδόν τίποτα (λίγο το επίπεδο μαύρου). Αλλά από πίσω του έχει κι ένα lumagen pro να κάνει tone mapping, 3d lut, auto aspect κλπ κλπ. Μην το ξεχνάς αυτό.
Αν τον είχες σκέτο και τον έβαζες δίπλα σε ένα native 4k προβολέα με δυναμικό tone mapping καταλαβαίνεις τι θα γινόταν. ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.324
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top