benq w1070 μεταχειρισμένος ή νεος χαμηλου budget?

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλησπέρα σε ολους!
Σκέφτομαι αρκετο καιρο τωρα να στησω ένα mini home cinema για ταινιες , σειρες και χαλαρο gaming
Δυστυχώς ο χώρος εχει αρκετους περιορισμούς οπότε παμε σε οθόνη max 92' και προβολη από τραπεζάκι σε απόσταση 2.5-2.80 μετρα.
Από αυτά που εχω διαβασει δεν εχω και παρα πολλές επιλογες…
Αρχικα σκεφτομουν για το benq w1070 που τον βρίσκεις κοντα στα 350-400 e, βγαζει τις ιντσες που θέλω αλλα είναι αρκετα παλιος πια. Επίσης δεν εχω ιδεα τι γινεται με το RBE...
Με προβληματιζει όμως το ότι με 100e παραπανω μπορω να παω σε καινουργιο optoma hd144x ή 143χ αν και θα είναι πολύ δύσκολο να βγάλει την οθόνη που θα ήθελα.
Εχει παίξει κατά καιρους σε καλη τιμη και o viewsonic pro που πολλοι λενε ότι πολύ καλη επιλογή.
Για τον Epson EH-TW650 τι λετε??
Τέλος πετυχα και τον benq w2000 στα 500e με λιγες ωρες και εγγυηση...

Γενικά αξιζει η αγορα μεταχειρισμένου ή καλυτερα να μαζεψω παραπανω χρηματα και να παω σε καποιο καινουργιο??? Κάθε πρόταση θα είναι χρήσιμη!!!
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Έχω τον benq w1070 και δεν έχω παρατηρήσει RBE ποτέ κατά τη θέαση ταινίας. Μόνο σε γράμματα με μαύρο φόντο και κουνώντας τα μάτια επί σκοπώ το έχω παρατηρήσει.
Συμβουλή: Πάρε προβολέα άμεσα!
Εγώ θα πήγαινα για τον 2000 που λες, μεταχειρισμένο. Κι εγώ μεταχειρισμένο με 140 ώρες τον πήρα (τον 1070) και τώρα πια τον έχω 4 χρόνια με 1500 ώρες και είναι απροβλημάτιστος. Μη σε φοβίζει το μεταχειρισμένο. Ταινίες, παιχνίδι, μέχρι και απλό browsing στο internet. Ο αδερφός μου σε κάποια φάση που είχε συνδέσει το pc του πάνω, έκανε και γράψιμο κώδικα στις 107 ίντσες.
Όπως τα λες είναι, μην πάρεις τόσο παλιό μηχάνημα (1070), πάρε το πιο νέο (2000)
Τους άλλους άστους, γιατί δεν ανοίγουν μεγάλη εικόνα από τη θέση που θα τους τοποθετήσεις. Και πίστεψέ με, από τα 2.80 μέτρα θέαση, θα ανοίξεις κι άλλο, όχι μόνο 92.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Καλώς ήρθες!

Μεταχειρισμένος DLP χαμηλής τιμής με αρκετές ώρες = Σκόνη που πρέπει να καθαριστεί αφού συνήθως δεν έχουν φίλτρα.
Τα καταφέρνεις με τα λυσίματα;
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
Φαντάζομαι θα υπάρχουν video στο YouTube πως τον ανοίγουμε και καθαρίζουμε...ο benq w2000 αξίζει τα 500 μεταχειρισμένο??? Παιδιά η εικόνα στους hd144x είναι τόση χειρότερη από τον w1070???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Φαντάζομαι θα υπάρχουν video στο YouTube πως τον ανοίγουμε και καθαρίζουμε...ο benq w2000 αξίζει τα 500 μεταχειρισμένο??? Παιδιά η εικόνα στους hd144x είναι τόση χειρότερη από τον w1070???
Οι χαμηλής κατηγορίας DLP έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους. Σημαντικότερο είναι να δεις την ευελιξία εγκατάστασης και τις δυνατότητες.
 



Μηνύματα
5
Reaction score
1
καλημέρα σε ολους! Η αναζητηση τελειωσε και πλεον είμαι πανευτυχης κατοχος ενός benq w2000 που αγοραστηκε από το φιλο Νικο , μελος του forum, τον οποιο ευχαριστω πολύ για την αψογη συνεργασια. Ηθελα μονο να ρωτησω 2 πραγματα τους ειδικους...Εχω το προτζεκτορα συνδεδεμενο με laptop για ταινιες full hd-bluray, το laptop όμως εχει οθονη αναλυσης 1388χ768, αυτό σημαινει ότι την ιδια αναλυση δινει και στο προτζεκτορα ή λειτουργει ως δευτερη οθονη με την αναλυση του προτζεκτορα? Επισης πως καθαριζουμε την λαμπα ? θελει καποιο ειδικο πανακι? Ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Μόλις παίζει το laptop στον pj, κάνε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και δες την ανάλυση που δίνει και αν μπορείς να την αλλάξεις.
Λάμπα γιατί να καθαρίσεις; Εγώ δεν θα την πείραζα αν ήμουν στη θέση σου.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Θα πειραματιστώ το βραδυ, αν δεν αλλαζει θα πρεπει να βρω άλλη λυση για την αναπαραγωγή...Οσον αφορα το καθαρισμο όταν η σκηνη είναι τελειως σκοτεινη βλεπω σε ένα συγκεκριμενο σημειο μια θολουρα , σε ολος τις υπολοιπες συνθήκες είναι αψογη η εικονα και για αυτό το αναφερω. το εκανα με ένα πανακι για γυαλια και θα το τσεκαρω και αυτό το βραδυ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Είναι λογικό να μη διορθώθηκε αφού η λάμπα εκπέμπει γενικά φως και είναι απίθανο να ευθύνεται. Το πρόβλημα είναι αλλού στη διαδρομή του φωτός, στο panel ή μετά.
Αυτά εννοούσα τότε. ;)

Όσον αφορά το laptop, ή θα επιλέξεις διαφορετική ανάλυση σε κάθε οθόνη ή θα επιλέξεις μόνο τον προβολέα απενεργοποιώντας την δική του. Ανάλυση 1920x1080.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.494
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top