Best Dac in the world?

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Δεν ξέρω αν το νέο Okto Research Dac8 Stereo είναι το καλύτερο, αλλά σίγουρο πως πέτυχε τις καλύτερες μετρήσεις στο Audio Science Review https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/okto-dac8-stereo-dac-review.14705/

Σε μία συσκευή έχουμε streamer, dac και προενισχυτή, σε μια πολύ καλή τιμή στα EUR1454. Για streamer χρησιμοποιεί Raspberry Pi 4 και επιτρε΄πει την εγκατάσταση Volumio, Moode, Runeaudio ή Ropieee.

Τελικά το αποφάσισα και έβαλα παραγγελία, με χρόμο αναμονής από έξι εώς οκτώ εβδομάδες, ενώ θα αντικαταστήσει ένα mac mini 2014 και το Benchmark Dac2L.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν ξέρω αν το νέο Okto Research Dac8 Stereo είναι το καλύτερο, αλλά σίγουρο πως πέτυχε τις καλύτερες μετρήσεις στο Audio Science Review https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/okto-dac8-stereo-dac-review.14705/

Σε μία συσκευή έχουμε streamer, dac και προενισχυτή, σε μια πολύ καλή τιμή στα EUR1454. Για streamer χρησιμοποιεί Raspberry Pi 4 και επιτρε΄πει την εγκατάσταση Volumio, Moode, Runeaudio ή Ropieee.

Τελικά το αποφάσισα και έβαλα παραγγελία, με χρόμο αναμονής από έξι εώς οκτώ εβδομάδες, ενώ θα αντικαταστήσει ένα mac mini 2014 και το Benchmark Dac2L.
Φιλε μου,συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα αγοραζεις ενα dac με κλειστα ματια χωρις να το ακουσεις;Ξερεις ποσοι την εχουν πατησει ετσι;

Εχεις διαβασει οτι το Τopping D90 επισης δεν ειναι το καλυτερο dac του "κοσμου",οπως πολλοι αναφερουν στο ASR?

Στο λεω για να σε προστατευσω...
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Φιλε μου,συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα αγοραζεις ενα dac με κλειστα ματια χωρις να το ακουσεις;Ξερεις ποσοι την εχουν πατησει ετσι;

Εχεις διαβασει οτι το Τopping D90 επισης δεν ειναι το καλυτερο dac του "κοσμου",οπως πολλοι αναφερουν στο ASR?

Στο λεω για να σε προστατευσω...
Καλημέρα Γιάννη,

θεωρώ πως η δουλειά ενός dac είναι η όσο το δυνατόν πιο πιστή μετατροπή μιας φηφιακής σειρές σε αναλογικό σήμα. Απλά κάποιοι κάνουν αυτή τη δουλειά καλύτερα από άλλους. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα dac με λιγότερο καλές μετρήσεις μπορεί να θεωρηθεί "πιο καλό" 'οταν είναι αντικειμενικά λιγότερο ακριβές.
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Από ότι φαινεται το Stereophile αποφάσισε να παρεκλίνει λίγο της πολιτικής του, που απαιτεί US-based representation και δημοσίευσε δοκιμή του Okto Research Dac8 stereo

Το άρθρο υπάρχει εδώ https://www.stereophile.com/content/okto-dac8-stereo-da-processor

Ενδιαφέρον σχόλιο πως το επιπεδο θορύβου που μέτρησαν, ήταν αυτό του analyzer: In fact, the noise floor with a full-scale 24-bit tone in this graph (blue and red traces) is actually that of the analyzer.

Η τελική σύγκριση είναι με το MBL N31, το οποίο κοστίζει 10 φορές περίσσότερο. Καθόλου άσχημα!
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Από ότι φαινεται το Stereophile αποφάσισε να παρεκλίνει λίγο της πολιτικής του, που απαιτεί US-based representation και δημοσίευσε δοκιμή του Okto Research Dac8 stereo

Το άρθρο υπάρχει εδώ https://www.stereophile.com/content/okto-dac8-stereo-da-processor

Ενδιαφέρον σχόλιο πως το επιπεδο θορύβου που μέτρησαν, ήταν αυτό του analyzer: In fact, the noise floor with a full-scale 24-bit tone in this graph (blue and red traces) is actually that of the analyzer.

Η τελική σύγκριση είναι με το MBL N31, το οποίο κοστίζει 10 φορές περίσσότερο. Καθόλου άσχημα!

Δεν μας είπες όμως ... τελικά το παρέλαβες ; δικές σου εντυπώσεις ;
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
οι δικές μου εντυπώσεις λοιπόν....

θα ξεκινήσω από τις αρνητικές, πρώτα από όλα ο μεγάλος χρόνος αναμονής που μάλλον ξεπέρασε τις οκτώ εβδομάδες, πιθανών να έφτασε τις δώδεκα. Να ομολογήσω πως υπήρξαν στιγμές που ήθελα να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω ένα Benchmark Dac3 or RME. Όταν έφτασε, αποφάσισα να δοκιμάσω διαφορετικά streaming software, όπως το volumio, DietPi, piCorePalyer. Σαν να μην έφταναν αυτές οι επιλογές, δοκίμασα και το RoPiee με Roon. Η τελευταία επιλογή δεν κράτησε πολύ κυρίως λόγω του κόστους του Roon, αλλά το RoPiee ήταν σταθερό, απροβλημάτιστο και αξιόπιστο σαν βράχος! Από τις υπόλοιπες επιλογές τελικά επικράτησε το volumio κυρίως γιατί μπορούσα να το διαχειριστώ μόνος μου. Τα άλλα χρειάζονται εμπειρία σε linux programming.

Σήμερα χρησιμοποιείται είτε σαν dac, όπου σε μια USB θύρα συνδέεται ένα mac mini 2018 για streaming Spotify, Qobuz, ERT webradio, BBC Radios, etc, είτε σαν streamer/dac όπου η δεύτερη USB θύρα καταλαμβάνεται από το Raspberry pi4 8GB RAM (special order), που τρέχει volumio για streaming Spotify, Qobuz, web radios.

Το έχω συγκρίνει με δύο άλλα dac, το Benchmark Da2L και το RME ADI-2 DAC FS. Αυτό που κάνει εντύπωση στο Οκτο είναι η εντύπωση πως η μουσική έρχεται αβίαστα, χωρίς θόρυβο ή παραμορφώσεις. Έχουμε παρατηρήσει, οικογενειακώς, πως ακούμε πλέον μουσική πολύ πιο δυνατά από ότι στο παρελθόν. Δεν υπάρχει κόπωση ή παραμόρφωση. Επίσης, έχουμε παρατηρήσει πως σε κομμάτια που γνωρίζουμε για δεκαετίες και έχουμε ακούσει για εκανοντάδες φορές, υπάρχει μουσική που δεν ακούγαμε στο παρελθόν και έχουν περάσει διαφορετικά συστήματα από το σπίτι μας, από Magnepan, Focal, B&W Nautilus, Krell, etc.

Εδώ να αναφέρω πως η τοποθέτηση των ηχείων και μια μικρή φροντίδα στο χώρο με τοποθέτηση των GIK bass traps 244, έγινε με τη βοήθεια του Χάρη (zackman). Θεωρώ πως έχουν παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα και έπεται συνέχεια...

Για εμένα τα πρόβληματα που ανέφερα στην αρχή έχουν σχέση με το γεγονός πως η εταιρία είναι πολύ νέα. Από την άλλη, η απόλαυση που προσφέρει είναι σημαντικότερη και θεωρώ πως ήταν μια πολύ καλή αγορά.
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top