Best Thrillers...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Προσωπικά είμαι λάτρης του είδους και δεν χάνω ευκαιρία για λίγο ανατριχίλα...μπρρρ
Θεωρώ ότι ένα thriller μπορεί να είναι από εντελώς μάπα ταινία έως και αριστούργημα. Είναι από τις ταινίες όπου σκηνοθέτης, σενάριο και ηθοποιοί πρέπει να είναι πολύ - πολύ δυνατοί για να μην καταλήξει σε παρωδία αλλά να αφήσει κατάλοιπα στον θεατή για αρκετό καιρό, όχι με αίματα και άντερα πεσμένα στο πάτωμα :lol: αλλά κυρίως με ψυχολογική πίεση.

Ποιές ταινίες θεωρείτε κορυφαίες του είδους?
 


Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Με τυχαία σειρα:
1.Η προφητεία νο1.
2.Εξορκιστής
3.Η Μετεμψύχωση
4.6η Αίσθηση
5.Ψυχώ (κλασική)

και άλλες σίγουρα. Αυτές μου έρχονται πρώτες στο μυαλό.
 


Μηνύματα
47
Reaction score
0
M (fritz Lang)
Night of the hunter(charles laughton)
cat people (jacques Tourneur)

Δεν αντεχω να δω σημερινα θριλλερ ρε γαμωτο..Οσο σκεφτομαι οτι πια ντρεπονται να δειξουν τα βυζια μιας σταρ, αλλα δεν εχουν κανενα ενδοιασμο να δειξουν τα αντερα της,μου γυριζουν και τα δικα μου.Γι'αυτο προτιμω τους σκηνοθετες που σε αφηναν να φανταστεις το κακο και ετσι το εκαναν πιο τρομακτικο.Πολλοι πιτσιρικαδες γελανε με διαφορους Freddie,predators κλπ.Αν δουν ποτε το Μ τα γελια θα κοπουν για καιρο.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τάκη το cat people είναι μια εξαιρετική ταινία που πολύ θα ήθελα να την έχω σε dvd...
Και φυσικά φοβερό soundrack (το είχα κάποτε σε βυνίλιο αλλά "πέθανε" και τώρα παίζει σε cd), επίσης μια εξαιρετική αγορά.

- Μια ταινία που μου έχει μείνει είναι το angel heart, με μικι ρουρκ και ρομπερτ ντε νίρο, όποιος δεν το έχει δει να το δει...

- Από τα σχετικά φρέσκα και κυρίως λόγω ευρηματικού σεναρίου - story, είναι η 6η αίσθηση που μου άρεσε. Το slogan στο dvd "μια ταινία που σίγουρα θα ξαναδείτε" είναι αληθινό πέρα για πέρα.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τάκη το cat people είναι μια εξαιρετική ταινία που πολύ θα ήθελα να την έχω σε dvd...
Και φυσικά φοβερό soundrack (το είχα κάποτε σε βυνίλιο αλλά "πέθανε" και τώρα παίζει σε cd), επίσης μια εξαιρετική αγορά.

- Μια ταινία που μου έχει μείνει είναι το angel heart, με μικι ρουρκ και ρομπερτ ντε νίρο, όποιος δεν το έχει δει να το δει...

- Από τα σχετικά φρέσκα και κυρίως λόγω ευρηματικού σεναρίου - story, είναι η 6η αίσθηση που μου άρεσε. Το slogan στο dvd "μια ταινία που σίγουρα θα ξαναδείτε" είναι αληθινό πέρα για πέρα.
Cat People...... http://www.play.com/play247.asp?sea...hstring=cat+people&page=search&Go.x=15&Go.y=8

6 λιρες με ελληνικους υποτιτλους
__________

6η αίσθηση ........ πανεξυπνη σκηνοθεσια

Ο καλυτερος διαλογος της ταινιας...

- Cole Sear : I want to tell you my secret now.
.......
- Cole Sear : I see dead people.
- Malcolm Crowe : In your dreams?
[Cole shakes his head no]
- Malcolm Crowe : While you're awake?
[Cole nods]
- Malcolm Crowe : Dead people like, in graves? In coffins?
- Cole Sear : Walking around like regular people. They don't see each other. They only see what they want to see. They don't know they're dead.
- Malcolm Crowe : How often do you see them?
- Cole Sear : All the time.

--------------------------------------------------------------------------------
Η ατακα κλειδι της ταινιας

Cole Sear : They see only what they want to see.

--------------------------------------------------------------------------------
Πηγε να βοηθησει ο σκηνοθετης, αλλα που να παει το μυαλο στην ανατροπη...

- Malcolm Crowe : [after being shot by Vincent Gray] I think I'm okay really. I think it just went in and out. I... It doesn't even hurt anymore.


- Cole Sear : Tell me a story about why you're sad.
- Malcolm Crowe : Do you think I'm sad?
[Cole nods]
- Malcolm Crowe : What makes you think that?
- Cole Sear : Your eyes told me.

--------------------------------------------------------------------------------
Και ο διαλογος της ανατροπης...

- Malcolm Crowe : [to Anna sleeping in a chair] Anna?
- Anna Crowe : [in her sleep] I miss you.
- Malcolm Crowe : I miss you too.
- Anna Crowe : Why Malcolm? Why?
- Malcolm Crowe : What, what is it?
- Anna Crowe : Why did you leave me?
- Malcolm Crowe : I didn't leave you.
[the ring Anna is holding falls out of her hand to the floor, and Malcolm suddenly remembers everything] ((( - They see only what they want to see - )))

- Malcolm Crowe : [after realizing the time has come for him to move on] I think I can go now. Just needed to do a couple of things. I needed to help someone. I think I did. And I needed to tell you something. You were never second, ever. I love you. You sleep now. Everything will be different in the morning.
- Anna Crowe : [in her sleep] Goodnight Malcolm.
- Malcolm Crowe : Goodnight sweetheart.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
1) 6th Sence: ΚΟΡΥΦΑΙΟ
Το έχω δει πάνω από 4 φορές..............
Η σκηνή με τον μικρό Cole στην τουαλέτα ΑΠΑΙΤΕΙ μεγάλη ένταση και οι τρίχες σας ηρεμιστικό!!!

2) The Others: πολύ καλό (αλλά αν έχεις δει το 6th Sence ψυλιάζεσαι το τέλος στα μισά της ταινίας)

3) Angel Heart: επίσης κορυφαίο, με τον Μικι Ρουρκ να παίζει καταπληκτικά, και το 2-λεπτο του Robert De Niro (ναι.....αυτό με το.....αυγό!!) να είναι όλα τα λεφτά!! Τρομερό soundtrack

4) OMEN I : άψογη.........θυμάμαι ακόμα τα χνώτα του ροτβάιλερ και το βλέμα του μικρού στο τέλος!!! Μπρρρρρρρ

5) Exorcist I : Κλασική και κορυφαία (για πολλές νύχτες με insomnia...........Ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς ότι την είδαμε σε πιο "τρυφερή" ηλικία!!)
 


Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
2) The Hours: πολύ καλό (αλλά αν έχεις δει το 6th Sence ψυλιάζεσαι το τέλος στα μισά της ταινίας)
Γιάννη..... το the others εννοείς ?

Η δική μου λίστα είναι

Α) The Shining (Κιούμπρικ, Κινγκ & νίκολσον.... ο συνδιασμός που σκοτώνει).
Β) 6th sense
Γ) The Others
Δ) The ring (το γιαπωνέζικο)
Ε) Battle Royale

Δεν θυμάμαι άλλα..... αν είχα λίστα ολόκληρη με θρίλερ σίγουρα θα έβαζα άλλα με άλλη σειρά προτεραιότητας :wink:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Η δικιά μου λίστα απόλαυσης :shock:

Ψυχώ
Οι άλλοι
6η αίσθηση
Η λάμψη
H Προφητεία
Ο εξορκιστής
Ringu
και το Alien 1 (το ξέρω ότι δεν παίζει ακριβώς σε αυτή τη κατηγορία αλλά όπως και να το κάνεις έχει μία ατμόσφαιρα!)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Για μενα η κορυφαία ατάκα της 6ης αίσθησης:
_Grandma says hi!
....
_On the question you asked her, she says the answer is "Εvery single day!"

Απίθανο!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
2) The Hours: πολύ καλό (αλλά αν έχεις δει το 6th Sence ψυλιάζεσαι το τέλος στα μισά της ταινίας)
Γιάννη..... το the others εννοείς ?

Ωωωωωχχχχχχχχχχχχχ

Όντως Στέλιο!!
Το διόρθωσα ήδη!!!

(όποιος βιάζεται..... :roll: :roll: ....)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top