Blackout cloth - οθόνη προβολέα. Από πού το έχετε αγοράσει? (Παράθεση link)

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Καλησπέρα.
Μετά την πολύ καλή προσφορά ιντερνετικού μαγαζιού αγόρασα τον Epson 5650.
Με έχει πιάσει μια μανία να φτιάξω fixed frame οθόνη με blackout cloth.
Αρχικά αγόρασα από ΙΚΕΑ την κορνίζα bjorksta που θα αποτελέσει το πλαισιο στο οποίο θα τοποθετηθεί το ύφασμα.
Σε μια εξόρμηση στην τοπική αγορά των Χανίων σε υφασματαδικα διαπίστωσα πως η εύρεση του υφάσματος δεν είναι κάτι τόσο απλό.
3 διαφορετικά καταστήματα 3 διαφορετικά υφάσματα - από στυλ καραβόπανο έως εντελώς πλαστικό.
Όσοι έχουν φτιάξει οθόνη μπορείτε να παραθέσεις link για το πιο ύφασμα χρησιμοποιήσατε ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
ελάχιστοι πιστεύω χρησιμοποιούν κάποια πατέντα με ύφασμα,
συνήθως καταλήγουν σε τέτοιο υλικό και πειραματισμούς σε περιπτώσεις που χρειάζονται ηχοπερατή οθόνη

εσύ χρειάζεσαι ηχοπερατή?
πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις και γιατί ίντσες μιλάμε?
 




Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αν δεν θέλεις ηχοπερατη, για να μπουν τα ηχεια από πίσω, άσε το ύφασμα. Φτιάξε μια οθόνη από mdf ή pvc και βαψε τη από άσπρη έως γκρι ανάλογα με το gain που θέλεις.
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγώ σου προτείνω να ανοίξεις ιντσες στον χώρο σου χωρίς οθόνη
Άνοιξε όσο πιο πολύ μπορείς για να αλλάξεις γνώμη
Θεωρώ ότι γύρω στις 120 - 130 ιντσες είσαι καλά
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
H απαντηση των ιντσων ισως δωσει και κατευθυνση ως προς τον τυπο οθονης....ας περιμενουμε του γιατι μονο 85.
 


Μηνύματα
120
Reaction score
0
Υπαρχει περιπτωση καποιος να μην παρασυρθει απο την διαθεση κριτικης για το τι θα κανω στο σπιτι μου και να με βοηθησει?

ΖΗΤΑΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ για το πανι.

ΤΟ Π Α Ν Ι

Οποιος το πηρε και του αρεσε η εικονα του απο που το πηρε?
 

Μηνύματα
256
Reaction score
219
Υπαρχει περιπτωση καποιος να μην παρασυρθει απο την διαθεση κριτικης για το τι θα κανω στο σπιτι μου και να με βοηθησει?

ΖΗΤΑΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ για το πανι.

ΤΟ Π Α Ν Ι

Οποιος το πηρε και του αρεσε η εικονα του απο που το πηρε?
Ο συμφ/της Susano LX90..."νομίζω έφερε απο Φινλανδία - Νορβηγία, .........αλλά αμα συνεχίζεις να φωνάζεις ....!!!!!!!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Προφανώς δεν είναι κανένας ικανοποιημένος από το πανί που έχει αγοράσει και για αυτό δεν στο συστήνει .
Αντιθέτως όλοι όσοι σου προτείνουν κάτι άλλο το έχουν δοκιμασει και ξέρουν .
Κάνε ότι καταλαβαίνεις λοιπόν χωρίς φωνές και δήθεν απόγνωση .
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ο συμφ/της Susano LX90..."νομίζω έφερε απο Φινλανδία - Νορβηγία, .........αλλά αμα συνεχίζεις να φωνάζεις ....!!!!!!!
Από Νορβηγία ήταν αλλά μιλάμε για ηχοπερατο πανί και δε νομίζω ότι θέλει κάτι τέτοιο ο op.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
9
Δεν προχώρησα σε προβολέα γιατί η απόσταση θέασης είναι στα 9 μέτρα και παρόλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν αντιλαμβάνομαι πως οι προβολείς ανοίγουν έωσ τις 300 ίντσες αλλά διατηρούν την απόδοση σταθερή. Με άλλα λόγια πως θα βρω ποιος είναι ο ιδανικός προβολέας για πχ 140 ιντσες αλλά για την θέση που θα κάθομαι. Ακόμη και εξειδικευμένα καταστήματα δεν μπορούν να απαντήσουν. Αν έχει κανείς ιδέα μου λέει!
Ζητώ συγγνώμη που γράφω στον φίλο που αναζητεί οθόνη, του οποίου θα του πρότεινα να ψάξει και να δει σχετικά βιντεο στο youtube όπου πολλοί αμερικανοί έχουν κάνει σχετικές αναρτήσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Δεν προχώρησα σε προβολέα γιατί η απόσταση θέασης είναι στα 9 μέτρα και παρόλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν αντιλαμβάνομαι πως οι προβολείς ανοίγουν έωσ τις 300 ίντσες αλλά διατηρούν την απόδοση σταθερή. Με άλλα λόγια πως θα βρω ποιος είναι ο ιδανικός προβολέας για πχ 140 ιντσες αλλά για την θέση που θα κάθομαι. Ακόμη και εξειδικευμένα καταστήματα δεν μπορούν να απαντήσουν. Αν έχει κανείς ιδέα μου λέει!
Ζητώ συγγνώμη που γράφω στον φίλο που αναζητεί οθόνη, του οποίου θα του πρότεινα να ψάξει και να δει σχετικά βιντεο στο youtube όπου πολλοί αμερικανοί έχουν κάνει σχετικές αναρτήσεις.
άνοιξε ένα θέμα με το πρόβλημα σου...;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.940
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top