Blind test Βινυλιο VS Spotify

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Πριν λιγες μερες αποφασισα να κανω το εξης απλο. Να συνδεσω στον ενισχυτη μου ενα RCA σε Jack καλωδιο και να ακουω μεσω spotify στο "καλο" συστημα. Μου ηρθε λοιπον η ιδεα να κανω ετσι και ενα απλο πειραμα:Να συγχρονίσω ενα τραγουδι απο βινυλιο με το ιδιο τραγουδι streamed απο spotify. Ετσι θα μπορουσα να συγκρινω real time το αναλογικο με το τερμα ψηφιακο στο συστημα του σπιτιου μου. Το αναλογικο μερος εχει ως εξης:
-Ενισχυτης:Marantz 4400(restored)
-Πικαπ: Pro-ject Essential II(μονη αναβαθμιση, το ματ απο φελλο)
-Phono: Cambridge Audio 551P συνδεδεμενο με καλωδιο της ιδιας εταιρειας
-Ηχεια: Acoustic Energy 301
Το ψηφιακο ειναι απλα το κινητο μου με spotify premium(αν κανει διαφορα), ενα πολυ μακρυ Rca to jack της πλακας(αν κουνησω λιγο το κινητο σταματαει) και ο ιδιος ενισχυτης, στα ιδια ηχεια.
Το πρωτο κομματι του τεστ εγινε με μια ολοκαινουργια remastered 180gr κοπια του Fragile των yes. Συγχρονιζω λοιπον το 1ο κομματι και αρχιζω τις εναλλαγες. Το αποτελεσμα ηταν αν οχι απολυτως το ιδιο, με μια απειροελαχιστη διαφορα, την οποια δεν θα ηξερα αν δεν εκανα αλλαγη πηγων σε πραγματικο χρονο. Φερνω λοιπον τη γυναικα μου στο δωματιο και αρχιζει αυτη να μου αλλαζει τις πηγες χωρις να γνωριζω απο που ακουω. Το αποτελεσμα, το ιδιο.
Αλλαζουμε σε ενα κομματι απο τον ιδιο δισκο το οποιο εχει μονο κλασσικη κιθαρα, με το ιδιο αποτελεσμα.
Προχωραμε σε Edith Piaf "exodus", και κανοντας το blind test η γυναικα μου ξεχωρισε την ποιοτητα του spotify. Προσωπικα μου φανηκε οτι οι υψηλες ηταν λιγο πιο εντονες απ'οτι θα ηθελα στο spotify αλλα και παλι δεν πιστευω οτι θα το καταλαβαινα σε αλλες συνθηκες.
Να τονισω επισης οτι το πικαπ,ειναι σωστα ρυμισμενο (με protractors,tracking force κτλ). Εχετε κανει καποιο αντιστοιχο τεστ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.387
Reaction score
125.519
Χαρά στο κουράγιο σου! Αφού σ'αντέχει η γυναίκα, πάλι καλά να λες.:drinks:

Ωραία η ιδέα σου βέβαια, αρκεί να υφίσταται το ίδιο μάστερ και στα δύο μέσα, κάτι τόσο σπάνιο, όσο λιθρίνι ζωντανό στο σαλόνι. :lol:
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλα μη φανταστεις,για λιγα λεπτα απο καθε τραγουδι κρατησε η υπομονη της. Μετα εφυγε με ενα αριστοκρατικο "βαρεθηκα". :)
Τωρα οσον αφορα το mastering, και οι δυο εκδοσεις εχω την αισθηση πως ηταν remasters. Απο ποιον και πως δε θυμαμαι...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Το πιο σημαντικό είναι ότι έκανες blind test καθώς δεν γνώριζες ποια πηγή έπαιζε αφού την επιλογή έκανε η γυναίκα σου.
Σε ευχαριστούμε που το μοιραστηκες:)
Την επόμενη φορά που θα θελεις να το ακουσεις πιο μέσο θα επιλέξεις στο σαλόνι σου;:idk:
 


Μηνύματα
205
Reaction score
290
Εδώ εγώ έχω κάνει επανειλλημένως blind test μέσω foobar μεταξύ mp3 320kbps και flac 24/192 ή 24/96 και η απειροελάχιστη διαφορά θέλει 100% προσοχή και αυτό σε συγκεκριμένα μέρη του κομματιού.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Διαλεξα το συγκεκριμενο δισκο καθοτι ειναι ολοκαινουργιος, ειχε εξαρχης αντιστατικο εσωφυλλο(οπως καταλαβατε δεν εχω μπει ακομα στη διαδικασια να τα πλενω) οποτε δεν υπηρχε καποιος θορυβος που να το προδιδει.Στην edith piaf υπηρχε λιγο αλλα μονο εγω το διεκρινα και αυτο μονο στα πιο σιωπηλα σημεια. Ηταν οτι πιο ιδανικο μπορουσα να πετυχω και δουλεψε αρκετα καλα.
Το δικο μου συμπερασμα απο αυτο το τεστ ειναι οτι ενα entry level πικαπ απο μια αξιολογη εταιρεια με επισης αξιολογα μηχανηματα απο πισω σου δινει μια αρκετα καλη ποιοτητα, αλλα ισως η μεγαλη ηχητικη διαφορα να ερχεται με μεγαλυτερα budget. Το οτι με αυτο το budget επιασα μια τοσο καλη ποιοτητα κατι λεει απο μονο του επισης
@vinyllover πραγματικα δεν ξερω . Δε σου κρυβω οτι η διαδικασια του βινυλιου μου αρεσει καθως ειναι ενα οπτικοακουστικο ερεθισμα. Αλλα και η ευκολια του streaming ειναι αλλο πραγμα... Θα δειξει ο καιρος
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Δε σου κρυβω οτι η διαδικασια του βινυλιου μου αρεσει καθως ειναι ενα οπτικοακουστικο ερεθισμα. Αλλα και η ευκολια του streaming ειναι αλλο πραγμα... Θα δειξει ο καιρος
Και τα δύο χρειάζονται και καθένα έχει την ώρα του:)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Απλά μια παρατήρηση, αν το LP είναι "digitally remastered" νομίζω δεν έχει νόημα η σύγκριση καθώς είναι σα να ακούς από CD αφού είναι μια ψηφιακή εγγραφή που αναπαράγεται από αναλογικό μέσο, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι καλύτερα γνωρίζοντες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
πετα το πικαπ....χαχαχα
φεν μπορει να μην ακούς έστω ένα ελαχιστο surfice noise....
 


Μηνύματα
103
Reaction score
81
Με στειλατε παλι στο mancave να δοκιμαζω πραγματα .Λοιπον, οταν ειμαι στην εισοδο που εχω το phono (tape 1) οταν δεν παιζει κατι υπαρχει ενα background noise, σα βουητο αλλα για να γινει αντιληπτο πρεπει να ανεβασω το volume τουλαχιστον στη μεση . χωρις γειωση ειναι αισθητο και σε χαμηλα επιπεδα .εκει που εχω το κινητο συνδεδεμενο(tape 2) δεν ακουγεται απολυτως τιποτα ακομα και στο τερμα! Αλλα δεν ειναι εκει το point νομιζω
 


dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Κάπου υπάρχει πρόβλημα στο αναλογικό σου! Εδώ έχουν γίνει τεστ με πικ απ και κεφαλές τής πλάκας και η διαφορά είναι εμφανής και πάντα υπέρ του αναλογικού!:gamer:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Εκείνο που έχει σημασία είναι η ποιότητα της ηχογράφησης. Το πρόβλημα στο βινύλιο είναι ότι για να πάρεις την καλύτερη ποιότητα, πέρα από το σωστά στημένο/ρυθμισμένο αναλογικό σύστημα (με καλό phono stage), πρέπει να χώσεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη! Ενώ τα αντίστοιχα 24bit αρχεία είναι δωρεάν (σσσσσ......). Και όσες φορές τα έχω συγκρίνει στο δικό μου σύστημα, νομίζω ότι ακούγονται καλύτερα από το βινύλιο.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
81
Κάπου υπάρχει πρόβλημα στο αναλογικό σου! Εδώ έχουν γίνει τεστ με πικ απ και κεφαλές τής πλάκας και η διαφορά είναι εμφανής και πάντα υπέρ του αναλογικού!:gamer:
Πριν κανω το τεστ βεβαιωθηκα για τα εξης:
-Οτι ειναι ειναι απολυτα επιπεδο(χρησιμοποιησα αλφαδι στο μεγεθος του πλατω,σε διαφορα σημεια)
-Οτι η κεφαλη ειναι επισης καλιμπραρισμενη σωστα(protractors απο vinylengine)
-Οτι το βαρος της βελονας ειναι σωστο(ακολουθησα οδηγιες απο βιντεο,δεν εχω ζυγαρια για βελονες)
-Το antiskate βαριδακι ειναι στη μεσαια θεση οπως προτεινεται απο τους παντες για το συγκεκριμενο πικαπ
Επισης,το πλατω επειδη ειχε ενα τζογο, εχει αλλαχτει στο καταστημα που ειχε αγοραστει. Τωρα πλεον ειναι ολοισιο. Χρησιμοποιω βουρτσακια carbon ξεχωριστα για τη βελονα(το μικρουλι της pro-ject) και για τους δισκους(το διπλο dynavox).
Η βελονα δε νομιζω να χρηζει αλλαγης καθοτι πραγματικα δεν εχει παιξει πολυ. Τι αλλο θα μπορουσε να πηγαινει στραβα? Δεν υπαρχει ειρωνεια στην ερωτηση μου, πιστεψε με πραγματικα ηθελα το βινυλιο να ειναι πολυ καλυτερο!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
φίλε Mike υπάρχει πρόβλημα.
Δηλαδή αν βάλεις κανα mac να παίζει spotify premium συνδεδεμένο με κανα σουπερ dac το οποίο θα δώσει σήμα στον ενισχυτή σου (και όχι το κινητό σου απευθείας με καλώδιο που όταν το κουνάς σταματάει η μουσική) τι θα ακούσεις?
παπάδες?
Καλά κάνεις και το ψάχνεις λίγο, αλλά μη το ψάχνεις πολύ γιατί αν είσαι ικανοποιημένος με το spotify premium (ηχητικά) τότε είσαι...αρχηγός!
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Πριν κανω το τεστ βεβαιωθηκα για τα εξης:
-Οτι ειναι ειναι απολυτα επιπεδο(χρησιμοποιησα αλφαδι στο μεγεθος του πλατω,σε διαφορα σημεια)
-Οτι η κεφαλη ειναι επισης καλιμπραρισμενη σωστα(protractors απο vinylengine)
-Οτι το βαρος της βελονας ειναι σωστο(ακολουθησα οδηγιες απο βιντεο,δεν εχω ζυγαρια για βελονες)
-Το antiskate βαριδακι ειναι στη μεσαια θεση οπως προτεινεται απο τους παντες για το συγκεκριμενο πικαπ
Επισης,το πλατω επειδη ειχε ενα τζογο, εχει αλλαχτει στο καταστημα που ειχε αγοραστει. Τωρα πλεον ειναι ολοισιο. Χρησιμοποιω βουρτσακια carbon ξεχωριστα για τη βελονα(το μικρουλι της pro-ject) και για τους δισκους(το διπλο dynavox).
Η βελονα δε νομιζω να χρηζει αλλαγης καθοτι πραγματικα δεν εχει παιξει πολυ. Τι αλλο θα μπορουσε να πηγαινει στραβα? Δεν υπαρχει ειρωνεια στην ερωτηση μου, πιστεψε με πραγματικα ηθελα το βινυλιο να ειναι πολυ καλυτερο!
Μην αγχώνεσαι,μια χαρά είναι το πικάπ σου.το ποστ 14 είναι μάλλον σε άλλο πνεύμα, χιουμοριστικό...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.443
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top