Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
That was a pleasure indeed!
Έξι διαφορετικοί τρόποι θωράκισης και πράσινα άλογα...
Το θωράκισαν καλά-καλά και μετά του κότσαραν ...μια κεραία στο ένα άκρο (και μια ασύνδετη μπαταρία για εφέ)! Πώς να μην αρπάζει θόρυβο;

- Γυναίκαααα, τελείωσε η μπαταρία του τηλεκοντρόλ ...έχουμε άλλες;
- Όχιιι, ...βγάλε από το Audioquest!

Σωτήριο το καλώδιο...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.670
Reaction score
28.007
Επί 40 χρόνια και, συνεχίζουν να "ακούν" καλύτερα καλώδια, όλο και καλύτερα, κάθε μέρα και καλύτερα, που βέβαια είναι γελοίο να μην έχουν βγάλει από το '80 ή έστω αρχές του '90 το "τέλειο" καλώδιο για κάθε χρήση, και ακόμα να το παλεύουν, ποιο; Το καλώδιο ρε φίλε, αν είναι δυνατόν να μη μπορούν να φτιάξουν ένα άριστο καλώδιο, 40 χρόνια φουρνάρηδες. :gotcha:
Και θα το κάνουν για τα επόμενα 1040 γιατί από αυτό ζουν.

"Τεστάρουν" χαζομάρες "βαφτίζοντας" τες καινοτομία που φέρνει το διαφορετικό ώστε ο καλός έμπορος τις καινοτομίας να πληρώνει διαφήμιση με σκοπό την οικονομική επιβίωση του περιοδικού που πουλά φούμαρα στους άσχετους. Έτσι ο άσχετος χρηματοδοτεί δύο Industries.
Τον ειδικό τύπο και τα βιομηχανία προϊόντων.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.475
Κοίτα, χθες βράδυ, προσγειώθηκε στον Άρη ένα 6-τροχο SUV, που κουβαλάει ο,τι πιο εξελιγμένο τεχνολογικά έχει καταφέρει η επιστήμη μέχρι σήμερα, μαζί με 17 κάμερες και 2 μικρόφωνα (av εξοπλισμός), και το παρακολουθούν από τη γη με όσο πιο εξελιγμένο εξοπλισμό υπάρχει στον πλανήτη, όπου ο λόγος σήματος προς θόρυβο έχει πραγματικά τρομακτική αξία, και η ποιότητα του εξοπλισμού είναι ...διαστημική.

Καλά μαντεψατε. Πουθενά δεν έχει χρησιμοποιηθεί κανένα ακριβό audiophile καλώδιο, ούτε ρεύματος, ούτε δεδομένων, ούτε ήχου ούτε εικόνας.
Δεν έχουν αρκετά αναλυτικό σύστημα.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δεν έχουν αρκετά αναλυτικό σύστημα.
Έτσι! Για αυτό οι διαστημικές συνομιλίες είναι φουλ στο παράσιτο. Και τα άκρα του φάσματος ανύπαρκτα. Μόνο βραχνές μεσαίες και με το ζόρι!
 



TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Είμαι σίγουρος ότι η ΝΑΣΑ έχει δώσει πολύ αυστηρές προδιαγραφές για τα καλώδιά της και δεν είναι του μέτρου, ούτε τζάμπα. Ό,τι βρήκε πάνω-πάνω ο Γούγλης:
π.χ.
System testing of the Juno spacecraft’s sensitive magnetometer detected an anomalous magnetic field emanating from the spacecraft. Upon investigation, the magnetic contamination was traced to tiny nickel-plated balls within the adhesive on conductive black polyimide tape. Nickel itself is normally not magnetic, and the tape was used without considering the potential for a nickel alloy to become magnetized.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είμαι σίγουρος ότι η ΝΑΣΑ έχει δώσει πολύ αυστηρές προδιαγραφές για τα καλώδιά της και δεν είναι του μέτρου, ούτε τζάμπα. Ό,τι βρήκε πάνω-πάνω ο Γούγλης:
π.χ.
System testing of the Juno spacecraft’s sensitive magnetometer detected an anomalous magnetic field emanating from the spacecraft. Upon investigation, the magnetic contamination was traced to tiny nickel-plated balls within the adhesive on conductive black polyimide tape. Nickel itself is normally not magnetic, and the tape was used without considering the potential for a nickel alloy to become magnetized.
Ακριβώς. Πέρα από τα πειράγματα και τα αστεία, κανείς δεν φαντάζεται ότι το οποιοδήποτε υλικό σε ένα διαστημικό σκάφος (ακόμη και σε ένα απλούστερο επιστημονικό όργανο) είναι τυχαίο. Επιβάλεται και γίνονται μεγάλες προσπάθειες να καλύπτουν πολύ αυστηρές προδιαγραφές. Μετρήσιμες, "αναλύσιμες" και εξαντλητικά δοκιμασμένες (= μετρημένες). Οι φαντασίες και οι πρόχειρες εντυπώσεις δεν λαμβάνονται υπόψη. Μετρούνται και, ή γίνονται γνώση και τεχνολογία, ή απορρίπτονται.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Είμαι σίγουρος ότι η ΝΑΣΑ έχει δώσει πολύ αυστηρές προδιαγραφές για τα καλώδιά της και δεν είναι του μέτρου, ούτε τζάμπα
Έλα μη τους χαλάς το αφήγημα.
Πες τους ότι και η NASA ψωνίζει
στο Φανο και στον Καυκα...
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Εσεις οι γιατροι εστε πολυ αγριοι, ο προεδρας της ΕΒΙ ειναι γιατρος αγοραζοντας σουπερ ντουπερ και ουαου καλωδια . Εγω εχω σιαξει ιντερκονεκτ ενα απλο καλωδιο κεραιας RG59 mil spec
και καλεσα την ομαδα να το ακουσουμε φεραν και τα θκατς, αποτελεσμα να μου λεν καλο ειναι
αλλα εκεινο, ετουτο, το αλλο, με νευριασαν και τους εβαλα να ξεχωριζουν ποτε πεζ το ακουστικο μπασσο και ποτε το ηλεκρικο σε επιλογη δικη μου βεβαια εδω εκανα μια ματσαραγκια επελεξα προγραμμα να μην αναγνωριζεται αμεσως ποιο απο τα δυο μπασσα πεζνε
Ε μερικες φορες το αναγνωριζαν της περισσοτερες Οχι
με τα βαν ντεν χουλ τα θκαμ δεν υπαρχει καμια διαφορα με το RG59 MIL SPEC :drinks:
 

I

iason

Guest
οι νεοεισερχόμενοι στο χώρο και να μελετήσουν λίγο παραπάνω πριν στερήσουν από τον εαυτό τους ή τις οικογένειές τους άλλα ωραία πράγματα, ξοδεύοντας ανώφελα μεγάλα ποσά.
Τα σκεφτόσουν καιρό να τα γράψεις η τώρα με το Χιόνι είχες την έμπνευση?
Ρομπέν προστάτη των καλώδιοθυμάτων :sneaky:
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ιασων δεν ειμαι προστατης κανενος , να δωσει καποιος χρηματα για πικ απ ναι για βραχιονα ναι
για κεφαλη ακομα πιο ναι, το λεω εγω ο αναλογικος δικαναλος, αλλα για καλωδια την σημερον ημερα :lol:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
head-stef said: "...οι νεοεισερχόμενοι στο χώρο και να μελετήσουν λίγο παραπάνω πριν στερήσουν από τον εαυτό τους ή τις οικογένειές τους άλλα ωραία πράγματα, ξοδεύοντας ανώφελα μεγάλα ποσά."

Τα σκεφτόσουν καιρό να τα γράψεις η τώρα με το Χιόνι είχες την έμπνευση?
Ρομπέν προστάτη των καλώδιοθυμάτων :sneaky:
iason, νομίζω πως οι περισσότεροι το ίδιο θα έκαναν μπροστά σε μια καταφανή πλάνη του χώρου, αρκεί: 1) να την είχαν αντιληφθεί και 2) να μην είχαν ισχυρό συμφέρον για τη διατήρησή της.

Για να απαντήσω όμως και ακριβώς στην ερώτησή σου, στις 17/4/2020 έγραφα:

Το δεύτερο αυτό συστηματάκι έχει και μια σημαντική αποστολή να επιτελέσει σε βάθος χρόνου: Να με βεβαιώσει για το τι είναι αλήθεια και τι μύθος σε ότι διαβάζουμε περί καλωδίων (interconnect, ψηφιακά, τροφοδοσίας), περί ψηφιακής ανάγνωσης (transport), αλλά και να ανακαλύψω τα άνω όρια των μετατροπέων (dac) και hi-res ψηφιακών αρχείων. Έχω ήδη τις απόψεις που μου έχει προσφέρει η μέχρι τώρα εμπειρία μου αλλά και οι σπουδές Φυσικής. Ωστόσο επειδή δεν θέλω να είμαι δογματικός για τίποτα, η άποψή μου θα είναι ολοκληρωμένη όταν θα έχω ολοκληρώσει και τις δοκιμές που θέλω. Δεν βιάζομαι, αφού έτσι κι αλλιώς απολαμβάνω πολύ τη μουσική...
 
Last edited:

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Στις αρχές του 90 έπειτα από ένα άρθρο του ήχου (συνέντευξη με τον Yves Bernard) δεν θυμάμαι τι έλεγε αλλά σίγουρα ήταν το έναυσμα, είχα αλλάξει καλώδια ηχείων ......δυο ίσα τμήματα RG213 όπου μόνο ο κεντρικός αγωγός μετέφερε σήμα στα ηχεία, το μπλενταζ έπαιζε ρόλο παθητικής θωράκισης με τα δυο άκρα ασύνδετα. Φυσικά δεν άκουσα καμία διαφορά ούτε μπορούσα να την μετρήσω τότε μόνο πολύμετρο είχα. Πρέπει να το ανέχτηκα μερικές εβδομάδες μέχρι να γυρίσω στο ταπεινό OFC copper 2χ2,5 που έχω ακόμα στο πατρικό. Όταν είχαμε χρόνο και όρεξη για μετρήσεις δεν είχαμε φράγκα για όργανα, όταν τα αποκτήσαμε χάσαμε την όρεξη και τον ελεύθερο χρόνο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.438
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top