Blu-Ray Audio.... τι μούφα ήταν και αυτή...

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα.

Παίρνοντας αφορμή από ένα "Blu-Ray" Audio του Coltrane που βγήκε για πώληση πρόσφατα, απλά ήθελα να πω:

Blu-Ray Audio: τι μούφα ήταν και αυτή!

Και εκείνα τα άλλα που θα "εξαφάνιζαν" το CD, πως τα λέγανε; DVD Audio & SACD!

Και τα πιο πρόσφατα: DSD & MQA και κάτι άλλες παρόμοιες παπαριές;


Πόσοι να ασχολούνται σήμερα μαζί τους, παγκόσμια;

Δέκα, είκοσι χιλιάδες άτομα;

Τελικά, το ταπεινό βινύλιο, το απλό CD, το "ξεφτίλα" MP3 (και ίσως και το FLAC) και το φτωχό ραδιόφωνο, ζουν και βασιλεύουν!

Και φυσικά το streaming (το οποίο κατά 99% είναι MP3).

Καλημέρα και πάλι.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
DSD λέγεται το stream του sacd.
Blu ray audio υπάρχουν και βγαίνουν κανονικά.
DVD AUDIO σταμάτησε μετά την επικράτηση του blu ray.
MQA είναι άλλο φρούτο και συνδέεται με το streaming .
mp3 πάει μας τελείωσε.
DSD υπάρχει ζει και βασιλεύει μια χαρά.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
DSD λέγεται το stream του sacd.
Blu ray audio υπάρχουν και βγαίνουν κανονικά.
DVD AUDIO σταμάτησε μετά την επικράτηση του blu ray.
MQA είναι άλλο φρούτο και συνδέεται με το streaming .
mp3 πάει μας τελείωσε.
DSD υπάρχει ζει και βασιλεύει μια χαρά.
Δεν συμφωνώ καθόλου και ιδιαίτερα για το MP3.

Το 99,00% της νεολαίας του παγκόσμιου πληθυσμού ακούει σήμερα MP3 (δε μιλάω για δεινόσαυρους του "High-End")

Επίσης:

Πόσοι από το AVSITE ακούν στην πραγματικότητα και στην καθημερινότητα τους DSD, MQA, Blu-Ray Audio & SACD;

Πόσοι παγκοσμώς ακούν στην πραγματικότητα και στην καθημερινότητα τους DSD, MQA, Blu-Ray Audio & SACD;

Και δεν εννοώ να βάλεις μια φορά τον μήνα να ακούσεις ένα SACD, εννοώ κάθε μέρα, κάθε στιγμή, όποτε ακούς μουσική.

Και πόσοι από εδώ μέσα "στριμάρουν" πραγματικά lossless ή Hi-Res αρχεία;
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
μ' έβαλες τώρα και ακούω το Blu-Ray Pure Audio του John Coltrane

2 channel 24-bit/192 kHz όλες και οι τρεις επιλογές (DTS-HD MA, LPCM Stereo, Dolby TrueHD)

δεν ξέρω πιο ακούγεται καλύτερα, αυτό ή το αντίστοιχο βινύλιο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Τα dsd, sacd, Blu-ray audio ειναι προϊόντα πολυτελείας, όχι αποκλειστικά λόγω τιμής του δίσκου, αλλά του ηχοσυστήματος που απαιτείται για αναπαραγωγή.
Απευθύνονται σε λίγους, όχι στην πλειοψηφία.

Προσωπικά ακούω κατά 90% sacd και Blu-ray audio στο σπίτι, ποτέ στο αυτοκίνητο.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δεν συμφωνώ καθόλου και ιδιαίτερα για το MP3.

Το 99,00% της νεολαίας του παγκόσμιου πληθυσμού ακούει σήμερα MP3 (δε μιλάω για δεινόσαυρους του "High-End")
Ενδεχομένως ναι, αλλά ρώτα πόσοι ξέρουν πώς λέγεται. Μέσω streaming ή από το Youtube θα σου πουν, δεν ενδιαφέρει (σχεδόν) κανέναν η τεχνολογία πίσω από το front end.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Εδώ πας σε μπαρ να πιεις ένα ποτό ή έναν καφέ και έχει βάλει playlists από YouTube.

Έχω πολλούς γνωστούς μου "DJ" που μετέτρεψαν τα CD τους σε MP3 192K και παίζουν σήμερα από αυτά, ή κατεβάζουν torrents MP3 320K και παίζουν από αυτά και άμα τους πεις για FLAC σε κοιτάνε σαν να 'σαι ΟΥΦΟ.

Για να μην πω ότι τα μισά FLAC που κυκλοφορούν για κατέβασμα είναι στην πραγματικότητα MP3 που κάποιοι "πονηροί" ή "ηλίθιοι" τα έκαναν convert σε FLAC και τα ανέβασαν στα τορεντάδικα!

Επίσης, να μην μιλήσω για το πόσα "βινύλια" επανεκδόσεις που "τυπώνονται" σήμερα, προέρχονται από αρχεία MP3 (και εμείς - τρομάρα μας - τα ακριβοπληρώνουμε τάχα μου ότι είναι "από τα αυθεντικά αναλογικά master tapes!

Και σίγουρα, πόσα CD που βγαίνουν σήμερα ή επανεκδίδονται "επανεπεξεργασμένα" δεν προέρχονται και αυτά από "μήτρες" MP3.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Εμένα πάντως, στα υβριδικά SACD/CD δισκάκια, το CD layer ακούγεται υποδεέστερα του SACD στα μπάσα τουλάχιστον, αυτονόητα στο ίδιο player.
BD-A δεν έχω ακούσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Εδώ πας σε μπαρ να πιεις ένα ποτό ή έναν καφέ και έχει βάλει playlists από YouTube.

Έχω πολλούς γνωστούς μου "DJ" που μετέτρεψαν τα CD τους σε MP3 192K και παίζουν σήμερα από αυτά, ή κατεβάζουν torrents MP3 320K και παίζουν από αυτά και άμα τους πεις για FLAC σε κοιτάνε σαν να 'σαι ΟΥΦΟ.

Για να μην πω ότι τα μισά FLAC που κυκλοφορούν για κατέβασμα είναι στην πραγματικότητα MP3 που κάποιοι "πονηροί" ή "ηλίθιοι" τα έκαναν convert σε FLAC και τα ανέβασαν στα τορεντάδικα!

Επίσης, να μην μιλήσω για το πόσα "βινύλια" επανεκδόσεις που "τυπώνονται" σήμερα, προέρχονται από αρχεία MP3 (και εμείς - τρομάρα μας - τα ακριβοπληρώνουμε τάχα μου ότι είναι "από τα αυθεντικά αναλογικά master tapes!

Και σίγουρα, πόσα CD που βγαίνουν σήμερα ή επανεκδίδονται "επανεπεξεργασμένα" δεν προέρχονται και αυτά από "μήτρες" MP3.
Ο τίτλος του θρεντ προδιαθέτει για μια επίθεση στα Blu-ray audio, αλλά ο νηματοθέτης τελικά τα βάζει με τα mp3.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εκτός του ότι μιλάμε για προϊόντα πολυτελείας όπως σωστά είπε ο dimi η νεολαία είναι εθισμένη στην ταχύτητα. Ζει τώρα και τα θέλει όλα χθες, και όσο τσάμπα γίνεται. Ο καταιγισμός πληροφορίας και η ταχύτητα επεξεργασίας των mobile devices έχουν καταστρέφει την υπομονή. Τα πάντα είναι μπροστά στα μάτια τους, πολλές φορές χωρίς να κάνουν τίποτα.
Τα hard mediums θέλουν χρόνο, έρευνα, χρήμα και υπομονή κατά την αποστολή. Σε αντίθεση με το Spotify και το YouTube που όλα είναι 5" μακριά. Δεν αναφέρω καν την παιδεία "αφού μπορώ να το βρω τζάμπα γιατί να το πληρώσω".

O Dj κοιτά την ευκολία του. Χεστ..... για την ποιότητα και καλά κάνει. Δεν είναι αυτή η δουλειά του συν ότι εκεί που παίζει δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα, ακόμα και αν ξέρουν τη παίζει.


Για να μην πω ότι τα μισά FLAC που κυκλοφορούν για κατέβασμα είναι στην πραγματικότητα MP3 που κάποιοι "πονηροί" ή "ηλίθιοι" τα έκαναν convert σε FLAC και τα ανέβασαν στα τορεντάδικα!

Επίσης, να μην μιλήσω για το πόσα "βινύλια" επανεκδόσεις που "τυπώνονται" σήμερα, προέρχονται από αρχεία MP3 (και εμείς - τρομάρα μας - τα ακριβοπληρώνουμε τάχα μου ότι είναι "από τα αυθεντικά αναλογικά master tapes!

Και σίγουρα, πόσα CD που βγαίνουν σήμερα ή επανεκδίδονται "επανεπεξεργασμένα" δεν προέρχονται και αυτά από "μήτρες" MP3.
Άσχετο. Αυτά είναι εμπορικές πολιτικές που αργά ή γρήγορα θα πάρουν το δρόμο που τους πρέπει. Δεν είναι καν άξια αναφοράς.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
η δική μου αίσθηση είναι οτι αντίθετα με οτι γενικώς πιστεύεται από τους παππούδες του mappet show (audiophiles η βλαμμένους σαν εμάς) , πολύ σύντομα το επόμενο trend θα είναι τα ποιοτικά προϊόντα αναπαραγωγής ήχου.
αυτή τη στιγμή και η κουτσή μαρία (chen) κατασκευάζει media players φορητά , ελαφριά, δυνατά , αυτοκινήτου κλπ.
πως θα ξεχωρίσει ο γαμάτος καταναλωτής από την πλέμπα; θα πάρει JBL (λέμε τώρα) γιατί προσφέρει κάτι παραπάνω από τους απλούς κινέζους.
ναι αλλά αύριο θα το προσφέρουν και οι κινέζοι.
ε τότε θα βγάλουμε κάτι άλλο κοκ.
τεχνογνωσία υπάρχει και εξελίσσεται. Σύντομα θα προσφέρονται προϊόντα με δυνατότητες αναπαραγωγής αντίστοιχες των σημερινών συστημάτων της προκοπής σε κλάσμα κόστους αυτών και σίγουρα θα προλάβουμε (εγώ θα προλάβω , εσείς που είστε και μιας κάποιας ηλικίας πάλι... ) να δούμε τεχνολογίες και συστήματα τέτοια που τα δικά μας τα γαμάτα των 100000 ευρώ όχι μόνο βιντατζ θα είναι αλλά θα ντρεπόμαστε να τα λειτουργήσουμε.

είναι θέμα χρόνου , ο νέος που βρήκε φθηνή πρόσβαση σε άπειρη μουσική να απαιτήσει να είναι και ανώτερης πιστότητας και φυσικά η αγορά θα καλύψει αυτή την απαίτηση όσο θα φθηναίνει το κόστος υλοποίησης
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Ο τίτλος του θρεντ προδιαθέτει για μια επίθεση στα Blu-ray audio, αλλά ο νηματοθέτης τελικά τα βάζει με τα mp3.
Επίθεση;

Τι "επίθεση" βρε συ, κάνας Βαμβακούλας είμαι;

Απλά, ο νηματοδότης - λόγω ηλικίας και πρότερου άστατου βίου - βρίσκεται (γενικά) σε πλήρη σύγχυση, επειδή θέλει τα SCM50, αλλά δεν ξέρει που να τα στριμώξει!

(Ό,τι να 'ναι...)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ας το ξαναθυμηθούμε, δεν κάνει κακό :p






είναι θέμα χρόνου , ο νέος που βρήκε φθηνή πρόσβαση σε άπειρη μουσική να απαιτήσει να είναι και ανώτερης πιστότητας και φυσικά η αγορά θα καλύψει αυτή την απαίτηση όσο θα φθηναίνει το κόστος υλοποίησης
Νέοι "βλαμμένοι" (το βλαμμένοι όπως το χρησιμοποιούμε για μας....) δε βγαίνουν και πολλοί...
Αυτό που θέλουν είναι το δωρεάν ή έστω το πιο φτηνό... μια χαρά είναι και το youtube που λέγαμε;;;
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
99,00% της νεολαίας του παγκόσμιου πληθυσμού ακούει σήμερα MP3
streaming, spotify-youtube-itunes
παγκοσμια και εγχωρια
απο κινητο, αντε λαπτοπ αντε + ηχειο Bluetooth.
οποιαδηποτε "πχοιοτητα" μουσικης, μεσου ειναι αδιαφορη (καθοτι ακαταλαβιστηκη ως εννοια) στη νεολεα. 🐒
οσο μεγαλωνει η ηλικια το πραμα γινεται πολυτελεια, οποτε εχουμε πιθανοτατα καποιο πισι με ηχεια, καποια μονιτορ στη καλητερη, αντε και καποιοι να εχουν καποιο δικαναλο (αναφερομαι στην νεολεα).
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
η δική μου αίσθηση είναι οτι αντίθετα με οτι γενικώς πιστεύεται από τους παππούδες του mappet show (audiophiles η βλαμμένους σαν εμάς) , πολύ σύντομα το επόμενο trend θα είναι τα ποιοτικά προϊόντα αναπαραγωγής ήχου.
αυτή τη στιγμή και η κουτσή μαρία (chen) κατασκευάζει media players φορητά , ελαφριά, δυνατά , αυτοκινήτου κλπ.
πως θα ξεχωρίσει ο γαμάτος καταναλωτής από την πλέμπα; θα πάρει JBL (λέμε τώρα) γιατί προσφέρει κάτι παραπάνω από τους απλούς κινέζους.
ναι αλλά αύριο θα το προσφέρουν και οι κινέζοι.
ε τότε θα βγάλουμε κάτι άλλο κοκ.
τεχνογνωσία υπάρχει και εξελίσσεται. Σύντομα θα προσφέρονται προϊόντα με δυνατότητες αναπαραγωγής αντίστοιχες των σημερινών συστημάτων της προκοπής σε κλάσμα κόστους αυτών και σίγουρα θα προλάβουμε (εγώ θα προλάβω , εσείς που είστε και μιας κάποιας ηλικίας πάλι... ) να δούμε τεχνολογίες και συστήματα τέτοια που τα δικά μας τα γαμάτα των 100000 ευρώ όχι μόνο βιντατζ θα είναι αλλά θα ντρεπόμαστε να τα λειτουργήσουμε.

είναι θέμα χρόνου , ο νέος που βρήκε φθηνή πρόσβαση σε άπειρη μουσική να απαιτήσει να είναι και ανώτερης πιστότητας και φυσικά η αγορά θα καλύψει αυτή την απαίτηση όσο θα φθηναίνει το κόστος υλοποίησης
Προϊόντα που κοιτάζουν μπροστά και παίζουν απίστευτα για τα λεφτά τους σε σχέση με ένα hifi σύστημα του 60 υπάρχουν και τώρα αλλά η χρήση γίνεται και πάλι από γκατζετάκιδες ή οπαδούς. Όπως το Amazon Echo με Dolby Atmos ή το Apple Home Pod με auto calibration στο χώρο. Νομίζουμε ότι όσοι πήραν HomePod το πήραν για το calibration? Το πήραν γιατί είναι Apple και έχουν και iPhone.

Το σίγουρο είναι ότι με αυτά που έρχονται δεν θα πιστεύουμε στα μάτια μας και στα αυτιά μας.
Πίστευε κανείς ότι θα βλέπαμε γυαλιά που θα μετράνε τον αστιγματισμό, την μυωπία ή την πρεσβυωπία των ματιών, θα καλιμπράρονται ψηφιακά ανάλογα και θα βλέπουμε ξανά σαν αετοί;
Ορίστε..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Εδώ πας σε μπαρ να πιεις ένα ποτό ή έναν καφέ και έχει βάλει playlists από YouTube.

Έχω πολλούς γνωστούς μου "DJ" που μετέτρεψαν τα CD τους σε MP3 192K και παίζουν σήμερα από αυτά, ή κατεβάζουν torrents MP3 320K και παίζουν από αυτά και άμα τους πεις για FLAC σε κοιτάνε σαν να 'σαι ΟΥΦΟ.

Για να μην πω ότι τα μισά FLAC που κυκλοφορούν για κατέβασμα είναι στην πραγματικότητα MP3 που κάποιοι "πονηροί" ή "ηλίθιοι" τα έκαναν convert σε FLAC και τα ανέβασαν στα τορεντάδικα!

Επίσης, να μην μιλήσω για το πόσα "βινύλια" επανεκδόσεις που "τυπώνονται" σήμερα, προέρχονται από αρχεία MP3 (και εμείς - τρομάρα μας - τα ακριβοπληρώνουμε τάχα μου ότι είναι "από τα αυθεντικά αναλογικά master tapes!

Και σίγουρα, πόσα CD που βγαίνουν σήμερα ή επανεκδίδονται "επανεπεξεργασμένα" δεν προέρχονται και αυτά από "μήτρες" MP3.
Θεωρώ πως γίνεσαι κάπως υπερβολικός, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις αυτά που λες δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα. Όμως, διαμαρτύρεσαι άδικα. Αν θέλεις, να σου πω γιατί...
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Επίθεση;

Τι "επίθεση" βρε συ, κάνας Βαμβακούλας είμαι;

Απλά, ο νηματοδότης - λόγω ηλικίας και πρότερου άστατου βίου - βρίσκεται (γενικά) σε πλήρη σύγχυση, επειδή θέλει τα SCM50, αλλά δεν ξέρει που να τα στριμώξει!

(Ό,τι να 'ναι...)
Δινει ενας φιλος 100άρια ενεργα, γιατι θελει να παει σε Harbeth. Ενδιαφερεσαι?
:whistling:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Ας το ξαναθυμηθούμε, δεν κάνει κακό :p








Νέοι "βλαμμένοι" (το βλαμμένοι όπως το χρησιμοποιούμε για μας....) δε βγαίνουν και πολλοί...
Αυτό που θέλουν είναι το δωρεάν ή έστω το πιο φτηνό... μια χαρά είναι και το youtube που λέγαμε;;;
δεν είναι μόνο έτσι.
η αγορά θα αναγκαστεί να προσφέρει προϊόντα με καλύτερες επιδόσεις και θα πείσει τον καταναλωτή ότι τα χρειάζεται.
θα είναι premium προϊόντα και σαν τέτοια θα πρέπει να προσφέρουν κάτι που δεν έχει το απλό.

στην αρχή ήταν η ευκολία χρήσης, η πρόσβαση σε φθηνή μουσική , πρόσφατα προστέθηκε η δυνατότητα αναπαραγωγής μπάσου (φθήνηναν τα ενισχυτικά και τα ντιεσπιά) αργότερα θα προσφέρουν και άλλα.

όπως ήδη φαίνεται μετά τα φορητά πάμε στα οικιακά. φυσικά η ευκολία χρήσης από το κινητό , streaming , ασύρματα όλα κλπ και εκεί θα πρέπει να ξεχωρίσει κάποιος σαν premium.

εγώ το πιστεύω , θα βλέπουμε τα σημερινά συστήματα και θα γελάμε.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Εγω προσωπικα Flac 2 channel. Και upmix 7.1 με το L7 του λεξικον. Αλλιως native DTS κτλπ
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top