Blu - Ray Vs streaming

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Εχθές αγόρασα από ένα "dvdάδικο" που δυστυχώς έκλεινε σε ξεπούλημα καμιά δεκαριά Blu-ray με 3€ το ένα. Τα απλά full hd δισκάκια. Έχω μια καλή 48 ιντσών 4k oled τηλεόραση σε απόσταση 2,5 μέτρα από τον καναπέ και 24άρα γραμμή. Τα λέω όλα αυτά για να σας δώσω μια γενική εικόνα για το setup στο σαλόνι μας. Με αφορμή την αγορά αυτή άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι η δική μου εντύπωση (γιατί έτσι θέλω να πείσω τον εαυτό μου) ή η πραγματικότητα η διαφορά στην ποιότητα εικόνας και ήχου που νιώθω ότι υπάρχει σε σύγκριση με Netflix - ακόμα και την Cosmote TV - που είναι internet υπηρεσία. Καταλαβαίνω ότι οι αναλύσεις είναι διαφορετικές. Στην πράξη όμως, αισθάνομαι ότι βλέπω περισσότερη λεπτομέρεια στην εικόνα από τον δίσκο! Να φταίει το upscaling που κάνει το κύκλωμα της τηλεόρασης από μια πηγή που δεν εξαρτάται από τηλεφωνικές γραμμές; Ή απλά εθελοτυφλώ; Έπειτα και ο ήχος μου δίνει την αίσθηση ότι έχει περισσότερο "όγκο" στον δίσκο, ότι είναι πιο "γεμάτος"! Είναι θέμα ψυχολογίας ή ακόμα και το "απλό" full hd δισκάκι είναι καλύτερο από μια 4k streaming υπηρεσία;
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν έχεις καμία αυταπάτη. Το BR σύμφωνα με την Wikipedia δίνει

maximum video bit rate of 40 Mbit/s

Σύμφωνα με το ΕΠΙΣΗΜΟ blog του Netflix

Sometimes we ingest a title that would need more bits at the highest end of the quality spectrum — even higher than the 16 Mbps limit of the fixed-bitrate ladder
Δηλαδή 40 vs 16. Νομίζω ότι υπάρχει μια μικρούλα διαφορά.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Δεν έχεις καμία αυταπάτη. Το BR σύμφωνα με την Wikipedia δίνει




Σύμφωνα με το ΕΠΙΣΗΜΟ blog του Netflix



Δηλαδή 40 vs 16. Νομίζω ότι υπάρχει μια μικρούλα διαφορά.
Απ'ότι διαβάζω μάλιστα,σε 4k ανάλυση φτάνει μέχρι τα 128 Mbps ο δίσκος. Για την ακρίβεια το μέγιστο bit rate στο Netflix μπορεί σε κάποιες σκηνές να φτάσει τα 17,2 Mbps, αλλά ως εκεί. Η διαφορά χαώδης. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η διαφορά υπάρχει αλλά από την άλλη έχουμε την ευχρηστία και την οικονομία...
(αν βλέπεις γενικά ταινίες και όχι μια το τρίμηνο...)
Διαλέγεις και παίρνεις!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Nova ote Netflix κλπ βασίζονται όλα στην ευκολία και όχι στην ποιότητα .
Το καλύτερο απο αυτά είναι το Netflix με διάφορα σε ποιότητας αναπαραγωγής.
Ο κοινός εξοπλισμός των περισσότερων περιπτώσεων υλοποίησης προβολής σε ένα σπίτι δέν εκμετάλλευεται ούτε το 1/10 της δυνατότητας αναπαραγωγής του uhd δίσκου διότι κανένας δεν έχει φροντισμένο χώρο , δεν έχει καλιμπραρει κλπ .
Απλά βλέπει σε μια αφροντιστη τηλεόραση που έχει επιλέξει με βάση την πρόταση του άσχετου πωλητή τηλεόρασης .
Όλοι θέλουν μόνο την ευκολία του streaming και τίποτα παραπάνω
 

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Η διαφορά υπάρχει αλλά από την άλλη έχουμε την ευχρηστία και την οικονομία...
(αν βλέπεις γενικά ταινίες και όχι μια το τρίμηνο...)
Διαλέγεις και παίρνεις!
Καλά, μπορείς να το συνδυάσεις. Να χρησιμοποιείς streaming και για κάποιες ταινίες που σου αρέσουν ιδιαίτερα, να τις αγοράζεις σε Blu-ray. Αυτό σκοπεύω να κάνω για παράδειγμα με το Dune. Το είδα στο stremia, μου έκανε αίσθηση και θα το αγοράσω σε Blu-ray.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top