Bone Conduction Headphones

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιου είδους ακουστικά; Σκεφτόμουν να αγοράσω αδιάβροχα ακουστικά για την προπόνηση στην πισίνα και έπεσα πρόσφατα πάνω σε αυτά.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιου είδους ακουστικά; Σκεφτόμουν να αγοράσω αδιάβροχα ακουστικά για την προπόνηση στην πισίνα και έπεσα πρόσφατα πάνω σε αυτά.
Υπάρχουν κάποια βιντεάκια στο youtube αλλά νομίζω ότι ηχητικά είναι πολύ σημαντικός συμβιβασμός (τα άκρα του φάσματος θα λείπουν εντελώς). Έχουν φτιαχτεί πιο πολύ για να μπορείς να ακούς άνετα και το περιβάλλον σου όταν κάνεις τηλ. κλήσεις κλπ. Στην πισίνα μάλλον θα ακούς μόνο το νερό στα αυτιά σου κι όχι τη μουσική.

Υποθέτω ότι θα επιχειρήσεις ασύρματη σύνδεση με το player σε απόσταση μέσω blue tooth. Θα είναι εφικτή η σύνδεση;
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Υπάρχουν κάποια βιντεάκια στο youtube αλλά νομίζω ότι ηχητικά είναι πολύ σημαντικός συμβιβασμός (τα άκρα του φάσματος θα λείπουν εντελώς). Έχουν φτιαχτεί πιο πολύ για να μπορείς να ακούς άνετα και το περιβάλλον σου όταν κάνεις τηλ. κλήσεις κλπ. Στην πισίνα μάλλον θα ακούς μόνο το νερό στα αυτιά σου κι όχι τη μουσική.

Υποθέτω ότι θα επιχειρήσεις ασύρματη σύνδεση με το player σε απόσταση μέσω blue tooth. Θα είναι εφικτή η σύνδεση;
Καλησπέρα σας. Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Όλα τα ακουστικά που προορίζονται για χρήση στο νερό έχουν ενσωματωμένη μνήμη για την αποθήκευση μουσικής. Η σύνδεση μέσω bluetooth δε θα μπορούσε φυσικά να είναι εφικτή. Αυτό που με προβληματίζει είναι ακριβώς αυτό που αναφέρετε, ότι δηλαδή ταυτόχρονα ακούς και μέσω του τυμπάνου τους ήχους από το περιβάλλον οπότε μπορεί να προκαλείται σύγχυση. Δεν είδα βέβαια να αναφέρεται κάτι τέτοιο στις διάφορες κριτικές. Από την άλλη, η χρήση κλασικών αδιάβροχων ακουστικών θεωρώ ότι δε θα είναι και αυτή απροβλημάτιστη με το νερό που αναπόφευκτα θα εισέρχεται στα αυτιά.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Δεν νομίζω πως θα κάνουν αυτό που θες.
Επίσης σε γενικές γραμμές, last time I checked τα bone conduction δεν έκαναν για μουσική γιατί έχουν "gaps" στο ακουστό φάσμα που κάνουν την μουσική μια δυσάρεστη εμπειρία.
Τότε που κοίταξα, ήταν ιδανικά μόνο για ανθρώπους με απώλεια ακοής που είχαν ακόμα καλή ακοή μέσω bone conduction ενώ κακή μέσω του τυμπάνου/air tunnel.
 

Μηνύματα
19.294
Reaction score
13.523
Πριν 4-5 χρόνια είχα πάρει τα AfterShokz Trekz Titanium (η ίδια εταιρεία με την Shokz, απλά μίκρυνε το όνομα), για το ποδήλατο. Ο ήχος είναι υποφερτός, δηλαδή μην περιμένεις και τίποτα ποιότητα, αλλά έχοντας το υπόψη, ακούς και μουσική (δεν είναι τόσο δυσάρεστο δηλαδή). Οι νεώτερες εκδόσεις μάλλον έχουν βελτιώσεις σε αυτόν τον τομέα, από οσα έχω διαβάσει. Επίσης τα συγκεκριμένα (οι νεώτερες εκδόσεις είναι μάλλον επίσης καλύτερες σε αυτό) είχαν αρκετά σκληρή 'γέφυρα', και δεν ήταν πολύ βολικά στη μετακίνηση (συνήθειο είναι βέβαια κι αυτό). Με την ταυτόχρονη χρήση και ωτοασπίδων (που μπαίνουν μέσα στο αυτί), βελτιώνεται και ο ήχος τους, ειδικά στα χαμηλά (έχουν δύο θέσεις 'ποιότητας', αναλόγως αν χρησιμοποιείς ή όχι ωτοασπίδες). Η μπαταρία τους κρατούσε αρκετές ώρες. Τώρα δεν τα χρησιμοποιώ, ή μάλλον τα χρησιμοποιώ σπάνια αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα άλλα ακουστικά in-ear, που έχω.

Σύγχυση για την προέλευση του ήχου δεν είχα ποτέ, είναι αρκετά πιο έντονη η διάχυση του μέσα από την επαφή με τα οστά, παρά όσος ήχος καταφέρνει να φτάσει μέσω αέρα από τον ακουστικό πόρο.

Για μέσα στο νερό, σε κολύμπι δεν ξέρω, δε νομίζω ότι τα συγκεκριμένα που είχα πάρει ήταν κατάλληλα, ενώ δεν έχουν και αποθηκευτικό χώρο για αρχεία μουσικής (οπότε προφανώς είναι άχρηστα έτσι κι αλλιώς στο νερό).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top