BR vs HD DVD-Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει;

BR ή HD DVD ; Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει ;

  • ΒR και Ξερο Ψωμι.

    Votes: 30 35,7%
  • ΗD DVD και τα Μυαλα στα Καγκελα.

    Votes: 16 19,0%
  • Χα!! Μολις τελειωσουν τον Πολεμο να μου στειλουν SMS.

    Votes: 37 44,0%
  • Ποιος Ηρθε ; Tι λετε ρε Παιδια ; Mονο VHS και Κασσετα ξερω.

    Votes: 1 1,2%

  • Total voters
    84
Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: Re: BR vs HD DVD-Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει;


Σκέφτηκα να δοκιμάσω ένα στατιστικό πείραμα:
Έκανα 4 αναζητήσεις στην μηχανή αναζήτησης www.google.com χρησιμοποιώντας σε εισαγωγικά τις εξής φράσεις: (με τα εισαγωγικά βρίσκει τις φράσεις όχι τις λέξεις ξεχωριστά)

1a. "HD-DVD Loses" 68.400 αποτελέσματα
1b. "Blu-ray Loses" 106,000 αποτελέσματα

Αποτέλεσμα 1ου γύρου HD DVD - Blu-ray: 1-0

2α. "HD-DVD Wins" 32,000 αποτελέσματα
2β. "Blu-Ray Wins" 16.700 αποτελέσματα

Αποτέλεσμα 2ου γύρου HD DVD - Blu-ray: 1-0


Άρα όντως η γενική άποψη είναι οτι χάνει τη μάχη το blu-ray, το θέμα όμως
είναι αν έχουν δίκιο μακροπρόθεσμα :happy_9:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: BR vs HD DVD-Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει;

Εγώ πάντως δεν ξέρω και δεν έχω δει, πέρα από κάποια αποσπάσματα, και δουλέψει εξονυχιστικά κανένα Player HD-DVD ή Blu ray.
Οπότε δεν μπορώ να πω ποιό είναι καλύτερο.
Το μόνο που εύχομαι είναι να μην επαναληφθεί το λάθος που έγινε στη διαμάχη μεταξύ Beta - VHS. Γιατί εκεί επικράτησε το, κατά γενική ομολογία, υποδεέστερο σύστημα (VHS).
 

Μηνύματα
935
Reaction score
1
εχω ενα περιεργο συναισθημα οτι η Paparamount προσπαθει να προσυλιτησει τους χρηστες PS3 στο "μαγικο" κοσμο του hd-dvd, αντε να κοψει και κανα εισητηριο παραπανω, με το να βγαζουν τα trailer των ταινιων τους στο PSN. τελευταιο το trailer του Peowulf. ευχαριστουμε Paparamount αλλα ΟΧΙ!!! σε ΜΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ σ'αυτο το shite!!!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Re: Απάντηση: BR vs HD DVD-Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει;

Εγώ πάντως δεν ξέρω και δεν έχω δει, πέρα από κάποια αποσπάσματα, και δουλέψει εξονυχιστικά κανένα Player HD-DVD ή Blu ray.
Οπότε δεν μπορώ να πω ποιό είναι καλύτερο.
Το μόνο που εύχομαι είναι να μην επαναληφθεί το λάθος που έγινε στη διαμάχη μεταξύ Beta - VHS. Γιατί εκεί επικράτησε το, κατά γενική ομολογία, υποδεέστερο σύστημα (VHS).
Ευτυχώς ή δυστυχώς, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αυτή τη φορά, αφού οι τεχνικές διαφορές ανάμεσα στα 2 μέσα είναι ελάχιστες. Μην παραβλέπεις και μερικές σημαντικές παραμέτρους που έκριναν την παλιά μάχη και θα έπρεπε να έχουν γίνει μάθημα στους σύγχρονουν αντιπάλους: διαθεσιμότητα, τιμή και ευκολία χρήσης. Απ' ότι φαίνεται όμως, τα παθήματα δεν γίνονται μαθήματα.
Επιπλέον, η "γενική ομολογία" που αναφέρεις, έγινε κατόπιν εορτής, Ο καλύτερος τρόπος για να μη συμβεί το ίδιο και τώρα, (εφόσον θεωρήσουμε ότι πράγματι το ένα μέσο είναι υποδεέστερο του άλλου - που διαφωνω) είναι η πληροφόρηση του καταναλωτικού κοινού. Θεωρώ αδικαιολόγητο λοιπόν, ένας κατεξοχήν ενημερωμένος χομπίστας όπως εσύ να λέει "δε μπορώ να πω ποιο είναι καλύτερο".
Αυτοί που κρίνουν τη μάχη σε μεγάλο βαθμό είμαστε εμείς, ας αρχίσουμε να ενημερωνόμαστε.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: BR vs HD DVD-Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει;

minas, μια και τότε που ήταν ακόμα σε παράλληλη διάδοση και το Beta & το VHS, ασχολιόμουν και είχα έρθει σε επαφή και με τα 2 συστήματα, είχα πράγματι διαπιστώσει ότι το VHS δεν είχε την ίδια ποιότητα με το Beta.
Και δεν ήμουν μόνο εγώ, αλλά και ηλεκτρονικοί, ακόμα και οι πωλητές.
Οι τρεις παράμετροι που αναφέρεις δεν είναι χαρακτηριστικά των συστημάτων αλλά προδιαγράφονται από τις εταιρείες. Αν οι εταιρείες διαθέτουν πιο πολύ το ένα σύστημα και σε χαμηλότερη τιμή και προσθέτουν περισσότερες ευκολίες στη χρήση των συσκευών αυτού, τότε αυτό δεν αποτελεί παράγοντα υπεροχής του καθεαυτού συστήματος, αλλά παράγοντα προώθησης.

Αν πράγματι τώρα οι τεχνικές διαφορές είναι πολύ μικρές, τότε καλό θα είναι να ξεκαθαρίσει γρήγορα το τοπίο, γιατί η τσέπη του καταναλωτή δεν αντέχει.
Ειδικά του Έλληνα καταναλωτή.
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: BR vs HD DVD-Ποιο Format ΘΕΛΕΤΕ να επικρατησει;

Το VHS είχε νικήσει τότε γιατί πρόσφερε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια από το BETA κάτι που είχε πρακτικές συνέπειες.
Σήμερα πρακτικές συνέπειες δεν υπάρχουν, τουλάχιστον προς το παρόν, εκτός κι αν προλάβουν να έρθουν τα 3D όπως προανέφερα.

Ακόμα και το κόστος παραγωγής (replication) συγκλίνει όλο και περισσότερο. Βέβαια οι περισσότερες εταιρίες δεν ανακοινώνουν τις τιμές online οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε σίγουρα αν δεν έρθουμε σε επαφή μαζί τους για ιδιωτική προσφορά.

Λένε επίσης οτι αν συγκρίνουμε DL HD-DVD με SL Blu-ray, το Blu-ray βγαίνει φθηνότερο στη παραγωγή! Μήπως όμως σήμερα οι περισσότερες ταινίες στο Blu-ray βγαίνουν DL; Αν αγοράζει κάποιος από σας και τα παρακολουθεί ας απαντήσει σ' αυτό.

Άκουσα και για κάποια προβλήματα με τη Java του Βlu-ray κατά τη φάση της δημιουργίας του πρωτότυπου (στο authoring).
Πάντα θεωρούσα τη java αποτυχημένη γλώσσα (σαν υλοποίηση) και πάντα την απέφευγα για τις συνέπειές της στον τελικό χρήστη. Αν τώρα η Java συντελέσει στο να αποφεύγουν το blu-ray και τελικά να χάσει, αυτό θα είναι το απόλυτο παράδειγμα τεχνοβλακείας!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top