Canon 6D ή Canon 70D;

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Ήρθε η ώρα να γράψω και εδώ για να μου πουν και οι πιο έμπειροι την γνώμη τους.
Εδώ και πολλά χρόνια φωτογραφίζω με μία Canon EOS 55 και ήμουν υπερευχαριστημένος, αν και με φίλμ.
Τον τελευταίο καιρό όμως, έχω πρόβλημα με τις φωτογραφίες και από κουβέντα που είχα με τον τεχνικό της Canon φταίει το κλείστρο και δεν με συμφέρει η επισκευή της.
Έψαξα τις ψηφιακές μηχανές και με τα πολλά κατέληξα στο δίλημμα του τίτλου.
Τι με προβληματίζει:
Η 6D δεν έχει ενσωματωμένο φλάς.
Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω στην 6d τον 28-105 φακό που έχω από την παλιά αναλογική χωρίς να δημιουργεί θέματα;
Αποτελεί επένδυση η full frame μηχανή ή δεν αξίζει τον κόπο και να πάω στην 70d;
Η χρήση θα είναι συχνή, αλλά ερασιτεχνική και σε όποια καταλήξω, θα είναι η πρώτη μου ψηφιακή...
Είδωμεν!
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις full frame μόνο εφόσον σκοπεύεις να ασχοληθείς πολύ με την φωτογραφία και θα δώσεις και λεφτά για τουλάχιστον έναν πολύ καλό φακό ζουμ για να εκμεταλευτείς αυτό που θα πάρεις. Οι μηχανές χάνουν γρήγορα αξία (όχι ποιότητα όμως) οι καλοί φακοί όχι . Πάντως από φίλμ να πας στην 6D-70d με καλό φωτεινό φακό θα πάθεις πολιτισμικό σόκ !!!!
Όσο για το φλάς μπορείς να πάρεις ένα μικρό από τρίτους κατασκευαστές φτηνό για αρχή. Αν και με τις επιδόσεις της μηχανής στα σκοτεινά θα το χρησιμοποιείς λιγότερο από όσο φαντάζεσαι.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Επένδυση είναι και τα δύο σώματα. Αν θέλεις ρηχό βάθος πεδίου τότε η 6D είναι πιο φθηνή επιλογή μακροπρόθεσμα. Οι EF φακοί κουμπώνουν και στις δύο κανονικά, απλά στην 70D έχει crop-factor x1.6
 

Μηνύματα
84
Reaction score
30
Κ γω θα ψήφιζα cropped αισθητήρα εφόσον δεν πάω για επαγγελματικό αποτέλεσμα κ δεν έχουν μεγάλη διάφορα στο θόρυβο (που δεν έχουν).. Αλλιώς όλα θα τα πληρώνεις περισσότερο..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top